روانشناسی رنگ تو دکوراسیون داخلی

روانشناسی رنگ تو دکوراسیون داخلی

امروز بهتون میگم که رنگ چه تاثیری روی دکوراسیون داره. استفاده از رنگای مختلف تو دکوراسیون خونه احساسات مختلفی رو منتقل میکنه. هر رنگ تأثیر فیزیکی و روحی خاصی روی بیننده میذاره و افراد واکنش های متفاوتی نسبت به رنگای مختلف از خودشون نشون میدن.
ترکیب درست رنگا تاثیر زیادی تو دکوراسیون خونه داره. هر رنگ تاثیرات روانی خاص خودش رو روی روحیه افراد میذاره. تو طراحی دکوراسیون خونه، انتخاب رنگ برای دیوارا، سقف و وسایل خونه از لحاظ روانشناسی خیلی مهم هستش و هر رنگ نشونه ای رو به خونه شما میده. این موضوع در حدی مشخص که به عنوان مثال به محض وارد شدن به خونه افراد دیگه اون چیزی که اولین تاثیر رو روی شما میذاره طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی نیست بلکه تم رنگی مورد استفاده تو خونس. رنگا اولین چیزی هستن که تو هر فضایی، هر وسیله ای و هر شرایطی به چشم میان. حتی تاثیر رنگا روی اجسام در حدی هست که اگه وسیله‌ای خیلی زیبا طراحی و تولید بشه اما تو انتخاب رنگ مناسب برای اون دقت لازم به کار نره ممکنه همه‌ی زحمتا هدر بره. تاثیر رنگ تو معماری داخلی هم دقیقاً به همین شکل هست و باید تو انتخاب و استفاده از رنگ مناسب دقت کافی داشته باشیم تا بتونیم ارزش زیادی از زیبایی های معماری رو حفظ کنیم.

روانشناسی رنگ در دکوراسیون داخلی

 

رنگ قرمز

قرمز رنگی از دل آتیش، اشتیاق، خطر و قدرت هست. این رنگ جسورانه و تحریک کنندس و ملاک سنی خاصی برای اون تعریف نمیشه. قرمز یه رنگ گرما بخش و هیجان آوره که باعث نزدیکی افراد به هم میشه، ولی از طرفی باید دقت کنید که استفاده بیش از حد از رنگ قرمز تو فضای خونه کاملاً اشتباهه و باعث میشه فضا از حالت نرمال خارج بشه. نقش این رنگ تو دکوراسیون داخلی یه رنگ اشتها آور به شمار میره. به همین دلیل از اون تو خیلی از رستوران‌ها و فست فودها استفاده میکنن.

روانشناسی رنگ در دکوراسیون داخلی

 

رنگ زرد

رنگ زرد نماد رفاه، همدردی، گرما و تعهد رو به نمایش میذاره. این رنگ توسط مجموعه‌ها برای تأثیرگذاری روی اذهان عمومی به کار گرفته میشه. اما اگه افراد بدونن که یه فضایی که با رنگ زرد پوشیده شده باشه یه فضای شاد و دوستانه رو به وجود میاره، حتما نوع نگاه افراد به این رنگ فراموش شده تغییر میکنه. از این رنگ بیش از حد استفاده نکنید و چون باعث تحریک فضا میشه.

روانشناسی رنگ در دکوراسیون داخلی

 

رنگ آبی

رنگ آبی جزو رنگای سرد قرار داره و نماد آرامش و اعتماد هست. استفاده از این رنگ تو دکوراسیون داخلی حس آرامش و اطمینان خاطر رو برای اعضای خونواده به همراه داره. مشاهده رنگ آبی احساساتی مثل وفاداری، منطق، آرامش، تمرکز، سکون و توجه رو منتقل میکنه. بعضی از طیف های رنگ آبی، سرد و ساکن به نظر میان و بعضی دیگشونم تاثیر پویاتری دارن.

روانشناسی رنگ در دکوراسیون داخلی

 

رنگ سبز

رنگ سبز نماد طبیعت، صلح، حاصل خیزی و حیات هست. این رنگ از نیروی شفابخشی برخورداره و آرامش رو تو روح و روان به وجود میاره. رنگ سبز قابلیت ترکیب با هر رنگی را نداره، بنابراین ترکیب نادرستش با رنگای دیگه حس ناخوشایندی تو فضا ایجاد میکنه.

روانشناسی رنگ در دکوراسیون داخلی

رنگ صورتی

رنگ صورتی نماد معصومیت، خوشرویی و رمانتیک بودن هست. استفاده از صورتی روشن باعث ایجاد آرامش و استفاده از طیف تیره اون هیجان و انرژی ایجاد میکنه. این رنگ اصولا برای اتاق خواب خیلی مورد استفاده قرار میگیره. تو روانشناسی رنگا، رنگ صورتی به عنوان رنگ ضد افسردگی و گوشه گیری در نظر گرفته میشه. استفاده از این رنگ تو قسمتای دیگه خونه حس نشاط و سرزندگی ایجاد میکنه.

 

روانشناسی رنگ در دکوراسیون داخلی

رنگ نارنجی

این رنگ نماد اعتماد به نفس و انرژی هستش و حس گرم و صمیمی ایجاد میکنه. رنگ نارنجی از ترکیب رنگای زرد و قرمز به وجود میاد و به عنوان رنگ انرژی زا معرفی میشه. استفاده از این رنگ تو جایی مثل اتاق نشیمن که افراد خونواده دور هم جمع میشن، فضای گرم و پرنشاط رو به وجود میاره. رنگ نارنجی به بیننده این قدرت رو میده که هیجانات و احساسات خودشو بروز بده، علاوه بر این رنگ ضد افسردگی محسوب میشه. تو مکان هایی که رنگ آمیزی یکنواخت و کسل کننده ای دارن از رنگ نارنجی برای جلب توجه و ایجاد تنوع استفاده میکنن.

روانشناسی رنگ در دکوراسیون داخلیرنگ بنفش

رنگ بنفش نماد تعادل و شکیبایی تو دکوراسیون داخلی به حساب میاد، البته بخاطر اینکه بنفش رنگی چشم گیر هستش معمولا کنار رنگای خنثی استفاده میشه تا فضا رو متعادل کنه. هر چی تناژ رنگ بنفش به قرمز نزدیک تر بشه فضا پرانرژی تر و هر چی به آبی نزدیک تر بشه فضا آروم تر دیده میشه.

 

روانشناسی رنگ در دکوراسیون داخلی

رنگ قهوه ای

با رنگ قهوه ای، شما میتونید احساس طبیعی بودن و راحتی رو به خونه خودتون القا کنید. رنگای قهوه ای معمولا با سایه های مشکی، زرد، خاکستری، سبز، قرمز و حتی ارغوانی ترکیب میشن. رنگ قهوه ای تو خیلی از جاها رنگ زمین هست. بنابراین قهوه ای میتونه حس امنیت و ثبات رو به ما بده.

 

روانشناسی رنگ در دکوراسیون داخلی

رنگ سیاه

رنگ سیاه نماد قدرت، سلطه طلبی و غم هست. این رنگ به عنوان یه رنگ خنثی در نظر گرفته میشه که قابل ترکیب با انواع رنگ هاست. ترکیب رنگ سیاه و سفید جلوه‌ی فوق‌العاده‌ای تو فضا ایجاد میکنه و استفاده از این کنتراست رنگی برای کفپوش باعث بزرگ نمایی فضا میشه. این رنگ تو بعضی فرهنگا تو مراسم سوگواری مورد استفاده قرار میگیره و نمادی از غم و اندوه به شمار میاد.

روانشناسی رنگ در دکوراسیون داخلی

رنگ سفید

رنگ سفید فضا رو بزرگتر نشون میده و مناسب ترین گزینه برای رنگ پس زمینه هست. اگه میخواید تابلوهای دیواری و مبل های رنگی جلوه زیباتری پیدا کنن. رنگ سفید رو برای پس زمینه انتخاب کنید. اتاقی که کامل به رنگ سفید رنگ آمیزی شده، خالی و بزرگ به نظر میاد. بنابراین با استفاده از مبل و وسایل رنگی نوعی کنتراست ایجاد کرده و فضایی شیک و مدرن خلق کنید. اتاق سفید رنگ به منزله ی تابلویی خالی هست که میتونید اون رو با ایده های خلاقانه خودتون به تابلویی زیبا و هنری تبدیل کنید.

 

روانشناسی رنگ در دکوراسیون داخلی

خب دوستای عزیزم امیدوارم براتون مفید بوده باشه ممنونم وقت گذاشتید و همراه من بودید. موفق باشید.