کاربرد فتومونتاژ

کاربرد فتومونتاژ

امروز میخوام تو رو با کاربرد فتومونتاژ آشنات کنم.

کاربرد فتومونتاژ

به فتومونتاژ این هنر فوق العاده زیبا تکه چسبانی هم میگن. تو فتومونتاژ این امکان وجود داره که چند عکس کاملا متفاوت رو برش بدید و کنار هم قرار بدید. حالا میتونید اون رو به صورت یه تصویر رویایی درست کنید یا خیلی دقیق تر کنار هم قرار بدید طوری که کاملا طبیعی به نظر برسه و کسی متوجه نشه عکس پیش روش فتومونتاژ هستش.

کاربرد فتومونتاژ

البته این موضوع رو فراموش نکنید که وقتی یه عکس طبیعی که توسط دوربین عکاسی گرفته میشه همه ی اجزا تو جای خودشون هستن و نظم خودشون رو حفظ کردن و به همین خاطر فتومونتاژ هم یه سری نظم خاص خودش رو داره که باید رعایت کنید.

کاربرد فتومونتاژ

تاریخ فتومونتاژ

اگه بخوایم از نظر تاریخی فتومونتاژ رو بررسی کنیم باید برگردیم به دوران جنگ جهانی اول که اون زمان سربازا برای این که برای خانواده خودشون نامه میفرستادن یا برای خودشون کارت پستال های خوشگل درست میکردن. میومدن عکس های خودشون و همین طور خانواده هاشونو برش میدادن و تیکه تیکه میکردن و به صورت های مختلف کنار هم قرار میدادن.

کاربرد فتومونتاژ

البته این موضوع رو با کلاژ قاطی نکنید چون توی کلاژ فقط از عکس استفاده نمیشه و ممکنه که از هر چیز دیگه ای مثل مقوا، بریده روزنامه، پارچه و هر چیز دیگه ای استفاده بشه اما تو فتومونتاژ کلا از عکس استفاده میشه و در واقع عکس ها برش میخورن و به حالات مختلف کنار هم قرار میگیرن و فتومونتاژ در اوایل قرن بیستم بود که میشه گفت به ابزاری تبدیل شد که افراد بتونن آرزوها و رویاهای خودشونو به تصویر بکشن.

کاربرد فتومونتاژ

گستردگی فتومونتاژ

اگه بخوام از زمینه هایی که از فتومونتاژ کاربرد داره بگم میتونم به طراحی پوستر، جلد کتاب، مطبوعات، بسته بندی‌ها، تابلوهای تبلیغاتی، صفحات وب، موشن گرافیک، تیزرها، تیتراژها و کلیپ ها مورد استفاده قرار میگیره. طراح های گرافیکی از فتومونتاژ میتونن توی هر زمینه ای استفاده کنن. از کارها و فعالیت های فرهنگی بگیر تا تبلیغات تجاری که توی هر کدوم میتونن هدف و پیام خودشونو به مخاطب خودشون برسونن.

کاربرد فتومونتاژ

فتومونتاژ و فتوشاپ

حالا که با فتومونتاژ آشنا شدید بریم سراغ بهترین برنامه ای که میشه باهاش این کار رو به بهترین حالت انجامش داد.
نرم افزار ادوبی فتوشاپ یه نرم افزار فوق العاده قدرتمند که یکی از شاخه‌هاش به فتومونتاژ مربوط میشه و اگه بخواید به صورت حرفه ای ازش استفاده کنید به سختی میشه تشخیص داد که اون عکس ساختگی هستش.

کاربرد فتومونتاژ

اگه بخوام یکم شمارو بیشتر با نحوه ی کار با ابزار فتوشاپ آشنا کنم که تو فتومونتاژ به دردتون بخوره اول از سلکت کردن شروع میکنم که شما میتونید به روش های مختلفی این کار رو انجام بدید. برای مثال میتونید از ابزار Pen یا Quick Selection استفاده کنید و زمانی که Select کردید میتونید اون قسمتایی که Select نشدن رو پاک کنید یا از Layer Mask استفاده کنید تا بعدا اگه هر قسمتی نیاز شد اونا رو برگردونید.

کاربرد فتومونتاژ

این نکته رو همین جا بهتون بگم در صورتی که این کارها رو دارید انجام میدید هیچ وقت تمام لایه ها رو که استفاده میکنید با هم ترکیب نکنید. چون ممکنه بخواید مجددا یه سری تغییراتی رو ایجاد کنید و وقتی که تمام لایه های شما یکی شده باشه دیگه هیچ کاری از دست شما برنمیاد و زحمتای شما از دست میره. همیشه کار خودتونو خوب بررسی کنید.

کاربرد فتومونتاژ

ماجراجو باشید

یکی از مهم ترین اصل‌هایی که باید در نظر داشته باشید و هیچ وقت فراموش نکنید این که باید خلاق باشید. شما فرض کنید که فتومونتاژ رو بلدید اما این به تنهایی هیچی نیست و به هیچ دردی نمیخوره.
شما توی این دنیای شگفت انگیز به قدری دستتون بازه که میتونید دنیای خودتون رو به هر شکلی که بخواید بسازید. پس قوه ی تخیل خودتونو به کار بندازید و ماجراجو باشید اما این نکته رو فراموش نکنید که باید برنامه ریزی داشته باشید و هدف خودتونو از شروع کار مشخص کرده باشید و تمرکزتون روی اون هدف باشه.

کاربرد فتومونتاژ

از کجا ایده بگیرم

اگه اول راه هستید و میخواید شروع کنید یا ایده ندارید شما میتونید به راحتی از اپ های فوق العاده قدرتمند مثل Instagram، Behance و Pinterest استفاده کنید. دوستای عزیزم توی این زمونه به قدری تکنولوژی دست مارو باز گذاشته که به راحتی میتونیم خلاقیت خودمون رو با دیدن کارهای فتومونتاژ افرادی که تو نقاط مختلف جهان هستن پرورش بدیم.

کاربرد فتومونتاژ

خب دوستای عزیز امیدوارم این مقاله براتون مفید بوده باشه. ممنونم که تا اینجا همراه من بودید موفق باشید.