مفهوم تعادل در ترکیب بندی عکاسی

مفهوم تعادل در ترکیب بندی عکاسی

تعادل یکی از تکنیک‌های ترکیب بندیه که اجزای تصویر رو به گونه‌ای کنار هم قرار میدن که وزن بصری اشیاء برابر باشه.هنگامی که اجزای مختلف یه عکس به یه اندازه توجه بیننده رو جلب کنه،شما به تعادل دست پیدا کردین.توی این مطلب ما برای شناخت و به کارگیری بیشتر تعادل به شما کمک میکنیم.

مفهوم تعادل در ترکیب بندی عکاسی

 

وقتی شما چیدمان صحنه ی خود رو انجام میدین،باید در مورد عناصر مختلف و اینکه چطور باهم تعامل و رابطه دارن، فکر کنین.

وقتی که شما قصد دارین چیدمان صحنه خود رو انجام بدین،باید راجع به عناصر و عوامل مختلف و چگونگی تعما و ارتباط اونا با همدیگه هم فکر کنین.

تعادل وقتی دارای هماهنگی باشه به صورتی که تمومی عناصر موجود توی صحنه با همدیگه ارتباط داشته باشن یه شکل خوشایندی رو برای بیننده ایجاد میکنه.وقتی شما به عکسی که منظره توی برکه یا دریاچه منعکس شده نگاه میکنین مفهوم تعادل وهماهنگی رو به خوبی درک میکنی.

مفهوم تعادل در ترکیب بندی عکاسی

دونستن اینکه چگونه اشیا داخل عکس رو متعادل کنین،مهارتیه که باید یاد بگیرین.مشکل عکس‌های غیرمتعادل اینه که نگاه کردن به اونا خسته‌کنندست و میتونن به سرعت بیننده رو خسته کنن.

توی ایجاد تعادل توی عکس عوامل مختلفی نقش دارن؛تعادل عناصر توی عکاسی هنگامی مهمه که به قاب‌بندی تصاویر خودتون فکر کنین.اگه مطلب ما در مورد قانون یک سوم رو خونده باشین،میدونین که قرار دادن سوژه توی نقطه‌ای به جز مرکز تصویر چطور باعث پویا شدن تصویر میشه.دلیل این امر اینه که عدم تقارن باعث میشه یه تصویر به خاطر تنش بصری که داره برای بیننده لذت‌بخش‌تر باشه.

تنها مشکل قانون یک سوم اینه که این قانون میتونه فضای خالی زیادی توی عکس شما به جای بذاره و باعث بشه بیننده احساس کنه صحنه خالیه.توی برخی لحظات این تکنیک ممکنه خیلی اثرگذار باشه اما در غیر این صورت باید سعی کنین وزن بصری سوژه رو با قرار دادن اشیاء دیگه توی فضای خالی تصویر،متعادل کنین.

همونطور که اشاره شد دو تکنیک اصلی تعادل توی ترکیب بندی عکاسی عبارتن از تعادل رسمی و تعادل غیررسمی.

|گروه هنری خواجویی|

تعادل رسمی

یکی دیگه از اسم‌های تعادل رسمی،تعادل متقارنه.تنها کاری که برای دستیابی به این تعادل باید انجام بدین،اینه که تصویر رو به گونه‌ای قاب‌بندی کنین که یه عنصر مشابه ( یا بیشتر) توی دو طرف یه سوژه تکرار شده باشه.

عکس زیر یه نمونه از تعادل رسمیه ببینین چطور تخم مرغ با میزان فضای مناسب توی دو طرف وسط عکس قرار گرفته.همچنین شکل‌های مثلثی رنگی روی رومیزی نیز از این نوع تعادل پیروی میکنن.اگه قاب بندی این عکس به صورت دیگه ای انجام میشد (برای مثال با استفاده از قانون یک سوم) و تخم مرغ سمت راست یا چپ تصویر قرار گرفته بود،به احتمال خیلی زیاد باعث میشد تصویر نامتعادلی داشته باشین و یه طرف تصویر کاملا خالی باشه.

مفهوم تعادل در ترکیب بندی عکاسی

بیشترین استفاده از تعادل رسمی توی عکس‌های پرتره صورت میگیره.قرار دادن سوژه  وسط قاب برای یه عکس پرتره،کمک میکنه تموم عناصر مزاحم پس زمینه حذف بشن.همیشه بهتره یه پرتره رو به این صورت قاب بندی کنین. پس از گرفتن یه عکس استاندارد مانند این عکس،شما میتونین به مدل‌های دیگه قرار دادن مدل فکر کنین که از لحاظ بصری جالب‌تر هستن و در عین حال تعادل دارن. این کارو میتونین با کمک تعادل غیر رسمی انجام بدین.

مفهوم تعادل در ترکیب بندی عکاسی

تعادل غیررسمی

تعادل غیررسمی یکی از مدل‌های کمتر مشخص تعادل توی ترکیب بندی عکاسی هست و به توجه بیشتری نیاز داره.صحبت کردن به روش خاص در مورد این تکنیک سخته چون میتونین به روش‌های متفاوتی به اون دست پیدا کنین. به زبان ساده تعادل غیر رسمی توی ترکیب بندی عکاسی هنگامی رخ میده که عناصر غیرمشابه،همدیگه رو متعادل میکنن.توی این نوع تعادل اندازه عناصر تصویر خیلی مهم نیست اما بیشتر توصیه میشه عنصر بزرگ‌تر با عنصر یا عناصر کوچک‌تر متعادل بشن تا ترکیب بندی بهتری داشته باشین.

یه تصویر که ترکیب بندی اون با کمک تعادل غیررسمی به خوبی انجام شده اکثر اوقات نسبت به عکسی که به صورت رسمی متعادل شده،زیباتر به نظر میرسید.

احتمالا بهترین راه برای یادگیری تعادل ترکیب بندی غیررسمی دیدن عکس‌های مختلفیه که به زیبایی اونو نشون میدن.

مفهوم تعادل در ترکیب بندی عکاسی

به عکس بالا نگاه کنین و توجه کنین چطور این عکس با وجود دو سوژه متفاوت کاملا متعادل به نظر میرسه.موقعیت مرد گوشه سمت چپ پائین عکس به صورت کامل با موجود دریایی (که ابعاد کوچک‌تری داره) گوشه راست بالای عکس کاملا متعادل شده. اگه بتونین این عکسو بدون هرکدوم از این سوژه‌ها تصور کنین،کاملا غیرمتعادل به نظر میرسه.برای اگه موجود دریایی رو حذف کنین،قسمت پائین تصویر کاملا سنگینه و مردی که توی این قسمت قرار داره فقط به فضای خالی بالا نگاه میکنه توی این صورت بهتر بود از تعادل رسمی توی ترکیب بندی استفاده میشد و سوژه وسط تصویر قرار میگرفت.

مفهوم تعادل در ترکیب بندی عکاسی

عکس بالا یکی دیگه از مثال‌های خوب درمورد اینه که چطور دو عنصر با ابعاد مختلف میتونن همدیگه رو متعادل جلوه بدن.تابلویی که توی این تصویر وجود داره بلند و عمودیه ولی ساختمان عریض و افقیه.کنار هم قرار گرفتن ابعاد و جهت باعث میشه این دو جسم به خوبی همدیگرو تکمیل کنن.قرار گرفتن هر دو عنصر توی یه عکس باعث میشه این عکس به خوبی متعادل بشه.به مثال‌هایی که سمت راست تصویر قرار داره نگاه کنین و ببینید چطور این دو عکس غیرمتعادل به نظر میرسه.اگه ساختمان وسط عکس و نزدیک به تابلو قرار داشت،فضای خالی خیلی بزرگی سمت چپ قاب باقی میمونه و باعث میشد عکس غیرمتعادل به نظر برسه.همین احساس غیرمتعادل بودن در صورتی که تابلو رو وسط تصویر قرار بدیم به وجود میاد و یه فضای خالی  سمت راست عکس به وجود میاد.

قانون یک سوم و تعادل غیر رسمی در ترکیب بندی

اگه تابحال متوجه نشدین تموم مثال‌های بالا از قانون یک سوم پیروی میکنن.برای خلق عکس‌های خیلی خوب بهتره این نکته رو در نظر داشته باشین و از تکنیک تعادل غیر رسمی پیروی کنین.

منبع:دیدنگار

|گروه هنری خواجویی|