تاریخچه پوستر

تاریخچه پوستر

امروز میخوام با تاریخچه پوستر آشنات کنم.

تاریخچه پوستر

همه‌ی ما کلمه‌ی پوستر برامون آشناست و اون رو تو جاهای مختلفی دیدیم. از مراکز آموزشی مثل مدرسه و دانشگاه گرفته تا مکانای عمومی مثل فروشگاه لباس و فیلم.
حالا این سوال برای ما به وجود میاد که اصلا این پوستر از کجا اومده و چطور شد که پوستر درست شد؟

تاریخچه پوستر

پوستر در کل یعنی چی؟

پوستر یه کلمه‌ی انگلیسی به معنی آگهی دیواری. تو زبونای مختلف اسمای مختلفی روش گذاشتن.
به پوستر تو زبون فارسی آگهی دیواری یا دیوارکوب میگن.
تو زبون عربی اعلان.
تو زبون فرانسوی آفیش.
تو زبون روسی پلاکارد.
و تو آلمانی هم بهش پلاکات میگن.

تاریخچه پوستر

پوستر تو زمان قدیم

در مورد اولین پوسترا باید به زمان قرون وسطی و رم باستان برگردیم. توی اون زمان روی دیواره‌ها همیشه اعلامیه‌هایی نصب میکردن که این اعلامیه‌ها از سنگ درست میشدن و مسائل عادی رو به مردم خبر میدادن. مثلا رفتن به کلیساها و صدقه دادن.

تاریخچه پوستر
از نمونه‌های کمیاب اعلامیه‌های قدیمی هم میتونیم به مصر باستان اشاره کنیم که روی پاپیروس که یه نوع کاغذ ساخته شده از نی بود اعلامیه درست میکردن.
معمولا این آگهی‌ها یا اعلامیه‌ها از متن خالی تشکیل میشد و گاهی اوقات یه تصویر کوچیک هم بهش اضافه میکردن. برای تزیین کردن هم از گل و گیاه استفاده میکردن.

تاریخچه پوستر

اولین پوستر چاپی

تو قرن هفدهم میلادی که دستگاه چاپ اختراع شد، بعد از چند سال تو اروپا اعلامیه های کوچیکی درست میکردن.

تاریخچه پوستر

تو اواخر قرن هجدهم هم تو کشورایی مثل انگلیس و فرانسه پوسترهایی رو روی چوب چاپ میکردن.
این پوسترا معمولا با موضوع تئاتر بود که توش فقط اسم تئاتر و بازیگرا نوشته میشد و گاهی اوقات یه عکس کوچیکی هم بهش اضافه میکردن.

تاریخچه پوستر

تو نیمه‌ی قرن نوزدهم تو این زمینه تحول بزرگی رخ داد و صنعت کاغذ سازی پیشرفت کرد. طوری که میشد رنگای تخت و براق رو هم چاپ کرد. طراحی پیشرفته‌ی پوستر هم تو اون زمان توسط ژول شره‌ی فرانسوی شروع شد که بهش پدر هنر پوستر هم میگن. در واقع اون با ابداع لیتوگرافی تونست باعث چاپ انواع رنگا بشه در حالی که برای چاپ محدودیت های زیادی وجود داشت.

تاریخچه پوستر
بعد از ژول شره، هنرمندای زیادی اومدن و هر کدوم تاثیری روی پوستر گذاشتن.
بعد از همه‌ی اونا به خاطر جنگ جهانی اول پوسترای سیاسی درست شدن که موضوع اونا جنگ جهانی اول بود. تو اون زمان بود که فتومونتاژ هم درست شد.

تاریخچه پوستر
بعد از جنگ جهانی اول هم تو آمریکا بازار پوستر رونق گرفته بود که به خاطر جنگ جهانی دوم بازارش دچار رکود شد.
بعد از جنگ جهانی دوم هم رشد پوستر رو میتونیم تو کشورای جهان سومی مثل ژاپن ببینیم.
تو دهه‌ی هشتاد هم که کامپیوتر و برنامه‌های طراحی مثل فتوشاپ درست شد، نوع پیشرفته‌تری از پوستر به وجود اومد

تاریخچه پوستر

پوستر در ایران

اگه بخوایم تاریخچه پوستر تو ایران رو بررسی کنیم برمیگردیم به نوعی تصویرسازی تزیینی که فضاسازی و موضوع مذهبی توی اون زمان داشته و هنوزم بعضی وقتا نمونه‌هایی از اون دیده میشه.
تقریبا صدوپنجاه سال پیش، هنرمندای ایرانی برای تبلیغات دینی با توجه به تقاضای افراد مختلف جامعه، پوسترهایی با استفاده از روش های ساده به ‌صورت نوشتاری یا تصویری به صورت نقش و نگار و خطاطی های‌ زیبا  تهیه میکردن این زمان رو میتونیم به‌عنوان تاریخ پیدایش اعلامیه یا پوستر تو ایران دونست.

تاریخچه پوستر

خوشنویسی عنصر اصلی این اعلامیه ها بود و حالا اگرم اعلامیه  تصویری داشت،یا کاملا سیاه و سفید بود یا تک‌رنگ یا تشکیل شده از رنگای مختلف طبیعی که شفافیت چندانی هم نداشت. هنرمندای ایرانی وقتی که این اعلامیه ها رو درست میکردن اونو قاب میکردن و تو بهترین قسمت خونه یا محل  کارشون قرار میدادن.

تاریخچه پوستر

اعلامیه ها از نظر متنی به خطوط نسخ، نستعلیق و شکسته تقسیم میشدن و کناره‌ها و اطراف اعلامیه رو به شکل کتیبه، خطوط ثلث و نقاشی در میاوردن.
البته اعلامیه‌ها هم از لحاظ تصویری هم به سه دسته تقسیم میشن.

اعلامیه‌هایی که نوشته اهمیت بیشتری داره و نقش و تزیین، مکمل به حساب میان.

اعلامیه‌هایی که تزیین اهمیت بیشتری داره و خطوط و نوشته‌ها اهمیت کم تری دارن.

اعلامیه‌هایی که فقط از خوشنویسی توی اونا استفاده میشه.

تاریخچه پوستر

از طرفی تو زمان قدیم به این صورت نبوده که اعلامیه یا پوستر به تعداد زیاد تولید بشه با توجه به درخواست مردم این کار صورت میگرفته و از اونجایی که  صنعت چاپ  کشورم از کیفیت و قدرت کافی برخوردار نبوده نمونه‌های خیلی کمی از اون اعلامیه ها باقی مونده.
توی اون دوره زمانی همراه با طراحی و چاپ اعلامیه، کادر، حاشیه، فرم‌ و طرح‌های مختلفی از گل‌های تزیینی که هنوزم مورد استفاده قرار میگیره، وجود داشت. شما تو اعلامیه‌های دیواری دقیقا همان ویژگی کتاب‌های خطی رو میتونید ببینید یعنی حفظ تقارن و بقیه زیبایی های یه کتاب خطی رو اعلامیه‌ها هم حاکم بود، ولی تفاوتی بین آگهی روزنامه و آگهی دیواری دیده نمیشد و هیچ خلاقیت و ابداعی رو توی اون پوسترا نمیتونستید ببینید.

تاریخچه پوستر

استفاده از اعلامیه‌های تک‌رنگ یا رنگ‌های اصلی و تند مثل: آبی، قرمز و زرد تو اعلامیه‌های تئاتر و سینما و کالاهای تجاری دیده میشد که با توجه به امکانات موجود اون پوستر رو طراحی میکردن.
با پیشرفت صنعت چاپ و هنر گرافیک، اعلامیه‌ها به ‌شکل امروزی رواج پیدا کردن که بیشتر تقلید از اصول و قواعد پوسترسازی‌ غربی‌ها به حساب میاد.

تاریخچه پوستر

حدودای سال 1307 شمسی شاید اولین پوسترهای فیلم توسط برادران موشخ و ناپلئون سارواری که از ارمنستان به ایران مهاجرت کرده بودن، طراحی و ساخته شد و بعد فردریک تالبرگ، مهاجر سوئدی، اقدام کرد به تهیه و طراحی پوستر.

تاریخچه پوستر

بعد از شهریور 1320 اول تئاتر آذربایجان تو تبریز و بعد تئاترهای تهران از پوستر استفاده میکردن.
مؤسسات تبلیغاتی و سیاسی هم بعد تئاتر از پوستر به‌عنوان یه عامل مؤثر تو آگاه ‌کردن استفاده میکردن. از این زمان، پوستر به شکل یه رسانه‌ی ارتباطی آروم آروم تو ایران مطرح شد. تو سال 1337 دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران تاسیس شد که تو درس هنرهای تزیینی، طراحی پوستر به ‌عنوان یکی از سرفصل ‌های درسی برای دانشجوها تدریس میشد.

تاریخچه پوستر

 

تو دهه 1320 هم ترکیبی از شیوه ‌های قدیم و جدید پوستر سازی تو ایران شروع شد و اندیشه ‌ها و تجربه ‌های تازه‌ای تو بازار کار پوستر سازی مطرح شد.

تاریخچه پوستر

خب دوستای عزیزم امیدوارم براتون مفید بوده باشه. ممنونم که همراه من بودید. موفق باشید.