ترفندهای عکاسی از نوزاد

 

ترفند های عکاسی از نوزاد

 

|گروه هنری خواجویی|

ترفندهای عکاسی از نوزاد

نکات عکاسی از نوزاد برای مبتدی‌ها

بدون شک یکی از پرطرفدارترین و شیرین‌ترین شاخه‌های عکاسی،عکسبرداری از نوزادان تازه متولد شده هست!

در این مطلب رهنمودهایی در رابطه با عکاسی بهتر از نوزادان و کودکان زیر ۱ سال بیان میکنیم؛

قبل از شروع کار،لیستی از عکس‌هایی را که میخواین،تهیه کنین.ترجیحاً ایده‌های خلاقانه‌ی خودتون رو در آخر لیست قرار بدین چرا که ممکنه کودک رو به گریه بندازه و شما رو کاملاً از عکاسی منصرف کنه.

با توجه به اینکه نوزادان به‌سرعت رشد میکنن،بسیاری از والدین تصمیم دارن تا با عکسبرداری از کودک خود طی فواصل زمانی مختلف،از دیدن رشد او لذت ببرن!

مجموعه‌ای از این تصاویر چاپ شده در یک آلبوم عکس میتونه هدیه‌ای شگفت‌انگیز برای اعضای خانواده باشه.

لنز مناسب عکاسی از نوزاد

بهترین لنز مورد استفاده هنگام عکاسی پرتره،لنز ۵۰ یا ۸۵ میلی‌متری هست.کارکردن با دیافراگم‌های باز به شما این امکان رو میدن تا در محیط‌های تاریک به‌آسانی کار کنین و با فوکوس روی سوژه مورد نظر،پس زمینه تاری رو رقم بزنین.

اگر با حالت دستی راحت نیستین،برای تعیین اولویت دیافراگم،دیافراگم گسترده‌ای از ( f 4 یا f 5.6 ) انتخاب کنین؛ سپس روی چهره سوژه خود فوکوس کنید و قسمتی از پس زمینه را نیز در قاب قرار بدین. در اینجا یک پس زمینه جالب یا رنگارنگ میتونه صحنه رو پویاتر کنه.

از یک لنز زوم برای تغییر ترکیب‌بندی عکس‌های خود بهره‌بگیرین؛به‌عنوان مثال برای عکس‌های نزدیک از پاها،دست‌ها،بینی و…استفاده کنین و سپس مقداری دور بشین تا پرتره‌ها و یا عکس‌های تمام قد ثبت‌کنین.

« در تصاویری مثل تصویر زیر،روی پا فوکوس کرده و بقیه تصویر رو هوشمندانه تار کنین »

 

چنانچه برای هر نوع عکس پرتره به نور احتیاج داشتین،ترجیحاً از فلاش استفاده نکنین.

فلاش نه تنها باعث تخریب فضای آرام عکس میشه،بلکه میتونه بافت و رنگ تصویر رو از بین ببره.برای بهره‌گیری از نور بیشتر،کودک رو نزدیک پنجره قرار بدین یا از پرده‌ای سفید برای پخش‌کردن نور به‌ویژه در روز استفاده کنین.به‌خاطر داشته باشین که برای عکاسی از چهره هم این تکنیک مناسب هست.

مواردی مانند پوشک یا شیشه شیر رو از صحنه حذف و پتو‌های نرم رو برای ایجاد بافت با رنگ‌های متنوع جایگزین کنین.

درنظر داشته باشین که وسایلی مانند یک عروسک میتونه جذابیت بسیاری رو به فریم شما ببخشه و تصویرنهایی رو دل‌نشین‌تر کنه.

 

عکس‌های سیاه و سفید نسبت به نمونه‌های رنگی خود میتونن عواطف بیشتری رو منتقل کنن؛پس این حالت رو در هنگام عکسبرداری یا ویرایش عکس‌ها امتحان کنین.بعضی از دوربین‌ها این حالت رو به‌عنوان گزینه‌ای در منو ارائه میدن و شما میتونین در صورت نیاز از اون بهره بگیرین.

توصیه میشه که به‌صورت رنگی عکاسی کنین یا نهایتاً گزینه سیاه و سفید رو هنگام ویرایش انتخاب کنین.همچنین برای تنظیم کنتراست و روشنایی سایه‌ها،نیم سایه‌ها و هایلایت‌ها،منحنی‌های تنظیم کننده‌ی میزان نور در فتوشاپ یا لایت روم رو توصیه میکنیم.

 

برای تاکید بیشتر روی کوچک بودن اندام‌های نوزاد،سعی کنین با والدین او عکس بگیرید؛برای مثال،دست کودک بر روی دست پدر و مادر باشه.اگر در محیط‌های کم نور عکاسی میکنین،از دیافراگم باز با ایزو بالا استفاده کنین.

« بهترین زمان برای عکاسی از یک نوزاد مسلماً پس از غذا خوردن او،یعنی دقیقا هنگام چرت زدنش هست »

چرا که شما رو قادر میکنه که دست و پای کوچک اونارو به‌راحتی و بدون مقاومت حرکت بدین.البته مراقب باشین که سر و صدای شاتر اونارو بیدار نکنه.

چگونگی عکاسی از نوزاد از زبان یک عکاس حرفه‌ای

در میان عکس‌های مختلفی که یک نفر میتونه بگیره،من همیشه عکاسی از نوزاد رو به‌عنوان یکی از چالش برانگیزترین عکاسی ها در نظر میگیرم.برخلاف تصورات بسیاری از افراد،داشتن تجهیزات و دانش فنی بالا هرگز شرط کافی نیست!

« برای من،در این ژانر عکاسی،لمس عواطف انسان مهم‌ترین هدف هست ».

1.پدر و مادرها را با خود همراه کنید

برنامه ریزی داشته باشین،به دنبال تمام کارهایی باشین که میخواین انجام بدین و مطمئن بشین که والدین در جریان اون هستن.به اونا بگین مایل به‌استفاده از فلش یا نور طبیعی هستین،در چه مناطقی در خانه علاقه‌مند به عکاسی هستین،آیا نیاز به حوله و پتو دارین و …

هرچه بیشتر اونارو درگیر کار کنین،مشتاق‌تر میشن که در حین عکاسی به‌شما کمک کنن.بپرسین که آیا با عکس‌های برهنه کودک خود راحت هستن یا مایلند کودک لباس به تن داشته باشه؟

پرسیدن و اطلاع دادن به اونا،کنترل برنامه‌ی عکاسی شما رو بهبود میبخشه.

2.صبر بسیار و روحیه مدیریت داشته باشید

من معمولاً به مشتریان توصیه میکنم که حداقل ۲ ساعت از زمان عکاس رو رزرو کنن.به‌این ترتیب،میتوان زمان غذای کودک و حوادث بدیهی و مورد انتظار رو کنترل کرد.به‌عنوان یک عکاس،شما نیاز به مدیریت خلق و خوی مجموعه،کودک و والدین دارین.اگر سوژه‌های شما آرام نباشنن،برنامه عکاسی شما بهم میریزه.فراموش نکنین که خود رو جای مشتریان خود قرار بدین و درک کنین که چه احساسی دارن.به این ترتیب،شما میتونین اونچه که موجبات آرامش و آسودگی اونارو فراهم میکنه تنظیم کنین تا از جلسه عکاسی با شما لذت ببرن.

3.داستان آن‌ها را بدانید

هر مرحله از زندگی کودک،مثل طلا ارزشمنده.لکه‌های کوچک روی پوست اونا،چین و چروک‌های روی دست و پاها،کوچکی بیش از اندازه اونا و توانایی خوابیدن اونا در هرشرایطی برای من از منحصربه‌فردترین ویژگی‌هاست.

نکات عکاسی از نوزاد

منبع:از مجله دیدنگار

|گروه هنری خواجویی|