بوکه های قلابی با استفاده از فتوشاپ

بوکه های قلابی با استفاده از فتوشاپ

بوکه های قلابی با استفاده از فتوشاپ

نور هایی که در فوکوس نیستن و توی عکس به صورت محو ثبت میشن رو معمولاً بوکه (Bokeh) مینامن.بوکه ها معمولاً توی شب و توی تاریکی به وجود میان،وقتی که از چراغ های خیابون،پنجره ها و ماشین ها عکس میگیرید،در صورتی که چراغ ها محو باشن به صورت رنگهای دایره ای زیبا ثبت میشن.

بوکه های قلابی با استفاده از فتوشاپ

اینکه بوکه ها به چه شکلی ظاهر بشن به چند چیز بستگی داره.دیافراگم،فاصله کانونی و فاصله تا سوژه هر کدوم تأثیر خاص خودشو بر روی ساخت بوکه میذارن،همچنین کیفیت لنز و شکل تیغه های دیافراگم.

در حالیکه گرفتن بوکه با دوربین خیلی رضایت بخش تر از ساخت اون هست اما ثبت بوکه با دوربین به مکان و جزئیات پس زمینه بستگی داره که همیشه امکان ساخت اون وجود نداره.پس میتونید این بوکه ها رو با استفاده از Photoshop Elements و به طریقی که آموزش میدیم بسازید.

با این کار شما میتونید هر جایی که میخواید بوکه ها رو قرار بدید و رنگ اونو با توجه به سوژه طوری انتخاب کنید که جلوه بیشتری به عکس بده.تموم این پروژه با استفاده و تجربه از تنظیمات مختلف بدست میاد.

اندازه،رنگ و روشنایی دایره ها رو تغییر بدید و سپس مقدار محوی متفاوتی به هر کدوم بدید.به جای اینکه هر کدوم از دایره ها رو به صورت جداگونه رنگ کنید به شما یاد میدیم که چگونه چند دایره با رنگهای مختلف رو به صورت همزمان تولید کنید و چگونه از یه لایه به راحتی لایه دیگه ای بسازید…

|گروه هنری خواجویی|

Photoshop Elements

این نسخه از Photoshop یه نسخه ارزون قیمت تر با کمی امکانات کمتر نسبت به نسخه های کامل Photoshop یعنی CS قدیم و CC جدید هست.این نسخه از Photoshop تقریباً همه تنظیمات و امکانات CS رو توی زمینه عکاسی شامل میشه،اما توی زمینه هایی مثل چاپ کردن،ذخیره عکس با فرمت رنگی CMYK رو نداره.بنابراین هیچ کاری نیست که توی Photoshop Elements بشه انجام داد و تویPhotoshop CS یا Photoshop CC قابل انجام نباشه،فقط توی ظاهر این نسخه ها و شاید توی بعضی موارد توی جای گیری گزینه ها و امکانات تفاوت هایی وجود داشته باشه.

۱.تنظیم قلم
بوکه های قلابی با استفاده از فتوشاپ

به قسمت Window -> Layer برید و Create New Layer رو بزنید.ابزار قلم مو رو انتخاب کنید و بر روی عکس قلم مو کلیک کنید تا امکانات و قابلیت های بیشتری برای شما نشون داده بشه.مقدار Fade رو ۵۵۰۰، Hue Jitter رو ۷۰%، Scatter رو ۷۰%، Spacing رو ۱۸۰% و Hardness رو۷۰% قرار بدید.

۲.نقش هایی بر روی عکس بکشید
بوکه های قلابی با استفاده از فتوشاپ

بر روی رنگ پیش زمینه تعریف شده توی فتوشاپ کلیک کنید و با استفاده از قطره چکون رنگی که میخواید رو از تصویرتون نمونه بردارید.حال موس رو بر روی پس زمینه حرکت بدید و هر جایی که میخواید رو رنگ کنید.با توجه به تنظیماتی که انجام دادیم باید دایره هایی با اندازه ها و رنگ ها و روشنایی های مختلف توی پس زمینه ایجاد بشن.

۳.دایره بسازید
بوکه های قلابی با استفاده از فتوشاپ

لایه جدیدی بسیازید و رنگ مختلفی انتخاب کنید.دوباره به قسمت تنظیمات قلم مو برید مقدار Scatter رو ۰ کنید و یه دایره بکشید.حال لایه رو از طریق Blend Mode در بالای قسمت لایه ها به حالت Linear Dodge تغییر بدید و همچنین Opacity لایه رو ۸۰% کنید.

۴.چند کپی از آن بسازید
بوکه های قلابی با استفاده از فتوشاپ

ابزار Move رو از بالای قسمت ابزار انتخاب کنید و مطمئن بشید که گزینه Show Transform Controls تیک خورده.دکمه Alt رو نگه داشته و روی لایه دایره ها کلیک کنید و اونو بکشید تا لایه دیگه ای از اون ساخته بشه.این کار رو اونقدر تکرار کنید تا تعداد دایره هاتون به اندازه ای که میخواید برسه.حال لایه ها رو اونطور که میخواید توی صفحه بچینید.

۵.جلوه بوکه ها را تقویت کنید
بوکه های قلابی با استفاده از فتوشاپ

با استفاده از مربعی که بعد از انتخاب دایره دور اون ظاهر میشه میتونه اندازه اونو تغییر بدید و مقدار روشنایی هر بوکه رو تغییر بدید تا نظم کمتری داشته باشن ( این کار رو میتونید با استفاده از اعداد به سرعت انجام بدید،با زدن دکمه ۱ Opacity 10%،زدن ۲ Opacity 20% و به همین صورت با فشردن ۹ Opacity 90% میشه).دوباره مرحله ۳ رو تکرار کنید تا رنگهای بیشتری داشته باشید.به بوکه ها با تغییر دادن لایه ای و دایره ها و… جلوه بیشتری بدید.

۶.بوکه ها را محو کنید
بوکه های قلابی با استفاده از فتوشاپ

لایه دایره هاتونو انتخاب کنید و به قسمت Filter -> Blur -> Gaussian Blur برید.مقدار Radius رو ۱۰px قرار بدید و دایره های این لایه رو محو کنید.بقیه لایه ها رو انتخاب کنید و با فشردن دکمه Ctrl+F این لایه ها رو هم مانند لایه قبل محو کنید.در آخر لایه Photo Filter Adjustment Layer بالای لایه های بوکه بسازید و تنظیمات اونو روی Sepia تنظیم کنید.یه لایه Brightness/Contrast Adjustment Layer بسازید و مقدار Brightness رو۲۰ و Contrast رو ۱۳ بذارید.

منبع:برگرفته از: Digital camera world

|گروه هنری خواجویی|