عکاسی معماری

Architectural Photography

امروزه عکاسى از بناها و سازه‌هاى معمارى طرفداران زیادى داره. خوشبختانه پیدا کردن سوژه مناسب براى عکاسى هم کار سختى نیست. اگه نگاه خلاقی داشته باشیم، هرخیابان و هر ساختمان میتونه سوژه بسیار جذاب برای عکاسی به‌شمار بیان.

لوکوربوزیه ، معمار سرشناس اهل سوئیس، درباره‌ی معماری جمله جالبی رو گفته که می تونیم با تکیه بر اون به‌تعریف مشخصی درباره‌ی عکاسی معماری رسید!

وی اظهار کرده است که: « من ترسیم‌کردن را به حرف‌زدن ترجیح می‌دهم، زیرا ترسیم‌کردن سریع‌تر است و مجال کمتری برای دروغ‌گفتن باقی می‌گذارد ».

اگه با ذهنیت یک عکاس این جمله رو بازنویسی کنیم، می‌تونبم اینطور بیان کنیم که :

یک عکاس تصویربرداری از یک ساختمان رو به دیدن خشک و خالی ترجیح میده، چراکه به وضوح روح بنا رو به تصویر می‌کشه و هیچ ابهامی رو برای مخاطبانش باقی نمی‌گذاره …

در این مقاله به برسی روش‌هایی برای فعالیت در زمینه عکاسی معماری می‌پردازیم، اگر عاشق این ژانر عکاسی هستین، تا آخرین خط این مقاله با ما همراه باشین.

پس از انتخاب سوژه‌ى مناسب این مهارت و خلاقیت ماست که کیفیت تصویرمون رو تعیین می‌کنه، نه مدل دوربین و سایر تجهیزات ماست !

عکاسى معمارى فقط نشان داده یک ساختمان یا سازه به مخاطب نیست بلکه هنر ترکیب جزئیات مختلف سازه با محیط به زیباترین شکل و خلق یک هویت براى اون سازه ست.

عکاسی معماری

سوژه را بشناسید

سعى کنیم قبل از شروع درباره سازه‌اى که انتخاب کردیم کمى تحقیق کنیم و اطلاعاتى به‌دست بیاریم؛ این کار کمک می‌کنه نقاط قوت سازه رو بشناسیم و بتونیم تمرکز بیشتری روی اون نقاط در ترکیب‌بندی تصویرمون داشته باشیم..

از طرفى در مواردى دانستن داستان پشت صحنه طراحى اون سازه می‌تونه منبع الهام خوبى برامون باشه. نمونه ای از این تفکر رو می تونیم در ویلا Savoye لوکوبوزیه جست‌و‌جو کنیم . جالبه بدونیم  لوکوبوزیه هنگام طراحی این ویلا  اون رو به ماشینی برای زندگی تشبیه کرد، همانگونه که اتومبیل، ماشینی برای حرکته، خانه هم محلی برای زندگیست …

عکاسی معماری

عکاسى از بناهاى قدیمى

هنگام عکاسى از بناهاى قدیمى اغلب استفاده از یک ترکیب‌بندى ساده بهترین نتیجه رو رقم می‌زنه، زیرا در این حالت زیبایى طبیعى و شکوه خود رو بیشتر از هر حالت دیگری نشون میده. می تونیم با وارد‌کردن محیط طبیعى اطراف سازه حس و حال متعادل‌ترى به اون بدیم.

هنگام عکاسى از بناهاى قدیمى اغلب استفاده از یک ترکیب‌بندى ساده بهترین نتیجه را رقم می‌زند، زیرا در این حالت زیبایى طبیعى و شکوه خود را بیشتر از هر حالت دیگری نشان می‌دهد. مى‌توانید با وارد‌کردن محیط طبیعى اطراف سازه حس و حال متعادل‌ترى به آن بدهید.

 

عکاسی معماری

عکاسی معماری

عکاسى از سازه هاى مدرن

یکى از اصول اولیه عکاسی در معماری، کج نبودن خط افق در تصویر، عمود بودن خطوط  ساختمان و سطوح اون در تصویر هست اما هنگام تصویربرداری از سازه‌هاى مدرن این اصول را فراموش کنیم از زاویه‌هاى مختلف عکس بگیریم، پرسپکتیوهاى متفاوت رو امتحان کنیم، از خلاقیت خود استفاده کنیم و یک تصویر انتزاعى خلق کنیم!

نقش نور در عکاسى معمارى

سعى کنیم در روشنایى نور مایل (  نور صبحگاهى و یا هنگام غروب ) از سازه عکس‌بردارى کنیم، زیرا در این ساعات از روز نور کنتراست و سایه‌های متعادل‌ترى ایجاد می‌کنه که موجب برجسته سازى ساختمان میشه.

اواسط روز بدترین زمان براى عکس برداریه، زیرا نور خورشید به صورت مستقیم به سازه مى‌تابه و میزان سایه‌هاى تشکیل شده به حداقل می‌رسه، در نتیجه ساختمان بدون عمق و پرسپکتیو دیده میشه.

ترجیحا نماى اصلى ساختمان و یا نمایى که می‌خواین مورد توجه بیشترى قرار بگیره، باید در معرض تابش نور باشه. لذا بهتره از نماهای رو به مشرق هنگام صبح و از نماهایى که رو به مغرب هستن هنگام عصر عکاسی کنیم.

عکاسى در شب

بدون شک بسیارى از سازه‌ها در تاریکى شب زیباترن. نورپردازى‌هاى جذابى که سازه رو از تاریکى پشت اون جدا می‌کنن و سایه‌هایى روى جزئیات نماى بنا تشکیل میده. همه این‌ها تصویرى فریبنده و چشم‌گیر از سازه رو خلق مى‌کننه، که هدف هر عکاسی در این مفهوم ریشه داره.

موقع عکاسى کردن در شب حتما از نوردهی طولانی استفاده کنیم و دریچه دیافراگم رو در بازترین حالت ممکن قرار دهیم و ایزو ( حساسیت نور ) رو به کمترین حد اون کاهش بدیم.

استفاده از سه پایه در این سبک از عکاسی، میتونه به ثبت تصاویری با حداکثر کیفیت و وضوح کمک منجر بشه.

عکاسی معماری

عکاسی معماری

استفاده از لنز واید در عکاسی معماری

لنز واید (زاویه باز) بهترین انتخاب براى عکاسى معماریه، چراکه با استفاده از این لنز می تونیم محدوده وسیع‌ترى از فضا رو در کادر خودمون جا بدیم.

لنز واید دارای فاصله کانونی کمی هست، بنابراین زاویه دید بازترى داره. در شرایطى که امکان عقب رفتن عکاس برای قرار گرفتن تمام سوژه مورد نظر در کادر نباشه، لنز واید می‌تونه به عنوان فرشته نجات شناخته بشه.

قاب‌کردن سازه در عکاسی معماری

لنز واید فضاى وسیعى از آسمان صاف بالاى سازه رو نشون میده که بسیارى از عکاسان ترجیح میدن با عناصر طبیعى مثل شاخ و برگ درخت اون رو بپوشونه . این روش کادربندی، قاب کردن نامیده میشه.

عکاسی معماری

عکاسى از جزئیات سازه

علاوه بر این، زمانی که از نماهاى مختلف سازه تصویربرداری می‌کنیم، جزئیات کوچک و متنوع اون ، مثل : گچ‌برى‌ها، نقش و نگار دیوارها، کاشى‌کارى ها، درها، پنجره‌ها و هر قسمت جالب دیگرى از بنا که نیاز به توجه ویژه داره رو فراموش نکنیم.

تاثیر شرایط آب و هوا در عکاسی معماری

مطمئناً تصویر نهایى در هر یک از شرایط اقلیمی یکسان نیست. هوای بارانی ، آفتابی و … حس و حال کاملا متفاوتى داره و این انتخاب ماست که ترجیح میده تصویرتون چه حسى رو منتقل کنه.

پس قبل از اقدام به عکاسى شرایط آب و هوایى منطقه رو چک کنیم و سعى کنیم از تمام شرایط طبیعى اطراف به بهترین شکل استفاده کنیم تا گیرایى تصویر ما افزایش پیدا کنه.
از یک بنا در شرایط هوایى مختلف و یا ساعات مختلف روز عکاسى کنیم تا تفاوت روببینیم و مناسب‌ترین اون ها رو انتخاب کنیم.

سوژه انسانى در عکاسى معمارى

برخلاف گذشته امروزه بعضى از عکاسان سعى میکنن سوژه انسانى رو نیز وارد تصاویر خودشون کنن، البته تا حدى که در تصویر نهایى جلب توجه زیادى نکنه و ماهیت اصلی تصویر رو زیر سوال نبره. وجود انسان در کنار سازه معمارى مى تونه مقیاس خوبى براى نشان دادن اندازه سازه باشه.

حرف آخر برای عاشقان عکاسی معماری

فراموش نکنیم توجه به آثار عکاسان بزرگ جهان بهترین روش براى افزایش اگاهى و خلاقیت و بزرگترین منبع براى ایده گرفتنه.

گروه هنری خواجویی