چگونه عکس های با کیفیت و بدون نویز بگیریم؟

چگونه عکس های با کیفیت و بدون نویز بگیریم؟

How to take quality, noise-free photos؟

چگونه عکس های با کیفیت و بدون نویز بگیریم؟ وجود نویز یکی از عمده ترین مشکلاتیه که کیفیت عکس‌ها رو پایین میاره. این نقاط رنگی ریز حتی میتونن عکس‌ با کیفیت رو هم دچار مشکل کنن و گاهی رهایی از نویز در عکس‌ها اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسه.

ولی چه کار باید کرد؟

چه بخواییم عکس‌ها را داخل دوربین عکاسی اصلاح کنیم و یا چه بخواییم به سراغ نرم افزار‌هایی مثل فوتوشاپ بریم، چند روش برای کاهش نویز عکس وجود داره که میتونن به ما در عکاسی بهتر کمک کنن.در این مقاله به این روش‌ها و ترفندها میپردازیم.

توجه داشته باشین برخی از روش‌هایی که در این مطلب گفته شده رو می‌تونیم در تلفن‌های هوشمند هم به کار ببریم تا بتوانیم عکس‌های با کیفیت بالاتری بگیریم.

۱. با ایزوی پایین عکس برداری کنید

نویز در تصاویر عموما زمانی وارد عکس‌ها میشه که حساسیت سنسور دوربین بیش از حد توانش مورد استفاده قرار بگیره. این موضوع زمانی اتفاق میوفته که بخواییم با تنظیمات ایزوی بالا عکس برداری کنیم.

ایزو مشخص کننده‌‌ی حساسیت سنسور به نوره و یکی از سه ضلع مثلث معروف نوررسانی (Exposure) –در کنار سرعت شاتر و دیافراگمه. ایزو به شما کمک می‌کنه تا بتونیم نسبت به مقدار نوررسانی تصاویر عکس برداری شده کنترل داشته باشیم.

ایزو به صورت یک مقداری عددی نشان داده میشه؛ مثلا ایزو ۱۰۰. هر زمان که این مقدار دوبرابر بشه، حساسیت ایزو هم دوبرابر میشه. بنابراین یک دوربین با ایزوی ۱۶۰۰ چهاربرابر دوربینی با ایزوی ۱۰۰ نور در تصاویر رو نشون میده.

چگونه عکس های با کیفیت و بدون نویز بگیریم؟

چگونه عکس های با کیفیت و بدون نویز بگیریم؟

دوربین‌های DSLR جدید و همچنین دوربین‌های بی‌آینه (میررلس) میتونن تصاویر رو با ایزوی ۱۶۰۰ با نویز کمتری عکس برداری کنن اما بیش از این مقدار دچار مشکل میشن. دوربین‌ها با سنسور‌های کوچیک تر و همچنین تلفن‌های هوشمند ممکنه با ایزوهای ۴۰۰ و بالاتر نویز رو به تصاویر بیارن.

برای گرفتن تصاویر مناسب و خوب، همیشه مقدار ایزو رو در پایین‌ترین حد امکان تنظیم کنیم. البته این موضوع در حضور نور کافی میسر میشه. در غیر این صورت و در فضایی که نور کافی نداشته باشه، بهتره قبل از بالا بردن ایزو سرعت شاتر رو پایین بیاریم و یا دیافراگم بزرگتری انتخاب کنیم. تنظیم مقدار ایزو روی مقداری بیش از توان دوربین همیشه باید آخرین انتخابمون باشه.

همچنین اگر تنظیمات دوربین ما به صورت اتوماتیک تنظیم میشه، حواسمون به انتخاب‌های دوربین باشه. چرا که بعضی از دوربین‌ها در حالت اتوماتیک بالاترین حد امکان ایزو رو انتخاب میکنن.

۲. از لنز‌های سریعتری استفاده کنید

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، تنظیم لنز دوربین برای عکس برداری با دیافراگم بزرگتر راه مناسبی برای عکس برداری با ایزوی پایین و همچنین کاهش نویز عکسه.

دیافراگم سوراخیه که پشت لنز قرار داره و وظیفه‌اش کنترل مقدار نوریه که به سنسور میرسه. دیافراگم بزرگتر که اعداد –f کوچکتری نمایش داده میشه، حجم نور رو بالاتر می‌برن.

چگونه عکس های با کیفیت و بدون نویز بگیریم؟

هر لنز در زمینه‌ی ارائه‌ی بزرگترین دیافراگم محدودیت‌هایی داره. بنابراین تغییر به لنزی با حداکثر اندازه‌‌ی دیافراگم بزرگتر میتونن اقدام قابل توجهی باشه. به عنوان مثال، لنزی با مقدار دیافراگم f/1.8 نسبت به بزرگنمایی یک لنز با مقدار دیافراگم f/3.5، دو برابر بیشتر نور رو به سنسور میرسونه. این موضوع معادله با تبدیل تصویری پر نویز که در ایزوی ۱۶۰۰ گرفته شده به تصویری عاری از نویز که با ایزوی ۴۰۰ عکسبرداری شده مشخصا، خرید یک لنز جدید راه حلی گران قیمت برای این مسئلست. اما اگر به طور مداوم در محیط‌ های تاریک و کم نور عکس برداری می‌کنیم شاید خرید یک لنز راه حل مناسبی باشه.

۳. کاهش نویز عکس ها با تنظیمات داخلی دوربین

همه‌ی نرم افزار‌های دوربین‌های مختلف و همچنین تلفن‌های هوشمند گزینه‌هایی برای پایین آوردن نویز تصاویر به صورت نرم افزاری ارائه می‌کنن. این موضوع زمانی کاربرد دارده که ما در حالت JPEG تصویر برداری کنیم و هرگز به سراغ تصویر برداری RAW نمیریم. منطقی به نظر می‌رسه که نویز تصاویر رو به صورت نرم افزاری روی پایین ترین حد ممکن تنظیم کنیم.

اما کمی صبر کنید!

کاهش نویز عکس ها به صورت نرم افزاری، با صاف کردن و تسویه کردن تصاویر نویز رو کاهش میده. اما این موضوع می‌تونه باعث حذف برخی از جزئیات شه و حتی در تصاویری پوست افراد یا بافت اجسام رو به شدت مصنوعی نمایش بده.

چگونه عکس های با کیفیت و بدون نویز بگیریم؟

چگونه عکس های با کیفیت و بدون نویز بگیریم؟

برای پیدا کردن تنظیمات مناسب و مطلوب باید از دوربین خودمون در محیط‌های مختلف تجربه کسب کنیم. اما به عنوان یک قانون کلی، اگر بعد از عکس برداری تصاویر خودمون رو در نرم افزار لایت‌روم اصلاح می‌کنیم بهتره مقدار کاهش نویز رو در پایین ترین حد ممکن یا Low تنظیم کنیم. نرم افزار لایت‌روم در کاهش نویز به صورت نرم افزاری حرفه‌ای تر عمل می‌کنن. اما اگه عکس‌هامون رو به صورت مستقیم در اینستاگرام یا هرجای دیگری آپلود می‌کنیم شاید بهتر باشه در تنظیمات میزان کاهش نویز رو کمی بالاتر ببریم.

به یاد داشته باشیم که مقدار کاهش نویز تصاویر به صورت نرم افزاری هر چه قدر پایین تر باشه، نویز بیشتری دریافت می‌کنه و هر چه قدر مقدار کاهش نویز تصاویر به صورت نرم افزاری رو بالاتر ببریم، تصویر عکس برداری شده با نویز کمتری نمایش داده میشه. اما این راه حل همیشه مفید نیست.

۴. کاهش نویز نوررسانی طولانی (Long Exposure)

تصاویر با نوررسانی طولانی نسبت به دریافت نویز به شدت حساس هستن. چرا که سنسور در هنگام عکس برداری به شدت گرم میشه. این موضوع میتونه باعث ایجاد پیکسل‌های داغ در تصویر بشه.

دوربین‌هایی که میتونن با نوررسانی طولانی تصویر برداری کنن، خصوصا دوربین‌های DSLR و بی آینه گزینه‌ای برای نوررسانی طولانی دارن که میتونن این مشکل رو حل کنه. تفاوت عمده‌ی این گزینه اینجاست که معمولا زمانی که به صورت RAW تصویربرداری می‌کنیم هم این گزینه میتونن کمک کننده باشه.

کاهش نویز نوررسانی طولانی با دو فریم عکس برداری کار می‌کنه. اولی قابیه که هنگام فشردن شاتر توسط ما انجام میشه و دیگری فریمی تاریک از شات ماست که شبیه زمانیه که پوشش لنز رو برنداشته باشیم. فریم تاریک چیزی به جز پیکسل‌های داغ رو عکس‌برداری نمی‌کنه، اتفاقی که باعث میشه نرم افزار پیکسل‌های داغ رو پیدا کرده و اون هارو را از تصویر اصلی حذف کنه.

این ویژگی به این معنیه که برای عکس برداری به صورت نوررسانی طولانی، باید دوبرابر عکس برداری معمولی زمان صرف کنیم. اما به جز این مورد، فعال بودنش همیشه کمک کنندست. این ویژگی میتونه به ما در ثبت تصاویر فوق العاده در شب کمک کنه و همچنین ابزار مناسبی برای گرفتن عکس‌های با کیفیتیه.

۵. کاهش نویز عکس با استفاده از لایتروم

اگر تلاش کردیم نویز تصاویر رو به صورت نرم افزاری و دستی پایین بیاریم اما باز هم موفق نبودیم، گام بعدی چیست؟

لایتروم. این روشیه که تعداد زیادی از عکاس‌های حرفه‌ای برای اصلاح تصاویرشون استفاده می‌کنن.

این نرم افزار اصلاح تصاویر بسیار ساده اما قدرتمنده. ابزار‌های مشابه زیاد دیگه ای هم وجود داره. به عنوان مثال Apple Photos هم به صورت مشابه عمل می‌کنه.

دو نوع نویز در تصاویر وجود داره که با دو راه مختلف باید با اون ها رو به رو شد.

حذف نویز‌های رنگی

نویز‌های رنگی به صورت نقاط رنگی در تصویر دیده میشه. اون ها بسیار زشت هستن و همیشه باید حذف بشن، و خوشبختانه به راحتی حذف میشن و اصلا نیازی ما کاری کنیم.

نرم افزار لایت‌روم به طور خودکار روی همه‌ی تصاویر RAW، مقدار کاهش نویز رنگی رو روی عدد ۲۵ تنظیم می‌کنه. عددی که معمولا مناسب و مطلوبه.

ما می‌تونیم این عدد رو در صورت لزوم افزایش بدیم، اما سعی کنیم اون رو خیلی بالا نبریم چرا که ممکنه باعث حذف رنگ‌های دیگه بشه. به طور کلی کاهش نویز‌های رنگی به طور قابل محسوسی کیفیت تصویر عکس برداری شده رو پایین نمیاره.

از بین بردن نویز‌های روشن

نویز‌های روشن پیکسل‌هایی هستن که در تصویر روشن تر یا تاریک تر از رنگ اصلی نمایش داده میشه. همه‌‌ی نویز‌های روشن بد نیستن، اما گاهی میتونن باعث پایین اومدن کیفیت تصویر بشن. کم کردن یا از بین بردن نویز‌های روشن کار نسبتا سخت ترییه.

لایت‌روم با تسویه و صاف‌سازی تصویر سعی می‌کنه تا نویز‌های روشن رو از بین ببره. این موضوع می‌تونه باعث از بین بردن جزئیات تصویر هم بشه و اگر به مقدار زیادی از این ویژگی استفاده کنیم به سرعت با بافت‌هایی از اجسام داخل تصویر مواجه میشیم که به شدت مصنوعی هستن.

چگونه عکس های با کیفیت و بدون نویز بگیریم؟

 

 

 

How to take quality, noise-free photos؟

چگونه عکس های با کیفیت و بدون نویز بگیریم؟

موضوع مهم متوازن کردن پایین آوردن نویز و حفظ جزئیاته. توصیه‌‌ی متخصصان این حوزه معمولا حفظ جزئیات تصاویرهست.

برای شروع به طور کامل روی بخشی از تصویر زوم کنیم. سپس با تغییر المان‌هایی که در زیر به اون ها اشاره می‌کنیم، توازن مورد نیاز برای داشتن تصویر بهتر رو بیابیم:

 • روشنایی یا Luminance: این متغیر اصلی ترین ابزار ماست.اون رو در نقطه‌ای تنظیم کنیم که توازن مناسبی بین کاهش نویز و جزئیات تصویر برقرار بشه.
 • جزئیات یا Detail: این گزینه به ما امکان بازیابی جزئیات رو میده، اما بسیار نامحسوس و ظریفه و به طور پیش فرض روی ۵۰ تنظیم میشه. برای دریافت جزئیات بیشتر این مقدار رو بالا تر ببریم اما مواظب ایجاد مصنوعات اضافی در تصویر باشیم.
 • کنتراست یا Contrast: این متغیر مربوط به بازیابی کنتراست از دست رفتست که بعد از تسویه و صاف سازی تصویر با استفاده از متغیر Luminance شکل گرفته. مقدار این متغیر عموما بین ۱۰ تا ۲۰ بهترین عملکرد را دارد.
 • ما همچنین می‌توانید با استفاده از ابزار‌هایی مثل Adjustment Brush یا Graduated Filter نسبت به کاهش نویز در عکس اقدام کنید. البته این ابزار‌ها تنها برای از بین بردن نویز‌های روشن کاربرد دارد.
 • بعد از اینکه این کار رو انجام دادیم، حالا باید نسبت به اصلاح تصویر خود اقدام کنیم. این موضوع می‌تونه باز هم باعث ایجاد نویز در تصویر بشه. بنابراین مجددا باید با استفاده از روش‌هایی که در بالا گفته شد نسبت به کاهش نویز در عکس اقدام کنیم.
 • ۶. یافتن Exposure Stacking در فوتوشاپ

 • وقتی در نور کم عکس برداری می‌کنیم، میتونیم با پایین آوردن سرعت شاتر مقدار نویز دریافتی رو به حداقل برسونیم. اما هرگز موفق به حذف کامل اون ها نمیشیم.فوتوشاپ و نرم افزار‌های معروف ویرایش عکس دیگه مثل Affinity Photo روش جالبی برای حل این مشکل دارن.

چگونه عکس های با کیفیت و بدون نویز بگیریم؟

 

 • روشی که به اون Exposure Stacking یا پشته‌سازی در نوررسانی گفته میشه. به این شکل کار می‌کنه که چند عکس رو که به شدت مشابه یکدیگر هستن رو با هم ادغام می‌کنه. اگه تصاویر با استفاده از یک پایه و همزمان گرفته بشه، تنها تفاوت عکس‌ها با هم در نویز‌هاییه که به طور تصادفی در بخش‌های مختلف عکس به چشم  میخوره.فوتوشاپ این تغییرات نویز رو تشخیص میده و اون ها رو از بین می‌برهاین فرآیند در فوتوشاپ به شکل زیر انجام میشه:۱. بین ۳ تا ۶ عکس بگیریم. (بدون تکان دادن دوربین در عکس‌های مختلف)۲. فوتوشاپ رو باز کرده و به مسیر File & Scripts > Open Files into Stack میریم.۳. در پنجره‌ی Load Layers که باز شده، گزینه‌ی Attempt to Automatically Align Source Image و Create Smart Objects After Loading Layers را فعال می کنیم و سپس OK رو میزنیم.

  ۴. در نرم افزار فوتوشاپ از نوار بالایی نرم افزار به Layer > Smart Objects > Stack Mode > Median میریم.

  کار تمام شده.

  راه حل مشابه در نرم افزار‌های تلفن‌های هوشمند که ویژگی HDR دارنن هم وجود داره. اون ها معمولا چند فریم پشت سر هم می‌گیرن و ادغامشون می‌کنن. این موضوع بیشتر برای بالا بردن دامنه‌‌ی پویا در دوربین به کار گرفته شده اما علاوه بر اون می‌تونه به ما در کاهش نویز تصاویر و گرفتن تصاویر با کیفیت بهتر در تلفن‌های هوشمند کمک کنه.

  اگر تلفن هوشمند ما دارای ویژگی HDR هست، از اون برای گرفتن تصاویر با نویز کمتر استفاده کنیم.

  ۷. مواظب فرآیند‌های پس از اصلاح تصاویر باشید

  نویز تصاویر به خاطر محدودیت‌های سخت افزاری دوربین ماست، اما علاوه بر اون نویز در تصاویر می‌تونه با اصلاح ضعیف و ویرایش اشتباه به تصویر اضافه شه.

  روشن کردن یک عکس، اصلاح رنگ بیش از حد و صاف‌سازی بیش از اندازه‌ی عکس می‌تونه به طور جدی نویز رو به تصاویر بیاره و کیفیت عکس رو کم کنه.

  اگر می‌خواییم تصاویر خودمون رو اصلاح کنیم، مطمئن باشیم که همیشه عکس برداری رو به صورت RAW انجام میدیم. فایل‌های RAW می‌تونن مقدار ویرایش‌های بیشتر و پیچیده تری رو نسبت به فرمت JPEG داشته باشن. این روز‌ها امکان عکس برداری با فرمت RAW در تلفن‌های هوشمند هم امکان پذیره، بنابراین بهانه‌ای باقی نمیمونه!

  اما به طور کلی بهترین راه حل برای عکاسی اینه که همه‌‌ی ملزومات رو در هنگام عکس برداری مهیا کنیم. سعی کنیم روش‌ها و تکنیک‌های مناسب عکاسی رو یاد بگیریم و از اون ها برای عکس برداری‌های بهتر استفاده کنیم. با استفاده از تکنیک‌های عکاسی، ما یک گام به عکس‌های با کیفیت و عاری از نویز نزدیک میشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *