پنج راه برای افزایش مهارت ترکیب بندی در عکاسی

پنج راه برای افزایش مهارت ترکیب بندی در عکاسی

همیشه وقتی به عکس های عکاسان حرفه ای نگاه میکردم به ترکیب سوژه و رنگ و خیلی چیزها دقت میکردم؛بعدها فهمیدم خیلی از عوامل میتونه توی یه عکس خوب تاثیر بذاره.از جمله این عوامل میتونم به انتخاب سوژه مناسب،کادر مناسب،قاب بندی مناسب،نور مناسب و از همه مهم تر ترکیب بندی نام ببرم.اگه قصد یادگیری یه ترکیب بندی خوب رو دارین با مقاله ما همراه باشین…

پنج راه برای افزایش مهارت ترکیب بندی در عکاسی

ترکیب‌بندی یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها توی حرفه‌ی عکاسیه.برای ارتقاء این مهارت،فقط باید یاد بگیرین چطور به‌درستی به موضوع مورد نظر،نگاه کنین.شاید برای اینکه ترکیب‌بندی رو به‌درستی یاد بگیرین،مجبور بشین چند کتاب بخونین.اما غیرازاین،لازم نیست کار خاص دیگه ای برای ارتقاء این مهارت انجام بدین.اگه ترکیب‌بندی رو خوب یاد بگیرین،دیگه نیازی نیست کلی پول صرف خرید لنز و دوربین جدید کنین تا بتونین به کمک امکانات و تجهیزات اونا، عکس‌های باکیفیتی ثبت کنین!
ترکیب‌بندی

اینجا پنج نکته قرار دادیم که با رعایت اونا میتونین مهارت ترکیب‌بندی خود رو افزایش بدین.به یاد داشته باشین،اینا روش‌هایی برای ارتقاء هنر ترکیب‌بندی هست نه ایجاد ترکیب‌بندی،پس برای استفاده از این نکات،ابتدا باید بدونین چگونه اونو توی عکس‌ خود اجرا کنین.

پنج راه برای افزایش مهارت ترکیب بندی در عکاسی

طریقه‌ی استفاده‌ی صحیح از دوربین خود رو یاد بگیرین

سعی کنین به نحوی کار با دوربین خود رو یاد بگیرین که چشم‌بسته بتونین ازش استفاده کنین و حین اون،دیگه به نحوه‌ی انجامش فکر نکنین.تنها با تمرین زیاد و مطالعه،میتونین به این مرحله برسین.

برای تمرین میتونین این راهو امتحان کنین.دوربین رو بردارین و چشماتونو ببندین.سعی کنین دکمه‌هایی که با اونا مقدار دیافراگم و سرعت شاتر رو تنظیم و اتو فوکوس رو فعال میکنین پیدا کنین.سعی کنین AF رو چشم‌بسته فعال کنین و حتی از جبران نوردهی استفاده کنین.اگه نمیتونین با چشم‌بسته این کار‌هارو انجام بدین،پس مجدداً دفترچه راهنمای دوربینتونو مطالعه کنین.شما باید طوری این تنظیمات رو از بر بشین که بتونین اتوماتیک وار و فقط با یه نگاه کوتاه به صفحه‌ی دوربین،اونارو تنظیم کنین.
از این روش توی عکاسی خود استفاده کنین

دوربین‌های دیجیتالی تنظیمات زیادی دارن و واقعاً یاد گرفتن تعدیل و تنظیم تموم این آپشن‌ها سخته.به شما پیشنهاد میکنم این تنظیماتو کنار بذارین و برای عکاسی روش ساده‌ی خودتونو در پیش بگیرین.اینجا یه روش پیشنهادی ذکر شده است:

همیشه با فرمت RAW عکاسی کنید تا بتوانید تراز سفیدی، روشنایی روز و … را در پردازش ثانویه، ویرایش کنید. پروفایل یک دوربین را از نرم‌افزار لایت‌روم برداشته و آن را به دقت مطالعه کنید. برای ویرایش فایل‌های خام، می‌توانید از نرم‌افزار Lightroom استفاده کنین.
اگه با فرمت RAW عکاسی میکنین،به‌هیچ‌وجه به تنظیمات اصلاح لنز‌ها،کنتراست،دامنه‌ی پویایی،نویز زدایی و محافظت از شارپنس و هایلایت دست نزنین.این تنظیمات وقتی لازم میشن که از فرمتی غیر از RAW توی عکاسی استفاده کنین.
زیاد خودتونو درگیر مود‌های نورسنجی نکنین.یکی از اونارو به‌خوبی یاد بگیرین و از اون استفاده کنین.
مود‌های مختلف فوکوس و کاربرد‌ اونارو یاد بگیرین.
طریقه‌ی کار با فوکوس خودکار فعال رو یاد بگیرین تا بتونین از اون برای فوکوس استفاده کنین.
حتماً نحوه‌ی عکس‌برداری به صورت دستی رو یاد بگیرین تا در صورت لزوم از اون استفاده کنین.
نحوه‌ی استفاده از جبران نوردهی رو یاد بگیرین.

توی اکثر شاخه‌های عکاسی،‌کافیه همین نکات رو رعایت کنین تا بتونین عکس‌های زیبایی ثبت کنین.مهم‌ترین نکته‌ای که باید توی عکاسی رعایت بشه،اقدام سریع و به‌موقع هست.همچنین باید اتو فوکوس دوربینتونو تعدیل کنین و روی حالت آماده قرار بدین تا در موقع لزوم از اون استفاده کنین.در اصل باید اونقدر دوربین خود رو بشناسین و در کار کردن با اون حرفه‌ای بشین تا بتونین به راحتی روی سوژه‌ی مورد نظر تمرکز کنین و بهترین ترکیب‌بندی رو به کار بگیرین.

پنج راه برای افزایش مهارت ترکیب بندی در عکاسی

زیاد روی تنظیمات دوربین تمرکز نکنین.هر چه بیشتر سر خودتونو  با این تنظیمات شلوغ کنین،تمرکزتون توی به‌کارگیری ترکیب‌بندی کمتر میشه.

|گروه هنری خواجویی|

عمق موضوعات رو دریابین

اکثر مواقع وقتی موضوع مورد نظر رو ثبت میکنین،فکر میکنین به نتیجه‌ی مطلوبتون رسیدی ن و دیگه دنبال سایر نکات جالب اون نمیشد.

وقتی موضوعی برای عکاسی پیدا میکنین،سعی کنین چند نکته‌ی جالب دیگه توی اون پیدا کنین .فقط به اولین نکته‌ای که به چشمتون میخوره کفایت نکنین.سعی کنین به عمق موضوع نگاه کنین تا چیز‌های جالب‌تر و بیشتری برای عکاسی پیدا کنین.به این کار،پردازش سوژه میگن.اکنون فرض کنین عکسی گرفتین.

اگه همین عکس رو  از زاویه‌ا‌ی دیگه ثبت کنین،نتیجه چه شکلی میشه؟
اگه این عکسو با لنز دیگه ای ثبت کنین نتیجه چه شکلی میشه؟
اگه به سوژه نزدیک‌تر یا دورتر بشین و مجدداً از اون عکس بگیرین،نتیجه چه تفاوتی با عکس اول داره؟
نکته‌ی جالبی از چشمتون جا نیفتاده که بخواین از اون عکس بگیرین؟

مثلاً چرا از کسی عکس پرتره می‌گیرین؟ چون زیباست یا چهره‌ی دلربایی داره؟ به نظرتون،چیز دیگه ای جز زیبایی چهره توی اون شخص وجود نداره که جذاب باشه؟ شاید لباس‌ها،جواهرات یا خال‌کوبی‌ او نظرتونو جذب کنه و موضوع جالب دیگه ای برای عکاسی باشه؟ توی این مواقع با دقت به سوژه نگاه کنین تا بتونین نکات جالب بیشتری توی اونا برای عکاسی پیدا کنین.

تاثیر انتخاب سوژه عکاسی توی ترکیب بندی مناسب

پنج راه برای افزایش مهارت ترکیب بندی در عکاسی

چشمای خود رو آب‌دیده کنین

قدیم عکاس‌ها به امکانات امروزی مجهز نبودن و دوربین‌های دیجیتالی و پیشرفته‌ای برای عکاسی نداشتن ولی بااین‌حال آثار بی‌نظیر و زیبایی خلق میکردن.به آثار اونا نگاه کنین و سعی کنین زوایای عکس‌ها رو ببینین و حس آثارشون رو درک کنین.سعی کنین بفهمین چگونه این آثار رو بدون استفاده از امکانات و تکنولوژی پیشرفته‌ی امروزی خلق کردن.اگه به آثار عکاس دیگه ای نگاه میکنین و سعی میکنین چیزی از اونا بیاموزین، به این نکات دقت کنین:

عکس‌ها رنگی هستن یا سیاه‌وسفید ؟ ترکیب‌بندی توی اونا چگونه هست؟
نقطه‌ی اصلی عکس کجاست؟ آیا بر اساس قوانین معمولی ثبت شده یا از قانون یک سوم توی اون استفاده شده؟

چه اشکال یا الگو‌هایی توی اون عکس میبینین؟ آیا عناصر به شکل اشکال و الگو‌های خاصی آرایش شدن؟
چقدر توی عکس فضای خالی وجود داره؟ آیا کادر عکس فقط شامل موضوع اصلی میشه یا جای خالی هم توی اون به چشم میخوره؟
عکس دارای تعادل هست یا فاقد تعادل؟ آیا عناصر موجود توی اون رابطه‌ای با همدیگه دارن؟آیا‌ از خطوط راهنما توی عکس استفاده شده؟ کدوم عنصر مهم‌تر و برجسته‌تر، و کدوم کم اهمیت‌تر و کمرنگ‌تره؟
آیا با نگاه کردن به عکس،می‌تونین تشخیص بدین که از چه فاصله‌ی کانونی‌ای توی لنز استفاده شده؟ اگه شما از فاصله‌ی کانونی متفاوتی توی  عکاسی استفاده کنین،چه تأثیری توی ترکیب‌بندی میذارن؟
عمق تصویر چگونه هست؟

فکر کردن به این نکات به شما کمک میکنه تا حرفه و سبک عکاسای دیگه رو بهتر درک کنین.هر چه بیشتر به این سؤالات و پاسخ‌هاش فکر کنین، توی حرفه‌ی عکاسی بیشتر رشد میکنین.

سوژه یابی مناسب برای یافتن بهترین ترکیب بندی توی کادر

پنج راه برای افزایش مهارت ترکیب بندی در عکاسی

استفاده مناسب از هندسه توی پرسپکتیو

برای اینکه عکسی ثبت کنین، با دقت به موضوع نگاه کنین و اشکال و زوایای مختلف اون صحنه و موضوع مورد نظر رو بررسی کنین.برای شروع بهتره خودتون یه سری اشکال و زوایا توی صحنه ایجاد کنین و سپس به عکاسی بپردازین.سعی کنین از اشکال ساده مثل دایره،مثلث یا چهارگوش توی صحنه استفاده کنین.

اگه همواره توی عکاسی خود از خطوط،الگو‌ها و تقارن استفاده کنین،میتونین ترکیب‌ بندی زیباتر و جالب‌تری ایجاد کنین.

مثلاً،وقتی به این عکس نگاه میکنین،چی میبینین؟

پنج راه برای افزایش مهارت ترکیب بندی در عکاسی

توی نگاه اول،این فقط تصویر پرده‌ی سینما توی یه روستای چینی هست ولی اگه دقیق‌تر نگاه کنین،شکل‌های به‌کاررفته توی عکس رو میبینین.اولین الگویی که به چشم میخوره،این اسکرین مستطیلی شکل هست.همچنین یه سری شکل و رسم در کف زمین و حروف چینی موجود در بالای پرده‌ی سینما وجود داره که اگه دقت کنین،به اونا پی میبرین.
punctuation و ژست

 

Jay Maisel اکثراً از ژست توی عکاسی و Bob Holmes بیشتر از punctuation توی این حرفه استفاده میکنه.به آثار این دو عکاس به دقت نگاه کنین تا بیشتر بتونین این دو مفهوم رو درک کنین.

 

توی Punctuation، عکاس نکات جالبی به صحنه اضافه میکنه تا موضوع خودشو تکمیل کنه.توی این روش غالباً از انسان‌ها و حرکات رفتاری اونا برای تکمیل یه صحنه استفاده میشه.گاهی لازمه یه موضوع به صحنه‌ی مورد نظر اضافه کنین تا دیگه نتیجه‌ یه عکس عادی نباشه.توی عکاسی از سفر و خیابونا،رعایت Punctuation نکته‌ی واقعاً مهمیه.

برای مثال،توی این عکس زنی توی چهارچوب در ایستاده که تونسته معنا و مفهوم خاصی به عکس ببخشه.

پنج راه برای افزایش مهارت ترکیب بندی در عکاسی

Jay Maisel، توی کتابی به اسم “نور، ژست و رنگ” از ژست به‌عنوان عنصری یاد کرده که به موضوع مورد نظر معنا و مفهوم میبخشه.اگه توی یه عکس از ژست استفاده شده باشه،مخاطب به جای یه نگاه سرسری و کوتاه،به عمق و معنای اون فکر میکنه.

فرض کنین میخواین  از یه کوه عکس بگیرین.خب چی میبینین؟ یه نمای سنگی عظیم بافت‌های منحنی شکل روی صخره‌ها و ابر‌هایی که با قله گره خوردن.همه‌ی این جزئیات، ژست‌های کوهستان محسوب میشه.جزئیاتی که به کوه معنی میبخشن و از کوه،‌یه کوه میسازن.

تعریف ژست برای انسان‌ها، ترکیبی از رفتار و زبان بدن هست. به‌این‌ترتیب اگه از یه خیابون عکس بگیرین ممکنه ژست افراد زیادی رو ثبت کنین.اگه میخواین یه عکس پرتره‌ی رسمی بگیرین،حتماً از زبان چهره و بدن برای ثبت اون استفاده کنین تا بتونین به عکس پرتره‌‌ی خود،‌مفهوم اضافه کنین.

مثلا توی این عکس سوژه‌ها با زبان چهره و بدن خود،ژست گرفتن و این‌گونه به عکس معنا و مفهوم بخشیدن.

پنج راه برای افزایش مهارت ترکیب بندی در عکاسی

Punctuation و ژست نکات پیشرفته‌ای هستن که میشه از اونا توی عکاسی و ترکیب‌بندی استفاده کرد.اما اینکه بدونین چگونه این دو نکته رو توی عکاسی خود به کار بگیرین خیلی مهم‌تر و ارزشمندتر هست.چون استفاده‌ی درست از اونا به شما کمک میکنه ترکیب‌بندی جالب‌تری داشته باشین.

حرف آخر

ترکیب‌بندی مهارت مهمی توی عکاسیه.برای اینکه توی استفاده از ترکیب‌بندی ماهر بشین باید زمان زیادی برای یادگیری و تمرین بپردازین.اما تموم این تلاش‌ها برای به ثبت عکسی بی‌نظیر و باکیفیت،ارزششو داره.

شما هم میتونین نظرات و پیشنهادات خود رو جهت ارتقاء ترکیب‌بندی توی عکاسی،از طریق باکس زیر بیان کنین.

پنج راه برای افزایش مهارت ترکیب بندی در عکاسی

منبع:نورنگار

|گروه هنری خواجویی|