تاریخچه لوگو

تاریخچه لوگو

امروز میخوام بهتون از تاریخچه لوگو بگم که لوگو از کجا اومده و چطوری اینقدر اهمیت پیدا کرد.

هزینه طراحی لوگو تو زمون حال، بین ۳۰۰ هزار تا چندین میلیون تومن میرسه در حالی که قرار نبود لوگو اصلا تا این حد مورد اهمیت قرار بگیره. تاریخچه طراحی لوگو به ده ها هزار سال پیش برمیگرده. زمان انسان‌های نخستین برای رسوندن منظورشون به هم از نقاشی روی سنگ و خیلی چیزای دیگه استفاده میکردن برای مثال دیوارای غارهای قدیمی که پر از شکلای مختلف هست به یاد بیارید.

تاریخچه لوگو
تقریبا ۷۰ هزار سال پیش اولین نشونه‌ها و نمادهای گرافیکی روی دیوارای سنگی و بعد روی سفال‌ها به وجود اومد. تو این دوره از زمان کشورای باستانی مثل ایران، مصر، سومر (که نخستین تمدن شهری در جنوب منطقه بین النهرین به بود) به سمت استفاده از نماد یا لوگو رو آوردن اما سرآمد این جریان ، مصریان بودن.

تاریخچه لوگو

تاریخچه لوگو تو دوران باستان

اگه به گذشته برگردیم و به زندگی مصریا نگاهی بندازیم میبینیم که از لوگو چقدر توی کاراشون استفاده میکردن. مصریا حتی برای مشخص کردن دارایی های خودشون از گربه و احشام گرفته تا سایر چیزها از لوگو استفاده میکردن اما فقط مصر نبوده که از لوگو استفاده میکرده کشور چین هم برای نوشتن  بیشتر از لوگو استفاده میکرده الان هم میتونیم این نماد ها رو همچنان ببینیم.
به این ترتیب بود که استفاده از لوگو به کشورای دیگه هم سرایت کرد و با توجه به فرهنگ خاص هر کشور لوگوهایی به وجود اومد.

تاریخچه لوگو

پیدایش لوگو توی غرب

توی غرب هم لوگو ها و استفاده ازشون روز به روز در حال افزایش بود و خانواده‌های اشراف آلمانی از پیشتازای استفاده از لوگو بین کشورای اروپایی بودن. برای این خانواده‌ها تبدیل به یه رسم شده بود. هر خانواده‌ی آلمانی برای خودش یه طرح یا یه لوگو داشت و از اون برای معرفی خانواده خودش استفاده میکرد و روی لباساشون، پرچما و ابزارآلات جنگی که داشتن استفاده میکرد.

تاریخچه لوگو

یواش یواش این حرکت در میون گاوچرونای غربی هم شروع شد اونا برای این که بین رقبا و همسایه های خودشون تمایز ایجاد کنن روی حیوانات خودشون با آهن داغ که به شکلای مختلف بودن به عنوان لوگو استفاده میکردن و اونو روی پوست حیوانات خودشون قرار میدادن.

تاریخچه لوگو

تاریخچه لوگو مدرن

با پیشرفت زمان، لوگوی مدرن وارد این عرصه شد. لوگویی که این روزا طراحای لوگو زمان خیلی زیادی رو براش صرف می کنن تا در نهایت بتونن کاری شاخص و منحصر به فرد را خلق کنن.
در واقع لوگوی مدرن اولین لوگوی تجاری‌ای بود که تو اروپا و درست تو زمان پیدایش و گسترش شهر ها مورد استفاده قرار گرفت. تو اون زمون هر نوع کسب و کاری چه بزرگ و چه کوچیک از لوگوهایی برای معرفی برند خودشون تو میون مردم استفاده میکردن تا فعالیت خودشون رو به مخاطبای خودشون معرفی کنن.

تاریخچه لوگو

تو سال ۱۳۸۹ میلادی اتفاق عجیبی توی انگلستان افتاد. ریچارد دوم که در واقع پادشاه وقت انگلستان بود دستور نصب و استفاده از لوگو ها رو برای کارگاه های آبجو سازی صادر کرد تا با استفاده از لوگو ها بتونن از میون کارخونه های متعددی که تو اون زمون در حال فعالیت بودن، تمایزهایی به وجود بیارن. این دستور رو که تو سال ۱۳۸۹ صورت گرفت میتونیم زمون درست و اصلی پیدایش لوگو و برند بدونیم به صورتی که اون زمون هر نوع کارگاهی تو انگلستان تحت برند و لوگوی خودش فعالیت میکرد و محصولات خودشو با لوگوی خودش به بازار عرضه میکرد.

تاریخچه لوگو

تاریخچه لوگو تو ایران

طراحی لوگو مدرن تو ایران رو میشه به اواسط دوران حکومت محمدرضا شاه پهلوی دونست. تو اون دوران کشور به سمت صنعتی شدن و پیشرفت حرکت کرد و کارخانجات و شرکت‌های زیادی تو ایران شکل گرفتن. اولین شرکت ایرانی که اقدام به طراحی لوگو تو اون دوران کرد، شرکت هواپیمایی هما بود. لوگوی شرکت هواپیمایی هما توسط ادوارد زُهرابیان جوان ۲۲ ساله‌ی ارمنی-ایرانی  سال ۱۳۴۰ شمسی طراحی شد.

تاریخچه لوگو
آژانس تخصصی خبر و اطلاعات حمل‌ و نقلی (اسکیفت) تو گزارشی که تو سال ۲۰۱۳ از ارزیابی لوگوی شرکت‌های هواپیمایی تو سراسر جهان داشت، بعد از ارزیابی‌ لوگوهای متعدد تمام شرکت‌های مطرح در حوزه ی حمل و نقل و مسافربری هوایی، شرکت هواپیمایی ایران ایر (هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران) رو دارنده بهترین لوگوی خدمت رسانی هوایی معرفی کردن. این لوگو (با نام هما) در حالی به عنوان برترین لوگو معرفی شد که خطوط هوایی ایران با تحریم‌های بین‌المللی مواجه هستش.

تاریخچه لوگو
لوگوی این شرکت سال ۱۳۴۰ طراحی شد و تو سال ۱۳۹۲ به عنوان برترین لوگو در میون شرکت‌های هوایی جهان انتخاب شد. زیبایی، سادگی و رنگ بندی خاص آن، دلایل این انتخاب بودن.

تاریخچه لوگو

حالا معروف‌ترین لوگو‌های ایران تو ۴۰ سال گذشته رو به همراه سازندگانش بهتون معرفی میکنم.

لوگو شرکت سایپا طراحی شده به دست مرتضی ممیز در سال ۱۳۶۶

تاریخچه لوگو

لوگو شرکت ایران خودرو طراحی شده به دست بیژن جناب در سال ۱۳۷۳

تاریخچه لوگو

 

لوگو شرکت هواپیمایی ملی ایران (هما) طراحی شده به دست ادوارد زُهرابیان در سال ۱۳۴۰

تاریخچه لوگو

لوگو بانک صادرات ایران طراحی شده به دست اسماعیل کیا مقدم در سال ۱۳۶۹

تاریخچه لوگو

لوگو شرکت ملی نفت طراحی شده به دست احمد میرزا در سال ۱۳۶۳

تاریخچه لوگو

دوستای عزیزم امیدوارم براتون مفید بوده باشه. ممنونم که همراه من بودید موفق باشید.