۵ کاربرد لنز واید

۵ کاربرد لنز واید

۵ کاربرد لنز واید

۵ کاربرد لنز واید:بیشتر مردم ابتدا تنها با لنز کیت دوربین DSLR خود عکاسی میکنن.لنز کیت برای شروع خوبه و عموما لنز کیت دوربین های کانن توی محدوده ۵۵-۱۸ یا ۱۳۵-۱۸ میلی‌متر قرار داره.دلیل محبوبیت لنز کیت اینه که قابلیت‌های مطلوبی رو ارائه میده که بخش زیادی از نیازهای شما رو برای عکاسی برآورده میکنه.با این حال،اگه تنها یه لنز کیت دارین و میخواین مهارت‌ها و علایق عکاسی خودتونو گسترش بدین،به چند لنز دیگه توی کیفتون نیاز دارین.همچنین ژانر عکاسی که شما انجام میدین روی انتخابتون برای لنز دوم تاثیر داره.امروز،در مورد کاربرد لنز واید و ویژگی‌های اون صحبت میکنیم.

۵ کاربرد لنز واید

لنز واید چیست؟

یه لنز واید،زاویه دید محیطی بیشتری نسبت به سایر لنزها داره.به این صورت عناصر بیشتری توی قاب جای میگیرن.به همین دلیل بسیاری از عکاسان از لنزهای واید برای عکاسی منظره استفاده میکنن.چون با اون منظره‌ی بیشتر و وسیع‌تری رو به تصویر میکشن.لنزهای واید،فاصله کانونی کم‌تر از ۳۵ میلی‌متر دارن.

|گروه هنری خواجویی|

 کاربرد لنز واید:
۱.پر کردن قاب

قبل از این که از لنزهای واید توی ژانرهای عکاسی استفاده کنیم،میخوام چند نکته که احتمالا با اونا آشنا نیستین رو بگم.یکی از دلایل اصلی که عکاسان لنزهای واید رو دوست دارن،اینه که جزئیات خیلی بیشتری توی یه قاب ثبت میشه.یه لنز ۳۵-۱۶ میلی‌متری زاویه دید گسترده ۱۰۸ درجه‌ای داره.اما توجه کنین که این فضای بیشتر ممکنه باعث بشه آیتم‌های ناخواسته‌ای نیز به قاب شما اضافه بشن.

توی چنین زاویه‌ای،ممکنه که پایه‌ی سه پایه دوربین یا پای شما توی تصویر ثبت بشه.به عنوان یه تمرین خوب،بدون توجه به این که از چه لنزی استفاده میکنین،سعی کنین تنها آیتم‌هایی که میخواین رو توی تصویر خود جای بدین. این قانون برای تموم حالات زیر اعمال میشه،من فقط میخواستم اونو مشخص کنم.
۲.مراقب اعوجاج باشین

عکاسی با زاویه باز اغلب اعوجاج رو به همراه داره.این میتونه یه چیز خوب و خلاقانه باشه،یا نتیجه‌ای معکوس بده.نکته‌ای که باید بدونین اینه که وقتی از یه لنز واید استفاده میکنین،خطوط تصویر شما به اندازه واقعی صاف نمیشه. به عنوان مثال،اگه شما از یه ساختمون عکس بگیرین،ساختمون به نظر در حال تاب خوردن هست.

یا اگه از زاویه‌ی پایین و نزدیک به یه جاده با دو خط زرد عکس بگیرین،به نظر میرسه که به هم نزدیک میشن.اینا تنها چند نمونه از اعوجاج هستن که میتونن توی حالت‌های خاص،حتی خلاقانه و جذاب باشن.این کار قطعا ارزش آزمایش کردنو  داره.

۵ کاربرد لنز واید

 

۳.عکاسی از مراسم عروسی

یه کاربرد لنز واید برای ثبت عکس‌های عریض دسته جمعیه.عکاسان مراسم عروسی حتی با یه عروسی کوچک ۵۰ نفره نیز با یه چالش روبرو هستن.بهتره عکس‌های گروهی‌ای که برای آلبوم عروسی تهیه میشن رو با یه لنز واید ثبت کنین تا همه افراد توی اون حضور داشته باشن.

علاوه بر این،در طول مراسم،عکاس اصلی یا عکاس دوم میتونه همه حضار رو با استفاده از یه لنز واید در بر بگیره.شاید این زوج در امتداد مسیری توی غروب آفتاب قدم بزنن و یه عکس شامل منظره اطراف از این لحظه،احساس بسیار خوبی برای اونا داره.

۵ کاربرد لنز واید

۴.عکاسی از منظره

زمین و فضاهای فانتزی طبیعت و یا شهری پر از جمعیت،قطعا بهترین دلیل برای خرید یه لنز وایده.به منظور متفاوت شدن عکاسی شما از منظره،ابتدا به یه دیدگاه متفاوت نسبت به بقیه عکاسا نیاز دارین.به خصوص اگه توی یه لوکیشن معروف مثل گرند کنیون یا پل لندن عکاسی میکنین.با یه چشم‌انداز و دیدگاه منحصر به فرد نتایج جالب ‌تری حاصل میشه.این همون چیزیه که لنز واید ارائه میده.

۵ کاربرد لنز واید

زمانی که از یه لنز واید برای عکاسی از طبیعت،دریا و یا مناظر شهری استفاده میکنین،عناصر کلیدی توی پیش‌زمینه، میان‌زمینه،پس‌زمینه و آسمون دیده میشن.برای به دست آوردن یه منظره منحصر به فرد،بهتره تا جایی که میتونین به سوژه در پیش‌زمینه نزدیک بشین.چون لنزهای واید اشیا رو کوچک‌تر از چیزی که هستن، نشون میدن.

بنابراین شما میتونین با بستن کادر بر روی سوژه اصلی این اثر رو خنثی کنین.سوژه اصلی بیشتر اون چیزیه که میخواین توی نتایج خود اونو داشته باشین.اگه خیلی دور از پیش‌زمینه عکس میگیرین،نتیجه به احتمال زیاد یه تصویر یکنواخت میشه. بنابراین،من شما رو تشویق میکنم که تا جایی که میتونین نزدیک بشین.

اما کلید اصلی توی منحصر به فرد شدن تصویر شما با یه لنز واید اینه که عمق احساسات و علاقه خود رو به عکستون اضافه کنین.

یه راهنمای ساده:یه سوژه جالب رو توی پیش‌زمینه پیدا کنین.دوربین خود رو توی ارتفاع‌های مختلف قرار داده تا به جایی برسین که میان‌زمینه چشم بیننده رو به پس‌زمینه هدایت کنه.در نهایت،چک کنین که آیا آسمانتون جالب شده  یا نه.اگه جواب منفی بود دوباره این مرحله رو با زوایای دیگه تکرار کنین.پس میشه نتیجه گرفت که بسیاری از عکس‌هایی که از مناظر ثبت شده،توسط یه آسمون ساده و یکنواخت خراب شدن.اگه میتونین آسمونو توی مرحله ادیت دستخوش تغییراتی کنین تا از یکنواختی در بیاد.

اگه برای ثبت عکس‌هایی جذاب از منظره تلاش میکنین، اینا نکات خوبی برای بهتر شدن عکساتون هستن.اما به خاطر داشته باشین که همیشه استثنا هم وجود داره.نکته اصلی اینه که یه دیدگاه جدید از طریق لنز واید پیدا کنین.به یاد داشته باشین که این کار نتایج متفاوتی رو به همراه داره.پس سعی کنین میزان نزدیک شدن به سوژه و زاویه خود رو دائما تغییر بدین تا به نتایج مطلوب و دلخواه خود برسین.

۵.عکاسی ورزشی

کاربرد لنز واید توی ثبت عکس‌های عریض هست.بسیاری از مکان‌های ورزشی بزرگ،وسیع و گسترده هستن.بنابراین،اگه در حال عکاسی از مسابقات فوتبال،بیسبال و یا هر ورزشی دیگه ای هستین که میخواین کل زمین بازی رو توی قاب خود جای بدین،به یه لنز واید نیاز دارین.

۵ کاربرد لنز واید

یه خبر خوب در مورد لنزهای واید که ارزش بیان کردن توی این مقاله رو داره اینه که اونا اغلب دیافراگم‌های باز دارن.بنابراین شما این امکان رو دارین که دیافراگم رو باز نگه داشته و نور بیشتری جذب کنین.حالا میتونین سرعت شاتر رو بالا ببرین و لرزش رو از عکس‌های خود حذف کنین.همچنین زمانی که ورزش‌کاران در حال حرکت هستن اونارو بدون لرزش و مات شدن ثبت میکنین.این کار از اهمیت ویژه‌ای برخورداره.

منبع:دیدنگار

|گروه هنری خواجویی|