۱۰ نکته برای عکاسی از انعکاس توسط موبایل

۱۰ نکته برای عکاسی از انعکاس توسط موبایل

توی این آموزش که توسط Emil Pakarklis (سازنده سایت iPhone Photography School) فراهم شده،همه اون چیزی که برای عکاسی از انعکاس لازمه رو یاد میگیرین تا بتونین با استفاده از این نکات عکس های فوق العاده ای از انعکاس توسط موبایل خود بگیرین.

۱۰ نکته برای عکاسی از انعکاس توسط موبایل

1سطحی پیدا کنین که روی اون انعکاس وجود داشته باشه

قدم اول سادست،سطحی که روی اون انعکاس وجود داره پیدا کنین! وقتی چشمان خود رو برای پیدا کردن انعکاس آموزش بدین،میبینین که سطوحی که روی اونا انعکاسی ایجاد شده باشه همه جا وجود دارن.معمولاً زیباترین انعکاس ها روی سطح آب ایجاد میشن. هر مقداری از آب،حتی یه تالاب کوچیک آب هم برای عکاسی از انعکاس کافی و عالیه.

علاوه بر سطح آب،روی سطوح شیشه ای هم میتونین انعکاس های زیبایی پیدا کنین،همچنین اتومبیل های تمیز و براق، سنگ فرش های خیس،سطح یخ و یا حتی عینک آفتابی خودتون.

۱۰ نکته برای عکاسی از انعکاس توسط موبایل

2سوژه ای خاص پیدا کنین

انسان ها سوژه های فوق العاده ای برای عکاسی از انعکاس هستن،مخصوصاً اگه انعکاس رو به شکل سیلوئت (ضد نور) ثبت کنین.البته،میتونین از حیوونا هم استفاده کنین،همچنین ساختمونا و یا سوژه های بی جان دیگه.در حقیقت،شما میتونین از هر چیزی به عنوان سوژه اصلی عکس استفاده کنین،تا زمانی که از چیزی استفاده کنین که به عکس شما جلوه بیشتری بده و عکس شما رو جذاب کنه.

۳واقعیت رو با انعکاس تلفیق کنین

وقتی شروع به عکاسی از انعکاس میکنین،خیلی وسوسه کنندست که فقط روی انعکاس فوکوس کنین و هیچ چیز دیگری رو توی کادر نیارین.ولی،عکس های انعکاس شما باید همیشه تلفیق درستی از انعکاس و واقعیت رو نشون بدن.

لازم نیست انعکاس توی عکس حتماً خیلی بزرگ باشه.حتی یه انعکاس کوچیک میتونه جذابیت بالایی به عکس شما بده.

۱۰ نکته برای عکاسی از انعکاس توسط موبایل

4عناصر مزاحم رو از بین ببرین

بهترین راه برای ساده کردن عکس انعکاس اینه که هر عنصر مزاحمی رو از عکس حذف کنین و فقط قسمت های مهم (سوژه اصلی و انعکاس اون) رو توی عکس بیارین.

با از بین بردن همه چیز به غیر از سوژه اصلی و انعکاس اون توی کادر،خلوصی رویایی به عکس دادین.این کار رو توی ساحل ساده تر میشه انجام داد یا در نزدیکی سطح بزرگی از آب،این نکته رو دفعه بعد که به ساحل رفتین به یاد داشته باشین.

|گروه هنری خواجویی|

۱۰ نکته برای عکاسی از انعکاس توسط موبایل

5به سطح انعکاس نزدیک بشین

یکی از بهترین کار هایی که میتونین بکنین تا عکس انعکاس شما جلوه بالایی داشته باشه (و کاری که معمولاً با دوربین های DSLR نمیشه انجام داد) اینه که خیلی به سطح انعکاس نزدیک بشین.در بسیاری از عکس هایی که من از انعکاس گرفته ام، فاصله من تا سطح انعکاس کمتر از یک اینچ بوده.

این کار به شما امکان میده تا تنها سوژه و آسمون رو  پشت اون به عنوان پس زمینه توی کادر داشته باشین با این کار تأکید بیشتری روی انعکاس میشه و تقارن بین واقعیت و انعکاس توی یه خط افقی امتداد پیدا میکنه.

۱۰ نکته برای عکاسی از انعکاس توسط موبایل

6برای نا هموار کردن سطح انعکاس موج ایجاد کنین

لازم نیست انعکاس شما مثل آینه صاف و بی نقص باشه.در حقیقت،زمانی که انعکاس تحت تأثیر امواج قرار بگیره و سطح نا صافی داشته باشه خیلی جذاب تر میشه.

اگه موج توی سطح آب وجود نداره،خودتون به اون موج بدین.اگه نمیخواین با قرار دادن دست خود توی آب این کار رو انجام بدین،میتونین با گذاشتن پای خود داخل آب امواجی روی اون ایجاد کنین، یا میتونین از پرتاب جسم کوچکی داخل اون این امواج رو ایجاد کنین.

۱۰ نکته برای عکاسی از انعکاس توسط موبایل

7از سطوح نا صاف عکس بگیرین

با وجود اینکه انعکاس تمیز و صاف مانند آینه زیبایی خاص خودشو داره، انعکاس توی سطوح نا صاف هم میتونه عکس انعکاس جذابی ایجاد کنه.علاوه بر امواج،میتونین از انعکاس داخل سطوح نا صاف عکس بگیرین تا ظاهر خاصی به عکس خود بدین.با این کار بُعدی توی عکس ایجاد میکنین که نه تنها پس زمینه بلکه پیش زمینه رو هم جذاب تر جلوه میده.

۱۰ نکته برای عکاسی از انعکاس توسط موبایل

8روی تقارن تأکید کنین

تقارن یکی از قوی ترین ابزار عکس های انعکاسه.همه عکس های انعکاس درجه ای از تقارن رو نشون میدن، و شما میتونین با تأکید بر این تقارن جلوه بیشتری به عکس بدین و افکت جذابی توی عکس ایجاد کنین.

۱۰ نکته برای عکاسی از انعکاس توسط موبایل

9با نوردهی طولانی عکس بگیرین

وقتی آب در حال حرکته اما سوژه شما ثابته،میتونین عکس های فوق العاده ای با نوردهی طولانی بگیرین.برای این کار شما به سه پایه و برنامه ای با نام Slow Shutter Cam نیاز دارین،که باید توی تنظیمات این برنامه گزینه Blur Mode رو انتخاب کنین.داخل این برنامه میتونین قابلیت های دیگری رو هم انتخاب کنین و اونارو امتحان کنین.

عکاسی با نوردهی طولانی به شما این امکان رو میده تا انعکاسی محو و رویایی روی سطح آب ایجاد کنین،به شرط اینکه آب در حال حرکت باشه.

۱۰ نکته برای عکاسی از انعکاس توسط موبایل

10صد ها عکس بگیرین

گرفتن عکس های زیاد میتونه تغییر بسیار زیادی توی عکس های انعکاس شما ایجاد کنه.منظور من از تعداد زیاد عکس پنج یا ده عکس نیست،منظور من از عکس های بسیار صد ها عکسه.وقتی میخواین عکس بگیرین تا جایی که میتونین عکس های زیادی بگیرین،معمولاً سوژه شما حداقل برای یه بار که شده توی یکی از عکس ها به درستی توی کادر قرار گرفته و تقارن زیبایی ایجاد کرده،و این یه فرصت استثناییه که هیچوقت تکرار نمیشه،پس بهتره این لحظه رو از دست ندین.

۱۰ نکته برای عکاسی از انعکاس توسط موبایل

منبع:لنزک

|گره هنری خواجویی|