باورهای غلط درباره‌ی خلاقیت

باورهای غلط درباره‌ی خلاقیت

امروز میخوام در مورد یه سری باور های غلط درباره ی خلاقیت باهات صحبت کنم.

باورهای غلط درباره‌ی خلاقیت

خلاقیت چیزیه که ما هر روز اثر اونو توی زندگی  میبینیم. از وسایل اطرافمون گرفته تا کارایی که انجام میدیم. همه‌ی این چیزایی که الان برای ما عادی شده یه روزی یه خلاقیت بزرگ بوده.

باورهای غلط درباره‌ی خلاقیت

خلاقیت همیشه برای ما کاربرد داشته و داره و معمولا زمانی ما از خلاقیت استفاده میکنیم که به یه مشکلی برخورد کنیم و بخوایم اون مشکل رو به یه روش خوب حلش کنیم. خوبی خلاقیت اینه که هیچ وقت تمومی نداره و ما میتونیم از اون نه فقط تو مشکلات بلکه تو هر چیزی استفاده کنیم.
متاسفانه به خاطر یه سری اتفاقات برای بعضی از آدما باورای غلطی در مورد خلاقیت به وجود اومده که میشه اونا رو خیلی ساده حل کرد.

باورهای غلط درباره‌ی خلاقیت

رایج ترین باور غلط، من آدم خلاقی نیستم.

جدا از این که خیلیا اینو بهونه کردن که من خلاق نیستم تا مسئولیت از گردن خودشون بردارن و بندازن گردن یکی دیگه یه تعداد هم هستن که واقعا این باور رو دارن که به هیچ وجه خلاقیت ندارن اما من همین جا اینو بهت میگم که این حرف و باور به شدت غلطه. همه‌ی افراد از وقتی که به دنیا میان خلاقیت دارن. حالا بعضیا هم هستن به طور ذاتی خلاقیت بیشتری دارن.

باورهای غلط درباره‌ی خلاقیت

نکته ای که این وسط وجود داره این که خلاقیت مثل این میمونه که بخوای بر خلاف جهت آب شنا کنی و اکثریت افراد از انجام همچین کاری سر باز میزنن و هی پشت گوش میندازن. نتیجه این کار میشه عادت کردن به تنبلی و ذهن دیگه هیچ زحمتی به خودش نمیده به راه های مختلف حتی فکر کنه و به این روال به زیبایی تمام خلاقیت سرکوب میشه.

باورهای غلط درباره‌ی خلاقیت

از طرفی اتفاق بدتر این که وقتی هم یکی خلاقیتی از خودش نشون میده به سرعت همین افرادی که خودشونو سرکوب کردن به اونم حمله ور میشن و رفتار خوبی با اون فرد ندارن چون همونطور که گفتم اون داره برخلاف جهت آب شنا میکنه.

باورهای غلط درباره‌ی خلاقیت

خلاقیت رو نمیشه پرورش داد

بذار برات با یه مثال شروع کنم اگه کسی رو میبینی که از نظر ذهنی توی درسی مثل ریاضی خیلی قوی هستش به معنی این نیست که از همون اول اینطوری به دنیا اومده. اون روزای زیادی مشغول تمرین و یادگیری بوده یا مثالی که زیاد به گوشمون خورده آدمایی هستن که میرن باشگاه بدنسازی. اگه اون فرد تمرین نکنه و عرق نریزه نمیتونه یه اندام زیبا و قشنگ داشته باشه.

باورهای غلط درباره‌ی خلاقیت

خلاقیت هم همین طوره. باید تمرین کنی، خودتو به چالش بکشی و تمرکز کنی. اینم بهت بگم نگی که من سنم خیلی کم یا سنم از این کارا گذشته و دیر شده. خلاقیت و پرورش اون هیچ محدوده سنی نداره و همیشه میشه پرورشش داد.

باورهای غلط درباره‌ی خلاقیت

مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی

این باور غلط از زمان قدیم تا الان نه تنها تو ایران بلکه تو کل جهان وجود داشته که میگفتن وقتی نوشیدنی الکلی میخورم حالم بهتره و مغزم کار میکنه یا فلان مواد مصرف کن روشن میشی و این حرفا یا دوستایی داریم که میگن داشتم قلیون میکشیدم همین طوری نشسته بودم یهو یه جرقه ای زد تو سرم فهمیدم چیکار کنم.

باورهای غلط درباره‌ی خلاقیت

دوست گل من این کاملا غلط. چرا؟! چون وقتی تو اطلاعاتی توی ذهنت ریختی، در مورد یه مسئله‌ای ذهن نیاز به زمانی داره تا اون رو سبک سنگین کنه و به جواب نزدیک تر بشه. وقتی تو میری و به عبارتی قلیون میکشی، ذهن تو از قبل داشته کار خودشو میکرده و هیچ کاری با این کارای تو نداره، بهترین راه این که به جای این فکرای اشتباه، بری روی موضوع متمرکز سازی کنی و خودت تکی یا با همکارات ایده‌ها رو دریافت کنی.

باورهای غلط درباره‌ی خلاقیت

خلاقیت یعنی سر به هوا بودن

خیلی از آدما هستن که میگن آدم باید سرش تو کارش خودش باشه. چه معنی داره. این حرکتا نشونه سر به هوا بودن و بی مسئولیتی. در حالی که این یه باور غلط و تو حتی تو حالت کار کردن کاملا عادی هم باید به ذهن خودت استراحت بدی و اگه امکان داشت یه بازی که توش خلاقیت لازمه رو انجام بدی.

باورهای غلط درباره‌ی خلاقیت

باید حتما پاداش منو بدید

یه باور غلط این که طرف هنوز هیچ کاری نکرده اومده میگه شرکت وظیفش به من اگه یه حرکت خلاقانه بزنم پاداش بده. این کارو کنه اون کارو کنه که این کاملا غلط. نمیگم نباید قدردانی بشه باید این کار انجام بشه.

باورهای غلط درباره‌ی خلاقیت

یه نمونه بارز توی این کار بخوام بگم شرکت تویوتاس که نه تنها به ایده  تک تک کارکنا به شدت احترام میذاره و هیچ تفاوتی بین کارگر و مهندس نمیذاره، برای ایده های خوب هم پاداش داره. وقتی هم با همچین آدمایی طرف شدی بگو عزیز من خلاقیت و ایده دادن و از این حرفا اول با انگیزه درونی فرد شروع میشه نه عامل بیرونی.

باورهای غلط درباره‌ی خلاقیت

خب دوست عزیزم امیدوارم این مقاله برات مفید بوده باشه. ممنونم که تا اینجا همراه من بودی. موفق باشی.