پنج تکنیک عکاسی از غذا با موبایل

تا حدالامکان از نور طبیعی استفاده کنید

وقتی صحبت عکاسی از غذا با موبایل میشه، نورپردازی به عنوان رکن اصلی اون نام برده میشه. دانش چگونگی استفاده از نور، اون چیزیه که آماتورها رو از حرفه‌ای ها جدا می کنه. اگرچه نور صاف و فلت یکی از ترندهای عکاسی غذا در اینستاگرام بوده، اما میتونیم بگیم گفت نور طبیعی و جهت‌دار بهترین گزینه این شیوه عکاسیه.

یکی از دلایلی که بسیاری از غذاها در رستوران ها نازیبا به نظر میرسن، نورهای فلورسنت هستن. این نورها با پخش روشنایی زرد یا سبز، رنگ غذاها رو زشت و زمخت نشان میده و در واقع جذابیت بصری رو از غذاها سلب میکنن که یکی از نکات مهم آموزش عکاسی از غذاست.

گرچه جلوه مینیمالیستی یکی از بهترین گزینه هاست، اما افزودن یک روایت داستانی به عکس مطمئنا به جذابیت بصری آن می افزاید. همه افراد عاشق یک قصه خوب هستند. در عکاسی از غذا با موبایل، می توان به بیننده یک ایده خلاقانه فراتر از فریم عکس داد تا شاهد یک روایت داستانی باشد. به عنوان مثال برخی از مواد لازم غذا و یا طرز تهیه آن را به تصویر بکشید. دستانی که در حال پخت یا سرو غذا هستند و یا نشان دادن بخار یک فنجان قهوه داغ می تواند جذابیت بصری را زیاد کند.

پنج تکنیک عکاسی از غذا با موبایل

هنگام عکاسی از غذا کنار پنجره برین. نور طبیعی که از پنجره می تابه همان چیزیه که بسیاری از عکاسان حرفه ای تلاش می کنن تا با سیستم های گران قیمت و پیچیده فلاش، اون رو پدید بیاورن. نور طبیعی، غذا رو اشتها برانگیزتر نشون میده! توصیه میشه که هرگز از فلش استفاده نکنیم. منابع نور طبیعی همیشه بهتر از نور سفید و مصنوعی فلش هستن. منابع نور مصنوعی مخصوصا منابعی که نوری مستقیم و خطی دارن، سایه‌ ها رو عمیق تر نشان داده و بافت مواد غذایی رو زمخت نمایش میده. در این حالت، شکل و رنگ غذا نسبت به واقعیت متفاوت میشه.

فقط اطمینان حاصل کنیم که خورشید بیش از حد درخشان نیست. زیرا امکان داره پرتوهای تند نور خورشید سایه های خشن ایجاد کنن که ظرف غذامون رو زشت کنن. بهتره هنگام عکاسی دقت کنیم نور از کجا میاد؛ نور باید از یک طرف یا پشت بشقاب غذا و حتی به فضای کلی بتابه. در حالی که تابش نور از روبرو پرتره رو زیبا می کنه، اما در یک نظر کلی سطح غذا رو صاف جلوه داده و باعث ایجاد سایه های ناخواسته میشه.

هنگام عکاسی از غذا با موبایل، زاویه درست را انتخاب نمایید

آیا هنگام عکاسی از غذا با موبایل بیشتر تصاویرمون بشقاب لیز خورده از سطح میز رو نشون میده؟ این موضوع به دلیل لنزهای واید دوربینه که باعث کج نشون داده شدن غذامون میشه. برای دستیابی به بهترین نتیجه، بهتره صحنه دلخواه رو به حالت مستقیم و یا زاویه ۹۰ درجه بچرخانیم. به خاطر داشته باشیم که زاویه ۴/۳ به ندرت نتیجه مطلوبی ایجاد می کنه.

پنج تکنیک عکاسی از غذا با موبایل

عکاسی از زاویه بالا عکس ما رو بیشتر گرافیکی می کنه. زیرا عمق ظرف غذا رو مسطح جلوه میده. علاوه بر این، زاویه ۴۵ درجه باعث میشه تا چیزهای بیشتری در قاب مون ظاهر بشه. در واقع، این زاویه یکی از بهترین زوایا برای عکاسی از میز غذاست که عکس ما رو بیشتر به آثار هنری مینیمالیستی سوق میده.

یک اصل کلی هنگام عکاسی همزمان از چند ظرف غذا یا غذاهای غیر مرتفع مانند پیتزا، کوکی یا ظرف سوپ اینه که دوربین رو دقیقا بالای غذا با زاویه‌ دید عمود بر اون قرار بدیم. اما اگه قصد داریم از غذاهای مرتفع و لایه دار نظیر برگرها و پنکیک ها عکس بگیریم، زاویه ۹۰ درجه رو فراموش کنیم؛ زیرا از بالا نمیتونیم محتویات و جذابیت نهفته درون لایه ها رو به خوبی نمایش بدین.

به عکس جلوه‌ای مینیمالیستی ببخشید

اگرچه میزهای غذا غالبا ظاهری جالب و جذاب دارن اما ثبت کردن این جذابیت ها در قالب عکس، آنقدرها هم آسون نیست. به خصوص که ممکنه بسیاری از عناصر متفاوت، ترکیب زیبای میز غذا رو به هم بزنن و ظاهر اون رو  دیگر چندان اشتها برانگیز جلوه نده.

در میان نکات عکاسی از غذا با موبایل، برای افراد مبتدی، جلوه مینیمالیستی بهتر از سایر گزینه ها پاسخگوست. زیرا در ظاهر مینیمالیستی تمام تمرکز عکاس باید بر روی غذا باشه. بدین ترتیب اگه غذای ما به زیبایی بر روی بشقاب نشسته و مدل گرفته باشه، بیشتر راه رو رفتیم!

برای آنکه به عکس، ظاهری مینیمالیستی ببخشیم، به یک یا دو ظرف اضافی و قطعه ای پارچه نخی نیاز خواهید داریم تا همانند تصویر زیر، زیبایی رو برای چشم بیننده به ارمغان بیاریم. اینکه چطور این جلوه رو به عکس بدیم، کاملا وابسته به نوع غذای ماست. اگه به تصویر زیر دقت کنیم، متوجه کاسه های کوچک و رنگ آمیزی روشن و رنگین و بافت های متنوع خواهیم شد. حتی اون  چاپستیک ها یا چوب غذاخوری نیز نظر تماشاگر رو با هوشمندی تمام جلب می کنه.

قواعد ترکیب بندی را رعایت کنید

یکی از مشکلات جدی عکاسی از غذا با موبایل که اکثرا کاربران اینستاگرام درگیر اون هستن، کثیف نشون دادن غذاست. گاهی اوقات غذاها بیشتر از اونکه زیبا و هوس انگیز به نظر برسه، گویا در یک محیط کثیف محبوس شدن! پس زمینه به هم ریخته و شلوغ باعث شده تا حواس بیننده از موضوع اصلی که غذاست پرت شه. این موضوع می تونه به سادگی با تنگ تر شدن کادر و حذف برخی المان های غیرضروری حل شه. با این حال باید از قواعد اساسی ترکیب بندی مطلع باشیم.

پنج تکنیک عکاسی از غذا با موبایل

پنج تکنیک عکاسی از غذا با موبایل

سعی کنیم کمی فضای خنثی به تصویر اضافه کنیم. این فضا بهتره عاری از هرگونه کثیفی باشه تا چشم با گردش روی تصویر استراحت کنه. اگه سطح عکس رو با عناصر و یا اجزای بیهوده بپوشانیم، باعث سردرگم شدن و القای احساس تنگنا به بیننده میشه. این در حالیه که افزودن یک فضای خنثی باعث میشه که بر روی سوژه اصلی بیشتر متمرکز شیم.

داستان تعریف کنید

پنج تکنیک عکاسی از غذا با موبایل

گرچه جلوه مینیمالیستی یکی از بهترین گزینه هاست، اما افزودن یک روایت داستانی به عکس مطمئنا به جذابیت بصری اون اضافه میکنه. همه افراد عاشق یک قصه خوب هستن. در عکاسی از غذا با موبایل، می تونیم به بیننده یک ایده خلاقانه فراتر از فریم عکس داد تا شاهد یک روایت داستانی باشه. به عنوان مثال برخی از مواد لازم غذا و یا طرز تهیه اون رو به تصویر بکشیم. دستانی که در حال پخت یا سرو غذا هستن و یا نشان دادن بخار یک فنجان قهوه داغ می تونه جذابیت بصری رو زیاد کنه.

 

گروه هنری خواجویی