تکنیک های فوکوس

تکنیک های فوکوس

 

|گروه هنری خواجویی|

تکنیک های فوکوس

تکنیک های فوکوس:نکاتی برای عکاسی لحظه‌ای از سوژه‌ها

امروزه با رشد روز افزون فناوری،عکاسی راحت‌تر از هر زمان دیگری شده.باورش سخته ولی در گذشته‌ای نه چندان دور عکاسان خیابونی و به ویژه ورزشی برای گرفتن عکس‌های خوب از سوژه‌هاشون مجبور به فوکوس دستی بودن.

میتونین تصور کنین که گرفتن عکس از یک تنیس باز حرفه‌ای بدون اتوفوکوس چقدر در اون زمان دشوار بوده؟ولی خوشبختانه امروزه تمامی دوربینا،از دوربینای تلفن‌های همراه گرفته تا SLR ها از سیستم پیشرفته و دقیق اتوفوکوس برخوردارن.

اتوفوکوس تشخیص کنتراست در مقایسه با اتوفوکوس تشخیص فاز

اتوفوکوس به دو نوع مختلف تقسیم میشه:تشخیص فاز (Phase Detection) و تشخیص کنتراست (Contrast Detection).

اتوفوکوس تشخیص فاز در دوربین‌های DSLR به کار میره.عملکردش به این صورته که بخشی از نور تابیده شده به آیینه رو به یه حسگر اتوفوکوس مجزا هدایت میکنه.این حسگر میتونه با سرعت زیادی در فوکوس بودن سوژه رو شناسایی کنه که این قابلیت عملکرد بسیار خوبی برای عکاسی از سوژه‌های متحرک داره.

تشخیص کنتراست معمولا در دوربین‌های کامپکت و تلفن همراه دیده میشه که از حسگر تصویر برای محاسبه فوکوس استفاده میکنه.این حسگر فوکوس رو در بینهایت آغاز کرده و کنتراست سوژه رو بررسی میکنه.اگه سوژه نزدیک باشه به صورت محو و متعاقباً با کنتراستی بسیار کم ثبت میگرده.

دوربین فوکوس رو حرکت داده و با اینکار کنتراست تصویر افزایش پیدا میکنه.به همین علته که عملکرد دوربین‌های کامپکت و تلفن همراه به نسبت دوربین‌های هوشمند DSLR بسیار کندتر هست.

تکنیک های فوکوس

نقاط فوکوس دوربین چیست؟

درون دوربین‌های DSLR مدرن مجموعه‌ای از نقاط فوکوس وجود داره که از منظره‌یاب میتونین تنظیم کنه.

نقطه فوکوس مرکزی کمک بسیار خوبی برای عکاسان پرتره هست که از اون میتونن برای تنظیم موقعیت چهره‌ی سوژه استفاده کنن.این فناوری عکاسی از حرکت کودکارو بارها اسونتر کرده.

زمانی که فوکوس بر نقطه‌ی مرکزی قفل شد در صورت حرکت سوژه در کادر،موقعیت اون به نقاط دیگه انتقال پیدا میکنه.
فوکوس ثابت و پیاپی

با فوکوس ثابت (Static) و پیاپی (Continuous) شما میتونین حالت فوکوس رو بر اساس سوژه انتخاب کنین.برای نمونه مد One-Shot برای عکاسی‌های پرتره و ثابت عالی هست،از طرف دیگه در مد Servo وقتی دکمه‌ی شاتر رو تا نیمه فشار بدین فوکوس به صورت پیاپی ادامه پیدا میکنه.

Al Focus بهترین ترکیب از این دو هست.این حالت به صورت خودکار دو مد رو تغییر میده.ابتداً به صورت ثابت فوکوس رو انجام داده ولی در صورت حرکت سوژه فوکوس تغییر موقعیت میده.

فوکوس کردن دوربین با Live View

فوکوس کردن همیشه به معنای محاسبات درونی دوربین نیست.Live View شما رو قادر میکنه تا با استفاده از بزرگنمایی بر سوژه با دقت فراوانی فوکوس رو انجام بدین.

در موقعیت‌هایی با کنتراست پایین،مثلا عکاسی در زیر نور خورشید،اتوفوکوس دقت خیلی کمی داره.

با Live View شما میتونین ناسازگاری‌ها و اختلالاتی که دوربین برای پیدا کردن فاصله‌ی کانونی در هنگام قفل کردن فوکوس با اون مواجه میشه رو به حداقل برسونین.

در ادامه سه نکته‌‌‌ی ساده برای تضمین فوکوس نقطه‌ای رو بهتون میگیم.

1.انتخاب مد فوکوس

در مورد سوژه خوب فکر کنین و مد فوکوس مناسبی رو برای اون انتخاب کنین.اگه سوژه دائما در حال حرکت هست،حتی اگه حرکت کمی داره،مد فوکوس متوالی (Al Focus) رو انتخاب کنین.اگه عمق میدان محدودی دارین دقت در فوکوس از اهمیت بالایی برخوردار هست.

2.انتخاب نقطه فوکوس

در مورد ساختار سوژه به خوبی فکر کرده و مناسب‌ترین نقطه فوکوس رو برای اون انتخاب کنین.ببینین سوژه در مرکز کادر قرار داره یا اینکه به طرفین مایل هست؟ اگه در تنظیم موقعیت نقطه فوکوس دقت لازم رو به کار نگیرین عکستون خراب میشه.بنابراین پیش از اقدام به عکاسی به این موضوعات به خوبی فکر کنین.

Live View.3 رو فراموش نکنین

Live View برای قفل کردن فوکوس در هنگام عکاسی از سوژه‌های ثابت بهترین عملکرد رو داره.دوربین رو بر حالت Manual Focus قرار بدین،چندین بار عملیات فوکوس رو تکرار کنین تا شارپ‌ترین تصویر ممکن رو بدست بیارین.سپس میتونین دوربین رو بر یه سه پایه سوار کنین تا ثبات بیشتری داشته باشه.

تکنیک های فوکوس

در ادامه به شما نحوه ثبت عکس های واضح و شارپ از چشم‌ها رو میگیم.

چشم‌ها یکی از المان‌های اصلی پرتره هستن و اگه بخواین با قاعده پیش برین باید تمام تلاشتون رو برای ثبت شارپ اونا به کار بگیرین.چشم‌ها نقاط کانونی اصلی تصویر هستن و توسط اونا بیننده با سوژه ارتباط برقرار میکنه.تضمین میکنیم با دنبال کردن مراحل ساده‌ی زیر همیشه فوکوس بسیار خوبی روی چشم سوژه‌ها میبینین.

4.استفاده از Mode Dial برای انتخاب مد Av

برای محو کردن پس زمینه یا متمایز جلوه دادن بخش مشخصی از چهره،برای نمونه چشم‌ها باید عمق میدانی،کم عمق بسازین.برای اینکار مد Aperture Priority (تقدم دیافراگم) رو انتخاب کرده و از بازترین دیافراگم،مثلاً f/2.8 استفاده کنین.

5.در انتخاب اتوفوکوس دقیق باشین

دوربین‌های SLR مدرن نقاط اتوفوکوس (AF point) متعددی دارن بنابراین از اونا نهایت بهره رو ببرین.بعد از تنظیم کادر از منظره یاب استفاده کنین و نقاط اتوفوکوس رو تغییر بدین.از یه نقطه برای نزدیک‌ترین چشم سوژه استفاده کنین.

6.روی تصویر فوکوس کرده و سپس عکس رو بگیرین…

به آرامی دکمه‌ی شاتر رو بفشارین تا لنز فوکوس کنه.ناحیه‌هایی که با نقاط اتوفوکوس مشخص شدن باید به صورتی شارپ فوکوس شده باشن، سپس عکس رو بگیرین.فوکوس برای عمق میدان‌های پایین حیاتی هست بنابراین اونقدر گرفتن عکس رو تکرار کنین تا به نتیجه‌ی مورد نظرتون برسین.

7.فوکوس کردن بر سوژه‌های خارج از مرکز

یکی از اشتباهات رایج عکاسان اینه،حتی زمانی که سوژه خارج از مرکز قرار داره هم بر نقطه‌ی مرکزی فوکوس میکنن.

اگه بخشی از صحنه که در مرکز کادر قرار داره نزدیک‌تر یا دورتر از سوژه باشه کاملا شارپ به نظر میرسه و سوژه محو میشه.

چه در دوربین کامپکت چه در دوربین DLSR این اصل به یه شکل عمل میکنه.

شما میتونین به صورت دستی یه نقطه کانونی انتخاب کنین که سوژه در اون قرار بگیره ولی بعضی وقتا پیش میاد که زمان کافی برای تغییر دادن تنظیمات وجود نداره.

برای حل این مشکل نقطه مرکزی فوکوس رو بر بخشی از سوژه که میخواین شارپ باشه قرار بدین،دکمه‌ی شاتر رو تا نیمه فشار بدین و برای قفل کردن فوکوس اون رو رها کنین و در صورت نیاز مجدداً کادربندی کنین.

تکنیک های فوکوس

در ادامه نکاتی برای کنترل فوکوس رو به شما میگیم.

1.فوکوس سریع

دکمه‌ی شاتر رو تا نیمه فشار بدین تا فوکوس سریعاً قفل بشه.اگه سوژه متحرک هست،همراه اون باشین و نقطه کانونی رو بر مشخصه‌ای از اون مثلا چشم سوژه قفل کنین.به یاد داشته باشین که تمرین و تکرار بهترین راه یادگیریه.

2.استفاده از جوی‌استیک

در DSLRهای جدید جوی‌استیک به غیر از حرکت در بین تنظیمات منو،کاربرد دیگه ای نیز داره و شما با اون میتونین نقاط اتوفوکوس رو تغییر بدین.داخل منظره یاب نگاه کنین،جوی‌استیک رو به سمت داخل فشار بدین و اون رو حرکت بدین تا نقاط فوکوس رو انتخاب کنین.

3.تنظیمات میکرو – micro adjustment

دوربین‌های امروزی از قابلیت تنظیم میکرو (micro adjustment) نیز برخوردارن تا از هرگونه ناهنجاری فوکوس در لنز جلوگیری بشه.

4.لرزشگیر تصویر

با مد IS یا Image Stabilisation،فوکوس کردن آسون‌تر میشه ولی باید توجه داشته باشین که ممکنه عکس شما رو خراب کنه.اگه میخواین با تکنیک پنینگ (panning) عکاسی کنین،از مد IS مناسبت استفاده کنین تا دوربین حرکت افقی دوربین رو تصحیح نکنه.

منبع:سایت لنزک

|گروه هنری خواجویی|