چجوری با فتوشاپ استاپ موشن بسازیم؟

چجوری با فتوشاپ استاپ موشن بسازیم؟

چیزی درمورد استاپ موشن میدونید؟

استاپ موشن یه تکنیکه که توی اون یه مدل یا شی  که هرچیزی میتونه باشه رو یکم حرکت میدن و این با گرفتن عکسهای پی در پی ممکنه،بطوری که دوربین باید ثابت باشه و بی وقفه از اون عکس گرفته بشه،

نمایش عکسا با سرعت زیاد باعث میشه تا به نظر برسه که اجسام در حال حرکت هستن.

یکی از معروف ترین انیمیشنایی که با این تکنیک استاپ موشن ساخته شده کارتون بره ناقلاست که همه باهاش آنایی دارن.

استاپ موشن انواع مختلفی داره:

استاپ موشن عروسکی:که از عروسکایی استفاده میشه که مفصلاشون ثابت نباشه و متحرک باشن و معمولا برای یه شخصیت از چندتا عروسک استفاده میشه تا مجبور نشن که همش اونو تغییر بدن.

استاپ موشن خمیری:

انیمیشنای خمیری خیلی شبیه انیمیشنای عروسکی هستن و  مثل عروسکها از اسکلت محکمی برای افزایش استکام و حفظ حالتاشون استفاده میشه و برای استاپ موشنای خمیری هم مثل عروسکی باید عکس های پی در پی از سوژه گرفت.

استاپ موشن کات اوت :

توی این نوع استاپ موشن از تکه های بریده شده کاغذ استفاده میشه که روی یه پس زمینه قرار دارن و همچنین توی این استاپ موشن سوژه ها بصورت سایه هستن و حالتشون بصورت نیمرخه.

استاپ موشن اشیا:

برای ساخت این نوع استاپ موشن بجای عروسک ها از اشیا و وسایل مختلفی استفاده میشه.

پیکسلیشن: 

توی این استاپ موشن از انسان‌های واقعی برای ساخت انیمیشن کمک میگیرن.معمولا از روش پیکسلیشن برای ساخت فیلم‌های فانتزی و تخیلی که توی شرایط عادی امکان فیلمبرداری اونا وجود نداره استفاده میشه.معمولا از این روش توی ساخت فضاها و داستان های سورئال استفاده میشه.داستان هایی که توی فیلم های معمولی امکان ساخت اونا وجود نداره.

برای عکس گرفتن از سوژتون:

1.دوربین یا گوشیتونو ثابت نگه دارید.

میتونید از یه سه پایه استفاده کنید تا دوربین یا گوششیتون تکون نخوره .این یه مورد ضروریه پس حتما رعایت کنید.

2.به دوربین دست نزنید!

از تایمر استفاده کنید تا بدون دست گرفتن به دوربین یا گوشیتون بصورت خودکار عکسا گرفته بشه و شما حواستون فقط به مدلتون و حرکات اون باشه.

3.سعی کنید توی نور مناسب این کارو انجام بدید

4.توی صدا گذاری اون دقت کنید

اما حواستون باشه که بقای یه استاپ موشن خوب به صدا گذاری خوبشه.از افکت های صوتی مثل شعله ور شدن آتیش گرفته تا صدای حرکت ماشین و یا باز و بسته شدن یه در یا مثل ویدئویی که براتون گذاشتم صدای خوردن سیب.

برای ساخت استاپ موشن باید از سوژتون عکسای پشت سرهم بگیرید و با استفاده از برنامه فتوشاپ عکسارو کنار هم بذارید که توی این ویدئو عکسها از قبل گرفته شده.

|گروه هنری خواجویی|

|گروه هنریی خواجویی|