عکاسی از درختان

 عکاسی از درختان

عکاسی از درختان

عکاسی از درختان

|گروه هنری خواجویی|

عکاسی از درختان

یکی از موضوعات موردعلاقه بسیاری از عکاسان،درخته.درختان همه‌جا دیده میشن،بنابراین هرکجای دنیا که باشین این فرصت رو دارین تا از اونا عکاسی کنین.در این مقاله میبینین که اضافه کردن یه درخت به ترکیب‌بندی خود،چجوری میتونه به عکاسی شما جان ببخشه! پس یه نفس عمیق بکشین و یاد بگیرین که عکاسی از یه درخت با استفاده از این هفت رویکرد متفاوت برای عکاسی از درختان،چقدر میتونه الهام‌بخش باشه.

درخت تنها

یه درخت تنها در یه مزرعه و یا بالای یه تپه میتونه برای سال‌ها عکسی خوب باشه.چنین سوژه‌ای میتونه سوژه‌ای بسیار قوی حتی در عکاسی از مناظر باشه.فرقی نمیکنه که درخت رو در مرکز فریم خود بذارین و یا در یک‌سوم راست یا چپ اون،باز هم عکس خوبی میشه.نکته اصلی اینه که درخت حتماً تنها باشه و هیچ درخت دیگه ای  در فریم شما نباشه که توجه رو به خودش جلب کنه.چالش اصلی برای این عکس،پیدا کردن چنین درختی هست.در برخی از موارد،این درختان مشهور هستن مانند درختی که در دریاچه واکانا در نیوزیلند قرار داره.اما احتمالاً شما در نزدیکی محل زندگی خودتون نیز چنین درختی رو میتونین پیدا کنین.

انتخاب لنز دوربین

انتخاب لنزی که استفاده میکنین نیز میتونه به ایزوله کردن درخت پس از یافتن چنین درختی،به شما کمک کنه.

لنز زاویه باز:این نوع از لنزها وقتی میخواین به درخت نزدیک بشین اما کل درخت رو نیز به نمایش بذارین،مناسب هستن.با استفاده از این لنزها شما قادرین تا یه عکس به سبک مینیمالیستی ثبت کنین که تنها شامل یک درخت،آسمان و بخشی از مزرعه‌ای هست که درخت در اون واقع هست.
لنز تله‌فوتو:زمانی‌که درخت شما در یک فاصله دور قرار داره و یا به دلیل اینکه در یه زمین خصوصی قرار گرفته،غیرقابل‌دسترسه،لنزهای تله‌فوتو میتونه خوب عمل کنن.البته دقت کنین که هنگام عکاسی از درختان به حریم‌خصوصی دیگر افراد تجاوز نکنین.شما همچنین میتونین زوم کنین تا یه درخت تنها رو که احتمالاً در کنار بقیه درختان هست،ایزوله کنین و دیگر درختان رو از ترکیب عکس خودتون حذف کنین.

تونل درخت

یکی دیگر از انواع مشهور عکاسی از درختان،تونل هست.چنین عکس‌هایی شامل یک خط پیش‌رونده با یک نقطه در بینهایت هستن.این ایده همچنین در عکس‌های پرتره نیز نتیجه خوبی داره که در اون،مدل به عنوان یه عنصر در جلوی این تونل درخت قرار میگیره.درختان به‌طور طبیعی،تونل بوجود میارن.این اتفاق زمانی میوفته که یه درخت بالغ،تنه‌ای با انحنا داشته و شاخه‌هایی داره که پشت به پشت در کنار درخت قرار گرفتن.جای دیگه ای که میتونین یه تونل درختی ببینین در یه مسیر یا جاده هست که درخت‌هایی در هر دو سمت خود داره و درختان سقفی از شاخه‌های درهم تنیده بوجود میارن.چنین عکس‌هایی از تونل‌های درختی زمانی زیباتر میشه که با عکاسی در یه فاصله کانونی طولانی‌تر،اثر تونل ایجادشده توسط درختان تقویت شده باشه.

عکاسی از درختان

تغییر فصول

درختان مثل بقیه اجزای طبیعت،همراه با تغییر فصل تغییر میکنن.اگه در مناطق گرمسیری نباشین،میتونین تا تغییرات یه درخت رو در طول یه سال مشاهده کنین.قوی‌ترین روش برای ثبت این تغییرات،انتخاب یه ترکیب و فریم مشخص و سپس عکاسی از اون در هر چهار فصل سال هست.فرقی نداره که این ترکیب شامل یه درخت تنها باشه و یا جاده‌ای باشه که درختان در طول اون قرار دارن.

لازم نیست حتماً مجموعه فصلی خود رو در یه موقعیت مکانی قرار بدین.شما میتونین عکس‌هایی از درختان در کشور خودتون رو نشون بدین و این کار رو با نشانگرهایی واضح در عکس‌های خود از درختان انجام بدین تا مشخص بشه که در کدوم کشور هستین.هر منظره‌ای که نشون میدین میتونه مربوط به فصل متفاوتی باشه و درختان اون کشور رو به نمایش بذاره.

اعمال تکنیک‌های خلاقانه در عکاسی از درختان

تکنیک‌های عکاسی زیادی وجود داره که میتونین اونارو امتحان کنین. بسیاری از این تکنیک ها برای به کارگیری در عکاسی از درختان قابل استفاده هستن.در ادامه گزینه هایی بیان میشه که هنگام عکاسی از درخت میتونین از اونا استفاده کنین.

عکاسی ضدنور:این روش برای عکاسی از درختان بسیار مناسب هست،مخصوصاً برای درختانی با شاخه‌های زیبا که هنگام عکاسی ضدنور جزئیات اونا نمایش داده میشه.عکاسی ضدنور تقریباً سادست.در معرض آسمون قرار گرفته و آسمون رو هدف بگیرین.به دلیل اینکه خورشید در جلوی شما قرار داره،درختان به‌طور طبیعی سیاه دیده میشن.
عکاسی انعکاسی:یکی دیگه از روش‌های کلاسیک عکاسی از درختان،شامل استفاده از یه lensball هست.در این روش شما یه تصویر وارونه از کل درخت دارین که با یه گوی شیشه‌ای کوچک گرفته شده.
عکاسی مادون قرمز:یه روز آفتابی با چند تکه ابر در آسمون رو انتخاب کنین.همچنین شما باید یه روز تابستانی رو انتخاب کنین،زیرا این تکنیک به برگ‌های سبز درختان نیاز داره.این عکس‌ها میتونن با فیلترهای مادون قرمز و یا دوربین‌های قدیمی گرفته بشن.لازمه که در مرحله پردازش،تعادل رنگ سفید رو تنظیم کنین.پس از اتمام کار،شما یه عکس زیبای رویایی دارین.

عکاسی با نوردهی طولانی:خود درخت از این نوردهی طولانی بهره‌ای نمیبره.اما در روزهایی که ابرها در آسمون حرکت میکنن،این تکنیک بسیار خوب عمل میکنه.درخت ثابتی که در کنار ابرهای در حال حرکت قرار میگیره،بسیار خوب میمونه.

عکس‌هایی از جزئیات

وقتی‌که به اندازه کافی عکاسی از درخت به‌صورت کلی داشتین،ایده خوبیه که چندین عکس از جزئیات بگیرین.شما انتخاب‌های زیادی برای چنین سبک عکاسی از درختان دارین.همه قسمت‌های درخت میتونن سوژه مناسبی باشن.

برگ‌ها:عکس‌های جزئی از برگ‌ها میتونه به شکل‌های مختلفی گرفته بشه.شما میتونین روی یه برگ تنها تمرکز کنین و یه پس‌زمینه بوکه در پشت اون ایجاد کنین.همچنین میتونین از یه لنز ماکرو استفاده کرده و روی همه جزئیات گبرگ‌های یه برگ تمرکز کنین.عکاسی از برگ‌ها در زمانی‌که خورشید از پشت به برگ میتابه،بسیار خوب عمل میکنه.

پوسته درخت:بافت پوسته درخت یه گزینه مناسب برای عکاسی از جزئیات هست.برای داشتن بیشترین جزئیات از بافت پوسته درخت،نور از کنار رو به‌کار بگیرین.

تنه درخت:تنه یه درخت تنها در پوسته درخت خلاصه نمیشه.روی سیستم ریشه‌ها در اطراف تنه درخت و همه الگوهایی که میتونین در پایین درخت ببینین،تمرکز کنین.

شاخه‌ها:توجه کردن به قسمت بالای درخت هم گزینه خوبیه.شاخه‌های درهم‌تنیده،مخصوصاً هنگام عکاسی ضدنور الگوی فوق‌‌العاده‌ای برای عکس‌ها ایجاد میکنن.

عکس پرتره

استفاده از درختان به‌عنوان پس‌زمینه در عکاسی پرتره یه ایده محبوب هست.دلیل خوبی برای این شیوه وجود داره و بیشتر اون مربوط به نکاتیه که در این مقاله به اونا اشاره شد.درختان این پتانسیل رو دارن که فریم‌های طبیعی ایجاد کنن،به‌خصوص در جایی که شاخه‌ها به‌صورت منحنی از تنه درخت جدا شده و به سمت زمین میرن.مسیری از درختان،یه خط جلورونده رو ایجاد و توجه بینندگان رو به سمت مدل شما جلب میکنه.

در ماه‌های فصل تابستان،برگ‌ها میتونن یه بوکه پس‌زمینه طبیعی برای پرتره شما ایجاد کنن.مدل شما قادر خواهدبود تا با درختان تعامل داشته باشه، برای مثال شکل شاخه‌های درخت رو تقلید کنه.روش‌های زیادی وجود داره که درختان میتونن به پرتره شما کمک کنن.بنابراین استفاده از درختان برای عکاسی پرتره یکی دیگر از تکنیک‌های استفاده خلاقانه از درختان هست.

اموزش عکاسی از درختان

چشم‌اندازهای متفاوت برای عکاسی از درختان

روش خلاقانه‌تر دیگر برای عکاسی از درختان،تغییر دادن چشم‌انداز هست.زوایای متفاوتی رو میتونین استفاده کنین ولی برای به‌کار بردن برخی از اونا باید به درخت نزدیک بشین.زوایایی که میتونین استفاده کنین رو بررسی کنین و ببینین که چگونه میتونین از اونا در کار خود بهره بگیرین.

زاویه پایین:عکاسی از یک زاویه پایین،در فاصله زیاد و یا کم از درخت،به شما چشم‌اندازهای متفاوتی میده عناصر جلوتر بیشتر در فریم‌ها نمایش داده میشن و بنابراین شما میتونین گل‌ها رو در جلو و درختان رو در پس‌زمینه قرار بدین.
زوایه دید یه کرم:روی کف زمین قرار گرفته و به آسمون نگاه کنین.این یه زاویه عالی برای زمانیه که درختان زیادی در کنار هم قرار دارن و شما در میان اونا قرار گرفتین.
زاویه دید پرنده:اگه میخواین عکسی از بالای سر درختان و یا سایبان درختان داشته باشین،این زاویه عالی هست.
کادربندی:به دنبال روش‌هایی برای کادربندی یه درخت باشین،برای مثال از درخت دیگری در جلو استفاده کنین تا یه درخت رو در پس‌زمینه کادربندی کنین.

عکاسی از حیات‌وحش

درخت یه اکوسیستم زنده هست.بسیاری از جانداران از جمله انسان‌ها،برای زندگی خود به درخت متکی هستن.هنگام عکاسی شما باید با اهداف کوچک شروع کنین.برای مثال به دنبال سوسک‌هایی در خاک و یا زیر پوسته درختان بگردین.برگ‌ها نیز خانه‌ای برای جانداران کوچک‌تر مانند کرم‌ها هستن.بنابراین شما قادرین تا از لنزهای ماکروی خود برای اکتشاف در دنیای حشرات استفاده کنین.

مسلماً حیوانات بزرگتر از این حشرات تغذیه میکنن و شما میتونین از اونا نیز عکاسی کنین.شما انواع زیادی از پرندگان،سنجاب‌ها و دیگر حیوانات رو پیدا میکنین. عکاسی از این حیوانات سخت‌تره و شما مطمئناً به یه فاصله کانونی طولانی‌تر نیاز دارین.استفاده از تجهیزات استتار و کلبه‌های نظارت بر پرندگان نیز میتونه شانس شما برای عکاسی از جانداران در یه درخت رو افزایش بده.

عکاسی از درختان

عکاسی از درختان

منبع:مجله دیدنگار

|گروه هنری خواجویی|

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *