آموزش عکاسی از کودکان

عکاسی از کودکان (به خصوص اگر زیر پنج سال باشند) یک کار بسیار چالش برانگیز هست و هر کسی که این کار را انجام داده باشه میدونه چطوریه. در این مقاله ۵ نکته ساده برای عکاسی از کودکان به شما عزیزان آموزش میدیم.

بچه ها معمولا توجه طولانی مدت ندارن، و ممکنه با ما همکاری نکنن (مثلا در زمینه ژست دهی)، یا دمدمی مزاج و غیر قابل پیش بینی باشن (خلق و خوی آنها می تواند هر زمان از خوشحالی به بدخلقی تبدیل شود)، اما میتونن مثل فرشته ها و جادویی نیز باشن!

با این حال، اگر می خواییم از بچه ها عکس بگیریم، باید بسیار صبور بوده و یک استراتژی ایجاد کنیم که بتونیم از اون در طول جلسات عکاسی از کودکان استفاده کنیم.

با بچه ها دوستانه رفتار کنید

این مهمترین وظیفه ماست و اگر موفقیت آمیز باشه، به اندازه کافی خوش شانس هستیم تا بتونیم چند عکس خوب بگیریم. در مورد بچه ها، تنها شروع به عکاسی کردن کارساز نخواهد بود و بنابراین ما باید کمی وقت بگذاریم و با اونها حرف بزنیم، به عنوان مثال درباره چیزهایی که مورد علاقه اون هاست، در نتیجه بچه ها می فهمن که ما رفتار دوستانه ای داریم و بدون ترس به ما نزدیک میشن.

همچنین باید بخندید یا تبدیل به دلقک بشیم، چون آموزش لبخند زدن به بچه ها گاهی اوقات میتونه باعث واکنش منفی شه. بنابراین ما یا هر بزرگسال دیگری در خانه «کودک» می تونیم بخندیم یا جوک بگیم تا لبخند طبیعی کودک رو ببینیم یا اداها و حرکات خنده دار دربیاریم تا به اون لبخند برسیم. حتی می تونیم از اونها بخواییم «لبخند نزنن» و اون ها عمدا لبخند میزنن!

آموزش عکاسی از کودکان

آموزش عکاسی از کودکان

تا حد ممکن سریع باشید

تمرکز بر روی هر چیزی به مدت طولانی برای کودکان دشواره، بنابراین چند دقیقه اول بهترین زمان برای به دست آوردن تصاویری با بهترین ژست دهیه. هنگامی که اونها تمرکز خود رو از دست میدن، سعی نکنیم اونها رو کنترل کنیم، بلکه در عوض اجازه بدیم در اون اطراف بدون و بازی کنن و از خلاقیت خود برای به دست آوردن تصاویر جالب استفاده کنیم.

آموزش عکاسی از کودکان

تا سطح جهان آنها پایین بیایید

شما باید تا سطح کودکان پایین بیایین تا تصاویر خوبی به دست بیاریین، چون عکاسی از یک پرسپکتیو بالاتر باعث میشه اونها کوچکتر از آنچه واقعا هستن به نظر برسن. همچنین، پایین اومدن تا سطح اونها به ما کمک می کنه تا با سوژه خود تعامل برقرار کنیم، پس زمینه بهتر و جزئیات بیشتری به دست بیاریم و همه چیز رو از دید بچه ها ببینیم.

آموزش عکاسی از کودکان

نگاه کردن به لنز

ایجاد پرتره های قدرتمند مهمه و این در مورد بچه ها نیز صادقه. شاید اگر والدین بچه ها یا بستگان دیگر اونها خیلی نزدیک یا درست در پشت دوربین بایستن (مثلا در حین بازی دالی)، بتونن کمک کنه تا بچه ها مستقیم به لنز نگاه کنن.

آموزش عکاسی از کودکان

به بچه ها جایزه بدهید

این مورد رو فراموش نکنیم، چون این در واقع راهی برای تشکر کردن از همکاری اون هاست. ما میتونیم در پایان جلسه به اونها جایزه بدیم، یا در حین کار که می تونیم نتایج شگفت انگیزی داشته باشیم.

اگر در وسط جلسه به اونها آب نبات یا اسباب بازی مورد علاقه شون رو بدیم، ممکنه خوش شانس باشیم و چند لحظه کاندید (تصادفی – بدون ژست دهی) از بچه های هیجان زده که از جایزشون لذت می برن رو ثبت کنیم (اینها ممکنه بهترین تصاویر باشن).

چند نکته سریع:

  • هنر است در فضای باز عکس بگیریم چون بچه ها هم از اون لذت میبرن.
  • سعی کنیم در طول ساعت طلایی یا در نور پخش شده (روز ابری یا به کمک دیفیوزر) یا در سایه هنگامی که نور شدید است، عکس بگیریم. اگه در فضای داخلی هستیم، نور پخش شده (به کمک پرده) از پنجره رو انتخاب کنیم.
  • اگه بچه ها دائما در حال حرکت هستن استفاده از مُد ردیابی ۳D رو امتحان کرده و از یک سرعت شاتر سریع برای متوقف کردن حرکت استفاده کنیم.
  • اگه بچه ها حرکت می کنن مقادیر f رو هوشمندانه انتخاب کنیم، چون دیافراگم خیلی باز می تونه تصویر رو خارج از فوکوس کنه.
  • استفاده از یک لنز زوم میتونه یک فاصله اطمینان به کودک بده، به طوری که احساس ترس نکن. همچنین میتونن به ما کمک کنه تا پس زمینه های مات به دست بیاریم.
  • بچه ها رو مجبور نکنیم کاری انجام دهن، در عوض با جریان پیش بریم.
  • در آخر، عکس های زیادی بگیریم. به عنوان مثال اگه چند بچه (دو یا سه) در عکس ها باشن، حالت چهره هر کدوم ممکنه در هر عکس متفاوت باشه، بنابراین به عکس های زیادی نیاز داریم تا از بین اونها بهترین ها رو انتخاب کنیم.

 

گروه هنری خواجویی