تکنیک های هشتگ گذاری در اینستاگرام

تکنیک های هشتگ گذاری در اینستاگرام

تکنیک های هشتگ گذاری در اینستاگرام

هشتگ چیست؟

امروزه تمامی افراد حداقل یبار از هشتگ ها توی صفحات مجازی خود استفاده کردن.هشتگ همون کلمه یا عبارتیه که با علامت # شروع میشه.از هشتگ گذاری توی اینستاگرام به منظور شناسیی کلمات کلیدی و یا دسته بندی کردن متن در شبکه‌های اجتماعی مختلف استفاده می‌شود. در واقع زمانی که علامت # ابتدای یه واژه یا عبارت قرار میگیره به یه متا تگ تبدیل میشه و کلیک کردن روی اون باعث میشه که مخاطب به سمت صفحه و یا محتوایی مرتبط با موضوع واژه هدایت بشه.در نتیجه،زمانی که شما از هشتگ توی پست‌های خود استفاده میکنید،اون پست توی شبکه اجتماعی و کنار سایر هشتگ های مشابه قرار میگیره.و هر فردی که اون هشتگ رو جستجو کنه ،میتونه پست شما رو ببینه.

اگه بخوایم یه تعریف دقیق از هشتگ ارائه بدیم؛میشه گفت که هشتگ در واقع یه کتابخونست که دارای قفسه‌های جداگونه به منظور فهرست بندی اطلاعات هست.زمانی که شما روی هشتگ مورد نظر خود کلیک میکنید به صفحه‌ای هدایت میشه که توی اون صفحه تموم پست‌هایی که شامل اون هشتگ هستن،نمایش داده میشن.در این صورت،دسترسی به مطالب مورد نظر زمانی که به یه محتوای خاص نیازمندیم با استفاده از هشتگ،خیلی ساده‌تر و توی مدت زمان کمتری انجام میشه.

دسته بندی هشتگ های اینستاگرام

هشتگ ها توی شبکه اینستاگرام به دو دسته کلی تقسیم بندی میشن:

  1. Branded Hashtags

میشه گفت اکثر هشتگ های اینستاگرام و حدود ۷۵ درصد از اونا،از این دسته محسوب میشن.این هشتگ ها شامل نام فرد،محصول و یا تبلیغ هست.مزیت فوق العاده ای این هشتگ ها دارن،نمایش آمار صحیح به مخاطبان هست.به عنوان مثال،شما میتونید وضعیت محصول و یا تبلیغ خود رو با هشتگ مرتبط با اون سرچ کنید.یا اینکه میتونید برای تحلیل کردن محبوبیت برند خود،اونو با استفاده از ابزارهای تحلیل شبکه اجتماعی بررسی کنید.در این صورت،شما میتونید از مشتریان و مخاطبان خود بخواید زمانی که از محصول و یا خدمات شما استفاده میکنن، از اون عکس و یا فیلم تهیه کرده و اونو با هشتگ توی شبکه‌های اجتماعی اعم از اینستاگرام به اشتراک بذارن.توی این شرایط،شما میتونید بهترین عکس‌ها و فیلم‌ها رو انتخاب کرده و توی صفحه خودتون به اشتراک بذارید.

  1. Community Hashtags

هشتگ هایی که توی این دسته قرار میگیرن،هشتگ های عمومی هستن و در واقع،هدف از این هشتگ ها تبلیغ خدمات و یا بازاریابی برند نیست.تمامی افراد میتونن از هشتگ های مختلف و متنوع توی پست‌ها و استوری های اینستاگرامشون استفاده کنن.در واقع،هشتگ هایی که افراد مختلف تنها به منظور دریافت فالوور برای پیجشون استفاده میکنن،از هشتگ های عمومی هستن.هدف این افراد معرفی برند و یا خدمات خاصی نیست و تنها میخوان برای پیچ شخصی خود مخاطب جذب کنن.

تکنیک های هشتگ گذاری در اینستاگرام

|گروه هنری خواجویی|

۸ تکنیک هشتگ گذاری توی اینستاگرام

هشتگ گذاری توی اینستاگرام مثل سایر شبکه‌های اجتماعی دارای قواعد خاصیه که اگه به این قواعد توجه نشه،هشتگ گذاری نتیجه مطلوبی نداره و توی برخی موارد هشتگ گذاری بی نتیجه میمونه.در ادامه مقاله،چند تکنیک برای هشتگ گذاری توی اینستاگرام معرفی شدن.شما با رعایت این نکات و استفاده از این تکنیک‌ها میتونید به صورت بهینه از هشتگ ها توی صفحه اینستاگرام خود استفاده کنید.این تکنیک‌ها و قواعد عبارتند از:

  1. استفاده از کلمات خاص

شما باید از کلمات خاصی توی هشتگ های اینستاگرام استفاده کنید.در این صورت،هر چقدر که هشتگ های شما خاص‌تر و جذاب‌تر باشه، مخاطبان بیشتری جذب شده و در نتیجه،پست‌های شما بیشتر دیده میشن.

اکثر کسب و کارها برای استفاده از هشتگ ها با توجه به موضوع محصول و یا خدماتشون از ۱ یا حداکثر ۲ عدد هشتگ خاص و همیشگی توی پست‌ها و استوری های اینستاگرامشون استفاده میکنن.در نتیجه،اگه شماهم میخواید پست‌های مرتبط با کسب و کار خود رو به اشتراک بذارید و یا میخواید بازدیدکنندگان بیشتری جذب کنید،از یه یا چند هشتگ اختصاصی توی اینستاگرام خود در کنار سایر هشتگ ها استفاده کنید.

  1. عدم استفاده از هشتگ های نامربوط

توی صفحه اینستاگرام خود از هشتگ های نامربوط و غیرتخصصی استفاده نکنید.توی برخی موارد دیده شده که برندها به منظور دریافت مخاطب و مشتری بیشتر از اغلب هشتگ های معروف استفاده میکنن.در صورتی که این هشتگ ها مرتبط با زمینه فعالیت پیج اینستاگرامتون باشه،استفاده از اونا نه تنها ایرادی نداره؛بلکه باعث جذب بازدید کننده میشه.

اما در صورتی که از هشتگ های غیرمرتبط با زمینه فعالت پیج اینستاگرامتون استفاده کرده باشید،پست شما به عنوان اسپم تشخیص داده میشه.این شرایط توی طولانی مدت باعث میشه که فالورهای شما کاهش پیدا کنن.

  1. عدم زیاده روی توی هشتگ گذاری

توی صفحه‌های اینستاگرام برای هشتگ گذاری زیاده روی نکنید.هشتگ کردن بیش از اندازه کلمات توی شبکه اینستاگرام منجر به مشکلات جانبی میشه.این عمل در کنار اینکه باعث میشه مخاطباتون به مرور زمان کاهش پیدا کنن،همچنین باعث میشه که اینستاگرام شما رو به عنوان اسپم شناسایی کنه.

در واقع،زیاده روی کردن توی استفاده از هشتگ ها همانند زیاده روی کردن توی استفاده از تگ‌هاست.در صورتی که در پست‌های اینستاگرام خود بدون هیچگونه محتوای مفیدی اینستاگرام تنها از هشتگ ها استفاده کنید،اینستاگرام به پیج شما به عنوان اسپم نگاه میکنه و در نتیجه اون،پست‌های شما اهمیت چندانی براش ندارن.

  1. استفاده از هشتگ های مفهومی

از کاربردهای مهم و پراهمیتی که هشتگ ها دارن،اینه که به شبکه اینستاگرام کمک میکنن محوریت و موضوع پست شما رو تشخیص بدن. هشتگ گذاری باعث میشه که افرادی که هشتگ خاصی و مورد نظر شما رو جستجو میکنن،با پست‌های شما مواجه شده و در این صورت، صفحه شما بهتر و بیشتر دیده میشه.

اما در این رابطه شما باید از هشتگ های مفهومی و دارای معنی استفاده کنید.همچنین اگه توی برخی موارد هشتگ های غیر عمومی نیز مورد توجه مخاطبان قرار می‌گیرن.اما در نهایت،مخاطبان اینستاگرام هشتگ هایی که موضوع مشخصی دارن و با هدف خاصی ایجاد شدن،رو فالو میکنن.بنابراین استفاده از هشتگ های مفهومی باعث بهتر دیده شدن صفحه اینستاگرامتون میشه.

  1. هشتگ گذاری توی نام کاربری

در صورتی که شما توی صفحه اینستاگرامتون نام کاربری خود رو با علامت هشتگ تصاویری که توی صفحه قرار میدید،مشخص کنید؛مخاطبانی که به عکس‌های شما علاقه مند هستن،با جستجوی نام کاربریتون تصاویری که توی کپشن اونارو با نام خود هشتگ کردید،نمایان میشن.

در نتیجه شما میتونید توی کپشن تصاویر اینستاگرامیتون هشتگ نام کاربری خود رو قرار بدید.در این صورت هم بهتر دیده میشید و هم مخاطبان بیشتری برای پیج خود جذب کردید.

  1. هشتگ گذاری برای موضوع عکس

شما میتونید برای هر یک از تصاویر اینستاگرامیتون اسم و یا موضوعی انتخاب کرده و پس از اون،اون تصویر رو با هشتگ قابل جستجو کنید.در این صورت کاربرانی که قصد مشاهده تصاویری با اون موضوع رو دارن،به پست‌ها و تصاویر شما به سادگی دسترسی پیدا میکنن.در این صورت، میزان بازدیدکنندگان و فالوئرهای پیج شما بالاتر میره.

در این مورد نیز دقت داشته باشید که حتماً نیازی نیست که برای هشتگ گذاری کل جمله و کپشن تصویر خود رو قرار بدید.تنها کافیه برخی واژه‌هایی که پربازدید ترن و به موضوع عکس شما ارتباط دارنو انتخاب کنید.سپس این واژه‌ها رو توی کپشن تصویر خود قرار داده و با استفاده از علامت # اونارو هشتگ گذاری کنید.

  1. هشتگ گذاری برای مکان عکس

شما میتونید توی کپشن تصاویر خود نام محلی که تصویر رو اونجا تهیه کردید،قرار بدید و اونو  با استفاده از علامت # هشتگ گذاری کنید.در این صورت این امکان برای کاربرانی که به دنبال اون مکان هستن فراهم میشه،تا پست‌های شما رو نیز مشاهده کنن.به این ترتیب مخاطبان و بازدیدکنندگان بیشتری تصاویر اینستاگرامی شما رو مشاهده میکنن.

  1. هشتگ گذاری برای تکنیک عکس برداری تصاویر

یکی از تکنیک‌های هشتگ گذاری اینستاگرام،ایجاد هشتگ بر اساس تکنیک‌ها،نرم افزارها و مدل دوربینیه که با استفاده از اون عکس مورد نظر رو تهیه کردید.

در صورتی که توی تصاویر خود از تکنیک خاصی از عکاسی استفاده میکنید،میتونید اونو توی هشتگ تصویر خود ذکر کنید.علاوه بر اون،اگه از نرم افزار مخصوصی برای ویرایش تصاویر و یا از دوربین حرفه‌ای و با کیفیت استفاده میکنید،میتونید نام اونارو هشتگ گذاری کنید.در این صورت عکس‌های شما به عنوان تصاویری حرفه‌ای شناخته میشن و نمودی جذاب از نظر بینندگان پیدا میکنن.در این صورت،کاربرانی که توی اینستاگرام به دنبال تصاویر خاص میگردن،میتونن  عکس‌های شما رو راحت‌تر پیدا کنن.

هایجک کردن هشتگ

هایجک کردن هشتگ ها که به اون هشتک ربایی گفته میشه،استراتژی برخی بازاریابان به منظور استفاده از هشتگ های معروف و ترند برای مواردی جز هدف اصلی اون هشتگ هست.

همونطور که اشاره شد،هشتگ ها توی شبکه‌های اجتماعی اعم از شبکه اینستاگرام کاربردهای مختلفی دارن.بخش غالب و معمی از تبلیغات برندها رو هشتگ ها تشکیل میدن.در این میان،افراد و کسب و کارها میتونید با استفادهاز هشتگ های تخصصی و هشتگ های ترند، تعداد مخاطبان خود رو افزایش داده وباعث بهبود فروش محصولات و خدماتشون بشن.اما برخی از افراد و کسب و کارها از استراتژی هشتگ ربایی استفاده میکنن.

باید گفت که شرکت‌هایی که از با صرف زمان،انرژی و قوه تفکر خود،از هشتگ های مناسب و قوی توی تبلیغات خود استفاده میکن،با استقبال زیادی مواجه میشن.اما افرادی که با استفاده از روش‌های هشتگ ربایی تلاش میکنن تا افزایش فروش داشته باشن،نه تنها شکست میخورن بلکه قسمت زیادی از اعتبار خود رو از دست میدن.

افراد به دلایل مختلفی از استراتژی هشتگ ربایی استفاده میکنن.برخی از اونا به منظور جلب توجه مخاطبان شبکه‌های اجتماعی هشتگ ها رو هایجک میکنن.رایج‌ترین نوع هشتگ ربایی از طریق همین افراد انجام میشن و صرفاً اهداف این افراد افزایش بازدید پست‌هاشون توی شبکه‌های اجتماعی اعم از اینستاگرام هست.این افراد از هشتگ های ترند و اغلب نامرتبط با پستشون استفاده میکنن.از اونجایی که اغلب کاربران توی بیشتر موارد هشتگ های ترند شده رو جستجو میکنن،در نتیجه اون این افراد با هایج کردن این دسته از هشتگ ها توجه مخاطبان رو جلب میکنن.

برخی دیگر از افراد،توی کمپین روابط عمومی ناموفق دست به هشتگ ربایی میکنن.کمپین روابط عمومی ناموفق که با نام PR Campaign شناخته میشه،استفاده از استراتژی‌ها و روش‌هاییه که بر پایه مکالمه قرار گرفتن و به منظور بهبود روابط با مشتریان مورد استفاده قرار میگیرن.گرچه هشتگ ربایی توی نوع اول رایج‌تره؛اما این هشتگ گذاری جدی‌تره.در این نوع از هشتگ ربایی شرکت‌ها برای افزایش روابط عمومی خود و در نتیجه اون،افزایش مخاطبان و مشتریان دست به ایجاد هشتگ هایی میزنن؛اما برخی از افراد هستن که این هشتگ ها رو هایجک میکنن.معمولاً افرادی که با یه برند خاص مخالف هستن از هشتگ هایی که این برند استفاده میکنن،برای تمسخر اون برند استفاده میکنن.

جلوگیری از هشتگ ربایی

همونطور که میدونین هشتگ گذاری برای احیای برندها امری ضروریه و به بازاریابی کسب و کارها کمک میکنن.برخی از افراد برای جلوگیری از هشتگ ربایی روش‌های مختلفی رو امتحان میکنن.به عنوان مثال،شما باید سعی کنید توی هشتگ گذاری برای خدمات محصولاتتون از عبارت‌های تحریک پذیر استفاده کرده و افراد رو طوری تحریک کنید که در رابطه با کسب و کار شما نظرات مثبت بدن یا اینکه از هشتگ مخصوص خدمات شما توی شبکه‌های اجتماعی مختلف استفاده کنن.

شما میتونید از هشتگ های بخصوص استفاده کنید.هشتگ هایی که برای اهداف مشخص تعیین میشن توی این دسته قرار میگیرن.به عنوان مثال،در صورتی که توی صفحه شرکت و کسب و کار خود مسابقه‌ای قرار میدید،سعی کنید برای اون مسابقه با استفاده از واژه مخصوصی هشتگ گذاری کنید.

همچنین اکثر برندها از نام خود توی هشتگ هاشون استفاده نمیکنن.زیرا هشتگ هایی که توی اونا نام برند ذکر نشده نمیتونه هایجک بشه و در این صورت این هشتگ ها نمیتونن علیه برند مورد استفاده قرار بگیرن.

هشتگ ربایی منحر به آزار بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی میشه.اما استفاده از هشتگ تأثیر عمیقی روی کسب و کار و افزایش فالوور پیج اینستاگرام میذاره.به همین دلیل باید از هشتگ های مناسب و پیش بینی نشده برای پست‌های اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعتکنیک های هشتگ گذاری در اینستاگرامی استفاده کرد تا از هایجک کردن اونا جلوگیری بشه.

همونطور که گفته شد،هشتگ ها توی شبکه‌های اجتماعی مختلف نقش مهمی ایفا میکنن.در این صورت اگه هشتگ ها به درستی مورد استفاده قرار بگیرن،مخاطبان و مشتریان برندهای تجاری و سایر کسب و کارها افزایش پیدا میکنن.علاوه بر اون،به دلیل اینکه اغلب کاربران توی شبکه‌های اجتماعی مختلف به دنبال موضوعات و اخبار متنوع هستن،استفاده از هشتگ ها به سادگی منسوخ نمیشه.در نتیجه،اگه قصد دارید برای افزایش بازدیدکنندگان و توسعه کسب و کار خود از هشتگ ها استفاده کنید،یه استراتژی دقیق و با هدف رو برای خود تعریف کنید تا در نهایت،به مشکلات جانبی اعم از هشتگ ربایی دچار نشید.

 

نتیجه 

طبق عقیده اکثر کاربران شبکه‌های اجتماعی مختلف،استفاده از هشتگ ها کار آسونیه.در صورتی که این مقاله رو به خوبی مطالعه کرده باشید،درک کرده‌اید که شرایط مختلفی توی استفاده صحیح از هشتگ ها توی شبکه‌های اجتماعی مختلف اعم از اینستاگرام دخیل هستن.در این صورت،میشه گفت که استفاده بی هدف از هشتگ ها به نظر کار آسونیه اما زمانی هشتگ گذاری اهمیت پیدا میکنه که کاربران از اون برای موفقیت توی اهدافشون استفاده کنن به عنوان مثال،زمانی که افراد از هشتگ گذاری برای بالابردن اعتبار کسب و کار،بهتر دیده شدن و یا معروفیت برند خود استفاده میکنن،باید برای دریافت نتیجه بهتر به صورت مؤثر و صحیحی هشتگ گذاری کنن.

در این میان،ذکر این نکته اهمیت پیدا میکنه که برای موفقیت توی بازاریابی برند و افزایش اعتبار کسب و کار با استفاده از هشتگ گذاری باید صبور باشید.در این صورت باید نتیجه کارهای خود رو با ابزارهای تحلیل مورد بررسی کرده و فعالیت‌های رقبای خود رو نیز در نظر بگیرید.شما میتونید از نقاط قوت و نقاط ضعف رقباتون بهره بگیرید و سعی کنید از اونا توی روش کاری خود استفاده کنید.در آخر نیز به یاد داشته باشید که گرچه هشتگ ها توی افزایش بازدید پست‌های اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی مؤثر واقع میشن؛اما باید برای حفظ محبوبیت برند و کسب و کار از محتواهای مناسب و مرتبط کنار هشتگ ها استفاده کنید.

|گروه هنری خواجویی|