چند نفر میبینن؟

خصوصیات و محتوای سواد بصری

بیا امروز با همدیگه بشینیم بررسی کنیم که اصلاً سواد بصری چی هست و ما چرا باید سواد بصری داشته باشیم و به چه کارمون میاد خصوصیت هاش چیه؟

بذار یه سوال کوتاه ازت بپرسم!

چند نفر میبینن؟

 

خصوصیات و محتوای سواد بصری

 

همین سوال کوتاه میتونه مفهوم های زیادی داشته باشه چرا؟

چون دیدن معناهایی مثل دریافت کردن، تماشا کردن، مشاهده کردن، کشف کردن، تشخیص دادن، تصور و تصویرکردن، آزمایش کردن، خوندن و نگاه کردن و غیره و غیره رو داره.

 

خصوصیات و محتوای سواد بصری

 

تازه این کارام هرکدومش خودش بر مفهوم های دیگه هم دلالت داره از تشخیص اشیای ساده گرفته تا استفاده از علایم و سمبل ها و رمزها و زبان به منظور مفهوم آفرینی و از تفکر بر پایه استقرار گرفته و تفکر بر اساس مقایسه.

پیچیدگی خصوصیت ها و محتوای سواد بصری رو از همینجا میتونیم بفهمیم و این پیچیدگی در صورت های مختلفی نشون داده میشه.

می خوام برات یه مثال بزنم مثلا یک بچه را در نظر بگیر:

 اولین تجربه آموزنده ی اون پیدا کردن آگاهی به وسیله حس لامسه هستش،  البته نوزاد فقط از طریق لمس کردن یا دست زدن به اشیا نیست که درک خودش را از محیط اطراف بالا میبره اون از راه بو کردن و چشیدن جسمانی این کار را انجام می ده.

 

خصوصیات و محتوای سواد بصری

 

 به تدریج حس بینایی و درکه تصویرم به کمک حواسش میاد و چیزی نمی گذره که این حس از اهمیت درجه اول برخوردار میشه.

 

خصوصیات و محتوای سواد بصری

 

حس بینایی چیه؟

توانایی تشخیص و فهم بصری پدیده های موجود توی محیط و نیروهایی که تاثیر عاطفی بر بیننده میزارن ما تقریباً از اولین برخورد خودمون با جهان برای نظم بخشیدن به نیازها میل هامون به نحوه دیدن و چشم خودمون وابستگی شدید پیدا میکنیم‌.

البته این تعریف و توصیفات درباره اهمیت حس بینایی اصلاً کافی نیستند؛

 

خصوصیات و محتوای سواد بصری

 

و مثل اینکه از یک قطعه یخ بزرگ شناور فقط به اون قسمتی که از آب بیرون اشاره کنیم حالا آنکه بخش از بزرگترین از اون توی آب پنهان شده به هر حال ما حس بینایی را همان‌طور که به ما عطا شده می پذیریم و معمولاً هیچ تلاشی برای تیزبین تر کردن اون نمی‌کنیم بهبود بخشیدن به کار حس بینایی و قوه درک میتونه باعث بشه که وقتی داریم به یه چیزی نگاه ساده میکنیم مورد استفاده قرار بگیره و هم میتونه که منظور ما رو از پرورش دادن این حس در حد یک وسیله بی نظیر و بی رقیب در ارتباط بین انسان‌ها باشه.

 

خصوصیات و محتوای سواد بصری

 

 ولی متاسفانه ما دیدن رو خودمون به همون گونه طبیعی که توی ما هست می پذیریم و تو گسترده کردن توانایی های اون تلاش نمی کنیم.

کالب کاتگنو کتابی به اسم «در راه فرهنگ بصری» داره و درباره ی ماهیت حس بصری و بینایی این جوری مینویسه:

هرچند همه ما سهل و طبیعی می بینیم ولی فرهنگ و تمدن خاص مربوط به دیدن و تصویر هنوز به وجود نیومده عمل دیدن سریع انجام میشه و همه چیز رو به صورت جامع از نظر میگذرونه هم کاتالیتیک یا تحلیلی و هم در عین حال سنتتیک یا ترکیبیه.

 حس بینایی هنگام فعالیت به انرژی ناچیز احتیاج داره و تقریباً با سرعت نور عمل می کنه و توی همون حال به ذهنمون اجازه دریافت و ضبط بی نهایت خبر رو توی زمانی کوتاه تر از ثانیه میده این توصیف به خوبی بیانگر قدرت شگفت آور دیدن و انسان رو وادار میکنه این نتیجه گیری اون رو بپذیره که میگه: با بینایی بی نهایتاً یک باره به ما ارزانی می شوند صفت بینایی غنا و سرشاریه.

 

خصوصیات و محتوای سواد بصری

 

میل و رغبت زیاد انسان نسبت به پیام های بصری هم که روشنه ما به علت‌های مختلفی همیشه می‌خواهیم دانش خودمون رو با چیزایی که می‌بینیم تقویت کنیم مهمترین دلیل برای این تمایل همون صریح و مستقیم بودن تصاویر یا پیام های بصریه و در نتیجه نزدیکی الفت اونا با تجربیات واقعی وقتی اولین سفینه فضایی بر ماه نشست و اولین گام فضانوردان بر سطح این کره نهاده شد عده بیشماری توی سراسر جهان تماشاگر این واقعه بودن، حالا تصور کنید چند نفر از این بیننده ها حاضر بودن به جای این پخش مستقیم و دیدنی به گزارش مشروح و یا رادیویی اون گوش بدن.

یا اینکه بیان چیز های چاپی راجبه اون رو بخونن؟!

 

خصوصیات و محتوای سواد بصری

 

 مثال های مختلفی میتونیم برای تمایل اینکه انسان بیشتر به تصویر مایله تا به کلام بزنیم مثلا:

شادمانی یا رضایت که هنگام دیدن عکس آشناها همراه با نامه اونا به ما دست میده و یا ماکت سه بعدی ساختمان که کنار نقشه ی ساختمون عرضه میشه و غیره میتونه مثالهای مناسبی باشه.

حالا شاید این سوال براتون پیش بیاد که چرا میل ما نسبت به تصویر اینقدر زیاده؟

به این دلیل که تصویر هر شیئی نزدیکترین چیز به واقعیته و به تجربه مستقیم ما از اشیا شباهت داره به همین دلیل استفاده از اون همراه گزارش کلامی خبر به فهم ما کمک می کنه.

 هنگامی که پخش مستقیم تلویزیونی فضانوردان را از سطح ماه برامون دادن امکان نداشت که بتونیم اینقدر خوب بفهمیم اگر با فقط یک گزارش صوتی بود یا اینکه فقط عکس هاشون می‌دیدیم باشه.

گزارشگرهای این واقعه هم همراه با کلامشون از تصویر ها و نقاشی های متحرک و استفاده می کردن تا بتونند موقعیت را بهتر توصیف کنن، و بقیه بفهمند فقط در این مورد بلکه درست ها مورد دیگر مردم طالب دیدن تصویر وقایع یا ضبط اونها هستند.

 

خصوصیات و محتوای سواد بصری

 

چه اینکه گروهی برای تفریح به کوه و دشت رفته باشند و  چه یک هیئت اکتشاف که قرضش اثبات یا ضبط یک موضوع علمی باشه، همشون با هم میگن که «ببینیم»

پس توی این مقاله از اهمیت سواد بصری و خصوصیتهای دیدن مطلع شدیم و خیلی عمیق تر اونو درکش کردیم.

پس ما باید این سواد بصری خودمون رو با خوندن کتاب های مناسب مثل کتاب مبادی سواد بصری تقویتش کنیم.

 

خصوصیات و محتوای سواد بصری

 

ممنونم که تا اینجا با من همراه بودین موفق و پیروز باشید.