اصول طلایی ترکیب بندی در عکاسی

سلام دوستان امید وارم که حالتون عالی باشه من الهه حلاج از گروه هنری خواجویی هستم و امروز با آموزش جذاب اصول طلایی ترکیب بندی در عکاسی در خدمت شما عزیزان هستم پس تا آخر این مقله با من همراه باشید .

ترکیب بندی در عکاسی به معنای تعادل و قرار گیری درست عناصر در تصویر هستش که رعایت کردن این نکات هست که باعث تمایز عکس ها با هم دیگه میشه

یکی از این قوانین قانون یک سوم هستش که به این معناست که عکس ها بر اساس خطوط افقی و عمودی تقسیم بندی میشن و در نقاط اتصال این خطوط باید باید سوژه های اصلی قرار بگیرن .

این یک فرمول واقعی بر اساس اصول ریاضی هستش . که می تونیم عکس ها رو با خطوط فرضی مجسم کنیم .

 

اصول طلایی ترکیب بندی در عکاسی

 

یکی دیگه از این قوانین نسبت طلایی عکسه : اینکه سوژه ها باید بر روی خطوط منحنی قرار بگیرن و بهش خطوط حلزونی هم میگن . این نوع ترکیب بندی به نسبت ترکیب بندی یک سوم خیلی پیچیده تره . که باعث میشه بیننده زمان بیشتری رو برای فهمیدن عکس بزار و خیلی از عکاس ها به دلیل سخت بودن اون از این قانون استفاده نمیکنند و بیشتر از قانون یک سوم استفاده میکنند . این نسبت طلایی بیشتر در آثار رنسانس دیده شده .و کاربرد اون بیشتر در عکی های منظره و طبیعت هستش و باعث میشه که تصاویر یک حالت مینیمال و جذاب بگیرن .

 

اصول طلایی ترکیب بندی در عکاسی

 

یکی دیگه از قوانین  : قانون خطوط هستش که در اون خطوط افقی و عمودی رعایت میشن به طوری که در این عکس ها حس تعادل و انسجام بیشتر مشخص میشه و همینطور برای عکس های فضای شهری و ساختمان ها بیشتر استفاده میشن .

 

اصول طلایی ترکیب بندی در عکاسی

 

قانون فضای منفی : این قانون فضای پست به صورت ساده یا محو انتخاب میشن که اینجوری باعث میشه سوژه ی اصلی خیلی به چشم بیاد و توی مرکز توجه قرار بگیره .

 

اصول طلایی ترکیب بندی در عکاسی

 

قانون استفاده ار رنگ های متضاد : با استفاده ار رنگ های متضاد و برعکس هم باعث جذابیت چند برابری عکس ها میشه و گاهی این رنگ های متضاد مکمل های مناسبی برای همدیگه میشن مثل رنگ قرمز و سبز توی این تصویر .

 

اصول طلایی ترکیب بندی در عکاسی

 

اکثر دوربین های DSLR دارای شبکه ی خطوط هستند اما اگه دوربین شما این قابلیت رو نداشت بهتره که از یک تراز سنج استفاده کنید . همچنین میتونید از سه پایه برای کادر بندی بهتر هم استفاده کنید اینجوری لرزش دست هم موقع عکاسی از بین میره .

یکی از اساتید خوب عکاسی من در دوران دانشگاهی همیشه این نکته را به ما یادآور میشد که چشم شما باید به یک لنز عکاسی تبدیل شود .

حالا برای اینکه شما هم بتوانید این تمرین را انجام بدین میتونید از یک کادر مستطیلی با استفاده از مقوا کمک بگیرین 

یا اینکه مثل شکل زیر با استفاده از دست هاتون یک کادر مستطیلی بوجود بیارین اینکار باعث میشه که فضا های بیخودی و اضافی حذف بشن و فقط فوکوس روی سوژه باشه . و باعث میشه که از گیجی و سردرگمی خارج بشین .

 

اصول طلایی ترکیب بندی در عکاسی

 

امیدوارم که این مطالب کاربردی براتون مفید بوده باشه موفق و موید باشید .