نکات آموزشی عکاسی از دریا

 

آموزش عکاسی از دریا

|گروه هنری خواجویی|

نکات آموزشی عکاسی از دریا

دریا معمولا حال و هوا و هیجان خاصی داره.یه عکاس نمیتونه اونچه که هنگام عکاسی از منظره دریا اتفاق میوفته رو کنترل کنه ولی  میتونه مراقب و منتظر لحظه های  مناسب بمونه.که دراینصورت افراد،صخره ها،ساحل وآسمون میتونن مورد توجه قرار بگیرن.

1.منتظر زمان مناسب بمونین

اگه شما توی کار عکاسی از دریا جدی هستین باید صبور باشین و همیشه مراقب تغییرات آب و هوا،رنگ ها و حالت ها باشین.نکته اصلی در عکاسی از دریا نور طبیعی و چگونگی تاثیر اون در منظره هست.نور سه اصل مهم داره:شدت،جهت و رنگ که هر سه تحت تاثیر زمان روز هستن.ترکیب بندی صحنه در زمان مناسب شما رو قادر میکنه تا بهترین عکس رو بگیرین.به یاد داشته باشین که تجهیزات خودتون رو از آب شور و شن دور نگه دارین چون ممکنه آسیب ببینن. برای محافظت از اونا میتونین از محفظه مخصوص یا یه کیسه پلاستیکی و مثل همیشه از یه فیلتر تمیز نگهدارنده لنز استفاده کنین.

2.از یه لنز واید استفاده کنین

همه تصاویر دریا نباید از برخورد امواج باشه.در روزهای آرام تر و مه آلود میتونین از یک لنز واید استفاده کنین تا یک منظره متفاوت ثبت کنین.اگه شما در ساحل باشین میتونین بر نقاط مورد علاقه مانند صخره ها و افرادی که در حال سیاحت هستن فوکوس کنین.از اونجایی که نور ممکنه کم باشه از تک پایه یا سه پایه استفاده کنین و از دیافراگم f/16 تا f/32 استفاده کنین تا کل تصویر واضح ثبت بشه که در یک روز مه آلود باعث نیمه محو شدن عکس میشه.

3.از سرعت شاتر بالا استفاده کنین

ثبت کردن خروش امواج شور و جذبه خاصی در عکس ایجاد میکنه.به یاد داشته باشین که شما برای ثابت نگه داشتن آب به سرعت شاتر بالا نیاز دارین (درحدود ۱/۱۰۰۰s) و به علت انعکاس نور خورشید از نوردهی زیاد دوری کنین.سعی کنین که نوردهی رو ۱ تا ۲ پله پایین بیارین.شما میتونین توسط یک لنز تله از فاصله دورتری از یک موج عکس بگیرین.و با محفظه ضد آب میتونین به آب بزنین و عکس هایی خلاقانه و هیجان انگیز بگیرین.

آموزش عکاسی از دریا

4.حرکت رو ثبت کنین

برای ثبت حرکت آرام آب که به عکس یک فضای سفید نرم و لطیف میده شما باید از یک سرعت شاتر کند استفاده کنین.دوربین خود رو روی سه پایه قرار داده و حالت دوربین رو روی TV یا S (اولویت شاتر) قرار بدین. یک سرعت شاتر کم انتخاب کنین و اجازه بدین که اندازه دیافراگم رو دوربین تعیین کنه.استفاده ازیک فیلتر ND به کاهش میزان نور کمک میکنه که در اینصورت باید از سرعت شاتر به مراتب کمتری (نوردهی طولانی تر) استفاده کنین.

5.انعکاس دراماتیک

لحظه ای که خورشید از میان ابرها ظاهر میشه و همچنین زمانی که طلوع یا غروب میکنه چون صحنه در آب منعکس میشه یک لحظه دراماتیک به وجود میاد.از سه پایه استفاده کنین تا از لرزش دوربین جلوگیری بشه و دوربین رو درحالت AV (اولویت دیافراگم) قرار بدین.ازیک دیافراگم کوچک f/16 تا f/32 به منظور عمق میدان بیشتر استفاده کنید. برای بیشتر کردن اثر دراماتیک عکس از یک فیلتر پولاریزه استفاده کنید که باعث پر رنگ شدن آسمان میشه،ابرها رو برجسته تر نشون میده و ازشدت انعکاس نور در آب کاهش میده.

6.از خطوط استفاده کنین

زمان نوردهی طولانی،آسمان رو دراماتیک جلوه میده به طوری که ابرها دنباله دار و یک دست و آب دریا کف دار به نظر میرسه.برای واضح افتادن نمای نزدیک و نمای دور از یه لنز واید با دیافراگم کوچک f/16-f/32 استفاده کنین.برای حرکت کنترل شده همیشه از یک سه پایه استفاده کنین. به یاد داشته باشین که ازخطوطی استفاده کنین که چشم رو به داخل عکس میکشونه مثل یک اسکله که از نمای نزدیک عکس شروع میشه و به داخل آب کشیده میشه و یک منظره بی کران به وجود میاره.

 

7.عکاسی از فانوس های دریایی

فانوسهای دریایی اسطوره ای هستن وبرای بزرگسالان و کودکان به یک اندازه هیجان انگیز هستن. به یاد داشته باشین برای یک عکسبرداری خوب از فانوسهای دریایی باید ترکیب بندی خوبی انجام بدین.استفاده از یه لنز واید و قرار دادن فانوس دریایی در نمای دور گوشه سمت چپ،عکس رو متفاوت میکنه.پرتوهای نور بالای فانوس رو میتوان با سرعت شاتر کند ثبت کرد.از یه لنز واید با دیافراگم در حدود f/16 استفاده کنین و برای جلوگیری از لرزش دوربین از سه پایه استفاده کنین.

8.زمان روز خیلی مهمه

اگه درصبح زود عکاسی کنین رنگ قرمز درتصاویرتون خودنمایی میکنه و هرچه زمان به پیش میره رنگ قرمز به رنگ زرد متمایل میشه.درطول ساعات اولیه سوژه ها سایه های کشیده ای دارن و هر چه به نیمه روز نزدیک میشین سایه ها از بین میرن. روز که به سوی غروب کشیده میشه خورشید رنگها رو مثل صبح غلیظ تر جلوه میده.

آموزش عکاسی از دریا

تنظیمات پیشنهادی

برای ثبت حرکت در عکس های دریا باید دوربین رو روی یه سه پایه قرار داد و با یک سرعت شاتر کند مثل ۱/۳۰ ثانیه آغاز کرد و حتی در شرایط کم نور میتونین سرعت شاتر رو برابر چند ثانیه قرار بدین تا یک حالت ماتی ملایم ایجادکنین.و مورد بعدی اینه که عمق میدان (با استفاده ازحالت اولویت دیافراگم) رو تعیین کنین و اجازه بدین که دوربین سرعت شاتر رو انتخاب کنه.
تجهیزات پیشنهادی

پارچه تمیز:حتی اگه در یه روز آروم هم عکس میگیرین نمیتونین از شر نمک و شنی که به شما پاشیده میشن در امان بمونین که این شرایط به دوربین شما خسارت وارد میکنه.پس از اینکه عکسبرداری شما تموم شد پارچه تمیز دوربین رو پاک کنین ومطمئن شین که ذره های شن باقی نمونده باشه.

فیلتر لنز:زمانی که ازدوربین استفاده نمیکنین اون رو در کیف قرار بدین تا از شر نمک و شن در امان بمونه.همیشه لنز رو با یک فیلتر بپوشونین تا از خراش لنز جلوگیری بشه ( خرید یه لنز جدید خیلی گرونتر ازخرید یه فیلتر جدید هست).

جعبه تجهیزات تمیز کننده لنز:برای خلاص شدن از ذرات نمک روی لنز ازمایع تمیزکننده لنز یا آب مقطر استفاده کنین.دوربین خود رو محافظت کنین و تا زمانی که آماده عکس گرفتن نشدین لنز رو بسته نگه دارین.این توصیه ها باعث میشه که مجبور نباشین بعدا دوباره لنز رو تمیز کنین.

آموزش عکاسی از دریا

منبع:سایت لنزک

|گروه هنری خواجویی|