ارگونومی در طراحی

ارگونومی در طراحی

امروز میخوام تو رو با ارگونومی تو طراحی آشنا کنم.

ارگونومی در طراحی

ارگونومی واژه ای که احتمالا زیاد به گوشتون خورده. مثلا میگن فلان محصول ارگونومی خیلی خوبی داره اما در حقیقت شاید اصلا ندونید که ارگونومی چی هستش، چه معنایی داره و اصلا چه کاربردی داره؟!

ارگونومی در طراحی

واژه ارگونومی

ارگونومی یا ارگونومیک در واقع یه واژه یونانی که از دو قسمت Ergo  به معنی کار و Nomos به معنی قانون و قاعده تشکیل شده و تو حالت کلی به معنی قانون و قاعده کلی توی کار هستش.

ارگونومی در طراحی

معنی ارگونومی

اگه بخوام ارگونومی رو بهتر معنی کنم میشه علم تلفیق شرایط کار و محیط متناسب با شرایط بدنی انسان و نیازهاش که توی این حالت میاد همه چی رو در نظر میگیره و تا اونجایی که امکانش هست میخواد منجر به کاهش آسیب دیدن به صورت های مختلف در حین کار بشه.

ارگونومی در طراحی

اگرم بخوام به زبون خیلی ساده براتون بگم که ارگونومی چیکار میکنه، کارش این که انجام دادن کارها رو برای ما راحت تر کنه و از طرفی وقتی انجام دادن کار برای ما راحت تر بشه بهره وری ما هم بالاتر میره. پس فک کنم دیگه متوجه شدید که ارگونومی داره چیکار میکنه. کار راحت تر و همینطور بهره وری بالاتر.

ارگونومی در طراحی

حالا که از راحتی گفتیم اصلا راحتی یعنی چی؟

اگه بخوام راحتی رو براتون معنی کنم اینطوری شروع میکنم. اول به اطرافتون نگاه کنید. همه ی این وسایل یه پروسه ی طراحی رو گذروندن و اومدن رسیدن به دست شما. برای هممون پیش اومده که یه وسیله خوش دست و با کیفیت خیلی خوبی بوده اما یه وسیله دیگه زمخت و بی کیفیت. خب همونطور که میدونید ما از اون وسیله زمخت و بی کیفیت حالا هر چی که هست و هر کاربردی داره به شدت سعی میکنیم کم استفاده کنیم یا اصلا استفاده نکنیم.

ارگونومی در طراحی

طراحی و کیفیت کالا به شدت مهم. چون با طراحی خوب، شما بین فرد و اون ابزار یه ارتباط خوب ایجاد میکنید. وقتی که فرد از نظر فیزیکی به راحتی بتونه از اون ابزار استفاده بکنه، این احساس خوشایند باعث استفاده مکرر از ابزار میشه و این وسط نقش طراح خیلی تعیین کنندست که از خلاقیت خودش استفاده کرده.

ارگونومی در طراحی

رویکرد ذهنی نسبت به ارتباط افراد با اون محصول تو بازخوردها مشخص میشه. بعضی باورهای ما به نوعی قبلا توی ذهن ما شکل گرفته برای مثال وقتی به محصول نگاه میکنیم از دور میگیم نه این جنسش خوب نیست یا این که خیلی با کیفیت به نظر میاد.
ظاهر، کاربردش، دوام و احساسی که یه محصول یا خدمتی که ارائه میدید منتقل میکنه، برداشت ذهنی افراد رو شکل میده و این امکان رو فراهم میکنه که کیفیت رو با قیمت مقایسه کنید. ارگونومی بهتر یعنی کیفیت بالاتر و کیفیت بالاتر یعنی شما حاضرید برای محصول پول خرج کنید.

ارگونومی در طراحی

حالا بهره وری یعنی چی

خب رسیدیم به این که بهره وری یعنی چی؟ بهره وری کلا به معنی آسون کردن کاراس. وقتی که داریم کاری رو انجام میدیم و انرژی خیلی کمتری رو نسبت به همیشه مصرف میکنیم یعنی بهره ‌وری فیزیکی بیشتر، افزایش سرعت انجام کار و کاهش میزان آموزش مورد نیاز. این میشه بهره‌ وری.

ارگونومی در طراحی
آثار بهره‌ وری رو میتونیم همه‌ جا ببینیم. وقتی یه کاری انجام دادنش آسون باشه، احتمال اینکه دوباره انجامش بدید بیشتره. استفاده‌ی بیشتر یعنی کاربرد بیشتر و کاربرد، معیار اصلی سنجش کیفیت طراحی هست. وقتی کاری رو زیاد تکرار کنید، احتمال اینکه از انجام دادنش خوشتون بیاد خیلی بالا میره و وقتی ام که خوشتون بیاد راحت تر انجامش میدید.

ارگونومی در طراحی

ارگونومی توی محیط کار

محیط کاری که ارگونومی خوبی داشته باشه بهره‌ وری کارکنا رو افزایش میده. اما منظور از ارگونومی تو محیط کار چیزی فراتر از طرز چیدن میز و صندلی‌ و استفاده از صفحه ‌کلید مناسب هست. یه محیط کار ارگونومی باعث افزایش بهره ‌وری، آرامش و تقویت روحیه میشه.

ارگونومی در طراحی

خب وقتی محیط کار همچین روالی رو پیدا میکنه پیشرفت قابل لمسی رو میتونیم ببینیم.
وقتی هم که از ارگونومی صحبت میشه اصلا این فکر رو نکنید که یه هزینه خیلی زیادی رو قراره خرج کنید. با مقدار کمی هزینه شما خیلی از این پارامترا رو برای خودتون یا کارکنانتون میتونید فراهم کنید.

ارگونومی در طراحی

و در آخر علاقه خودتون

من اینجا اومدم کلی در مورد ارگونومی صحبت کردم که چنین و چنانه، اما بزرگترین عامل بهره وری شما فقط و فقط خود شمایی. اگه شما علاقه نداشته باشی به اون شغل تو ایده آل ترین حالت ممکن هم بهره وری شما پیشرفتی نمیکنه.

ارگونومی در طراحی

پس دوست من اگه کسی هستی که دنبال کاره یا مشغول کاریه از خودت بپرس آیا علاقه دارم به این کار؟
یا اگه کسی هستی که داری افرادی رو استخدام میکنی زیاد رو مدرک زوم نکن ببین چقدر علاقه داره و چقدر کار بلد؟!
خیلیا مدرک بالایی دارن اما ادم وقتی باهاشون صحبت میکنه کم مونده خودشم دست از کار بکشه انقد خشک و بی انگیزن.

ارگونومی در طراحی

دوست عزیزم امیدوارم این مقاله برات مفید بوده باشه ممنونم که تا اینجا همراه من بودی موفق باشی