کمبود اعتماد به نفس

کمبود اعتماد به نفس

امروز میخوام باهات درباره‌ی علائم کمبود اعتماد به نفس حرف بزنم.

کمبود اعتماد به نفس

خیلی وقتا شده که خودمون یا یکی از آشناهامون یه کاری کرده یا نکرده و بعدش این جمله به گوشمون خورده که ای کاش یکم اعتماد به نفس داشتم. مثلا کاشکی اعتماد به نفس داشتم و به راننده تاکسی میگفتم که بقیه پولمو پس بده یا بتونم حرفی که دوست دارم رو بزنم یا از این تنهایی ناراحت کننده دربیام و یکم زندگی شاد رو تجربه کنم. همه‌ی این اتفاقا نتیجه‌ی کمبود اعتماد به نفس و احساس ضعیف بودنه.

کمبود اعتماد به نفس

اعتماد به نفس یه حقیقته که از درون ما سرچشمه میگیره نه از بیرون ما. درواقع ما نسبت به خودمون یه تعهدی داریم که براساس اون اطمینانمون به خودمونه نه نتایجی که به دست میاریم. بنابراین هر چقدر این اطمینان بیشتر باشه اعتماد به نفس بیشتره و برعکس. اعتمابه نفس پایین یه نشونه‌هایی داره که هر کسی باید اونا رو بررسی کنه تا از وضعیت خودش مطلع بشه.

کمبود اعتماد به نفس

ضعف تو حرف زدن

آدمایی که اعتماد به نفس پایینی دارن معمولا از حضور تو جمع میترسن. اگه دقت کرده باشی همیشه یه نفر هست که تو جمع وقتی همه مشغول حرف زدنن اون با گوشیش با کلافگی فقط بازی بازی میکنه که زمان بگذره. اگرم گوشی نباشه هر چیزی به جز آدمای دیگه رو انتخاب میکنه تا خودشو مشغول اون کنه.

کمبود اعتماد به نفس

حالا اگرم هر کاری کرد و نشد از جمع جدا بشه هیچوقت بحث رو شروع نمیکنه. منتظر میمونه تا بقیه شروع کنن. بعد که بقیه حرف زدن تا زمانی که ازش نظری نخواستن هیچ کاری نمیکنه. اگرم ازش نظر بخوان حتی اگرم موافق نباشه موافقت میکنه تا سریع دست از سرش بردارن.

کمبود اعتماد به نفس

همین باعث میشه که تو رفتارش تضاد و تناقض زیادی دیده بشه. مثلا تو جمع یکی یه حرف میزنه و این موافقت میکنه. بعد یکی دیگه یه حرف کاملا مخالف اون رو هم میزنه و باز این موافقت میکنه. چون هیچ وقت نمیتونه حرف خودشو بزنه و مونده که چی بگه، سریع حرفشو عوض میکنه و هیچ گونه ثباتی نداره.

کمبود اعتماد به نفس

دیگه همه چی تمومه

برای این دسته آدما همه چی تمومه. یعنی چی تمومه؟! یعنی از هر طرف شکست خوردن. حتی تو راه رفتن هم خیلی شل و بی جون راه میرن. خودشونو با موفقیت بقیه مقایسه میکنن و دچار منفی بافی شدید میشن. نسبت به آینده نگرانن و از این که آینده چی قراره بشه میترسن.
همه‌ی اینا به کنار به خاطر احساس ناتوانی که دارن نمیتونن تغییر کنن و حتی حاضرن ضرر کنن ولی تغییر نکنن.

کمبود اعتماد به نفس

کل قضیه اینجا تموم نمیشه و این آدما وقتی به یه موفقیت میرسن، هیچ احساس خوبی ندارن. برای اونا موفقیت برابر با پوچیه حتی با اینکه کار خیلی بزرگ یا سختی رو انجام داده باشن. درواقع اونا دنبال یه چیز صد در صدی هستن که باعث میشه به یه فرد کمال طلب تبدیل بشن. کمال طلبی باعث میشه این آدما تمام خوبیای کار رو نادیده بگیرن و فقط به یه اشتباه ریز بچسبن.

کمبود اعتماد به نفس

این آدما مقصر نیستن

وقتی با این دسته از آدما حرف میزنی همش از شکست و ناامیدی حرف میزنن و بیشتر حرفاشون هم غر زدن از دست بقیه مردمه. این تقصیر این آدما نیست که نمیخوان تغییر کنن. درواقع تقصیر مردمه که نمیتونن شرایط موفقیت رو برای اینا مهیا کنن. اگه مردم درست کار میکردن اینا هم موفق میشدن و این همه زندگی براشون دردسر درست نمیکرد.

کمبود اعتماد به نفس

حالا اگه بیایم و ما از اینا تعریف کنیم، میبینیم که خیلی از خودشون هیجان نشون میدن. انگار که دنیا رو بهشون دادی. البته یه واکنش دیگه‌ای هم دارن که شروع میکنن به فروتنی بیش از حد. یعنی وقتی ازشون تعریف میشه شروع میکنن به انکار که نه بابا همیشه که من اینطوری خوب نیستم. من خیلی افتضاحم و این حرفا یا این چه حرفیه اصلا من کار خاصی نکردم.

کمبود اعتماد به نفس

اگرم بیایم ازشون انتقاد کنیم. اول که حالت دفاعی شدید میگیرن و دست به سینه میشن. بعد شروع میکنن به بهونه تراشی که مشکل از یه جای دیگست نه اونا. این بهونه تراشی تبدیل میشه به آماده کردن یه لیست طولانی از انواع دلیلایی که باعث شده اونا به اون نتیجه‌ی دلخواه نرسن.

کمبود اعتماد به نفس

تعادل

آدمای موفق شاید با آدمای معمولی تفاوت داشته باشن ولی تو رفتارشون تعادل دارن. وقتی یه نفر اعتماد به نفس پایینی داره تعادل هم نداره. مثلا یا اینقدری به خودش میرسه که همش از اون تعریف کنن یا اصلا به خودش نمیرسه چون خودشو لایق نمیدونه.

کمبود اعتماد به نفس

یه مثال خیلی خوب دیگه هم تو انتخاب دوستاش میشه دید که دوستای خوبی رو نمیتونه انتخاب کنه طوری که دوستاش اعتماد به نفس اینو با منفی بافی و این جور چیزا ضعیف تر میکنن یا با تعریفای کاذب اعتماد به نفس کاذب میدن.

کمبود اعتماد به نفس

خب دوست عزیزم امیدوارم این مقاله برات مفید بوده باشه. ممنونم که تا اینجا همراهم بودی. موفق باشی.