آموزش عکاسی از زیورآلات

اموزش عکاسی از جواهرات

آموزش عکاسی از زیورآلات

با استفاده از خیمه یا چادر های نور (light tents) میتونین به راحتی از ایجاد شدن انعکاس های شدید نور توی عکاسی از زیور آلات و مخصوصاً زیور آلات آهنی جلوگیری کنین.توی این مطلب به شما یاد میدیم که چگونه یه خیمه نور ساده و قابل حمل بسازین تا با هر دوربین و منبع نوری بتونین از اون استفاده کنین.زمانی که خیمه مخروطی شکل خود رو ساختین،تنها نورپردازی مناسب و اندکی دست کاری لازمه که یه عکس خوب با نور مناسب از زیور آلات مد نظر داشته باشین.

وسایل مورد نیاز

کاغذ سفید
قیچی
نوار چسب بی رنگ
نوار چسب آبی

۱گرفتن عکس آزمایشی برای اندازه گیری ابعاد

آموزش عکاسی از جواهرات

۱- یه عکس آزمایشی بگیرین تا ابعاد مناسب برای ساختن خیمه رو بدست بیارین اینجا من خط کشی رو در طول عکسم قرار دادم.با دیدن این عکس به این نتیجه رسیدم که با درست کردن خیمه ای مخروطی شکل با قطر حداقل ۸ سانتی متر میتونم خیمه ای داشته باشم که در زمان عکاسی داخل کادر نباشه و کاری که میخوام رو انجام بده.

۲- شما میخواین مطمئن بشین که سوژه در فوکوس هست،پس فاصله لنز دوربین از سوژه رو هم در نظر داشته باشین.هر لنزی یه مینیمم فاصله لازم برای فوکوس کردن روی اجسام داره،زمانی که لنز شما از این فاصله به سوژه نزدیک تر باشه امکان فوکوس کردن بر روی سوژه برای دوربین امکان پذیر نیست.این مقدار به شما کمک میکنه تا بتونین حداقل ارتفاع لازم برای خیمه نورتون رو بدست بیارین.توی آزمایشی که من انجام دادم،برای من فاصله ۲۲ سانتی متری،فاصله حداقلی بود.

۳- آخرین مقداری که باید اندازه بگیرین قطر هود لنز هست،یا اگه لنز شما هود نداره،قطر لنز رو باید اندازه بگیرین.این مقدار به شما امکان میده تا خیمه رو طوری بسازین تا بر روی لنز یا کلاهک لنز نصب شده و بتونین به راحتی با اون عکاسی کنین.با لنزی که من داشتم قطر ۷۷ میلیمتر اندازه مناسبی برای در نظر گرفتن ابتدای خیمه بود تا روی هود لنزم فیت بشه.

ساخت خیمه نور مخروطی

تو این روش ساخت خیمه نور مخروطی شکل کوچک سعی شده تا به کمترین مقدار ممکن از محاسبات ریاضی استفاده بشه،اما به کمی آزمون و خطا احتیاج دارین.

۱- با یه کاغذ مربع شکل شروع کنین.سپس نقطه میانی کاغذ رو پیدا کرده و علامت گذاری کنین.

۲- دایره ای با مرکزی که علامت گذاری کرده اید رسم کنین شعاع دایره یا فاصله مرکز تا لبه دایره رسم شده باید بیشتر از فاصله فوکوس مینیممی که بدست اوردین باشه شعاعی که من دارم استفاده میکنم ۲۶ سانتی متره.

۳- دایره رو ببرین و شکافی صاف از یه طرف اون به سمت مرکز دایره ایجاد کنین.

۴- حال کاغذ رو لوله کنین تا اینکه دو طرف کاغذ به هم برسه و ارتفاع مخروط ایجاد شده نزدیک به مقداری باشه که برای شعاع دایره در نظر گرفتیم.ممکنه مجبور بشین تا به اندازه یک چهارم از مخروط رو ببرین،اگه چنین چیزی از ابتدا واضح باشه یعنی شما کاغذ بسیار بزرگتری نسبت به اون چیزی که نیاز دارین انتخاب کردین.

۵- طوری کفه مخروط رو تنظیم کنین تا مخروط ایجاد شده بتونه به صورت متعادل و صاف به روی میز بایسته.

 

۶- مخروط رو با استفاده از چسب های نقاشی به صورت موقتی به هم بچسبونین.

 

۷- نقطه ای از مخروط که به نظر میرسه به اندازه کافی برای فیت شدن لنز داخلش عریض هست علامت گذاری کنین.برای این کار میتونین هود لنز رو روی مخروط بذارین و قسمت انتهایی اونو علامت گذاری کنین و یا لنز دوربین رو داخل مخروط کنین و از روی لنز مخروط رو علامت گذاری کنین.

۸- با مداد جایی که کاغذ ها به هم میرسن خطی بکشین و سپس مخروط رو باز کنین.

۹- به اندازه ۱ سانتی متر ارتفاع بیشتری در نظر گرفته و علامت گذاری کنین.با این کار میتونین ساده تر مخروط رو ایجاد کنین.

۱۰- در امتداد خطی که ایجاد کردین،برش بزنین

۱۱- دایره ای از وسط مخروط رو که قراره لنز دوربین در اون قسمت قرار بگیره رو برش بزنین.

۱۲- دوباره مخروط رو با لوله کردن کاغذ ایجاد کنین و به صورت موقتی چسب بزنین.مخروط رو روی لنز قرار بدین و اونو امتحان کنین و ببینین که درست روی لنز قرار میگیره و جلوی دید اون رو نمیگیره.

۱۳- طرفین مخروط رو صاف کنین به طوری که از دو سمت بشه اونو به صورت صاف روی میز قرار داد.

۱۴- چسب موقت رو بکنین و مخروط رو با چسبی قوی تر بچسبونین.

آموزش عکاسی از جواهرات

حال شما یه خیمه مخروط شکل مخصوص خود رو دارین.اگه از خیمه ای که ساختین راضی هستین میتونین با استفاده از کاغذ و وسایل بهتر یه خیمه نور بهتر و ماندگار تر بسازین.ساختن یه خیمه دیگه بسیار ساده تر هم هست،چرا که حال شما یه خیمه آماده دارین که میتونین خیمه جدید رو از روی اون به سادگی بسازین.

۳نورپردازی خیمه

نورپردازی خیمه کار بسیار ساده ایه،چون نوری که از کاغذ عبور میکنه لطیف شده و از شدت اون کاسته میشه.سپس نوری که وارد خیمه شده در تمام قسمت های خیمه میپیچه و به صورت یک دست پخش میشه.به همین دلیل نورپردازی خیمه کار بسیار ساده ایه.شما میتونین با تغییر دادن مکان نور ها و یا با قرار دادن تکه ای کاغذ تیره بر روی قسمتی از خیمه این تعادل و توازن نوری داخل خیمه رو به هم بزنین.

در زیر عکسی از یه جفت گوشواره رو زیر نور خشن خورشید بدون استفاده از خیمه مشاهده میکنین.

آموزش عکاسی از جواهرات

عکس زیر،همچون عکس بالا،با همون منبع نوری و دقیقاً به همون صورت گرفته شده.با این تفاوت که تو این عکس از خیمه نوری ساخته شده استفاده کردیم.

آموزش عکاسی از جواهرات

یه راه دیگه استفاده از خیمه نور استفاده اون مقابل نور های استودیویی هست.زمانی که میخوام خیمه رو نورپردازی کنم،معمولاً از دو منبع نور در دو طرف خیمه با زاویه و فاصله یکسان استفاده میکنم.

آموزش عکاسی از جواهرات

از اونجا که این خیمه به دوربین متصل میشه،میتونین از به همراه یه مدل عکاسی کنین.فقط زمان عکاسی اطمینان حاصل کنین که بیشتر نوری که روی سوژه تابیده میشه از داخل خیمه عبور میکنه.

همچنین از این ترفند میتونین توی عکاسی ماکرو هم استفاده کنین.

۴عکاسی

توازن رنگی (Color balance)،کلید عکاسی از محصولات هست.زمانی که از خیمه نور استفاده میکنین،باید تراز سفیدی رو بر اساس نوری که داخل خیمه هست تنظیم کنین،چراکه جنس خیمه ای که ساختیم میتونه  روی رنگ نور داخل خیمه تأثیر بذاره.من از تراز سفیدی سفارشی یا Custom White Balance استفاده میکنم.برای استفاده از custom white balance، اونو از منو تنظیمات دوربینم انتخاب میکنم و برای تنظیم تراز سفیدی (WB) از کارت خاکستری استفاده میکنم.

برای نوردهی،حالت عکاسی دوربین رو روی اولویت با سرعت شاتر (A) قرار میدم.همچنین در قسمت تنظیمات دوربین،میزان جبران نوردهی (exposure compensation) رو روی +۱ قرار میدم تا دوربین رو وادار به بیشتر کردن نوردهی عکس بکنم.هر زمان که تن رنگی مشابه داخل کادر زیاد باشه من از این مقدار جبران نوردهی استفاده میکنم،مانند زمانی که میخوام روی پس زمینه های استودیو عکس بگیرم.

حالا شما آماده گرفتن عکس هستین.

۵اعمال برخی تنظیمات روی عکس

خیلی مهمه که به هر عکسی که میگیرین چند تغییر کلی بدین.اولین تنظیمی که انجام میدیم توسط ابزار Levels هست.در برنامه فتوشاپ،پنجره Adjustment رو پیدا کنین و روی Levels کلیک کنین.با این ابزار متونین تن های نوری عکس رو تغییر بدین تا رنگ و نور عکس رو به حالت طبیعی نزدیک تر کنین.بعد از انتخاب Levels پنجره ای باز شده که هیستوگرام عکس رو نشون داده و زیر اون ۳ نوار متحرک وجود داره.

آموزش عکاسی از جواهرات

ما ابتدا نوار مربوط به قسمت های روشن عکس رو تغییر میدیم.این نوار رو میتونین در زیر قسمت سمت راست هیستوگرام پیدا کنین.این نوار رو بگیرین و به سمت چپ بکشین تا جایی که به اولین خط بلند داخل هیستوگرام برسه. با این کار قسمت های روشن عکس روشن تر میشن.

سپس،همین کارو در سمت مقابل انجام بدین،نوار زیر قسمت سمت چپ نمودار هیستوگرام که مربوط به رنگ های تیره میشه رو بگیرین و به سمت راست بکشین تا به اولین خط بلند نمودار هیستوگرام برسه.با این کار هم قسمت های تیره عکس رو تیره تر میکنین.

نوار سوم موجود در Levels در قسمت میانه نمودار و در زیر اون قرار داره که با جا به جا کردن این نوار میتونین میزان روشنایی کلی عکس رو تغییر بدین.اگه احساس میکنین عکس شما بیش از حد روشن یا تیره هست،این نوار رو اندکی به سمت چپ یا راست بکشین.

تغییر بعدی که میخوایم روی عکس بدیم،واضح و شارپ کردن بیشتر عکس با استفاده از فیلتر Smart Sharpen هست.روی عکس زوم ۱۰۰% کنین.حالا به قسمت Filter -> Sharpen برین و گزینه Smart Sharpen رو انتخاب کنین. من مقدار این فیلتر رو چیزی نزدیک به ۲۰۰% میذارم،این مقدار رو به اندازه ای بالا ببرین که لبه های اجسام در تصویر وضوح بیشتری پیدا کنن یا تا جایی که جزئیات سطوح آهنی به خوبی دیده بشه. مقدار Radius رو روی همون ۱٫۵ پیکسل نگه میدارم تا نرمی تصویر زیاد بهم نخوره.هدف ما از این تغییرات پیدا کردن وضوح بیشتر در لبه های گوشواره هست.

آموزش عکاسی از جواهرات

حالا که شما یه خیمه مخروطی شکل نور دارین و اطلاعات لازم برای نحوه استفاده از اونو میدونین،میتونین از هر چیزی که داخل این خیمه جا میگیره عکس بگیرین.با یه نورپردازی ایده آل و انجام اندکی تغییرات به روی عکس،میتونین یه عکس حرفه ای داشته باشین.در ادامه میتونین عکس نهایی منو مشاهده کنین.

منبع:سایت لنزک

|گروه هنری خواجویی|