گرافیتی؛هنری که خیلی دیده نشد

گرافیتی؛هنری که خیلی دیده نشد

|گروه هنری خواجویی|

گرافیتی یا نفاشی دیواری به آن دسته از دیوارنوشته ها یا نقاشی هایی گفته میشه که با انگیزه ای شخصی روی در و دیوار شهر ها و اماکن عمومی کشیده میشه.این کار تقریبا در همه جای دنیا با منع قانونی مواجهه…

گرافیتی با نوشته های سر دستی و یادگاری های روی دیوار متفاوت بوده و نیز مختص سن یا طبقه فزهنگی و اقتصادی خاصی نیست.

امروزه گرافیتی بیش از هر هنر دیگری مورد بد فهمی و استفاده نا به جا واقع شده و در بسیاری از کشور ها جنبه تاثبر گذار و بیان گرای خود را از دست داده و صورت دیوار نوشته هایی رنگارنگ و پرپیچ و تاب (که آن هم خالی از ارزش نیست) مبدل شده.

استفاده های نابجا و یک جانبه از گزاقیتی های نوشتاری در کلیپ های ویدتویی و تبلیغ بیش از حد این رسانه ها در منسوب کردن اون به فرهنگ معترض سیاهان نیز از دلایل اصلی این عدم توجه و دست کم گرفتنه بنا بر آمرکن هریتیج دیکشنری لغت گرافیتی از واژه گرافیو در زبان ایتالیایی مشتق شده که به معنی اثر گذاری سریع یا خط خطی هست و ممکنه اصل این واژه به گرافایر(نوشتن با قلم فلزی) در لاتین عامیانه باز گردد.

[گرافیون:نوشتن(۱)بر اساس ریشه شناسی لغوی این واژه از مدت ها پیش به معنی نوشتن یا حک خطوط روی سطوح مورد استفاده بوده.] گرافیتی بر اساس تفاوت دلایل وجودی و نیز امکانات ارتباطی که ایجاد میکنه به دو نوع عمده تقسیم میشه:گرافیتی های نوشتاری دست خط و گرافیتی های نمایشی نقاشی دیواری نوشتاری هنر مندان این شیوه گرافیتی خودشون رو هنرمند نمیدونن بلکه میل دارن تا گرافیتی نویس معروفی بشن.

گرافیتی های نوشتاری به سبک های گوناگونی تقسیم شدن که برخی از اونا به اختصار در زیر اومده.اما با توجه به تاریخچه و دلایل بسط و توسعه اون در جوامع مختلف در این بحث چندان به اون نمیپردازیم…

گرافیتی؛هنری که خیلی دیده نشد

Tag:

تگ:امضایی به سبک خاص،که معمولا در اماکن عمومی و روی انواع سطوح به شکلی سریع نقاشی میشه.

Throw Up ترو آپ:

طرحی از یک نام یا چند حرف که خط محیطی اون با یه رنگ و داخل اون به شدت و شتاب با رنگ دیگری پر میشه.این نوع گرافیتی معمولا بیشتر از ۲ ۳ دقیقه طول نمیکشه.

Piece:

اثر:کاری تمام رنگی که طی دفعات متعدد و با بر نامه ریزی دقیق انجام گرفته باشه.

Panel:

پنل:اثری که روی دیواره های بیرونی قطار نقاشی شده باشه.

یا کنار اتوبان ها کشیده میشه.مواد کار این هنرمندان(که خود از این نام بیزارن)معمولا عبارتند از قلمو های جمع وجور رنگ روغن.ماژیک ها وقلم های اثر گذاری که جوهر اونا معمولا توسط خود اونا تهیه میشه.قوطی های اسپری رنگ و تعدادی کلاهک برای کنترل قطر اثر گذاری خطی اسپری.

گرافیتی های نمایشی یا نقاشی دیواری:

این هنر در کشور ها و ملل گوناگون انواع،دلایل وجودی و استفاده های مختلفی یافته و راه های بسیاری طی کرده.

یکی از مهمترین و به یاد موندنی ترین ریشه های ارزشی این هنر در نقاشی های دیواری،انقلاب مکزیک و آثار سه بزرگ«دیگو ریورا»،«خوزه کلمنته اروسکو»و«دیوید آلفرو سیکوئروس(سی کییروس)» به چشم میخوره.کسایی که اثر گرافیتی(نوشتاری یا نمایشی) از خود به جا میذارن برای کار خود دلایل متفاوتی دارن و یکی از مهمترین این اهداف بیان تاثیری است که زندگی شهری در اونا به وجود اورده.

هنرمند گرافیتی از شهر چیز هایی میگیره و به اون چیزی باز پس میده.نقاش گرافیتی،مثل بسیاری از پیشروان هنر،از زمینه واقعی شهری برای بیان و ایجاد تاثیر استفاده میکنه در حالی که تبلیغات شرکت ها و بانک های بزرگ و محصولات مصرفی به صورت وسیع به شکل بیل بورد و تابلوهای دیواری و روی بدنه وسایل نقلیه عمومی شهری همه جا رو پر کرده،گرافیتی ارتباطیه پیشرو از سوی هنرمند با قشر وسیعی از افراد اجتماع به عنوان مردم عادی و مستولان اجرایی شهری.

ناگفته نمونه که در همجا عده بسیاری از مردم کشیدن گرافیتی رو عملی زشت و نا هنجار میدونن و اون رو از مظاهر آنارشیسم و آوباشگری(وندالیسم)بر میشمارن.

به نظر نویسنده این مطالب علت دشمنی افراد با گرافیتی نداشتن سواد و دست کم حوصله لازم برای مواجهه با وضعیتی جدید در محیط پیرامونه.

این افراد و شاید اکثریت مردم نقاشی روی دیوار رو سر زده از کار یک ولگرد یا(اگر خیلی ارزش بگذارند)بخشی از یه فعالیت سیاسی نویسندگان و محققینی که به موضوع گرافیتی پرداختن به این گفته شری کاوان که:«میل به اثر گذاری(ثبت نشان)در محیط های اجتماعی به دوران کهن زندگی انسان باز میگرده»تاکید بسیار دارن.

در هر حال میل آدمی به باقی گذاشتن نشانی از خود به گونه ای شخصی و بر اساس نیاز واقعی به بیان صورت میگیره.اما در سوی دیگر،که صاحب اثر به عنوان یه نفر از افراد جامعه حضور داره و با توجه به ممنوعیت قانونی عملش اون رو سرانجام بخشیده،چه میگذره.

او به تنهایی تصمیم میگیره تا چیزی که میخواد در مکان عمومی مورد نظرش نفاشی کنه و بعد از تمام شدن کار به خانه باز میگرده و تمامی فکرش اینه که آیا کسی اصلا به نقاشیام نگاه میکنه؟کسی به اون فکر میکنه؟بی شک این نوع برخورد رو جز به عنوان یه انتظار و تلاش در برقراری ارتباط مستقیم با جامعه نمیتوان دونست.

ابتدایی ترین آثار از هنر گرافیتی روی کتیبه ها و دیواره های غارها پیدا شــدن.که گاه حاوی پیام های آنچنانی نبودن.یکی از ابتدایی ترین گرافیتی های مدرن گرافیتی در یکی از شهرهای قدیم یونان(درحال حاضر ترکیه)هست که شکلی مانند قلب دارد.

گرافیتی در امریکا در سال های ۱۹۶۰ بیشتر یه عمل سیاسی بوده و گروه هایی مانند LA Familia و Savage Skulls و Savage Nomads از این هنر برای مشخص کردن قلمروی خود استفاده میکردن و در این سال ها بود که Tag ها (که هم اکنون به عنــوان نوعی امضا در زیر آثار گــرافیتی کشیده میشن) به وجود اومدن.

گرافیتی کار معروف CornBread رو میتوان به عنوان یکی از نخستین گرافیتی کارهای تاریخ به حساب اورد.

در این زمان مرکز این هنر New York بود که در این شهر گرافیتی کاران مشهــوری مثل Taki۱۸۳ و۱۶۸ Tracy زندگی میکردن.با کمی دقت در می یابیم که در آن زمان مد بوده.که گرافیتی کاران شماره خیابان خود رو به آخر اسم خود اضافه کنن.

همونطور که گفتیم مرکز هنر گرافیتی در اون زمان شهر New York بود که در اون گرافیتی کاران مشهور زن مانند Barbara۶۲ و۶۲ Eva زندگی میکردند.یکی از وقایع مهم تاریخ گرافیتی در این سال ها انتقال هنر گرافیتی از خیابان های شهر به دیوارهای مترو ها و ایستگاه های قطار بوده.در این زمان هنرمندان این شاخه به ایستگاه های مترو و قطارها هجوم بردن تا کارهای خود رو بیشتر و بیشتر به معرض نمایش بذارن.

هنگامی که گرافیتی مدرن رونق بیشتــری میگیره هنرمندان برای اینکه کاراشون با یکدیگر اشتباه گرفته نشن مجبور شدن که Tag ها رو به عنــوان امضایی در زیر آثار با ارزش خــود که Pieace نامیده میشدن به کار بگیرن(Pieace ها در ابتدا Tag هایی بــودن که گرافیتی کاران ضخامت و نوع نوشته های تگ رو عوض میکردن و بعـدها Tag ها به صورت آثاری در اومدن که MasterPiece یا به طور ساده تر Pieace نامیده شدن).

گرافیتی رو می توان از شاخصه های اصلی هیپ هاپ به شمار اورد. (Rapping.DJing.BreakDancing.Graffii) و بیشـتر رپرهای امریکا از این هنر استفاده های بسیاری در کلیپ ها و تبلیغات میکنن.بحث تبلیغات شد، پس بهتر بگوییم هنر گرافیتی در تبلیغات نیز نقش بسزایی داره.مثلا شـرکت سونی برای تبلیغ دستگاه PSP به صاحب های ساختمان ها در شهر های امریکا پول میداد تا تبلیغات خود رو که به صورت گرافیتی بودن (گروهی از بچه ها که با چشم های گیج و متحیر خود مشغول بازی با PSP مانند یک اسکیت بورد بودند) روی دیوارهای ساختمان ها بکشـن.که البته شرکت سونی جریمه بسیار سنگینی برای این کار پرداخت کرد و همچنین مثال های فراوان دیگر از شرکت های معروف دنیا.

این کار تقریبا در همه جای دنیا با منع قانونی مواجه هست.گرافیتی با نوشته های سر دستی و یادگاری های روی دیوار متفاوت بوده و نیز مختص سن یا طبقه فرهنگی و اقتصادی خاصی نیست.

امروزه گرافیتی بیش از هر هنر دیگری مورد بد فهمی و استفاده نابه جا واقع شده و در بسیاری از کشور ها جنبه تاثیرگذار و بیان گرای خود را از دست داده و صورت دیوار نوشته هایی رنگارنگ و پرپیچ و تاب (که آن هم خالی از ارزش نیست) مبدل شده.هنر شهری و گرافیتی امروزه در تاریخ دنیای مدرن ریشه دوانیده و تنه ایی نسبتا تنومند یافته.به طوری که شاخه های اون در تمامی دنیا گسترش یافته.

این هنر در طی سالیان به شکل های گوناگون دچار تغیر و پیشرفت شده و در مسیر خود تجربه های فراوانی رو به ثبت رسانیده.در این مطلب تلاش میشه تا انواع اصلی سبک های شناخته شده رو برای مخاطبین و هنرمندان بازگو کرده تا در حین مشاهده آثار تا حدودی از نوع اجرا و سبک و روش کار هنر مندان نیز مطلع باشن.

|گروه هنری خواجویی|