رنگ در گرافیک،تبلیغات و برندسازی

|گروه هنری خواجویی|

رنگ در گرافیک،تبلیغات و برندسازی

رنگ در گرافیک،تبلیغات و برندسازی:

برای کالاهای و خدمات تجاری خود از چه رنگ‌هایی استفاده کردین؟

دلیل شما برای این انتخاب چی بوده؟

آیا فقط به دلیل سلیقه‌ی شخصیتون انتخابشون کردین؟

آیا یک پیام خاص تجاری در ذهنتون دارین؟

در حالی که برای جلب توجه مشتری پرداختن به شکل ظاهری کالا بسیار مهمه،انتخاب رنگ‌ها نیز میتونه پیام خاصی رو به ذهن مخاطبان وارد کنه.آیا مطمئنید که از پیغام نهفته در پس اون رنگ‌آمیزی آگاهی دارین؟؟

هیچ فرقی نمیکنه که از کارت بازرگانی،بروشور،وب سایت،پوستر یا چیزای دیگه استفاده می‌کنین،مهم اونه که توی انتخاب رنگ بسیار دقت کنین.رنگ‌ها نه تنها ظاهر کالا راو زیبا‌تر جلوه میدن،بلکه بر عملکرد و رفتار ما نیز تأثیر میذارن.بنابراین بهتره آگاه باشیم که رنگ مورد استفاده‌ما بر مخاطب چه تأثیری میذاره.
مثلاً،آیا تا به حال متوجه شدین که بیش‌تر رستوران‌های عرضه کننده خوراک حاضری(fast food) در دکوراسیون خود از رنگ‌های قرمز روشن و نارنجی استفاده میکنن؟ سرعت بالای این رنگ‌ها در تأثیر بر روی مشتری،ابداً تصادفی نیست.مطالعات نشان دادن که رنگ‌های قرمز و نارنجی، مشتری‌ها رو تشویق میکنه تا هر چه زودتر غذاشون رو بخورن و رستوران رو ترک کنن یعنی درست همون کاری که صاحبان این قبیل رستوران‌ها از شما انتظار دارن.
همچنین مشاهده تلفیقی فراوان از دو رنگ مشکی و قرمز در وب سایت‌های ویژه‌ی بزرگسالان نیز امری تصادفی نیست.به اعتقاد محققان،این رنگ‌ها معانی ضمنی جنسیتی دارن.
آیا تا حالا متوجه شدین که در اسباب بازی‌ها،کتاب‌ها و وب‌سایت‌های ویژه‌ی کودکان معمولاً از تکه‌های بزرگ رنگ‌های روشن زنده و اصلی استفاده میشه؟جوون‌ترها این رنگ‌ها رو ترجیح میدن و پاسخگویی مثبت اونا به کالاهایی که این ویژگی رو دارن بسیار بیش‌تر از کالاهاییه که با مداد شمعی یا ترکیبی از رنگ‌های بی‌روح و سرد رنگ‌آمیزی شدن.

محققان بازاریابی در آمریکا روز خاصی رو به گردش علمی اختصاص دادن که در اون به شناسایی رنگ‌ها و تأثیرات احتمالی اونا بر انسان میپردازن.
اما تأثیرات رنگ در میان فرهنگ‌های مختلف،متفاوته.بنابراین هنگام طراحی هر گونه نیازمندی‌های تبلیغاتی باید به رویکردها و خواست‌های مخاطبینتان توجه کنین.
مثلا،سفید در فرهنگ کشور چین و ارغوانی در فرهنگ کشور برزیل،نماد مرگ هستن.رنگ زرد برای چینی‌ها مقدسه،اما نزد یونانی‌ها یادآور غم و اندوه و برای فرانسوی‌ها نشانی از بخل و حسادت هست.در آمریکای شمالی،رنگ سبز تداعی کننده‌ی بخل و حسادت هست.مردم کشورهای گرمسیری بیش‌تر با رنگ‌های گرم موافقن و مردم کشورهای سردسیر و شمالی رنگ‌های سردتر رو ترجیح میدن.
مثلاً،در فرهنگی که امروزه خط فکری آمریکای شمالی بر اون استوار هست،هر یک از رنگ‌های زیر تداعی کننده کمیت‌ها یا عواطف خاصی هست.

قرمز:هیجان،قدرت
آبی(که جزو خواستنی‌ترین رنگ‌هاست):اعتماد،قابلیت اطمینان،اعتبار،تعلق،خونسردی.
زرد:گرما،اشعه خورشید،خرسندی،شادی.
نارنجی:بازیگوشی،خونگرمی،سرزندگی.
سبز:طبیعت،طراوت،خونسردی،آرامش،خونگرمی،وفور نعمت.
ارغوانی:صداقت،معنویت،بزرگ‌منشی.
صورتی:لطافت،ملاحت،فرهیختگی،امنیت.
سفید:خلوص،عفت،پاکدامنی،تمیزی،جوانی،نرمی و ملایمت.
سیاه:کارکشتگی،دلفریبی،جذابیت،ابهام،پیچیدگی.
نقره‌ای:اعتبار،وجهه،آبرومندی،گران‌بهایی.

|گروه هنری خواجویی|

رنگ در گرافیک،تبلیغات و برندسازی

همچنین محققان در امور بازار و بازاریابی به این نتیجه رسیدن که رنگ حتی بر روی عادات خرید مردم نیز تأثیر میذارن.کسایی که تنها از سر هوا و هوس خرید میکنن در برابر رنگ‌های قرمز،نارنجی،سیاه و آبی مایل به ارغوانی عکس‌العمل بهتری از خود نشون میدن.اما،کسایی که حساب شده و با در نظر گرفتن توان مالیشون خرید میکنن در برابر رنگ‌های صورتی،آبی مایل به سبز،آبی آسمانی و سرمه‌ای عکس‌العمل نشون میدن.
ابتدا درباره‌ی بازاری که هدف نهایی شما هست فکر کنین.مثلاً تصور کنین که قصد دارین کتاب‌هایی برای نوجوانان چاپ کنین و بفروشین،اما با پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها سروکار دارین.احتمال دارد کتاب‌هایی رو طراحی کنین که در اونا از رنگ‌های روشن و اصلی(قرمز،آبی،زرد) استفاده شده تا این‌گونه توجه خواننده‌های نوجوونتون رو جلب کنین.از این رو باید اقلام مورد نیاز در امر بازاریابی(نظیر بروشور،وب‌سایت و از این قبیل) رو با در نظر گرفتن روحیه و سلیقه پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها تهیه کنین.میتونین از رنگ‌های آبی(اعتماد،قابلیت اطمینان)،صورتی(فرهیختگی،ملاحت،امنیت)

در دنیای امروز برندینگ یا همان ایجاد یک نام تجاری مهم ترین بخش تجارت هست.تجارت در هر زمینه ای که باشه چه مجموعه‌های تولیدی و چه خدماتی در نهایت نام تجاری اون حرفه هست که گویای موفقیت یا شکست اون خواهد بود.موفقیت نام تجاری برابر با موفقیت خود تجارت هست. در حقیقت هدف اصلی برندینگ اینه که یک کالا یا خدمات از رقبایش متمایز دیده بشه.تنها زمانی یک مجموعه ارزش افزوده پیدا میکنه که یک نام تجاری بشه و یا اصطلاحا برند شده باشه.مطالعات و تحقیقات در طول بیست سال گذشته ثابت کرده که نقش برندها در ارزش آفرینی،کاهش ریسک و افزایش عمر کسب و کار غیر قابل انکاره.در نتیجه یکی از با ارزش ترین دارائی های هر مجموعه برند یا برندهای اونا هست،یکی از ضروریات مدیران ارشد هر سازمان ایجاد برندهای قدرتمند میباشد.در یک مجموعه نباید هدف چیزی جز تثبیت نام تجاری باشه.اگر شما قادر به خلق نام تجاری با نفوذی باشید در این صورت میتونین از جریان بازاریابی موثرتر و با نفوذتر بهره مند بشین.نام تجاری یک هویته پس میتوان چنین فرض کرد که پروسه برندینگ(خلق نام تجاری) روند ساخت و پرداخت این هویت هست.عوامل بسیاری در پروسه برندینگ تاثیر گذارن از جمله نام، نشانه(لوگو)،طرح بسته بندی،رنگ،ویژگی های محصول و یا خدمات،وب سایت،تبلیغات،مدیریت مجموعه،پرسنل که میتوان از اونا به عنوان عناصر برندینگ نام برد.ما در این مقاله سعی داریم تا به نقش رنگ ها در خلق نام تجاری بپردازیم.

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های تبلیغات یک کالا توانایی ماندگاری برند اون در ذهنه به گونه‌ای که در صورت تکرار خرید،با توجه به کیفیت کالا،تمایل برای استفاده مجدد از‌‌ همون برند ایجاد بشه.برای این منظور ابتدا نیاز هست علامت تجاری خود رو در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت کنین،در غیر این صورت همیشه تهدید سوء استفاده از نام تجاری و برند شما توسط دیگر واحد‌های تولیدی وجود داشته و در صورت عدم ثبت اون،امکان پیگیری و شکایت رو از خود سلب میکنین.همچنین دقت کنین امروزه علامت گذاری به مسئله‌ای اساسی در خط مشی کالا تبدیل شده و در بلندمدت تولید کالا با یک علامت تجاری،به سرمایه گذاری قابل توجهی،مخصوصاً در زمینه تبلیغات پیشبردی و بسته بندی نیاز داره.در نظر بگیریدن شما با حداکثر توان و استعداد و سرمایه خود یک واحد تولیدی و یا خدماتی رو تأسیس کرده و محصولات خود رو با بیشترین کیفیت ممکن تولید میکنین،هدف شما جلب رضایت مشتریست و به آن نائل میشین،اما با توجه به دنیای رقابت امروز تنها از طریق داشتن علامت تجاری منحصر به خود میتونین از خرید دوباره مشتری اطمینان حاصل کنین.
شاید سال‌هاست که برای کسب و کارتون زحمت میکشین اما هنوز هم،با وجود مشتریان زیاد،یک نام آشنا نشدین.ممکنه فکر کنین محصول یا خدمتی که ارائه میدین شایستگی چنین نامی رو نداره اما اشتباه میکنین.گناه ناآشنا بودن محصولتون رو بر گردن خط تولید یا مجموعه‌ای که سازماندهی کردین نندازین؛مقصر اصلی خود شمایین که هیچ وقت با صدای بلند نام کسب وکار و قدرت خارق‌العاده‌اش رو به زبان نیووردین.
به‌طور کلی پیام تبلیغاتی موفق،پیامیه که میدین در نخستین نگاه مخاطب رو به‌خود جذب کنه پس سعی کنین خیلی وارد حاشیه‌ها و جزئیات نشین.و یک تصویر یا جمله ساده رو انتخاب کنین که با یک‌بار دیده شدن فهمیده میشه و در ذهن میمونه.حالا وقت اونه که یک نقطه طلایی در تبلیغتون وارد کنین؛از قدرت احساسات و همذات‌پنداری مخاطب برای در یاد ماندن تبلیغتون استفاده کنین و اون رو درگیر آگهی‌ای کنین که مقابلش قرار دارده.
استفاده از الفاظ رو کنار بذارین و گمان نکنین اگه نکته‌ای که در کسب و کارتون هست در تبلیغتون نیاد،دیگران شما رو ضعیف فرض میکنن.بلکه سعی کنین در تبلیغتون نقاط طلایی کسب و کار و تفاوت‌هاش با هم‌ صنفاتون مختصر و مفید روشن کرده و کاری کنین که مخاطب برای کسب اطلاعات تکمیلی خودش پیگیر شما باشه.فکر نکنین اگر وارد جزئیات بشین و خیلی حاشیه پردازی کنین،تبلیغتون موفق میشه،بلکه برعکس.کوتاه حرف بزنین و تنها از شعارهای تکان‌دهنده و به یاد موندنی کمک بگیرین.
تصور نکنین پیام یا تصویری که طراحی کردین،همیشه موفقیت آمیز پیش میره.ممکنه تبلیغ شما نتونه از پس مخاطبا بر بیاد پس برای تجدید اون،اول ببینین،آگهیاتون در دوره‌های قبل چقدر بازخورد به همراه داشته‌ و بعد برای تکرارشون اقدام کنین.شاید مجبور باشین شیوه تبلیغتون رو اصلاح کنین و شاید هم نیاز داشته باشین رسانه تبلیغاتیتون رو تغییر بدین؛پس فکر نکنین شکست یک تبلیغ به معنای شکست تمامی تبلیغاته.
قرار نیست برای همه کس،همه چیز باشید.تکلیفتون رو با خودتون روشن کنین؛برای کی حرف میزنین و قراره مشکلی رو حل کنین.اجازه بدین که موسسه‌های دیگه،باقی مشکلات رو حل کنن و شما تنها تمرکزتون رو روی یک موضوع بذارین و برای جا انداختنش با کمک تبلیغات تلاش کنین.
روانشناسی رنگ یکی از جالب‌ترین و در عین حال بحث برانگیزترین جوانب بازاریابی هست که نقش مهمی در متقاعدسازی مشتری برای خرید داره.
دلیل این امر اینه که امروزه اکثر مکالمات مربوط به رنگ و متقاعدسازی مشتری،شامل شواهد حدسی و گمانه‌زنی هست.علاوه بر این،بعضی از بازاریابان اطلاعات اغراق‌آمیزی درباره‌ی “رنگ و ذهن” به منظور گمراه کردن به مشتری میدن.

چرا نام‌های تجاری مهمن؟
برای اکثر شرکت‌ها،نام‌های تجاری اولین عامل رقابتی و ارزشمند‌ترین دارایی استراتژیک،محسوب میشن.بدون نام‌های تجاری،ما مجبور بودیم در دنیایی زندگی کنیم که محصولات تنها طبق قانون عرضه و تقاضا و براساس قیمتشون،عرضه میشدن.ایجاد نام تجاری به شرکت‌ها این امکان رو میده که فعالانه بر بعد تقاضای فعالیت‌هاشون تأثیر بذارن و مشتریان رو ترغیب کنن تا تصمیم خرید خود رو براساس عوامل دیگری به جز عامل قیمت اتخاذ کنن.
نام‌های تجاری برای مصرف‌کنندگان هم مهم هستن.نام‌های تجاری،مصرف‌کنندگان رو قادر میکنن تا برای خرید خود آگانه تصمیم بگیرن.در نتیجه به اونا کمک می‌کنن تا از میان چند گزینه یکی رو انتخاب کنن.میتوان گفت که نام‌های تجاری به زندگی ما غنا بخشیدن.در جهانی که نیازهای اصلی ما برآورده‌ شدن،نام‌های تجاری در تشخیص هویت فردی به ما کمک میکنن تا بتونیم البته این،یک موضوع ایدئولوژیک هست و ممکنه بسیاری با اون مخالف باشن.

چگونه یک برند قدرتمند بسازیم؟

انتخاب نام تجاری کالا یا خدمتی که در یک صنعت ارائه میشه میتونه سودآورترین بخش از یک استراتژی بازاریابی باشه.در ساده‌ترین تعریف،نام تجاری رو میتوان سمبل و نمادی از کالای شما دونست که قادره از طریق آرم،ترکیب رنگ‌ها،صدا،مظاهر و حتی شیوه‌های نوشتاری،پیام مورد نظر رو به مخاطب منتقل ساخته و در اولین نگاه کالای شما رو به ذهن او اورد.
هدف از این مقاله ارائه لیستی از اسامی‌ ‌سازمان‌های موفق در زمینه ایجاد نام‌های تجاری قدرتمند نیست،اما به نظر میرسه که مثال کوچکی در اینجا می‌تونه بازاریابان جوان و تازه کار رو با اهمیت این مباحث بیشتر آشنا کنه.اگر در این لحظه شما کلمه کولا رو بشنوین،چه چیزی به ذهنتون میرسه؟ آیا سریعأ تصویری از قوطی قرمز رنگی که آرمی ‌‌با خطوط شکسته لاتین روی اون هست،در ذهن شما نقش نمیبنده؟ سمبلی که در تمامی‌ بطری‌ها و قوطی‌های مربوط به یک نوشیدنی گازدار به‌خصوص به چشم می‌خوره.نام تجاری این محصول در ذهن شما از قبل وجود داشته.
در دنیای کنونی،انواع مختلفی از نوشیدنی کولا وجود داره،اما اون چه که ظاهر نمادین این نوشیدنی خاص رو به ذهن شما میاره،همون چیزیه که ما اون رو نام تجاری قدرتمند مینامیم.در واقع شما یک نام تجاری ماندگار رو فقط زمانی که با اون مواجه میشین به یاد نمیارین،بلکه هرگاه نیازی در خود حس میکنید،کیفیت اون نام تجاری رو به یاد میارین و همون رو میخواین.

البته مسأله‌ای که نباید نادیده گرفته شن.اینه که تنها کالایی میتونه نام تجاری قدرتمندی رو به خود اختصاص بده که کیفیت بالایی داشته باشه. صرف هزینه برای تقویت نام تجاری کالایی که از کیفیت پایینی برخورداره،تنها به هدر دادن منابع هست.از طرف دیگر در دنیای پررقابت کنونی که تمام بنگاه‌های کوچک و بزرگ،خواهان تمایز چشمگیر خود و محصولات خود هستن،یک نام تجاری نیرومند،اسلحه قدرتمندی برای شکست رقبا محسوب میشه.اما مسأله‌ای که وجود داره اینه که در طول زمان بنگاه‌هایی که دارای منابع محدود و ‌اندک مالی بودن همیشه تحت‌الشعاع سازمان‌های بزرگ و ثروتمند قرار گرفتن.سازمان‌هایی که منابع و تجهیزات مالی فراوان اونا امکان به‌کارگیری بیشترین و پرسروصداترین تبلیغات و شیوه‌های جلب مشتری رو به آنها داده.اما این پایان کار بنگاه‌هایی با بودجه ‌اندک و محدود نیست.یکی از رسانه‌هایی که در ابتدا امید بسیاری به این گونه شرکت‌ها می‌بخشید،اینترنت بود.اینترنت در ابتدا ارزان و برای رقبا ناشناخته بود،اما به تدریج با ورود رقبای قوی،با بودجه‌های کلان که قیمت‌های بالاتری برای به کارگیری فضاهای اینترنتی پیشنهاد میکردن،مجددأ عرصه بر حضور شرکت‌ها و بنگاه‌های ضعیف‌تر از لحاظ مالی تنگ شد،اما حضور افراد خلاق در حوزه تبلیغات باز هم راه‌های جدیدی رو پیش رو گذاشت به نحوی که بدون صرف هزینه‌های کلان بتوان به نتایج درخشانی دست یافت.
یکی از موثرترین شیوه‌های به کار گرفته شده،استفاده از مشتریان در روند ساختن یک نام تجاری قدرتمند هست در این حالت،مشتریان صرفأ دریافت‌کنندگان ساده کالای شما نیستن بلکه مشاوران اصلی شما در جهت بهبود بخشیدن به وضعیت نام تجاری شما و اجزا اون هستن و از این روست که امروزه سازمان‌ها در هر ابعاد و ‌اندازه‌ای که باشن،به استفاده از وب‌سایت‌های خلق نام تجاری به صورت آنلاین روی اوردن.این سایت‌ها به اونا این امکان رو میده که با پرداخت مبلغ ‌اندکی پول به عنوان پاداش در قبال یافتن خطا‌های موجود در وب‌سایت مربوط به شرکت،مشتریان بالقوه رو در ساخت یک نام تجاری قدرتمند شریک تلاش‌های خود کنن.زمانی که مشتریان میبینن که چگونه بنگاه مذکور در تلاش برای رفع خطاها و اشتباهات خود حتی در فضای مجازی اینترنت هست،ذهنیت مثبت و اعتماد بالایی نسبت به شرکت مربوطه در او به وجود میاد.علاوه بر این،زمانی که مشتریان احساس می‌‌کنن که در افزایش کیفیت وب سایت موثر بودن،احساس نزدیکی بیشتری با بنگاه مورد نظر میکنن و از همه مهم‌تر اینکه بازدیدکننده از یک وب‌سایت برای پیدا کردن خطا‌های موجود،ناگزیر به دقیق شدن و مطالعه بیشتر وب‌سایت هست،در نتیجه کاملأ تحت تأثیر قرار خواهد گرفت و شرکت و محصول اون در ذهن وی نقش خواهد بست مورد اشاره شده تنها یکی از هزاران روش‌های خلاقانه‌ایه که فعالان حوزه تبلیغات برای خلق یک نام تجاری ماندگار و قدرتمند به کار بستن.

اهمیت رنگ در برند
برند یکی از مهم ترین مباحث در زمینه مفهوم رنگه و بسیاری از تحقیقات در این زمینه نادرست هستن.تلاش‌های فراوانی جهت طبقه‌بندی واکنش مصرف‌کننده به رنگ‌های مختلف انجام شده.اما حقیقت امر اینه که رنگ به تجارب شخصی افراد بسیار وابسته هست و انتقال احساس و برداشت خاص از یک رنگ به صورت جهانی دشوار هست.
اما الگوهای پیامی بسیاری در مفهوم رنگ وجود داره.به عنوان مثال رنگ‌ها نقش حیاتی در خرید و برند،بازی میکنن.
محققان بر اساس مقاله ای با عنوان ” تاثیر رنگ در بازاریابی” فهمیدن که بالغ بر ۹۰ درصد قضاوت هایی که از سوی مصرف کنندگان درباره محصولات میشه تنها بر اساس رنگه.(انتخاب نوع رنگ هم به محصول بستگی داره)
با توجه به نقش مهم رنگ در برند،نتایج حاصل شده از یک مطالعه با عنوان ” تأثیرات متقابل رنگ” نشون میده که رابطه بین رنگ و برند بر پایه تناسب درکِ رنگیه که در برند خاصی استفاده میشه.( به عبارت دیگر آیا رنگ با آنچه که فروخته میشه “تناسب” داره یا نه)
مطالعه‌ای با عنوان “قرمزِ هیجان انگیز و آبی رقابتی” نیز تأثیر رنگ بر خرید رو بر اساس چگونگی اثرگذاری مفهوم برند،تأیید می‌کند.این بدان معناست که رنگ باعث میشه مصرف کننده درباره “ویژگی” برند،قضاوت کنه.(اگر موتورهای هارلی دیویدسان،حس خوب و قدرتمندی رو به موتورسوار نمیدادن،دیگر چه کسی میخواست اونارو بخره؟)
برخی دیگر از مطالعات نشون میدن که مغز ما برندهای قابل شناسایی رو ترجیح میده که باعث میشه رنگ اهمیت ویژه ای در ویژگی برند داشته باشه.حتی پیشنهاد شده که کسب‌و‌کارهای نوپا رنگی رو برای لوگو انتخاب کنن که اونارو از سایر رقیبان خود متمایز کنه.(مثلأ اگر کلیه رقیبان از رنگ آبی در برند خود در زمینه کسب و کارتان استفاده میکنن،شما رنگ بنفش رو انتخاب کنین)
بر اساس مطالعات محققان،زمانی که وقت انتخاب “صحیح ترین” رنگ میرسه،پیش بینی واکنش مصرف کننده به رنگ انتخابی که با محصول در تناسب باشه،بسیار مهم تر از خود رنگه.بنابراین اگر مالکان کمپانی هارلی-دیویدسن (Harley-Davidson) میخوان محصولی رو تولید کنن که در مشتریان احساس قدرت کنن،باید پیش بینی کنن که محصولاتی با رنگ صورتی هرگز به فروش نمیرسه.
هر رنگ با ویژگی خاصی در ارتباطه.( مثلأ رنگ قهوه ای با خشونت،بنفش با فرهیختگی،و رنگ قرمز با هیجان در ارتباطه). اما نکته قابل توجه در اکثر مطالعات دانشگاهی درباره رنگ و بازاریابی اینه که به جای پرداختن به رنگ های کلیشه ای و مربوطه معمول،رنگ انتخابیتون باید با ویژگی دلخواهِ برندتون،تناسب داشته باشه.
به نادرست بودن این مفهوم کلی که رنگ سبز به معنی آرامشه توجه کنین.در صورت داشتن چنین عقیده ای از موضوع اصلی دور میمونیم؛گاهی از رنگ سبز برای برندهای مربوط به امور زیست محیطی مانند Timberland’s G.R.E.E.N standard،استفاده میشه،اما رنگ سبز گاهی اوقات جنبه مالی رو هم(مانند mint.com سرویس مدیریتی امورمالی شخصی در آمریکا) در برمیگیره.
این موضوع درباره‌ی سایر رنگ‌ها هم صدق میکنه.مثلاً رنگ قهوه‌ای در یک حوزه به معنی خشونت و در جایی دیگر نشان دهنده‌ی صمیمت و احساس میزبانی(مانند مراسم شکرگزاری) و یا اشتها‌آور(مانند آگهی تبلیغاتی شکلات) هست.
اما این نکته رو به خاطر داشته باشین که زمینه کاری شما مهم ترین نقش رو بازی میکنه.احساس و تصویر ذهنی که برند شما در متقاعد کردن مصرف کننده میذاره،بسیار مهمه.رنگ انتخابی حتما باید با برند متناسب باشه.

یک راهنما برای روانشناسی رنگ در طراحی لوگو
رنگ میتونه یک ابزار ارتباط بصری مهم باشه که میتونه به طور صمیمانه ای بر روانشناسی بیننده در سطحی نیمه هشیار تأثیر بذاره. رنگ میتونه در تعیین یک ارتباط مصرف کننده با محصول داده شده یا کمپانی کمک کنه و نقشی مهم در به خاطر موندن برند در ذهن بیننده داره.
رنگ میتونه یک گوناگونی عظیم از احساسات و حتی خاطرات رو بیرون بکشه.یک تفسیر شخصی از رنگ میتونه به فاکتور هایی مانند سن،ملیت،حرفه،علاقه،و اولویت های شخصی بستگی داشته باشه.
از این رو این توضیح نمیتونه به اندازه کافی در استفاده صحیح از رنگ موثر باشه،شما باید به طور کامل درک دقیقی از هدف افراد مورد نظرتون داشته باشین.
برای مثال ،زمان رویارویی با یک محصول جدید،رنگ و ظواهر بصری(۹۳%) دیگر فاکتور ها مانند بافت(۶%) و صدا و بو(۱%) در ذهن مصرف کننده باقی میمونه.حتی جالبه که بدونین ۸۵% از خریداران میگن که رنگ یکی از دلایل اصلی اونا برای انتخاب و خریدن یک محصوله.
و دیگر تحقیقات نشان داده که رنگ شناسایی یک برند را بیشتر از ۸۰% بالا میبره.این یک آمار شگفت انگیزه زمانی که شما به این قضیه فکر کنین که اعتماد مشتری،ارتباط مستقیم با مطرح شدن یک برند رو داره.
شما باید به طور عاقلانه ای شاخه های رنگی رو در زمان طراحی یک لوگو مد نظر داشته باشین.

چگونه برای برند خود رنگ انتخاب کنیم؟
بر خلاف آنچه برخی فکر می کنن،طراحی یک برند کار بسیار زمان بر و مشکلیه که نه تنها شما مجبورین تعداد زیادی متغیر رو در نظر داشته باشین،بلکه باید بدونین چگونه تغییرات رو به خوبی و به نسبت های مناسب در جاهایی که نیازه اعمال کنین.
اگر شما بخواین یک برند قدرتمند رو طراحی کنین،تجارت شما قسمتی از تأمین و ارائه سرویس ها و خدمات مناسب و مطلوب برای راضی کردن مخاطب و مشتری میشه.
شما میتونین به فروش اتومبیل بپردازین و یا یک فروشنده مستقل باشین،فنجان بفروشین و یا تعمیرکار ساعت باشین.داشتن یک برند قدرتمند هیچ ضرری برای شما نداره،در عوض،باعث افزایش شانس شما برای دستیابی به موفقیت های بیشتر میشه.
هنگام طراحی یک برند شما مجبورین نکات زیادی رو در نظر داشته باشین.یکی از این آیتم ها رنگه.شما میتونین یک لوگوی تک رنگ،یک لوگوی دو رنگ و یا حتی لوگویی با بیش از دو رنگ داشته باشین.هر رنگ باز گو کننده مطالب و نکاتی در مورد لوگوی مرتبط هست.رنگ ها به طور ناخودآگاه چندین نوع پیام رو منتقل میکنن.ما در این مقاله نگاهی به رنگ های اصلی میندازیم و نمونه های قدرتمندی از برند رو که رنگ در اونا نقش بسزایی داشته رو معرفی میکنیم.

قرمز
قرمز رنگ خون و آتشه؛با جنگ،قدرت،استحکام،شور و اشتیاق،عشق و آرزو در ارتباطه.این رنگ رنگ حسیه و پیام های قدرتی و احساسی رو منتقل میکنه.این رنگ به وفور به چشم میخوره.در علائم ایست،چراغ های خطر و تجهیزاتی که مربوط به آتش و آتش نشانی هست.این رنگ در بسیاری از پرچم ها نیز وجود داره.در حقیقت رنگ قرمز یک گزینه عمومی و متداول هست چون شور و هیجان مردم رو بر می انگیزه و همیشه برجسته و گیراست.
مثال:Red Bull،ESPN،Coca Cola،YamahaTصلیب شرخ یا هلال احمر همچنین McDonalds،Shell،Lego،Superman،YouTube و Windows برندهایی هستن که در طراحی اونا از رنگ قرمز در کنار رنگ های دیگر استفاده شده.

نارنجی
رنگ نارنجی ترکیبی از انرژی رنگ قرمز و لذت و شادابی رنگ زرده.نارنجی به معنای شادی،طلوع آفتاب و نمایانگر اشتیاق،فریبندگی،خلاقیت، جذابیت و برانگیختگی هست.هر چند این رنگ به اندازه رنگ قرمز قدرت برانگیختن بیننده رو نداره،اما پیام ها و تأثیرات قدرتمندی به مغز انسان منتقل میکنه،رنگ نارنجی بدون این که حس پرخاشگری و تهاجم رو در فرد ایجاد کنه حس گرما رو به او منتقل میکنه.این رنگ همچنین با تغذیه و مواد غذایی سالم همراه هست.این رنگ سطح وضوح بالایی داره و برای تبلیغ محصولات غذایی و اسباب بازی بسیار مناسبه.بنابراین در بساری از آگهی های تجاری مورد استفاده قرار میگیره.
مثال:Orange،Fanta،ING and GE Money Bank و در برندهای FedEx و ZDF به همراه رنگ های دیگر نیز به کار رفته.این رنگ اغلب برای آبمیوه پرتقالی مورد استفاده قرار میگیره.من فقط نام فانت رو در اینجا ذکر کردم اما اگر جستجویی در گوگل داشته باشین میتونین نام صدها برند آب پرتقال رو که در آن ها از این رنگ استفاده شده رو پیدا کنین.

آبی
میتوان گفت آبی رنگیه که به مقدار زیاد در طراحی برند مورد استفاده قرار میگیره.آبی رنگ آسمان و دریا است،با تداوم و ثبات و حرفه ای بودن در ارتباط است.این رنگ سمبل اعتماد و اطمینان،هوش و استعداد،حقیقت،ایمان،وفاداری و آسمان هست.اگر از این رنگ در خط مبنای پایین طرح استفاده بشه هر چیزی رو که مد نظر داشته باشین تداعی میکنه.به همین دلیله که این رنگ به وفور در طراحی به کار برده میشه.رنگ آبی به عنوان یک رنگ سودمند برای ذهن و جسم شناخته شده و تأثیر آرامش بخشی روی انسان داره.این رنگ حس راحتی و آسایش و آرامش خاطر رو القا میکنه.آبی یک رنگ مردانه است به همین دلیل در برندهای قدرتمند مورد اتفاده قرار میگیره.این رنگ اغلب در میان مردان طرفداران زیادی داره.
رنگ آبی موفقیتی در صنعت مواد غذایی و آشپزی نداشته چون باعث کاهش اشتها میشه.اگر این رنگ با رنگ زرد یا قرمز ترکیب بشه تأثیر بیشتری خواهد داشت.
مثال:در برندهای Nokia،HP،Intel،Samsung،Dove،Nivea،Facebook،Dell،Lenovo and Ford از رنگ آبی به عنوان رنگ اصلی برند استفاده شده و در برندهای Windows،NASCAR،Pepsi،Carrefour،MSN و Volkswagen این رنگ نیز در کنار سایر رنگ ها قرار داره.

ارغوانی
استفاده از رنگ ارغوانی در بین طراحان لوگو رایج نیست.اگر چه این رنگ ترکیبی از رنگ آبی و رنگ انرژیک قرمز هست،به ندرت مورد استفاده قرار میگیره.این رنگ با تجملات،شکوه و عظمت همراه هست و سمبل قدرت،اصالت،نعمت و جاه طلبی هست.ارغوانی رنگ افراد عجیب و غریب و غیر معقوله و اغلب با خردمندی،وقار و استقلال همراه هست.این رنگ،رنگ افراد مونث هست.
مثال:Yahoo! و LA Lakers تنها برندهای قدرتمندی هستن که از رنگ ارغوانی در انها استفاده شده.

سفید
همه ما میدونیم که سفید یک رنگ نیست اما باید اون رو نیز به این فهرست اضافه کنیم.این رنگ با روشنایی،بی گناهی،خلوص و پاکی همراهه. از اونجا که این رنگ به عنوان رنگ کمال شناخته میشه و حس مثبتی که القا میکنه بیش از رنگ های دیگره،اما به طور گسترده استفاده نمیشه. احتمالا دلیل این امر اینه که رنگ سفید را نمیتوان بدون رنگ های دیگر به کار برد.هر لوگویی میتونه سفید باشه.فقط کافیه اون رو در فتوشاپ باز کرده و تصویر روسیاه و سفید کنید،در نهایت به یک تصویر سفید روی یک پس زمینه سیاه خواهید رسید.این رنگ گزینه مناسبی برای استفاده در برند نیست اما در طراحی وب کاربرد زیادی داره.
مثال:در برندهای Toy Machine و Hot Wheels رنگ سفید به همراه رنگ سیاه استفاده شده.رنگ سفید رو نمیتوان به تنهایی به کار برد.

سیاه
به این دلیل که رنگ سیاه جزو رنگ های به شمار نمیاد،استفاده از اون در میان طراحان رایج نیست،هر چند این رنگ پیام های قدرتمندی رو به بیننده القا میکنه.این رنگ با قدرت و وقار و از سوی دیگر با مرگ،بدی و رمز و راز همراهه.این رنگ علامت قدرت و اقتداره.به همین دلیله که دیلپمات ها و سیاستمداران رو فقط در اتومبیل های سیاه رنگ سوار میکنن.یک کراوات و لباس محلی سیاه رنگ نشانه مهم بودن و جدیت هست.
مثال:ABC،JVC،Sony،Agent 007،RCA،Mercedes و گاهی HP.در برندهای Swiss Air،NBC،Daytona،Amazon and Cartoon Network نیز این رنگ با ترکیبی از رنگ های دیگر به چشم میخوره.

صورتی
جالبه که بدونیم زمانی که قرمز رنگ حرکت و حمله هست،صورتی یکی از آرام ترین رنگ هاست.در حقیقت بعضی از وقت ها خلافکار ها رو در سلول های صورتی قرار میدن.زیرا تحقیقات نشان داده که رنگ صورتی میزان عصبانیت و تهاجم رو کاهش میده.روانشناسان فهمیدن که صورتی بالاترین فرکانس رنگی رو در برابر روشنفکری دارده،و صورتی برای خریداران سنتی جذابه.

بنفش
دختران جوان مرتب رنگ بنفش رو به عنوان رنگ مورد علاقشون انتخاب میکنن.این رنگ فعایلت های مغزی رو که در رابطه با حل کردن مشکل هست فعال میکنه.این رنگ میتونه مسایلی مانند راز،خرد و احترام به همراه داشته باشه.بنفش رنگ سلطنت هست و معمولأ برای محصولات ضد پیری و زیبایی مورد استفاده قرار میگیره.سایه رنگ های تیره تر میتونه نشان دهنده ثروت و خوش گذرانی باشه در حالی که سایه رنگ های روشن تر به بهار و داستان های عاشقانه اشاره داره.

خاکستری
خاکستری نشان دهنده خنثی بودن و آرام بودنه.این یک رنگ خوب در طراحی لوگو نیست اما برای نشان دادن کیفیت نا مناسب چیز ها مناسبه.

قهوه ای
رنگ قهوه ایی بیان کننده پایداری،تجربه و راحتی هست.همچنین برای بیان کردن طبیعت،دوستی،راستگویی و زمین مورد استفاده قرار میگیره.

|گروه هنری خواجویی|