تفاوت کانال های رنگی RGB و CMYK

 

 

 

تفاوت کانال های رنگی RGB و CMYK : سلام به شما دوستان عزیزم امیدوارم که حالتون عالی باشه من علیرضا از گروه هنری خواجویی با یک جلسه دیگه از آموزش کوتاه فتوشاپ در خدمت شما دوستان عزیزم هستم داخل این جلسه میخوایم بررسی کنیم تفاوت بین کانال های رنگی که داریم یعنی RGB و CMYK که اصلا برای چی هست این کانال رنگی به چه دردی میخوره و کجا ازش استفاده میشه ؟؟؟ ببینید دوستان زمانی که شما میخواید یه سند جدید ایجاد کنید از شما میخواد که انتخاب کنید سندتون روی چه کانال رنگی باشه و اما ما از کجا بدونیم روی چی بزاریم ؟؟؟

https://www.khajuei.com/

 

بسته به اینکه طرح شما قراره کجا مورد استفاده قرار بگیره انتخاب مد رنگی توی پروژه طراحی تغییر میکنه.

توی این مقاله به تفاوت های دو مد رنگیRGBوCMYKمیپردازیم و توضیح میدیم که هرکدوم ازاونا توی چه زمانی بهترین انتخاب برای پروژه شما محسوب میشه.

RGBوCMYK چه تفاوتی با هم دارن؟

RGBبهترین گزینه برای کارها و طرح های دیجیتالیه ولی CMYKبهترین مد ترکیب رنگ برای طرح های مورد نظر برای چاپه.

مد ترکیب رنگ RGB:یه فضای رنگی برای تصاویر دیجیتالی محسوب میشه.پس وقتی که میخواید طرح خودتونو روی نمایشگرهای دیجیتال به نمایش بذارید،انتخاب مد رنگی RGBتوی شروع طراحی اولویت پیدا میکنه.

همونطور که میدونید هر پیکسل از نمایشگرهای دیجیتال ،از سه زیر پیکسل تشکیل شده که توانایی تولید نورهای قرمز آبی و سبز با شدت های مختلف رو دارن.چشم انسان نمیتونه این پیکسل هارو ببینه و تنها رنگی که از ترکیب این سه تا نور تولید میشه رو میتونه ببینه.

مد ترکیبیRGBاز ترکیب سه رنگ پایه سبز و آبی و قرمز به وجود میاد و توی نمایشگرهای دیجیتال قابل نمایش هستن.

طراحان توی این مد ترکیبی قادر هستن که مقادیری مثل اشباع یا SATURATIONسایه یا SHADING و مقادیر دیگه ای مثل  VIBRANCYرو کنترل کنن.

کی باید از RGBاستفاده کنیم؟

هرموقع که هدفمون از طراحی نمایش اون روی صفحه نمایش های دیجیتال باشه.مواقعی مثل طراحی اپلیکیشن ،طراحی لوگو های آنلاین و …

https://www.khajuei.com/

 

 

مد ترکیب رنگ CMYK:

برخلاف RBG که برای چاپ استفاده نمیشد مد ترکیب رنگ CMYKفقط  برای چاپ مورد استفاده قرار میگیره. پرینتر بر اساس الگوریتم خودش، رنگ های (CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, Key/Black رو ترکیب میکنن تا رنگ مورد نظر برای چاپ رو به صورت نقطه ای به وجود بیارن. به این الگو از ترکیب رنگ، ترکیب رنگ کاهشی یا subtractive گفته میشه.توی این مد، هر رنگ از اشباع متناسب سه رنگ پایه ساخته شده و هنگامی که این سه رنگ با هم ترکیب بشن، مشکلی خالص به وجود میاد. 

کی باید از مد CMYK استفاده کنیم؟

گفتیم که برای هر طرحی که قراره مورد چاپ واقع بشه باید از این مد رنگی توی شروع طراحی استفاده کنیم. برای تصاویر RGB هم، باید مد رنگی رو به CMYK تغییر بدیم و بعد از ویرایشات رنگی مورد نظر، اونو به چاپ بفرستیم.از موارد استفاده مد CMYK طرح هایی مثل کارت ویزیت ها، علائم و برچسب های فروشگاهی، استندها، بیلبوردها و پوسترها، بروشورها و … میشه نام برد.

https://www.khajuei.com/

 

وقتی داریم از خراب شدن رنگ ها صحبت میکنیم دقیقا منظورم عکس بالا هستش که این همون عکس اولی ماست ولی با این تفاوت که کانال رنگی عکس اول RGB بود ولی کانال رنگی این CMYK و میبینید که چقدر تفاوت دارن همین تفاوت میتونه تو چاپ کلی به کار شما لطمه بزنه امیدوارم این آموزش براتون مفید بوده باشه و موفق و موید باشید دوستان عزیز

برای دیدن سایر آموزش ها اینجا کلیک کنید

برای اطلاعات بیشتر راجب رنگ ها اینجا کلیک کنید