موضوع پادکست:به این 6 دلیل عکاسی رایگان ممنوع!

به این 6 دلیل عکاسی رایگان ممنوع!

به این 6 دلیل عکاسی رایگان ممنوع!

سلام دوستان عزیزم وقتتون بخیر من نازنین هستم از گروه هنری خواجویی و توی این مقاله میخوام بهتون بگم که چرا نباید رایگان عکاسی کنید پس تا انتهای این مقاله با من همراه باشید!

شاید بقیه این موضوع رو ندونن ولی مایی که عکاس هستیم کاملا از این نکته با خبر هستیم که وسایل و تجهیزاتی که میخریم یه عمر مفیدی دارن و بعد از اون دوباره باید عوض بشن.مثلا شاتر های دوربین بعد از هر چند صدهزار شات باید حتما تعویض بشن.اگه که شما به صورت رایگان برای کسی عکاسی کنید درواقع نه تنها براش مجانی عکاسی نکردید،بلکه انگار دارید بهش یه پولی هم میدید که ازش عکس بگیرید!چون در ازای هر فریم عکس، دوربین شما یه قدم به تعمیر نزدیک تر میشه.

البته نمیخوام این رو بگم که عکاسی برای هر کسی یعنی داره به شعور شما توهین میشه.همه ی ما توی هر کسب و کاری که باشیم بلاخره برای عده ای به صورت رایگان خدمات ارائه میدیم و ازش لذت هم میبریم.ولی خب مثالی که همیشه میزنم اینه که وقتی شما میرید مغازه ی لوازم خونگی، هیچوقت به فروشنده نمیگید که اون یخچال رو بهتون مفتی بده!

در مورد عکاسی همین هم صدق میکنه.منتهی چون یه فریم عکس به اندازه یخچال محسوس نیست کسی رعایت نمیکنه.

خطر!خطر!

ادامه دادن عکاسی رایگان میتونه برند شخصی شما رو نابود کنه؛یه آبم روش!وقتی که شما تعداد پروژه های رایگانتون زیاد بشه،در نظر دیگران یه عکاس رایگان شناخته میشید و از اون به بعد کسی حاضر نمیشه به شما پولی پرداخت کنه.تقصیریم ندارنا!خود شما بهشون این رو به صورت غیر مستقیم گفتید.

پس برای اینکه دیگران رو عادت بدید به پول دادن،در نظرشون باید فردی جلوه کنید که برای کوچیک ترین خدمتش پول دریافت میکنه.این قانون کسب و کاره!و با کسی شوخی نداره.

به قول معروف:لطف مکرر،حق مسلمه!

هیچوقت اینو فراموش نکنید که اگه از کسی به صورت رایگان عکاسی کنید شما در حال لطف کردن به اون شخص هستید؛هیچ تعارفی هم در این مورد وجود نداره؛شما دارید لطف میکنید؛تمام!

ولی خب حواستون باشه که این لطف،نباید مداوم باشه؛چون که بعد از مدتی این کار به وظیفه شما تبدیل میشه و اگه خدایی نکرده(!)دیگه این کار رو نکنید از شما طلبکار میشن.

حرقم یکم تلخه؛ولی اگه از کسی عکس رایگان میگیرید باید بهش بفهمونید که دارید بهش لطف میکنید.

بذارید اینو با یه مثال بهتون بگم.فرض کنید یکی از دوستای شما میخواد عروسی کنه و پیش خودش میگه:به به به رفیقمم که عکاسه و میدم عکسارو اون بگیره؛چقد خوب شد که چند میلیون جلو افتادم.

میدونید این یعنی چی؟

یعنی انگار اون شخص داره به شما میگه:فلانی؛به من چند ده میلیون پول بده؛بهت پسشم نمیدم!

چون به عنوان رفیق این وظیفه ی توعه که بهم پول بدی!

عکاسی رایگان برای همچین پروژه ی پرخرجی هیچ فرقی با پول دادن به طرف نداره.اگه اون آدم اینقدر با ارزشه این کار رو بکنید!

مردم این دوروزمونه رو که خودتون بهتر میشناسید.قدر چیزی که براش هزینه نکردن رو نمیدونن.

کلی کتاب درجه1 و عالی توی کتابخونم دارم که همشونو هدیه گرفتم ولی دریغ از یه ورق زدن ساده.

در صورتی که اونایی که رفتن و کلی پول دادم براشون رو واو به واوش رو شخم زدم!

این ویژگی ذاتی بشره!پول بگیر تا قدر کارت رو بدونی!

امیدوارم که این مقاله برای شما مفید بوده باشه و متشکرم که وقت گذاشتید.