تفاوت فیلتر های اپتیکال و دیجیتالی

تفاوت فیلتر های اپتیکال و دیجیتالی

تفاوت فیلتر های اپتیکال و دیجیتالی

آیا هنوز جایی برای فیلتر توی کیف دوربین خود دارین؟ و از اونا برای عکاسی استفاده میکنین؟ زمان استفاده از فیلم و دوربین های آنالوگ،مجبور بودین به دلایل مختلف از انواع فیلتر ها استفاده کنین.یکی از این دلایل محافظت لنز در برابر ذرات معلق توی هوا و ضربات احتمالی وارده به لنز بوده،فیلتر ها اصلاح کننده تراز سفیدی روی فیلم بودن،مثلاً فیلتر های نارنجی رنگ و آبی رنگ برای عکاسی توی شرایطی که نور محیط به رنگ خاصیه بوده و با استفاده از این فیلتر ها می بایست رنگ محیط رو خنثی کرده و در حقیقت تراز سفیدی رو اعمال میکردن.این فیلتر ها رو باید بر اساس فیلمی که داخل دوربین بوده استفاده میکردین.در ادامه مقاله امروز در مورد فیلتر هایی که امروزه کاربردی هستن صحبت میکنیم.
دوربین های دیجیتالی نیازی به چنین فیلتر هایی ندارن،چرا که تراز سفیدی موجود توی اونا این قابلیتو داره که رنگ ها رو اونطور که باید باشن توی عکس ثبت کنن.
روز های قبل از روی کار آمدن فتوشاپ، برای ایجاد افکت در عکس هم باید از فیلتر استفاده می کردید، مانند استفاده از فیلتر Soft Focus (فوکوس نرم) برای ایجاد کردن فضایی مه گونه یا استفاده از فیلتر Graduated Tobacco (تنباکو تدریجی) برای تقویت عکس غروب.
این روز ها برای ایجاد کردن چنین افکت هایی لازم نیست از فیلتر استفاده کنین،همه این افکت ها رو میتونین توی مرحله ویرایش با استفاده از برنامه های دیچیتالی روی عکس اعمال کنین،توی Photoshop تموم این فیلتر ها رو میتونین با فیلتر های برنامه،ابزار ها و لایه های تنظیماتی انجام بدین.
پس امروزه تنها دلیل برای استفاده از فیلتر ها بر روی دوربین های دیجیتال محافظت از لنز هست، بله؟ نه دقیقاً! هنوز چند فیلتر وجود دارن که جایی توی کیف دوربین ها به خود اختصاص دادن:فیلتر پولاریزه فیلتر کاهنده نور یا ND و (با ارفاق) فیلتر Graduated ND (کاهنده نور تدریجی).
ساخت افکت هایی که این فیلتر ها به وجود میارن به صورت دیجیتالی کاری زمان بر و بسیار پیچیده و سخت هست، و برای به وجود آوردن اونا به صورت دیجیتالی باید توی لحظه عکاسی اقدامات لازم رو به شکلی دقیق انجام داده باشین.

تفاوت فیلتر های اپتیکال و دیجیتالی

فیلتر پولاریزه: واقعی (عکس سمت چپ) در مقابل ساختگی (عکس سمت راست)
فیلتر پولاریزه: واقعی در برابر ساختگی
فیلتر های پولاریزه انعکاس های نور موجود بر روی سطوح غیر فلزی را از بین می برند. استفاده از این فیلتر برای از بین بردن نور های شدید موجود بر روی سطح رودخانه ها و برکه ها بسیار مناسب است، همچنین می توانید با استفاده از آن انعکاس های شدید موجود بر روی شیشه ساختمان ها و ماشین ها را از بین ببرید.
این فیلتر مورد علاقه عکاس های منظره است، چرا که می توانند با استفاده از آن انعکاس های شدیدی که بر روی برگ ها وجود دارد و حواس بیننده را پرت می کنند حذف کنند، همچنین با استفاده از آن رنگ های تصویر غلظت بیشتری پیدا می کنند، و تضاد بین آبی آسمان و سفیدی ابر ها هم بیشتر می شود.
برای از بین بردن انعکاس و کم کردن اشعه های نور به صورت دیجیتالی، زمان بسیار زیاد و کار بسیار بسیار دشواری پیش روی خود خواهید داشت، و احتمال زیادی وجود دارد که اصلاً نتوانید این کار را انجام دهید. همانطور که در عکس بالا هم مشاهده می کنید، پنجره ها در عکس سمت راست که به صورت دیجیتالی انعکاس از روی آنها برداشته شده، اصلاً به زیبایی و شفافی پنجره های عکس سمت چپ نیستند، و این نشان دهنده مزیت و برتری استفاده از فیلتر پولاریزه در مقابل انجام این افکت به صورت دیجیتالی است.

|گروه هنری خواجویی|

 

تفاوت فیلتر های اپتیکال و دیجیتالی

فیلتر Natural Density یا ND: واقعی (عکس سمت چپ) در برابر ساختگی (عکس سمت راست)
فیلتر ND: واقعی در برابر ساختگی
اگه میخواین افکت ماتی حرکت (Motion Blur) رو توی عکس خود نشون بدین، استفاده از یه فیلتر ND میتونه خیلی به شما کمک کنه.این فیلتر ها شیشه ای با رنگ خاکستری خالص هستن که کار اونا تنها کم کردن نور ورودی به لنز و در نتیجه سنسور هست.
این فیلتر ها با قدرت های متفاوتی وجود دارن،هر کدوم از این فیلتر ها با توجه به قدرت و مقدار Stop یا پله ای که از نور ورودی به لنز کم میکنن نام گذاری شدن.بنابراین، ۳ stop ND (که با نام های ۰٫۹ ND و ND9 هم شناخته میشن) فیلتریه که به مقدار ۳ stop (سه پله) از نور ورودی به لنز کم میکنه.
برای مثال،میتونین با انتخاب سرعت شاتر ۱/۱۵ ثانیه توی ثبت تصویری که توی حالت عادی سرعت شاتر مناسب برای گرفتن اون ۱/۱۲۰ ثانیه هست بزرگنمایی کنین (هر بار که سرعت شاتر دو برابر یا نصف میشه،یعنی به اندازه یه پله یا stop توی نوری که به لنز برخورد میکنه کم شده،بنابراین از ۱/۱۲۰ ثانیه تا ۱/۶۰ ثانیه ۱ stop نور تغییر میکنه،از ۱/۶۰ ثانیه تا ۱/۳۰ ثانیه ۱ stop نور تغییر میکنه، از ۱/۳۰ ثانیه تا ۱/۱۵ ثانیه هم ۱ stop نور تغییر میکنه)

 

تفاوت فیلتر های اپتیکال و دیجیتالیبدون استفاده از فیلتر Graduated ND: اگه بخواهید نورسنجی رو بر اساس زمین تنظیم کنین آسمون بیش از حد روشن میشه (عکس سمت چپ)، اما اگه بخواین نورسنجی رو بر اساس آسمون تنظیم کنین،زمین توی عکس خیلی تاریک میشه (عکس سمت راست)

Graduated ND:واقعی یا ساختگی

فیلتر کاهنده نور تدریجی (Graduated ND) به شما این امکان رو میده که جزئیات رو هم توی آسمون روشن و هم توی پیش زمینه تاریک ثبت کنین.بدون استفاده از این فیلتر اختلاف نوری بین آسمون و زمین میتونه اونقدر زیاد باشه که دوربین نتونه با هیچ تنظیمات نوردهی ای جزئیات رو توی هر دو منطقه توی یه عکس ثبت کنه.
اگه نورسنجی رو روی زمین انجام بدین و اونو به درستی نوردهی کنین،ممکنه آسمون بیش از حد توی عکس روشن بشه و هیچ جزئیاتی از اون دیده نشه،ولی اگه نورسنجی رو بر اساس آسمون انجام بدین و اونو به درستی نوردهی کنین،زمین خیلی تاریک میشه.
اما اگه از فیلتر Graduated ND استفاده کنین و قسمت تیره این فیلتر رو روی آسمون تنظیم کنین و قسمت روشن اونو  روی قسمتی از کادر که زمین هست قرار بدین،عکسی دارین که نور هر دو منطقه تقریباً به یه اندازست.
اما میشه گفت امروزه حمل کردن چنین فیلتری توجیه چندانی نداره،چرا که میشه تأثیر این فیلتر رو با استفاده از Photoshop و بعد از عکاسی هم انجام داد.
چندین راه برای این کار وجود داره،یه راه ایجاد کردن فیلتر کاهنده نوری مانند فیلتر Graduated ND به صورت دیجیتالی هست،به صورتی که توی قسمت روشن کادر میزان روشنایی کم بشه و توی قسمت تاریک تر کادر به همون شکلی که هست باقی بمونه،یا کمتر تأثیر داشته باشه و یا حتی زمین رو هم در صورت لزوم کمی روشن تر کنین،البته چنین کاری زمانی میتونه به خوبی صورت بگیره که اختلاف نوری زمین و آسمون چندان زیاد نباشه.
اگه اختلاف نوری زمین و آسمون بیش از اینهاست،بهتره از تکنیک براکت استفاده کنین (چند عکس با نوردهی های متفاوت بگیرین)، این کارو باید با استفاده از سه پایه انجام بدین و چند عکس با نوردهی های متفاوت بگیرین و بهترین عکس از آسمونو با بهترین عکس از زمین تلفیق کنین و عکسی بسازین با نوردهی مناسب توی تموم نقاط.

تفاوت فیلتر های اپتیکال و دیجیتالی

فیلتر Graduated ND:واقعی (عکس سمت چپ) در ماقبل ساختگی (عکس سمت راست)

|گروه هنری خواجویی|