آموزش بهبود پرتره های عکاسی خیابانی

آموزش بهبود پرتره های عکاسی خیابانی

 

آموزش بهبود پرتره های عکاسی خیابانی

برنامه ریزی و هدفمند بودن در مورد پرتره های عکاسی خیابونی،بر کیفیت تصاویر شما تاثیر میذاره.ایده روشنی از اونچه که میخواین به دست بیارین،داشته باشین.به کاری که باید انجام بدین و جایی که باید باشین،فکر کنین.زمان روز و چگونگی نور رو در نظر بگیرین.چه موقعی احتمال داره افراد زیادی رو اون بیرون ببینین؟ هرچه در مورد عکاسی خیابونی خود و چیزی که میخواین به دست بیارین هدفمندتر باشین،بیشتر سبک شخصی خودتونو به وجود بیارین.تو این مقاله به چند نکته و تنظیمات دوربین مناسب برای عکاسی خیابونی اشاره میکنیم.

[عکاسی پرتره خیابانی]
گرفتن عکس فوری یا پیش بینی کردن

ثبت یه حرکت (اکشن) در هنگام وقوع،نیازمند ترکیب تنگاتنگی از مهارت و خوش شانسیه.پیش بینی یه حرکت بالقوه قبل از اینکه اتفاق بیوفته،اغلب میتونه به این معنی باشه که شما بیشتر عکس های خوب میگیرین.هر دو رویکرد به سلیقه و سبک شخصی شما بستگی داره.

من ترجیح میدم مکانی رو پیدا کنم که در اون راحت باشم،نه سر راه کسی قرار بگیرم و نه زیر نور داغ آفتاب باشم.جایی که زاویه خوبی به من میده تا بتونم به محض وقوع حرکت اونو ثبت کنم.

داشتن اطلاعات خوب در مورد مکان خیلی به شما کمک میکنه.آگاه بودن از جریان زندگی توی هر مکان خاص به شما کمک میکنه تا پیش بینی کنین که چه موقع ممکنه بهترین عکس ها رو بگیرین.

سفر کردن اغلب شما رو به مکان های متفاوت و ناشناخته میبره.یادگیری توقف و مشاهده کردن قبل از گرفتن عکس،درک مفیدی از اون مکان به شما میده.

آموزش بهبود پرتره های عکاسی خیابانی

در محله خودتون،باید بیشتر با سرعت زندگی و احساس خیابونا آشنا باشین.ولی هنوز هم ضرری نداره که بایستین و به اطراف خودتون توجه کنین.به اونچه که اتفاق میوفته نگاه کنین و الگوها و تکرارها رو ببینین.

بین برنامه ریزی و رفتار ناخودآگاه تعادل برقرار کنین.آماده باشین.بیش از حد برنامه ریزی کردن میتونه احساس طبیعی رو از بین ببره.شما نمیخواین عکس های خیابونی بیش از حد ساختگی و تعمدی ایجاد کنین.همه ما تعداد زیادی از اونا رو دیدیم.

شناخت دوربینتون،به ویژه عملیات های اصلی اون،برای ثبت لحظات تعیین کننده (decisive moments) حیاتیه.این امر نیازمند تمرین مکرر و متمرکزه.اگه به ندرت از دوربین خود استفاده کنین، سختتر میتونین به طور روان با اون کار کنین.

 

تنظیماتی رو انتخاب کنین که با اون راحت هستین.مُد اولویت دیافراگم (A یا Av) اغلب محبوبه،چون هم میتونین به عمق میدون تسلط داشته باشین (با تنظیم دیافراگم) و هم با تنظیم ایزو،سرعت شاتر رو در صورت لزوم سریع تر کنین تا از ماتی حرکت ناخواسته جلوگیری کنین.

تنظیمات پیشنهادی برای عکاسی خیابونی در مُد نوردهی اولویت دیافراگم (A یا Av)

دیافراگم: f/8 (این یه تعادل خوب بین داشتن یه عمق میدون عمیق و اجازه ورود مقدار خوبی نور هست)

ایزو: ۸۰۰ – ۱۶۰۰ (در طول روز) و ۳۲۰۰ (وقتی هوا تاریک تره)

سرعت شاتر:در مُد اولویت دیافراگم دوربین خودش سرعت شاتر رو انتخاب و تنظیم میکنه.عموما شما میخواین سرعت شاترتون حداقل ۱/۲۵۰ ثانیه باشه (اگه سرعت شاتر آهسته تر از ۱/۲۵۰ ثانیه انتخاب شد،ایزو رو افزایش بدین)

فوکوس دستی:شما میتونین لنز خود رو در فاصله ۱٫۲ متر یا ۳ تا ۴ فوت پیش فوکوس کنین

در صورت لزوم هنگام عکاسی در سایه در مُد اولویت دیافراگم،از جبران نوردهی +۲/۳ استفاده کنین.و جبران نوردهی -۲/۳ هنگام عکاسی در نور روشن خورشید.

یادگیری مُد نوردهی دستی (M) به شما اجازه میده تا کنترل دقیقتری به نوردهی خود داشته باشین،و با یه نگاه بفهمین که دقیقا دارین با چه تنظیماتی کار میکنین.بله،استفاده از مُد دستی به تمرین بیشتری نیاز داره.اما تا وقتی تمرین نکنین،هیچوقت نمیفهمین تحت کنترل داشتن تنظیمات چه مزایایی برای شما داره.اگه از استفاده از یه مُد نیمه خودکار مثل اولویت دیافراگم راضی هستین،به اون بچسبن  و از اون لذت ببرین.

آموزش بهبود پرتره های عکاسی خیابانی

|گروه هنری خواجویی|

از هر مُدی که استفاده میکنین،با اعتماد به نفس این کارو انجام بدین.توانایی استفاده از دوربین بدون نیاز به تمرکز کردن بر روی اون،به شما اجازه میده تا بیشتر در محیط اطراف خود مشارکت کنین،که به خصوص در هنگام ایجاد پرتره مهمه.

برقراری ارتباط یا عدم برقراری ارتباط

من اغلب دوست دارم با افرادی که توی خیابون از اونا عکس میگیرم ارتباط و تعامل برقرار کنم. ارتباط برقرار کردن یا نکردن یه انتخاب شخصیه.اما میتونه تفاوت قابل توجهی در سبک پرتره هایی که میگیرین،ایجاد کنه.

این زوج توی غرفه خود تو یه بازار محلی که زیاد از خونه ما دور نیست،تخم مرغ میفروشن.من قبلا به این بازار نرفته بودم و به نظرم فریبنده بود.از میان هزاران نفری که اونجا بودن،به نظر میرسید که فقط من سفیدپوست بودم.اونجا یه مکان توریستی نبود،و مشخص بود که مردم محلی زیاد با خارجی ها روبرو نمیشن.

قصد من این بود که از اونا عکس بگیرم.من با عکاسی از سینی ها و کیسه های تخم مرغ اونا شروع کردم.در حالی که این کار رو انجام میدادم،متوجه میزان راحتی اونا شدم.اگه اونا از حضور من معذب میشن،با اونا صحبت نمیکردم.اما اونا خوشحال و آرام بودن،بنابراین پرسیدم که آیا میتونم از اونا پرتره بگیرم.اونا به من جواب مثبت دادن.

توی یه شرایط دیگه،بهتره که فقط عقب بایستین و اجازه بدین همه چیز طبق روال خودش پیش بره.ایجاد اختلال در جریان امور میتونه مانع از گرفتن تصاویر طبیعی بشه.من هیچوقت دوربینمو پنهان نمیکنم و دائم نگاه میکنم تا ببینم آیا افرادی که از اونا عکس میگیرم از حضور من احساس ناراحتی میکنن یا نه.بودن توی شمال تایلند باعث شد متوجه بشم که این رویکرد مهمه.مردم اینجا عموما بسیار مودب هستن و من فکر میکنم مهمه که به اونا احترام بذارم.

فرهنگ و ماهیت افراد توی کشورهای مختلف،متفاوته.حتی تو یه کشور هم خصوصیات مردم میتونه بسیار متفاوت باشه.به عنوان مثال،مردم بانکوک معمولا کمتر رفتار دوستانه و آرومی دارن.در هر جایی که پرتره خیابانی میگیرین،مهمه که اون مکان و احساس مردم رو به خوبی درک کنین.

گاهی اوقات بهتره که جسورانه به چهره افراد نگاه کنین.در مکان های دیگه و با افراد دیگه،اینکار میتونه شما رو به دردسر بندازه.موقعیت رو به دقت بررسی کنین و شیوه انجام کار خود رو با اون تطبیق بدین.

اگه میخواین به افراد نزدیک بشین و با اونا ارتباط برقرار کنین،آگاه باشین که شیوه رفتار شما بر اونا تاثیر میذاره.احوالپرسی کردن با بقیه همراه با لبخند و علاقه نشون دادن به اونا و کاری که انجام میدن،معمولا واکنش مثبتی رو به همراه داره.حتی اگه اونا درخواست شما برای گرفتن پرتره رو رد کردن،باز هم میتونین از کمی مصاحبت با اونا لذت ببرین.

اعتماد بنفس داشتن در مورد کار با دوربین هنگامی که با دیگران ارتباط برقرار میکنین به این معنیه که بجای توجه بیش از حد به دوربینتون میتونین به اونا توجه نشون بدین.

روش کار خود رو به طور مداوم تمرین کنین

روش مهمه.شیوه کار مناسب خود رو پیدا کنین و به اون بچسبین.اگه چیزی رو فقط یه بار امتحان کنین،هیچوقت بر اون مسلط نمیشین.اگه دائما روش خود رو تغییر بدین،مدت زمان زیادی طول میکشه تا مهارت ها و سبک خود رو ایجاد کنین.

تنظیمات دوربین و لنزی که بیش از همه از اون لذت میبرین رو پیدا کرده و از اونا استفاده کنین. مکان هایی رو انتخاب کنین که با اونا راحت هستین و بارها از اونجا بازدید کنین.سعی کنین اتفاقاتی که در اونجا میوفته و نحوه عکاسی از اونا رو پیش بینی کنین.هنگامی که نور خوب و سوژه مناسب برای شما قطعیه،به  اونجا برین.آموزش بهبود پرتره های عکاسی خیابانی

ارتباط برقرار کردن یا نکردن.هر دو روش رو امتحان کنین،حتی اگه با برقراری ارتباط با غریبه ها راحت نیستین.من هم قبلا خیلی از این کار میترسیدم.اما بعنوان یه عکاس روزنامه مجبور شدم از منطقه امنم خارج بشم و این منو به عکاس بهتری تبدیل کرد.

تکرار یه شیوه ایجاد پرتره های خیابونی به شما کمک میکنه تا روش مورد علاقه خود برای کار کردن رو تشخیص بدین.شیوه کار خود رو پیدا کنین،اما در اون گیر نکنین.زمانی که دیگه از اون لذت نمیبرین،وقت تغییره،قبل از اینکه چشمه خلاقیت شما خشک بشه.

امتحان کنین

مکان مورد نظر خود و زمانی از روز که بیشتر احتمال داره در اون پرتره های خیابونی بگیرین رو انتخاب کنین.

پنج یا ده بار از این مکان بازدید کنین و حداقل پنج پرتره بگیرین که در اون با سوژه های خود ارتباط برقرار نمیکنین.سپس دوباره اینکار رو انجام بدین فقط این بار حداقل پنج پرتره بگیرین که در اون ارتباط برقرار میکنین.ممکنه وقتی شروع به کار میکنین،احساس ناراحتی کنین.اما اگه ثابت قدم باشین،میتونین عاشق این تجربه بشین و چند پرتره عالی بگیرین.

منبع:سایت لنزک

|گروه هنری خواجویی|