آموزش ساخت عکس متحرک با موبایل

اگه به عنوان تعریفی کلی،عکاسی رو متوقف نمودن زمان و موندگار نمودن و ابدی کردن برشی از حافظه تاریخ تعریف کنیم، سینماگراف تلفیق ثبت همون لحظه توی فضای متحرک و بازسازی پویایی اون لحظه هست که تاکید بیشتری روی نمود و تبلور دیدگاه و مضمون هنرمند و عکاسی داره.

سینماگراف چیست؟

سینماگراف به نوعی تلفیق عکس و حرکت (ویدیو) اطلاق میشه که،قسمت اعظم تصویر مانند عکس ثابت و توی سکون هست و تنها بخشی از اون مانند ویدئو متحرک هست.

تصاویر سینما گراف با فرمت های ویدئویی مثل Mp4، GIF، MOV و غیره ساخته میشن و افتکت ها و اکشن های ساده ولی تاثیرگذار و شگفت انگیز به وجود میارن.

کلیات آموزش ساخت سینماگراف

برای ساخت یه سینماگراف باید ابتدا به دنبال سوژه و صحنه ای مناسب و کاملا پویا برای چندین ثانیه فیلمبرداری و تصویربرداری کنین (نوع دوربین توی خروجی کار اونچنان تاثیرگذار نبوده و حتی میتونین از موبایل برای فیلمبرداری استفاده کنین).

توی اغلب نرم افزارها و اپلیکیشن ها،بعد از اتمام فرآیند تصویربرداری و تهیه ویدیو، تصویری ساکن از ویدئو ضبط‌ شده قابل مشاهده هست که «تصویر ثابت» سینماگراف رو بوجود میوورد.

توی مرحله بعد باید با کمک انگشت و دقت فراوون، قسمتی رو که میخواین متحرک باشه رو تعیین کنین.پس از تعیین قسمت متحرک سینماگراف آماده خروجی هست که با ذخیره و خروجی گرفتن از این فایل،قادرین سینماگراف نهایی رو با فرمت دلخواهتون داشته باشین.

|گروه هنری خواجویی|

نکاتی برای بهتر شدن ساخت سینماگراف

استفاده از سه پایه و یا بدون حرکت نگه داشتن موبایل موقع تصویر برداری: حیاتی ترین نکته ایه که باید حین ساخت سینماگراف رعایت بشه تا نتایج با کیفیت و واقعی به نظر برسن.

حتی کمترین تکون ها و حتی تکون خیلی کم در حد میلیمترهم، میتونه نتیجه ساخت سینماگراف رو به شدت دچار آسیب جدی کنه.

پس حتما موقع فیلمبرداری استفاده از سه پایه رو فراموش نکنین و سه پایه رو جای خود محکم کنین.

مهمترین مشکلی که توی تکون ها بوجود میاد جابجایی قسمت متحرک تصویر و انتخاب شده توسط شماست که جابجایی دوربین باعث جابجایی اون منطقه شده و نتیجه رو به شدت تغییر میده.

از اونجایی که ظرافت های سینماگراف هست که مخاطبین رو محسور نموده و چشمای مخاطبان رو همچون جادویی به خود معطوف میکنه،دقت و رعایت ظرافت ها خیلی مهمه.

پس ضمن رعایت ظرافت ها سعی کنین تصویری رو برای سینماگراف های خود انتخاب کنین که قسمت متحرک رو به سادگی بتونین از قسمت ثابت جدا کنین،دراین صورت نتایج کار با ظرافت و بدون مشکل میشه.

اپلیکیشن های ساخت سینماگراف برای اندروید

توی این قسمت دو اپلیکیشن بسیار کارآمد برای سیستم عامل های اندروید و یه اپلیکیشن برای گوشی های آیفون معرفی میکنیم

اپلیکیشن ساخت سینماگراف اندروید Fotodanz

اپلیکیشن Fotodanz یکی از اپلیکشن های قدرتمند و معروف توی زمینه ساخت سینماگراف هست.ساخت سینماگراف با این اپلیکشن بسیار راحت تر و سریعتر از تصوراون هست.

دقیقا همزمان با اجرای برنامه دوربین موبایل نیز بصورت خودکار شروع به کار میکنه و با گزینه های موجود میتونین تنظیمات مورد نظرتونو تعیین کنین و بعد از تنظیم نمودن موارد دلخواه فرآیند ضبط رو انجام بدین.

حتی میتونین با دوربین جلویی دوربین و سلفی نیز سینماگراف رو ضبط کنین.

پس از پایان ضبط ویدئو و مطئمن شدن از عدم حرکت دوربین موقع فرآیند ضبط، اپلیکیشن تصویر ثابتی از فیلم ضبط شده رو نمایش میده.

توسط انگشت خود و یا قلم مخصوص گوشی، دور تا دور قسمتی رو که تصمیم دارین متحرک و داینامیک باشه رو با خط مشخص کنین.

در صورتی که سوژه متحرکتون دارای سایه های زیبا باشه میتونین برای طبیعی شدن و زیبایی بیشتر دور سایه ها رو نیز خط بکیشین.

بعد از اتمام خط های دور، نشونه تیک رو به نشونه تایید لمس کنین تا بسیار سریع ساخت سینماگراف به پایان برسه.

دانلود اپلیکیشن ساخت سینماگراف Fotodanz از پلی‌استور

اپلیکیشن ساخت سینماگراف اندروید Cinemagraph

اپلیکیشن Cinemagraph اپلیکیشنی قدرتمند هست اما به دلایلی بسیار کم پیشنهاد بعدی ما برای ساخت سینماگراف هست.

این اپلیکیشن نیز به محض اجرا دوربین گوشی رو روشن میکنه، و دقیقا مانند فوتودنز میتونین از دوربین جلویی گوشی نیز برای ساخت سینماگراف و ضبط استفاده کنین.

با این فرق که توی تمومی فرآیند فیلمبرداری باید دکمه ضبط فشار بدین و به محض برداشته شدن انگشت عملیات ضبط به متوقف میشه.

نکته‌ ی کارآمد توی اپلیکیشن که جزو برتریهای اون در مقایسه با اپلیکیش قبل هست، وجود تایمر برای شروع فرآیند فیلمبرداری هست.

با این قابلیت قادرین تا به‌ سادگی با لمس دکمه شروع ضبط،آغاز فیلمبرداری رو نسبت به زمان تعریف شده به تأخیر بندازین تا زمانی جهت آماده کردن دوربین روی سه پایه و تکیه گاه داشته باشین. 

پس از اتمام فیلمبرداری، تصویر ساکت و اصلی از فیلمبرداری شما نمایش داده میشه که باید با انگشت خود قسمت متحرک رو مشخص کنین.

پس از این امر،پس از انتخاب قسمت متحرک علامت تیک رو پایین صفحه بزنین تا سینماگراف شما با فرمت گیف GIF ذخیره بشه.

کیفیت و خروجی نهایی کاملا توی این اپلیکیشن قابل تنظیم هست،اما در صورت عدم آگاهی این تنظیمات میتونین به کیفیت نهایی آسیب وارد کنین.

اپلیکیشن Cinemagraph Pro ساخت سینماگراف برای آیفون

Cinemagraph Pro اپلیکیشنی بسیار کاربردی و بینظیر جهت ساخت سینماگراف توی iOS هست که از لحاظ کیفیت و حرفه ای بودن با رقبای خود قابل مقایسه نیست،این اپلیکیشن سینماگراف های بسیار بی نظیر و بی نقص تولید میکنه.

نتیجه کار با این اپلیکیشن با نتایج بدست اومده توی نرم افزارهای حرفه ای کامپیوتری قابل مقایسه و رقابت هست.

اگه هنگام تصویربرداری و فیلمبرداری و انتخاب قسمت متحرک و ویرایش دقت و ظرافت لازم رو رعایت کنین، نتایج فوق العاده و بسیار حرفه ایه.

منبع:اداد استودیو

|گروه هنری خواجویی|