آموزش ۵ نکته برای عکاسی فاین آرت یا هنری

آموزش ۵ نکته برای عکاسی فاین آرت یا هنری

عکاسی فاین آرت (Fine art photography) چیست؟ نامی هست که به توصیف «عکاسی ایجاد شده بر اساس دید هنرمند به عنوان یه عکاس» داده شده – این ژانر،عکاسی هنری یا عکاسی هنر های زیبا نامیده میشه.تو این شاخه،از عکاسی به عنوان راهی برای جون بخشیدن به یه تصویر که تنها توی ذهن هنرمند وجود داره،استفاده میشه.چطور عکس های فاین آرت بگیریم؟توی این مقاله ۵ نکته عکاسی فاین آرت به شما آموزش داده شده که امیدواریم به پیشرفت شما توی این ژانر عکاسی و ثبت عکس های هنری کمک کنه.

آموزش ۵ نکته برای عکاسی فاین آرت یا هنری

هدف عکاسی فاین آرت یا عکاسی هنری چیست؟

در اصل،هدف فاین آرت یا هنر های زیبا نشون دادن یه ایده،یه پیام یا یه احساس به جای حالت نمایشی موجود توی  عکاسی تبلیغاتی،مستند یا تجاری هست.به طور کلی،ماهیت این نوع عکاسی بیشتر ذهنیه تا عینی.

با در نظر گرفتن مفهوم عکاسی فاین آرت،اینجا ۵ نکته آموزش داده شده که توی عکاسی فاین آرت به شما کمک میکنن:

آموزش عکاسی فاین آرت:چطور عکس های فاین آرت یا هنری بگیریم؟

1.آب و هوا رو بررسی کنین

یکی از کار هایی که پیشنهاد میکنم هنگام عکاسی فاین آرت انجام بدین اینه که آب و هوا رو بررسی کنین،به همین سادگی.داشتن نور خوب به شما کمک میکنه تا صحنه های کسل کننده رو به تصاویر قابل توجه تبدیل کنین.

گاهی اوقات ممکنه به یه مکان برین و توی زمینه آب و هوا شانس بیارین.با این حال،به خصوص برای عکاسی منظره فاین آرت،پیش بینی آب و هوا به شما کمک میکنه تا تصمیم بگیرین چه موقع نور برای عکاسی توی یه روز خاص مناسب هست و چه موقع از گرفتار شدن زیر بارون های سنگین دوری کنین.

 

2.خلاق باشین

آموزش ۵ نکته برای عکاسی فاین آرت یا هنری

خلاق بودن یکی از بهترین راه های ایجاد عکاسی فاین آرت هست.قرار دادن دیدگاه منحصر به فرد شما در کارتون کمک میکنه تا عکس های فاین آرتی ایجاد کنین که میتونین به اونا افتخار کنین.به عنوان مثال،تلاش برای نمایش دادن مناظری که شاهدشون بودین با بیشترین تاثیر و احساس،یه روش اثبات شده برای ایجاد فاین آرت هست.

همونطور که بالا خوندین،به تصویر کشیدن و انتقال دید هنری منحصر به فرد عکاس،از نکات اساسی عکاسی فاین آرت هست.از این رو عکاسان توی این ژانر از تکنیک های صحنه سازی و دستکاری عکس (Photo manipulation) بسیار کمک میگیرن.

من توصیه میکنم از خودتون بپرسین چه نوع فاین آرتی رو میخوام ثبت کنم و چه چیزی رو میخوام توی تصاویرم انتقال بدم؟

این صرفا یه انتخاب شخصی هست که تصویری ایجاد کنین که با احساس شما تی اون لحظه ارتباط برقرار کنه،یا یه راه منحصر به فرد و جالب برای ثبت سوژه انتخابی شما و نشون دادن اون به عنوان یه شکل هنر از طریق عکس هاتون باشه.

|گروه هنری خواجویی|

«مجموعه عکس فاین آرت یا هنری از ماشین ها» نیز مثال خوبی برای خلاقیت توی عکاسی فاین آرت هست.تو این مجموعه میبینین که عکاس چگونه با دید هنری خود از عکس های متداول ماشین ها که در مجله ها میبینیم فاصله گرفته و تصاویر خلاقانه و منحصر به فردی رو خلق کرده.

3.یه سوژه برای برانگیختن هیجان بیننده انتخاب کنین

یه سوژه انتخاب کنین که بیننده رو جذب کنه.پیدا کردن سوژه ای که با مخاطب ارتباط برقرار کنه،میتونه یه تصویر رو از عادی به عالی ارتقاء بده.این سوژه میتونه هر چیزی،از جزئیات انتزاعی مثل جزئیات درب های روستایی،بافت گل ها یا قطرات آب گرفته تا الگوهای جالب باشه.

آموزش ۵ نکته برای عکاسی فاین آرت یا هنری

همچنین میتونه چیزی باشه که تشخیص اون چالش برانگیز یا به راحتی قابل شناسایی باشه.موضوعی رو انتخاب کنین که شما روجذب میکنه.

 

4.از رنگ ها یا حالت ها برای فاین آرت استفاده کنین

نقاشی هایی که معمولا توی نمایشگاه ها و گالری ها میبینین،اشکال مختلف فاین آرت هستن و اغلب موضوعات و حالات مختلفی رو نشون میدن.بنابراین،نکته بعدی من اینه که با یه رویکرد نقاشی مانند با استفاده از رنگ ها یا احساسات عکس بگیرین.

از رنگ میشه برای برانگیختن احساسات استفاده کرد و یه راه عالی برای جون بخشیدن به عکاسی فاین آرت شماست.استفاده از رنگ هایی مثل آبی و نارنجی به ترتیب میتونه تُن های سردتر یا گرم تر بوجود بیاره.رنگ های روشن و گرم میتونن به تصویر انرژی و یه احساس کلی مثبت بدن،در حالیکه رنگ های سردتر میتونن آرامش بخش باشن.

آموزش ۵ نکته برای عکاسی فاین آرت یا هنری

شما میتونین با گرفتن یه عکس تاریک و مودی (احساسی) یا یه عکس روشن و امیدبخش توی عکاسی فاین آرت به احساسات مختلفی دست پیدا کنین.کاهش جبران نوردهی یه راه عالی برای تاریک تر و دراماتیک تر کردن تصاویر شماست.افزایش نوردهی میتونه انرژی و سرزندگی ایجاد کنه.استفاده از کنتراست (تضاد بین روشنایی و تاریکی) نیز یه راه عالی برای ایجاد احساس هست،چون توی تُن ها تنوع ایجاد میکنه.

آموزش ۵ نکته برای عکاسی فاین آرت یا هنری

 

5.از تاری حرکتی استفاده کنین

تجربه و آزمایش کردن توی عکاسی فاین آرت یه راه عالی برای دستیابی به تصاویر عالی هست و یکی از راه های انجام این کار از طریق تاری حرکتی (motion blur) هست.شما میتونین این تکنیک رو به چند روش مختلف تمرین کنین؛میتونین از سوژه های متحرک عکس بگیرین،یا میتونین هنگامی که دکمه شاتر رو فشار میدین دوربین خودتونو عمدا حرکت بدین.

آموزش ۵ نکته برای عکاسی فاین آرت یا هنری

عکاسی از سوژه های در حال حرکت طی یه مدت زمان مشخص میتونه توی تصویر تاری به وجود بیاره.این تکنیک معمولا جایی که سوژه یا پس زمینه ثابت و بی حرکته و دیگری حرکت میکنه خوب عمل کرده و کنتراست (تضاد) ایجاد میکنه.

همچنین میتونین با حرکت فیزیکی دوربین خود،به سمت بالا،پایین یا طرفین در حین فشار دادن دکمه شاتر،توی یه تصویر کشیدگی به وجود بیارین.حتی با زوم کردن لنز در حین گرفتن یه عکس میتونین توی تصاویر خود حرکت ایجاد کنین.

حرف آخر

به این ترتیب،عکاسی فاین آرت یه راه عالی برای نشون دادن ایده ها و دیدگاه های خودتون به شیوه ای جالب و هدفمنده.این کار فرصتی برای خلاق بودن و برانگیختن بیننده با استفاده از موضوعات،حالات و تاری حرکتی فراهم میکنه.

امیدواریم نکات این آموزش عکاسی فاین آرت به پیشرفت عکاسی شما عزیزان کمک کرده باشه و نکته یا مطلب جدیدی از اون آموخته باشین.

آموزش ۵ نکته برای عکاسی فاین آرت یا هنری

منبع:لنزک

|گروه هنری خواجویی|