اقیانوس آبی در کسب و کار

اقیانوس آبی در کسب و کار

امروز میخوام تو رو با اقیانوس آبی آشنا کنم.

اقیانوس آبی در کسب و کار

تا حالا اقیانوس آبی به گوشت رسیده؟ اقیانوس قرمز چطور؟ میدونی این دوتا چی هستن و به چه دردی میخورن؟
تو سال ۲۰۰۵ یه کتاب به  اسم اقیانوس آبی منتشر شد که نتیجه تحقیق روی شرکت‌های ۳۰ صنعت تو ۱۵۰ سال گذشته بود.
این کتاب توضیح میده که شرکت‌های موفق مثل شرکت‌های معمولی برنامه ریزی نمیکنن و برای رسیدن به موفقیت، از طرز فکر جدیدی پیروی میکنن که نتیجه‌ی اون خلق استراتژی اقیانوس آبی هست.

اقیانوس آبی در کسب و کار

حالا بریم یکم دقیق تر بررسی کنیم

توی هر بازار یا شرکتی که مسیر رو به رشدی رو داره بعد از مدتی اقیانوس این بازار قرمز میشه حالا یعنی چی؟ یعنی این که شرکتای دیگه میان و شروع میکنن از شما تقلید کردن با این تفاوت که اگه شما ساکن مونده باشید و تغییرات دیگه ای تو کارتون ایجاد نکرده باشید میان رو دستتون در میان و یه سری ویژگی های دیگه هم میذارن روش و از شما پیشی میگیرن.

اقیانوس آبی در کسب و کار

یه سری هم دقیقا میان از شما کپی میگیرن اما با قیمت خیلی پایین تر از شما فروش خودشونو شروع میکنن. اینطوری انقد دست زیاد میشه که اون اقیانوس آبیِ بی‌رقیب به یه اقیانوس قرمز و شلوغ تبدیل میشه که حاشیه سودتون به شدت میاد پایین و حتی ضرر میکنید. خیلی از شرکتا هم ورشکسته میشن. حالا چطور میشه از اقیانوس قرمز خارج بشیم؟

اقیانوس آبی در کسب و کار

بوم استراتژی

بوم استراتژی یه چهار چوب هستش که برای تشخیص وضعیت الان شما و همین طور این که قراره تو آینده چیکار بکنید و چه ارزش هایی رو تو کسب و کارتون برای رسیدن به موفقیت به وجود بیارید. اگه بوم استراتژی شرکت هایی که توی اقیانوس قرمز قرار دارن رو ببینید کاملا مشابه همدیگه هستن و هیچ تفاوتی وجود نداره اما شرکت های پیشرویی که تو اقیانوس آبی قرار دارن بوم های استراتژی متفاوتی دارن.

اقیانوس آبی در کسب و کار

متمایز باشید

برای ورود به شرایط مطلوب یا همون اقیانوس آبی باید تمایزاتی به وجود بیارید. برای مثال میتونید یه سری خدمات رو در نظر بگیرید که به مشتری های خودتون ارائه کنید یا هزینه ها رو کاهش بدید البته این به معنای این نیست که شما از مواد نامرغوب و بی کیفیت استفاده کنید.

اقیانوس آبی در کسب و کار

برای ملموس شدن موضوع این مثال رو براتون میزنم شرکت هواپیمایی ساوت وست اومد تحول بزرگی توی چهار چوب سنتی شرکت های هواپیمایی به وجود آورد.
ساوت وست پرواز های خیلی سریع با ساعت های متنوع و قیمت های خیلی فوق العاده ارائه داد و یه سری عوامل رو حذف کرد که این موضوع باعث شد هزینه ها به شدت بیان پایین و یه سری عوامل دیگه رو اضافه کرد که کیفیت بی سابقه ای رو در اختیار مسافرا قرار میداد و از نظر قیمتی با جایگزین های خودش یعنی با حمل و نقل خودرویی هم رقابت کنه و همه ی این عوامل جهش فوق العاده بزرگی رو به ارمغان آورد.

اقیانوس آبی در کسب و کار

رقابت

تو هر صنعتی رقابت کردن تا حدودی جواب میده وقتی که اقیانوس کم کم داره قرمز میشه شما با بیشتر شدن رقبا در نهایت مجبور میشید حاشیه سود کم تری برای خودتون در نظر بگیرید یا حتی قیمت ها رو به شدت کاهش بدید که منجر به ضرر شما هم بشه اما اقیانوس آبی اینو میگه که بیا یه میدون جدید ایجاد کن که هیچ کس توان رقابت نداشته باشه.

اقیانوس آبی در کسب و کار

قیمت

خیلی از کاهش هزینه ها گفتیم که باید کم بشه اما نباید از کیفیت کار هم کم بشه. پس باید چیکار کنیم؟ شما باید ببینید توی شغل خودتون چه چیزی رو میتونید حذف کنید بدون این که لطمه ای ببینید. برای مثال زمانی که سیرک ها به شدت وضع ناخوشایندی داشتن سیرک آفتاب شروع به فعالیت کرد بزرگترین سیرک های اون زمون رو هم پشت سر گذاشت.

اقیانوس آبی در کسب و کار

اونا اومدن حیوانات رو از سیرک حذف کردن. حیوانات هزینه نگه داری دارن، یه دکتر دامپزشک همیشه دارن و هر کدوم غذای خاص خودشونو دارن خب با حذف این یه گزینه چقدر صرفه جویی هزینه داشتن.
همینطور اونا از سیرک بازای معروف که به شدت پول زیادی میگرفتن هم استفاده نکردن.

اقیانوس آبی در کسب و کار

در عوض همین 2 مورد و خیلی موارد دیگه اومدن تئاتر و خیلی کارای جدید فرهنگی دیگه ای کردن که موج جدید علاقه مندا به سیرک رو داشت. پس باید هزینه ها رو کاهش داد اما نباید بی برنامه بود. باید استراتژی قیمت داشته باشید تا به سود دهی برسید.

اقیانوس آبی در کسب و کار

نتیجه برد برد

شما با این کاراتون هم خودتون برنده‌ی این میدون هستید هم کسانی که مشتری شما هستن و از محصولات یا خدمات شما دارن استفاده میکنن. چرا که اونا محصولی خرید میکنن با کیفیت بهتر خدمات بیشتر و از طرفی شما هم به صورت روز افزون مشتری های بیشتری به سمتتون داره میاد. اصلا کار سختی نیست که شما در طول سال چند بار نظر مشتریای خودتونو بدونید و ببینید چی دوست دارن و حتی سالی یه بار سورپرایزشون کنید.

اقیانوس آبی در کسب و کار

دوست عزیزم امیدوارم این مقاله بتونه توی کسب و کارت تورو به اقیانوس آبی خودت برسونه. ممنونم که تا اینجا همراه من بودی. موفق باشی.