آموزش عکاسی مدلینگ

آآموزش عکاسی از مدلینگ

 

|گروه هنری خواجویی|

آموزش عکاسی مدلینگ

۵ و نیم نکته مهم برای راحتی و ژست بهتر مدل:

مراقبت کردن از مدلتون،و ارائه محیط و موقعیتی که در اون بتونه در حین کار در مقابل دوربین راحت و آرام باشه،بسیار مهمه.اگر اونا خوشحال باشن و از تجربه مدلینگ لذت ببرن،شما نیز عکس های بهتری میگیرین.در این مقاله،نکات مفیدی رو برای راحتی مدل و ژست دهی بهتر به او در عکاسی مدلینگ به شما عزیزان آموزش میدیم.

بسیاری از عکاسان میخوان یک شخص در عکس هاشون باشه.اونا ممکنه از دوستان یا خانواده خود بخوان تا برای اونا ژست بگیرن یا ممکنه از خدمات یک مدل استفاده کنن.اگر شما خودتون هیچ وقت در مقابل دوربین نبودین،درک چالش های خاص کار یک مدل میتونه براتون دشوار باشه.

توصیه من اینه که خودتون کمی در مقابل دوربین وقت بذارین.یا برای عکاس دیگری ژست بگیرین یا نوعی کار سلف پرتره انجام بدین.این کار برای این نیست که یاد بگیرین چطور یک مدل رو برای سبک های خاص عکاسی ژست دهی کنین (اگرچه این کاملا ضروری هست)، بلکه برای اینه که درک کنین مدل «بودن» چگونه هست.

آموزش عکاسی مدلینگ

همچنین این نکات به شما برای به دست اوردن بهترین نتایج از یک جلسه عکاسی از مدل کمک میکنن:

 

1.برقراری ارتباط

اکثر افراد در مقابل دوربین واقعا احساس اضطراب و ناراحتی میکنن.حتی یک مدل باتجربه نیز نمیتونه ذهن شما رو بخونه و بفهمه که اهداف و نیات شما چه هستن.بنابراین قبل از این که شروع کنین،در کنار اون شخص بشینین و در مورد برنامه هایی که برای اون جلسه عکاسی مدلینگ دارین با او صحبت کنین.

ایده خود رو توضیح بدین،اهداف خود رو به اشتراک بذارین،طرح ریزی کنین که میخواین ژست ها چطور باشن،و به دنبال چه حالت هایی هستین.یک اشتباه بزرگ که بسیاری از عکاسان مرتکب میشن اینه که با مدل خود مانند یک مجسمه زنده رفتار میکنن،فقط اون رو ژست دهی و هدایت میکنن،و فراموش میکنن که مدل در واقع یک انسان هست.

با حرف زدن در مورد همه چیز در ابتدا،به اون شخص کمی ساختار،زمینه و درک وضعیت میدین،که به او کمک میکنه تا کمتر عصبی و مضطرب باشه.همچنین فرصتی به او میده تا با این فرآیند درگیر بشن،حتی ممکن هست مُدل ایده هایی از خودش داشته باشه که میتونه اونچه که شما از ابتدا برنامه ریزی کرده بودین رو بهبود ببخشه.

ایجاد یک وضعیت مشارکتی و دوجانبه در عکاسی مدلینگ،اعتماد و تعامل ایجاد میکنه،موانع رو کاهش میده،به آرامش مدل کمک کرده و در نهایت نتیجه بهتری به شما میده.حصول اطمینان و بازخورد مداوم در طول جلسه عکاسی نیز برای حفظ انگیزه اونا مهم هست.

2.راحتی

در بسیاری از جلسات عکاسی از مدل،اغلب مدل طوری لباس میپوشه که برای محیط بیرون مناسب نیست.هنگامی که شما در باد سرد بی حرکت ایستاده باشین و لباس شنا به تن داشته باشین،واقعا سخته که یک حس تابستانی آرام رو به نمایش بذارین.

از محیط اطراف و دمای هوایی که اون شخص در اون مدل شده آگاهی داشته باشین و مطمئن بشین که اونا تا حد ممکن در اون وضعیت راحت باشن.اگر مجبورین عکاسی رو با لباس های خنک یا سبک انجام بدین،به جای بیرون این کار رو در یک اتاق گرم انجام بدین.وقتی سردتون هست و میلرزین،واقعا سخته که بتونین آروم به نظر برسین.

آموزش عکاسی از مدلینگ

در مورد قدرت و تحمل مدل خود در ارتباط با ژست دهی هایی که انجام میدین با اونا صحبت کنین.سپس استراحت های کوتاه منظم رو برنامه ریزی کرده و به این برنامه عمل کنین.ژست گیری میتونه از لحاظ فیزیکی سخت باشه،چون بسیاری از ژست ها غیر طبیعی هستن و نمیتون اونارو برای مدت طولانی نگه داشت.حواستون باشه که برای مدت بسیار طولانی عکاسی نکنین و اجازه بدین مدل کمی استراحت کنه.

 

3.محیط اطراف

علاوه بر راحتی مدل،محیطی که در اون عکس میگیرین رو نیز در نظر بگیرین.آیا در فضای داخلی و خصوصی هست؟ آیا در فضای باز قرار داره و برای عموم باز هست؟ آیا قراره در پشت یک ماشین لباس عوض کننن یا امکاناتی در اون نزدیکی وجود داره؟

 

چه کاری میتونین انجام بدین تا مدل در اون محیط احساس راحتی داشته باشه؟آیا دوست داره یک موزیک پخش بشه تا به او کمک کنه به حس و حال درست برسه؟آیا یک فضای خصوصی برای اونا وجود داره که در اونجا استراحت کنن؟پتو و نوشیدنی گرم و جایی برای نشستن دور از دوربین وجود داره؟

شاید یک روز آفتابی گرم هست و اونا نیاز دارن کمی دور از گرما و نور خورشید استراحت کنن؟ آیا اونا در مقابل چراغ های گرم استودیو ایستادن و دائما در معرض نور فلاش قرار دارن،در حالی که کفش های فوق العاده پاشنه بلند پوشیدن؟

آیا میتونن یک دوست رو برای پشتیبانی و تشویق با خود به همراه بیارن؟ آیا زمانی که در مقابل دوربین کار میکنن،میتونن احساس راحتی و مشارکت و ایمنی کنن؟

 

4.ژست ها رو توضیح بدین

در عکس ها معمولا طرز ایستادن طبیعی افراد چندان ایده آل نیست.غبغب ها بزرگتر میشن،آرنج ها و زانوها افتضاحن،دست ها روی کمر قرار میگیرن یا بازوها روی قفسه سینه در هم قفل میشن و غیره.اونا احساس راحتی و طبیعی بودن دارن،اما خیلی خوب به نظر نمیرسن.

کاری که باید برای ژست گرفتن با بدن خود بکنین تا خوب به نظر برسه،ممکن هست اصلا راحت نباشن و مجبور باشین برای گرفتن چند عکس به مدت طولانی اون ژست رو نگه دارین.«یقه اسکی» کلاسیک که در اون شما سر رو به جلو میکشین تا خط فک جدا بشه،واقعا عجیب به نظر میرسه.

بنابراین وقت بذارین و هر ژست رو به اون شخص توضیح داده و نشون بدین.به اونا فرصتی بدین تا آزمایش کنن و بفهمن چطور باید اون کار رو انجام بدن.معمولا لازم هست که اونا یکباره چند کار رو با هم انجام بدن به شیوه خاصی بایستن،شانه ها رو کج کنن،بازوها رو در وضعیت خاصی قرار بدن،سر رو در زاویه درستی قرار بدن،با موهاشون کاری کنن و غیره.

هر ژست رو به اونا نشون داده و توضیح بدین که چرا اهمیت داره.اگر «قبل» و «بعد» اون رو نشون بدین،اونا معمولا درک میکنن و تمایل بیشتری به تلاش کردن پیدا میکنن،چون میتونن تفاوت رو ببینن.

با ژست های آسان شروع کنین تا به اونا اجازه بدین آرام بشن و بر اصول اولیه تسلط پیدا کنن،قبل از اینکه به سراغ ژست های پیچیده تر برین.مگر اینکه یک مدل واقعا باتجربه داشته باشین که با شما هماهنگ باشه،در این صورت نیازی به این کار نیست.

5.دست ها

به طور کلی،وقتی از افراد خواسته میشه تا کار جدید و دشواری رو انجام بدن،اونا اونقدر بر چیزهای سخت تمرکز میکنن که چیزهای ضروری رو فراموش میکنن.یکی از این چیزها دستاشون هست و اونا اغلب یک چیز شل غیر جذاب از کار در میان.

دست های بد میتونه یک عکس خوب رو به کلی خراب کنه.بنابراین به طرز قرارگیری دست های اونا توجه کنین،چون مدل ممکن هست ندونه که باید با اونا چه کار کنه.پس ژست دهی به دست های مدل رو فراموش نکنین.

 

5/5کاری کنین خوب به نظر برسن

بسیاری از سبک های عکاسی مُد و فشن از ژست های واقعا مصنوعی استفاده میکنن که در اون مدل اصلا احساس راحتی نمیکنه.اونا معمولا برای بیننده نیز جذاب نیستن،اما به نظر میرسه که سبک امروزی هستن.چنین ژست هایی ممکن هست نتیجه مورد نظر شما باشه و من امیدوارم که عکس های شگفت انگیزی به دست بیارین.

با این حال،یکی از کارهای خوبی که میتونین هنگام کار با یک مدل انجام بدیین اینه که کاری کنین در مقابل دوربین خوب به نظر برسه، طوری که هیچ وقت قبل از اون نبوده باشه.بخش زیادی از اون به این دلیله که افراد معمولا نمیدونن چطور در مقابل دوربین خوب ژست بگیرن.ایجاد تصاویری که باعث شه اونا خوب به نظر برسن به این معنیه که اونا در مورد اونچه اتفاق میوفته احساس خوبی پیدا میکنن.

دادن چند نسخه عکس به اونا که پس از اون بتونن با افتخار اونا رو به افراد دیگر نشان بدن،یک پاداش اضافه هست.اگر اونا با احساس ارزشمند و مثبتی در مورد این تجربه اون جلسه رو ترک کنن،بیشتر احتمال داره دفعه بعد که از اونا میخواین دوباره برای شما مدل بشن، جواب مثبت بدن.

آموزش عکاسی مدلینگ

منبع:سایت لنزک

|گروه هنری خواجویی|