نکات عکاسی سیاه و سفید

نکات عکاسی سیاه و سفید

سلام دوستان وقتتون بخیر من نازنین هستم از گروه هنری خواجویی و توی این مقاله میخوام بهتون نکاتی درمورد عکاسی سیاه و سفید بگم پس تا انتهای این مقاله با من همراه باشید.

آیا میتونید جهان اطراف خودتونو به صورت سیاه و سفید تصور کنید؟در ابتدا انجام این کار با وجود رنگ های روشنی که برای جلب توجه شما رقابت میکنن،ساده نیست.با این حال اگه یکم دقیق تر نگاه کنید،ممکنه پتانسیل وسیع اونو برای ایجاد تصاویر تاثیرگذار تشخیص بدید.البته،هر موقعیتی برای این سبک هنری مناسب نیست.با این حال،ویژگی های خاصی وجود داره که میتونید به دنبال اونا بگردید،تا بهترین فرصت ها رو شناسایی کنید.

از کنتراست بالا استقبال کنید

سوژه ای با سایه های تاریک و هایلایت های روشن برای یه عکس رنگی ایده آل نخواهد بود.در واقع،این یکی از دلایلیه که تکنیک هایی مثل HDR اینقدر محبوب شدن.با این حال،برای عکاسی سیاه و سفید،این نوع نور با کنتراست (تضاد بین روشنایی و تاریکی) بالا میتونه خیلی موثر باشه.نور شدید خورشید موقع ظهر دیگه بد نیست،بلکه یه مزیت هم هست.این یه تغییر اساسی توی نحوه تفکر در مورد نوردهیه.برای تشخیص این فرصت ها،فراتر از اونچه که بلافاصله مشهود هست نگاه کنید و صحنه رو به صورت سیاه و سفید تجسم کنید.صحنه ای که توی حالت رنگی از نظر گذروندید،ممکنه توی حالت سیاه و سفید خیلی چشمگیر و دراماتیک باشه.

همونطور که همیشه در مورد تموم هنرهای خوب صادقه،قوانین قراره که شکسته بشن.همین امر در مورد نوردهی های سیاه و سفید نیز صدق میکنه.شما حتی انعطاف پذیری بیشتری هم دارید،چون سایه ها میتونن سیاه مطلق باشن،و هایلایت ها یا قسمت های روشن میتونن هیستوگرام رو قطع کنن (جزئیاتشون از دست بره) در حالی که جذابیت بصری تصویر رو حفظ کنن.

برای به حداکثر رسوندن محدوده دینامیکی (dynamic range) دوربین،از تکنیک ETTR (نوردهی به راست) استفاده کنید.به جای یه نوردهی تاریک،از کنتراست شدید محدوده کامل تُن ها لذت میبرید.

شکل و فرم رو ساده کنید

توی غیاب رنگ،اشکال و الگوها برجسته تر میشن.تُن های روشن تر زمانی که مقابل یه ناحیه تاریک تر قرار میگیرن،برجسته و چشم گیر میشن.این یه روش موثره که روی بخش های مهم یه سوژه تاکید میکنه، در حالی که حواس پرتی ها رو به حداقل میرسونه برای ترکیب بندی به این روش درمورد فرآیند تفریق فکر کنید.چه چیزی رو میتونید از تصویر حذف کنید که برای داستان ضروری نباشه؟ همونطور که ساده میکنید،طراحی عکس قوی تر میشه.

حتی از چیزی به سادگی یه سایه بر روی زمین میشه به طور خلاقانه استفاده کرد.برای چشم انسان،جزئیات بر روی سنگ فرش (کف زمین) مشهوده،اما این جزئیات برای یه دوربین میتونن به صورت لکه هایی به سیاهی جوهر دیده بشن.

این ممکنه یه سبک دیدن بسیار متفاوت برای شما باشه.برای تمرین،من توصیه میکنم به یه پیاده روی عکاسی برید که توی اون به دنبال هیچ چیزی جز سایه نگردید.ممکنه از این که چقدر عکس های جالب پیدا میکنید به طور خوشایندی شگفت زده بشید.

جزئیات یه داستان میگن

گفته شده که چشم های انسان پنجره ای به روح او هستن.با این حال،شخصیت اونو اغلب میشه توی دستاش آشکار کرد.توی تصاویر سیاه و سفید،جزئیات ظریف که اغلب توجهی به اونا نمیشه مشهودتر میشه به عنوان مثال،چین و چروک ها و بافت ها از ظاهر بافت دارتر و عمیق تری بهره مند میشه.این روش به خصوص هنگام استفاده از نور تخت یا نور بالای سر موثره.به طور معمول،این نور مستقیم نامطلوبه،اما توی حالت تک رنگ میتونه نسبت به یه کیفیت نور نرمتر و پخش شده ارجح باشه.

یه حالت رو تجسم کنید

آسمون های آبی اغلب به عنوان نمادی برای شادی استفاده میشن شما این الگو رو توی تبلیغات مجلات،تلویزیون و حتی فیلم ها میبینن.با این حال عکس های سیاه و سفید به انواع حالات مختلف مربوط هستن.احساس دقیق در نهایت به بیننده بستگی داره ولی چند تم یا موضوع رایج شامل تنهایی،تفکر و اندوه هستن عکاسای تموم ژانرها میتونن با این صفات کار کنن تا دیدگاه خود رو به طور موثر به تصویر بکشن.

 

فضاهای تاریک و سیلوئت ها

سوژه هایی که توی تاریکی قرار دارن،گاهی اوقات جذاب تر از صحنه های روشن هستن.با استفاده از عکاسی سیاه و سفید،میتونید دنیا رو به شیوه ای کاملا متفاوت نشون بدید.به جای حذف قسمت های سایه دار،از اونا به نفع خود استفاده کنید.یه فضای خالی در واقع میتونه روش موثری برای ترکیب بندی باشه.این نوع نوردهی هنری هیجان انگیزتر از یه تفسیر دقیقه.

نگاهی به مجموعه تصاویر خودتون بندازید.احتمالا تعدادی عکس وجود داره که توی حالت سیاه و سفید میتونن خیلی چشمگیر باشن.همونطور که اونارو به حالت رنگی تبدیل میکنید،با فیلترهای پس پردازش مختلف آزمایش کنید تا ببینید که چگونه بر صحنه تاثیر میذارن به عنوان مثال،یه فیلتر آبی ممکنه آسمون رو به طرز چشمگیری روشن که در حالی که یه فیلتر زرد اونو تاریک تر میکنه.

امیدوارم که این مقاله برای شما مفید بوده باشه و متشکرم که وقت گذاشتید.