تکنیک های عکاسی زیر باران

تکنیک های عکاسی زیر باران

تکنیک های عکاسی در زیر باران

 

|گروه هنری خواجویی|

تکنیک های عکاسی زیر باران

همه ی ما دوست داریم در زیر باران عکس های زیبا و هنری داشته باشیم.همونطور که میدونین به هنگام بارش باران،محیط اطراف سوژه های زیادی رو برای عکاسی در اختیار ما قرار میده.ولی آیا ارزش اینو داره که سلامت دوربین خود رو به خطر بندازیم؟ اصلا جای نگرانی نیست! تصور کنین بارون میباره،همه چتر به دست در خیابان حرکت میکنن و شما میتونین با رعایت نکاتی که در ادامه با هم میخونیم در زیر باران نیز عکاسی کنین و زیبایی های دنیای زیر باران رو ثبت کنین.

تا انتهای این مطلب همراه ما باشین تا بتونین در زیر باران بدون هیچ مشکلی عکاسی کنین.

 

با دوربین زیر بارون برین:

همه ی عکاس هایی که به صورت حرفه ای عکاسی میکنن،آموزش دیدن که در هر شرایطی عکاسی کنن.این افراد دوربین های گرون قیمت و با ارزشی به همراه دارن و زمانی که بارون میباره میتونن عکاسی کنن. اما چگونه ؟ دوربین هاشون خیس نمیشه؟

عکاسی در هوای بارانی مستلزم دونستن تکنیک هاییه تا بتونه با خیال راحت عکاسی کنین و نگران خیس شدن دوربین خود نباشین.

تکنینک های عکاسی زیر بارون:

هنگام بارش بارون،باید به دو نکته توجه کنین.اول این که چگونه عکس بگیرین که دوربین شما خیس نشه و از طرفی برای گرفتن عکس زیر باران باید بی پروا باشین و فقط به سوژه ی مورد نظر فکر کنین.درصورتی که نمیونین یکی از این دو کار رو انجام بدین،به نکاتی که برای شما نوشته شده گوش بدین تا زیر بارون بدون بوجود اومدن مشکلی عکس بگیرین.

تکنیک های عکاسی در زیر باران

1.از کاور دوربین استفاده کنین:

کاور مخصوص دوربین در همه ی فروشگاه هایی که لوازم دوربین عکاسی میفروشن وجود داره.اما مشکل اینجاست که زمانی که بارون شروع به باریدن میکنه،شما نمیتونین هر لحظه منتظر بارون باشین و کاور خود رو حمل کنین.پیشنهاد ما به شما برای رفع مشکل اینه که قبل از رفتن برای عکاسی،هواشناسی رو چک کرده و از پیش بینی ها مطلع باشین.بهتره همیشه کاور خود رو به همراه داشته باشین.در انتخاب کاور دقت کنین که همه جای دوربین شما رو،از لنز تا بدنه ی دوربین رو پوشش بده.

2.با پلاستیک پوشش ایجاد کنین:

همونطور که میدونین،پلاستیک میتونه از نفوذ آب جلوگیری کنه.بنابراین برای خیس نشدن دوربین خود میتونین از پوشش های پلاستیکی استفاده کنین.استفاده از این پوشش یکی از بهترین راه هاست.

3.از داخل ماشین عکاسی کنین:

یکی از بهترین تکنیک ها در هنگام بارش باران،عکاسی در داخل ماشین هست.با این روش دوربین شما به هیچ عنوان خیس نمیشه. فقط کافیه شیشه ی ماشین رو پایین بکشین و عکاسی کنین.در صورتی که وزش باد،قطرات بارون رو به سمت دوربین شما سوق میده،میتونین به سمت دیگه ماشین برین و عکاسی کنین.

4.به دنبال سرپناه بگردین:

برای عکاسی حتما نیاز نیست که زیر باران رفته و به دنبال سوژه بگردین.شما میتونین زیر یه درخت و یا سایبون بشینین و منتظر بوجود اومدن موقعیتی برای عکاسی باشین و باید حواس خود رو جمع کنین تا سوژه هایی که برای عکاسی مناسب هستن رو از دست ندین.

5.از چتر استفاده کنین:

توجه داشته باشین که همیشه یه چتر کوچک در کیف خود برای عکاسی همراهتون باشه.یه چتر ۱۲ سانتی متری نیز مناسبه.این چتر دوربین رو از خیس شدن در بیشتر مواقع در اَمان نگاه میداره.اگه در شهر هستین و بارون یه دفعه شروع به باریدن کرد به دنبال مغازه ای بگردین و یه چتر بخرین. همچنین میتونین به جای یه چتر،دو چتر تهیه کنین.میپرسین چرا؟

یه ایده ی جالب اینه که اگه برای عکاسی کسی همراه شما باشه تا به عنوان دستیار به شما کمک کنه،یه چتر رو به اون بدین و اون یکی چتر رو در دست خود نگه دارین.این کار باعث میشه دوربین شما در امنیت بالاتری قرار بگیره و احتمال خیس شدن اون به شدت کاهش پیدا میکنه.

همچنین میت.نین از چتر به عنوان یه سورژه ی عکاسی استفاده کنین.زمانی که میخواین به صورت عریض عکاسی کنین چتر شما به شما برای بستن کادر کمک میکنه.زمانی که هوا ابریه ممکنه گاهی نور خورشید از میون ابرها به بیرون بتابه و یا شاید ابرهای تیره تر جای خود رو به ابرهای روشن تر بدن و بعد از گذشت مدتی دوباره برگردن.دراین حالت نور برای عکاسی دچار تغییراتی میشه و میتونه بر روی عکس های شما تاثیراتی مثبت و منفی بذاره.استفاده از چتر تابش نور به دوربین رو ثابت نگه میداره.

6.توجه به بازتاب نور:

هرگاه در حال عکاسی هستین و بارش بارون شدت داره،به سختی میتوان قطرات بارون رو دید و بسیار ریز هستن و در نتیجه نمیتوان از اونا عکاسی کرد. به همین دلیل باید به دنبال سوژه هایی بگردین که نشون بدن باران در حال باریدن هست.به عنوان مثال زمین زیر پاتون به هنگام بارش بارون به خوبی نشون دهنده ی این موضوع هست که بارون میباره.درختان نیز میتونن سوژه ی مناسبی باشن.

تکنیک های عکاسی در زیر باران

7.توجه به نور پس زمینه و بارون:

زمانی که بارش بارون به همراه نور پس زمینه باشه،بسیار بهتر دیده میشه. هنگامی که نور از قطرات بارون عبور میکنه بسیار واضح تر و شفاف تر به نظر میرسه. مانند زمانی که مقداری از نور خورشید در حال تابیدن هست و شما دوربین خود رو به سوی اون میگیرین و عکاسی میکنین.

به دنبال منبع نوری بگردین که بیش از حد قوی نباشه.این منبع میتونه نور چراغی در خیابون باشه و یا تابش محدود خورشید از میان ابرها.توجه کنین که هرچه مستقیم تر به سوی نور عکاسی کنین قطرات بارون شفاف تر میشن.چتر نیز در این حالت میتونه نقش سایه رو برای لنز شما ایفا کنه.

8.احساسات رو به تصویر منتقل کنین:

همه ی ما نسبت به بارون با عواطف و احساسات خود واکنش نشون میدیم.کودکان در زیر بارون شاد هستن و سوژه های مناسبی برای عکاسی به حساب میان.بنابراین سعی کنین تمام احساسات رو به تصویر بکشین.

9. گاهی وقت ها از فلاش دوربین استفاده کنین:

نور فلاش دوربین باعث میشه که قطرات بارون بسیار روشن تر بشن و در نتیجه عکس های شما خراب میشن.پیشنهاد ما به شما اینه که میزان فلاش رو تا -۳.۰ کاهش داده و سپس عکاسی کنین.این کار باعث میشه تا تصاویری که ثبت میکنین،قطرات در اونا روشن تر ( نه بسیار زیاد ) به چشم بیان.این کار شاید در مواقعی کارآمد نباشه ولی اگه کار کنه نتیجه ی کار و عکس شما فوق العاده میشه.

|گروه هنری خواجویی|