آموزش عکاسی از کویر

آموزش عکاسی از کویر

آموزش عکاسی از کویر

آموزش عکاسی از کویر:عکاسی از کویر در میان تفریحات کویری مانند سافاری،شترسواری،موتورسواری،سن بوردینگ و …،یکی از کم هزینه ترین موارد ممکنه.البته گرچه عکاسی در کویر هزینه چندانی نداره اما به همون راحتی که به نظر میرسه هم نیست.به طور مثال شما پیش از سفر به کویر حتما چند عکس کویری از زیبایی های این جاذبه طبیعی دیدین؛اما اغلب اوقات وقتی پا به کویر میذارین،به جز تپه های شنی متوالی چیز دیگری به چشم نمیخوره. اونقدر که اگر هوشمندانه برخورد نکنین،به جز خستگی و کلافگی،نتیجه دیگری از عکاسی کویری به دست نمیارین.امروز میخوایم مهمترین نکات عکاسی کویری رو بررسی کنیم و ببینیم چه کارهایی به شما کمک میکنه تا تجربه متفاوتی از عکاسی کویری به دست بیارین.

آموزش عکاسی از کویر

|گروه هنری خواجویی|

تجهیزات لازم در عکاسی کویری

برای عکاسی در هر شاخه ای لوازم و تجهیزات مختلفی مورد نیاز هست.تجهیزاتی که در عکاسی کویری به کار شما میان عبارت اند از:

1- سه پایه

یکی از همراهان همیشگی عکاسی در کویر سه پایه هست؛ چرا که یکی از بخش های جدانشدنی در کویر،عکاسی از آسمان پرستاره شب های کویر هست.پس اول از همه سه پایه خود رو آماده کنین تا جا نمونه! حتا اگر به قصد عکاسی از آسمان شب راهی کویر نمیشین؛باز هم سه پایه رو بردارین.شاید نظرتون تغییر کرد و یا در موقعیتی قرار گرفتین که به عکاسی از ستاره ها و کهکشان راه شیری علاقه‌مند شدین.ضمن این که عکاسی در نور کم مانند اول و آخر روز هم نیاز به سه پایه داره.

2- لنز

در عکاسی از کویر هم دست بازی دارین برای انواع لنزها.بعنی همان قدر که لنز واید میتونه برای شما مفید باشه،وجود لنزهای تله هم موثر هست.

3- فیلترها

فیلترها به شما کمک میکنن تا از لنزهای خود محافظت کنین.به طور مثال:

فیلتر UV یا فرابنفش از لنز شما در برابر شن ها و گرد و خاک کویری محافظت میکنه.
همچنین از اونجا که شدت تابش آفتاب در کویر بیشتره،فیلتر های ND یا کاهنده نور مناسب هستن.
برای عکاسی در میان روز نیز فیلترهای پولاریزه باعث میشن تا شدت تابش نور ورودی رو کاهش بدین.

تنظیمات پیشنهادی عکاسی کویری

درسته که تنظیمات دوربین بسته به سبک عکاسی متفاوته؛اما اگر هیچ تجربه ای در زمینه عکاسی از کویر ندارین،بد نیست نگاهی به این تنظیمات پیشنهادی بندازین.

1- ایزوی پایین

در کویر تنها چیزی که کم ندارین،نور آفتابه.پس ایزوی دوربین رو در پایین ترین مقدار ممکن نگه دارین و در نور کم طلوع و غروب نیز از سه پایه استفاده کنین.

2- دیافراگم نسبتا بسته

در عکاسی از کویر،اغلب موارد نیاز دارین تا محدوده وسیعی رو به ثبت برسونین و به همین دلیل نیاز هست تا با بستن دیافراگم،اغلب بخش ها رو شارپ و واضح به ثبت برسونین.به این ترتیب انتخاب دیافراگم f/11 میتونه انتخاب خوبی باشه.

3- خاموش کردن لرزش گیر

در عکاسی کویری اگر از سه پایه استفاده میکنین،نیازی به لرزش گیر یا استابلایزر دوربین ندارین و باید اون رو خاموش کنین.چرا که روشن بودنش میتونه به عکس های شما آسیب برسونه.

نکات و توصیه های عکاسی در کویر

آموزش عکاسی از کویر

دانستن نکات زیر میتونه به شما در خلق عکس های خوب و بی نقص کمک کنه:

1- ساعت طلایی عکاسی رو فراموش نکنین

اگر چند وقتیه عکاسی میکنین حتما میدونین که نور طلوع و غروب رو ساعت طلایی عکاسی میدونن.اگر هم تازه دست به دوربین شدین و دارین درباره عکاسی فرا میگیرین،باید بدونین که به جهت زاویه مورب تابش نور،تابش ملایم و البته رنگ های نارنجی و قرمز،طلوع و غروب زمان مطلوبی برای عکاسی محسوب میشن.

این موضوع نه تنها در عکاسی کویری هم صدق میکنه بلکه مزایای بسیاری داره.چرا که زاویه مورب با ایجاد سایه،خطوط شن رو پر رنگ تر میکنه و رنگ جذاب تری به مناظر کویری میبخشه.بنابراین با برنامه ریزی به جا میتونین از نور طلوع و غروب بهره ببرین. از طرفی دقت داشته باشین که نور میان روز،به جهت زاویه تابش هیچ سایه ای در منظره باقی نمیذاره و این موضوع عکس شما رو تحت تاثیر قرار میده.

2- از تکرار دوری کنین

یکی از جدی ترین چالش ها در عکاسی از کویر،دوری از عکس های تکراری و ثبت ترکیب بندی های جدید هست.اگر تازه وارد باشین احتمالا در اولین شات ها به سراغ عکس های واید از کویر برین؛ اما عکاسی بی هدف از منظره کویری هم خسته کنندست و به زودی جاذبه شون رو برای شما از دست میدن.بنابراین لازمه نقطه عطفی در عکس‌تون پیدا کنین.بوته های گل دار،تپه های شنی،تک درختی در بیابان و یا حتا سوژه های انسانی این پتانسیل رو دارن.

3- راوی باشین

از جمله مواردی که باعث میشه عکس های کویری شما دارای ویژگی شاخصی باشه،روایت یک داستان هست.عکس هایی از مناظر کویری، نخستین گزینه ای هست که به ذهن هر کسی میرسه،پس روایت یک داستان در عکس به راحتی عکس‌تون رو متمایز میکنه.به طور مثال میتونین یک ساربان و شترهایش،ردپاهایی بر روی شن و آدمی در دور دست،سایه یک درخت و … رو در عکس خود بگنجونین و به این ترتیب راوی یک داستان باشین. البته همه این ها منوط به انتخاب یک لوکیشن حساب شده و مرتبط هست. بنابراین ابتدا به سوژه های خود فکر کنین و در ذهن‌تون درباره اونا داستان پردازی کنین و سپس به جستجوی بهترین مقصد کویری در این رابطه بپردازین.

4- جزئیات رو از دست ندین

شاید در اولین برخورد از این توصیه تعجب کنین اما در کویر هم جزئیات بسیاری وجود داره؛ از طرح و الگوی شن ها بگیرین تا جانوران ساکن کویر و حتا بوته های خاردار.از دل هر کدام از این موارد بسته به خلاقیت و زاویه دید متفاوت شما،میتوان عکسی جذاب به ثبت رسوند.

5- قدری بالا بروین

در اغلب مناظر مسطح کویری،با قدری بالا رفتن از سطح زمین زاویه دید متفاوتی در اختیار شما قرار میگیره. برای این کار میتونین از تپه ها و کوه ها استفاده کنین تا ضمن تسلط به مناطق اطراف،بهتر دنبال سوژه بگردین.همچنین استفاده از هلی‌شات یا درون نیز به شما کمک میکنه تا مناظر کویری رو متفاوت ثبت کنین.

6- صبور باشین

یکی از متدوال ترین نظراتی که پس از چند ساعت کویرنوردی شنیده میشه اینه که: «اینجا که همش شبیه همه! از چه چیز خاصی عکس بگیرم؟!»

اما واقعیت اون هست که عکس های خاص و برگزیده کویری در جایی غیر از کویر به ثبت نرسیده! گاه باید صبور باشین و ذهن خود رو آزاد بذارین تا بتونین از دل مناظری که شبیه به هم به نظر میرسن،سوژه خاص خود رو پیدا کنین.برای الهام بخشی بیشتر در این باره،میتونین تجربه عکاسان زبده ای رو که عکس های ماندگار و کویری دارن رو بخونین.

7- از دوربین خود محافظت کنین

باید بدونین شن ها اثرات بسیار مخربی بر روی لنز دوربین و بدنه اون دارن و لازمه که در سفرهای کویری خود مراقبت ویژه ای نسبت به وسایل تون داشته باشین.کافیست قدری باد بوزه تا ذرات شن وارد بدنه و لنز دوربین شما شن.همچنین گمان نکنین که در هوای صاف و بدون ابر خطری دوربین شما رو تهدید نمیکنه،چرا که این احتمال وجود داره.بنابراین هنگامی که از دوربین استفاده نمیکنین،همیشه اون رو در پارچه بپوشونین و همچنین در فضای کویری لنز دوربین ها رو عوض نکنین.استفاده از کاور دوربین در هنگام عکاسی نیز میتونه موثر باشه.در نهایت هنگامی که وارد اقامتگاه شدید،نسبت به تمیز کردن دوربین تون اقدام کنین.

تکنیک HDR رو امتحان کنین

ترکیب نور شدید در کویر ابرهای آسمان و سایه های روی زمین باعث میشه تا در کویر عکس های HDR انتخاب جذابی باشن.

عکس های HDR رو میتونین اتوماتیک و با تنظیمات دوربین بگیرین و یا با چند عکس و فرآیند پردازش پس از اون،عکسی با دامنه داینامیک بالا خلق کنین.برای راه اول کافیست تنظیمات HDR دوربین خود رو فعال کنین؛ اما اگر میخواین از راه دوم استفاده کنینن لازمه 3 تا 7 عکس با نوردهی متفاوت بگیرین.برای این کار کافیه برای هر عکس قدری میزان سرعت شاتر رو تغییر بدین.میتونین از سرعت کم شروع کرده و به تدریج اون رو افزایش بدین.توجه داشته باشین که به باقی تنظیمات یعنی گشودگی دیافراگم و ISO دست نزنین.

در نهایت در مرحله ویرایش نیز با فتوشاپ می توانید از مسیر (File > Automate > Merge to HDR) استفاده کنید..

همان طور که می دونین،کویر یکی از بهترین مکان ها برای عکاسی از آسمان شب هست.حتی اگر به دنبال ثبت کهکشان راه شیری نیستین،ترکیب ستاره ها بر فراز تپه های شنی و تک درختی کویری،میتونه ترکیب جالب توجهی باشه.

آموزش عکاسی از کویر

منبع: سایت کارناوال راهنمای سفر

|گروه هنری خواجویی|