راهنمای خرید دوربین کارکرده

Camera Buying Guide

چه نکاتی را برای خرید دوربین کارکرده باید مد نظر داشته باشیم؟

راهنمای خرید دوربین کارکرده ،ما در این مقاله به شما می‌گوییم که نکات اصلی و کلیدی خرید دوربین کارکرده چیست. همچنین به این سوال جواب خواهیم داد که اگر دوربینی برای فروش گذاشته شود دلیل معیوب بودن آن است یا نه. علاوه بر این به شما راهنمایی خواهیم کرد که چگونه و از کجا دوربین بخرید؟ این نکات به شما کمک خواهند کرد که در هنگام خرید دوربین کارکرده بتوانید انتخاب مطمئن‌تر و مقرون به صرفه‌تری داشته باشید.

راهنمای خرید دوربین کارکرده

راهنمای خرید دوربین کارکرده

اگر تصمیم گرفته‌اید یک دوربین خریداری کنید، در دو حالت خرید دوربین کارکرده برای شما مفید خواهد بود:

✓ حالت اول: می‌خواهید در میزان پول مصرفی خود صرفه جویی کنید.

✓ حالت دوم: دوربینی به کار شما می‌آید که دیگر در بازار موجود نیست.

قبل از بررسی نکات اصلی بهتر است موارد زیر را برای خرید دوربین کارکرده مد نظر داشته باشید:

هیچ گرانی بی حکمت نیست، هیچ ارزانی بی علت نیست

درست است که اغلب دوربین‌های دست دوم گارانتی شان به سر رسیده است. با این وجود برخی از دوربین‌های دست دوم ممکن است هنوز شامل warranty باشند. اگر فروشنده قیمت معقولی را برای دوربینش گفت، احتمالا می‌توانید به سالم بودن دوربین اعتماد کنید. اما اگر قیمت خیلی پایین بود، ممکن است دوربین مشکلی داشته باشد و فروشنده بخواهد از شر آن خلاص شود.

نکات اصلی و کلیدی برای خرید دوربین کارکرده

تست ویژگی‌ها:

✓ تعداد شات

دوربین‌های عکاسی به گونه‌ای ساخته شده‌اند که تعداد شات‌هایی که می‌شود با آن‌ها گرفت تقریبا مشخص است و پس از آن مکانیزم شاتر نیاز به جایگزینی خواهد داشت یا کیفیت تصاویر خروجی افت پیدا خواهند کرد. بنابراین یکی از مهمترین اقداماتی که قبل از خرید دوربین کارکرده باید انجام دهید این است که بفهمید دوربینی که می‌خواهید بخرید، چند شات زده شده است. برای پی بردن به این موضوع، می‌توانید از فروشنده بپرسید و برای پی بردن به صحت آن از یک برنامه‌ واسط مانند Canon EOS Digital info (برای دوربین‌های حرفه‌ای کانن)، یا سایت واسط مانند myshuttercount (برای مدل‌های نیکون و پنتاکس) یا freeshuttercount استفاده کنید.

در خرید دوربین کارکرده ، پیکسل سوخته را چک کنید

✓ گرد و غبار یا پیکسل مرده سنسور

راهنمای خرید دوربین کارکرده

DSLRها دارای لنزهای قابل تعویض هستند، گاهی اوقات هنگام تعویض لنز ممکن است گرد و غبار وارد محفظه‌ی دوربین و یا حسگر شود. گرچه گرد و غبار توسط یک فرد حرفه‌ای می‌تواند بر طرف شود، اما خراشیدگی روی سنسور همیشه با شما همراه خواهد بود. برای چک کردن اینکه گرد و غبار و یا پیکسل مرده وجود دارد یا نه، از فروشنده بخواهید عکس‌هایی از یک موضوع درخشان و مسطح مثل آسمان روز یا یک دیوار سفید بگیرد در حالی که روزنه‌ی دیافراگم در یکی از بسته‌ترین حالت‌ها مانند F/22 قرار دارد. این عکس به شما کمک می‌کند تا هر نوع گرد و غبار، مو یا قارچ، که می‌تواند کیفیت تصویر را تحت تاثیر قرار دهد، نشان داده شود. همچنین پیکسل‌های مرده نیز به این روش قابل شناسایی خواهند بود. برای چک کردن پیکسل مرده یک روش دیگر نیز وجود دارد: درب لنز را روی آن قرار دهید، با پایین ترین ایزو یک عکس بگیرید و آنرا در لپ تاپ با زوم ۱۰۰% چک کنید. پیکسل مرده در این حالت کاملا مشخص خواهد بود. چند تا پیکسل مرده مشکل خاصی نخواهد بود، ولی اگر تعداد آن زیاد باشد، با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد.

دقت داشته باشید که گرد و غبار را می‌توان پاک کرد و خش‌های کوچک روی لنز ممکن است اثرات قابل توجهی روی عکس‌های شما نداشته باشند. اما خراش‌های بزرگ، سایش‌ها، مو، وقارچ‌ها می‌توانند به ظاهر عکس و فیلم‌های شما آسیب جدی وارد کنند.
قارچ بدترین احتمالی است که وجود دارد زیرا در یک بازه‌ی زمانی آن را حذف می‌کنید و بعد دوباره بیشتر از قبل رشد می‌کند.

راهنمای خرید دوربین کارکرده

 

در خرید دوربین کارکرده ، فوکوس خودکار را چک کنید

راهنمای خرید دوربین کارکرده

✓ فوکوس خودکار کار می‌کند یا نه؟

خطای فوکوس خودکار بیشتر در دوربین‌هایی که لنز قابل تعویض روی آن‌ها سوار می‌شود رخ می‌دهد. (مانند DSLRها) وجود این خطا سبب می‌شود فوکوس عکس‌ها نامناسب باشد و مجبور به فوکوس دستی شوید. همچنین مجبور خواهید شد تعداد شات بیشتری بزنید تا به عکسی برسید که فوکوس مناسبی دارد. این مشکل وقت زیادی را از شما هدر خواهد داد.

اگر برایتان میسر است تست فوکوس خودکار را در یک محیط روشن و با دو یا چند لنز انجام دهید. چون اگر در نور خوب، فوکوس خودکار به خوبی عمل نکند، یک جای کار می‌لنگد.

راهنمای خرید دوربین کارکرده

راهنمای خرید دوربین کارکرده

در خرید دوربین کارکرده ، لیست لنزهای سازگار با دوربین را چک کنید

✓ لنزهای سازگار

حتما در خرید دوربین کارکرده ، لیست لنزهای سازگار با دوربین را بررسی کنید و مطمئن شوید روی دوربینی که می‌خرید، می‌توانید لنزهای زیادی را سوار کنید. در غیر اینصورت یک بدنه‌‌ای که لنزهای زیادی به آن نمی‌خورند، به چه درد شما می‌خورد؟

شرایط فیزیکی:

✓ ظاهر کلی

ممکن است عجیب به نظر برسد اما شرایط فیزیکی دوربین یک شاخص در نحوه‌ی برخورد مالک فعلی با دوربینش است. اگر مدل نسبتا جدیدی از دوربین در شرایط بدی قرار دارد، (مثلا خراش با زخمی بر روی بدنه وجود دارد و یا علائم خش و سایش بر روی صفحه نمایش آن نمایان است، و یا دستگیره‌های لاستیکی در وضعیت خوبی نیستند، و …) نشان دهنده‌ی این است که دوربین عمر کوتاهی خواهد داشت.
اگر دوربین قدیمی‌تر باشد انتظار می‌رود مقداری خراش و سایش روی آن وجود داشته باشد. به یک دوربین قدیمی که در شرایط خوبی قرار دارد و از لحاظ فیزیکی آسیبی ندیده است، می‌توان اعتماد بیشتری کرد.

راهنمای خرید دوربین کارکرده

✓ خراش و فرو رفتگی

‌نگران خراشهای سطحی نباشید، ولی خراش‌های عمیق و فرورفته به شما نشان می‌دهند که دوربین احتمالا ضربه خورده است.

✓ پین کارت حافظه

محل اتصال کارت حافظه را به خوبی بررسی کنید و آن را تست کنید، چون اگر کوچکترین مشکلی در آن وجود داشته باشد، برای تعویض پین آن هزینه‌ی زیادی را باید صرف کنید.

✓ محل اتصال لنز به بدنه و مانت لنز

این محل را با دقت بررسی کنید و مطمئن شوید که هیچ گونه آسیب و نقصی در آن وجود ندارد. اگر مشاهده کردید که جایی فرورفته یا خم شده است، به احتمال لنز سنگینی به دوربین وصل بوده است و به مانت دوربین آسیب زده است.

راهنمای خرید دوربین کارکرده

راهنمای خرید دوربین کارکرده

✓ دستگیره‌های لاستیکی

این دستگیره ها را با کشیدن توسط انگشت چک کنید. ممکن است چسب دستگیره‌های لاستیکی پشت و جلوی دوربین در طول زمان بی تاثیر شده باشد و این دستگیره‌ها به راحتی کنده شوند.

✓ ویزور (چشمی دوربین) و نمایشگر LCD

این دو قسمت را از نظر خراشیدگی چک کنید. اگر در ویزور خراشیدگی ایجاد شده باشد و بخواهید در آن نقطه‌ای که خراشیدگی یا سیاهی وجود دارد، فوکوس کنید، کار بسیار سختی پیش رو خواهید داشت. همچنین خراشیدگی بر روی نمایشگر LCD هنگام فوکوس از طریق نمایشگر (مد Live View) شما را اذیت خواهد کرد.

راهنمای خرید دوربین کارکرده

لوازم جانبی همراه دوربین کارکرده

اگر دوربین دست دومی که می‌خواهید بخرید لوازم جانبی همراه خود دارد، آن‌ها را از دست ندهید. این لوازم می‌تواند شامل درب لنز، شارژر ، سایر کابل‌های مربوطه و … باشد. در بدترین حالت شما ممکن است مجبور شوید برخی ابزارها را مجددا خریداری کنید.

اگر دوربین دست دوم برای فروش گذاشته شود، به معنی معیوب بودن آن است؟

آیا همیشه نیاز هست که به روز باشید؟ خیلی از عکاس های حرفه ای، قبل از اینکه قیمت دوربینشان افت کند، آنرا می‌فروشند و به جای آن، دوربین تازه‌ای می‌خرند. این یک بازی برد-برد است. خریدار نسبت به هزینه‌ای که صرف کرده است ، امکانات بیشتری نصیبش شده است، عکاس حرفه‌ای نیز چون به امکانات روز احتیاج داشته، لوازم‌اش را نو کرده است.

دوربین دست دوم را از جای معتبر بخرید

اگر از شخص خریداری می‌کنید، حواستان باشد که دوربینی را خریداری ‌کنید که جعبه، فاکتور خرید و لوازم جانبی اصلی را داشته باشد. چون ممکن است دوربین سرقتی باشد و شما را در آینده دچار مشکل کند. پس بهتر است با فروشنده در یک مکان عمومی قرار بگذارید.

برای اطمینان بیشتر می‌توانید از خدمات شرکتهای معتبر که در زمینه‌ی خرید و فروش دوربین دست دوم به صورت قانونی فعالیت دارند، استفاده کنید.

گروه هنری خواجویی