۱۰ دلیل برتری عکاسی در فرمت RAW

۱۰ دلیل برتری عکاسی در فرمت RAW

مقدمه : قطعاً شما هم به‌‌‌عنوان یک عکاس، حتی اگر خیلی هم تازه‌‌‌وارد باشین، در رابطه با عکاسی در فرمت RAW شنیدین. عکاسی در فرمت RAW مزایای زیادی داره و همه‌‌‌ی ما معتقدیم که بهتره در این فرمت عکاسی کنیم. ما در این مقاله قراره به شما بگیم ، دقیقاً به چه علت‌‌‌هایی بهتره عکس‌‌‌های خودمون رو در فرمت RAW ذخیره کنیم.

عکاسی RAW و اساسا فرمت RAW چیست؟ 

RAW فرمت فایلیه که تمام اطلاعات تصویر رو همون طوری که روی سنسور ضبط شدست، ذخیره می‌‌‌کنه. زمانی که در فرمتی مثل JPEG عکاسی کنیم، اطلاعات تصویر، فشرده سازی شده و در نتیجه بخش‌‌‌هایی از اون از دست میره؛ اما به این علت که در عکاسی در فرمت RAW هیچ گونه فرآیند فشرده سازی رو تجربه نمی‌‌‌کنن، طبیعتاً فایل‌‌‌های دارای این فرمت، اطلاعات بیشتری رو ذخیره کرده و کیفیت بهتری هم دارن. این امر فرآیند اصلاح عکس‌‌‌های فرمت RAW رو بسیار آسون تر می‌‌‌کنه.

خوشبختانه بسیاری از دوربین‌‌‌ها، حتی از انواع ساده‌‌‌ی دوربین کامپکت و پوینت اند شوت ( Point And Shoots ) قادر هستن عکس‌‌‌ها رو در فرمت RAW ثبت کنن. دوربین‌‌‌های حرفه‌‌‌ای‌‌‌تر DSLR و دوربین بدون آینه ( Mirror Less ) هم همگی دارای این ویژگی هستن.

در میان مزایای متعدد عکاسی در فرمت RAW ،  از مهمترین‌‌‌ها رو در ادامه مشاهده میکنیم :

۱- دستیابی به بالاترین کیفیت ممکن :

قطعاً این موضوع یکی از مهمترین مزایای عکاسی در فرمت RAW ست. زمانی که ما در فرمت RAW عکاسی می‌‌‌کنیم، در واقع تمام اطلاعات دریافتی سنسور رو ذخیره می‌‌‌کنه و این یعنی حداکثر کیفیت ممکن تصویر.

اگه این جوری فکر کنیم، تمام دوربین‌‌‌ها قادرن از نظر فنی، در فرمت RAW عکاسی کنن و این موضوع حقیقت داره. حتی در دوربین‌‌‌هایی که قابلیت پردازش فایل RAW رو ندارن، تصویر اول در این فرمت ضبط شده و بعد با فشرده سازی، به فایل JPEG تبدیل میشه. این حجم از اطلاعات کامل در فرمت RAW باعث میشه که ما در کامپیوترمون هر جور که دوست داشته باشیم، اون هارو ویرایش کنیم

۱۰ دلیل برتری عکاسی در فرمت RAW

۱۰ دلیل برتری عکاسی در فرمت RAW

۲- ضبط دامنه‌‌‌ی گسترده‌‌‌تری از سطوح روشنایی :

دامنه‌‌‌ی روشنایی، تعداد استاپ‌‌‌های نوریه که در یک عکس از رِنج سفید مطلق تا سیاهی مطلق وجود داره. هر چقدر این سطوح رنگی، دامنه‌‌‌ی گسترده‌‌‌تری داشته باشه، تنالیته‌‌‌ی نوری تصویر ما زیباتر و نرم‌‌‌تره. حالا جالبه بدونین در یک فایل JPEG ، ۲۵۶ سطح نوری یا در اصطلاح « استاپ » وجود داره. این در حالتیه که این عدد در عکاسی در فرمت RAW چیزی بین ۴۰۹۶ تا ۱۶۳۸۴ هست.

این مشخصه با عبارت بیت ( bit ) شناخته میشه. فرمت JPEG تصاویر رو با ۸ بیت ذخیره می‌‌‌کنه در حالی که این عدد در عکاسی RAW و در این فرمت ۱۲ تا ۱۴ بیت هست.

این تفاوت اعداد، تاثیری چشم‌‌‌گیر در کیفیت عکس نهایی داره. این استاپ‌‌‌های بیشتر روشنایی، به ما اجازه میده تا دسترسی و تنظیمات بیشتری نسبت به نوردهی، بخش‌‌‌های سیاه کادر، جبران نوردهی، ایجاد کنتراست و روشن‌‌‌تر کردن فضای عمومی عکس، داشته باشیم. این عملیات به‌‌‌صورت کامل و بدون اون که کوچک‌‌‌ترین آسیبی به کیفیت عکس ما وارد کنه، در فرمت RAW اجرا میشه.

۳- اصلاح آسان نور مازاد یا کمبود نور تصویر :

در بسیاری از مواقع پیش میاد که با بهترین نورسنجی‌‌‌ها نیز عکس نهایی، نیازمند اصلاح نوریه. عبارت جبران نوردهی، دقیقاً برای پاسخ به این مشکل به‌‌‌وجود اومده. شرایط مختلف آب و هوایی و یا مشکلات در زمانبندی سفرهای عکاسی، موجب میشه همیشه فرآیند عکاسی، در زمان خود و با نور ایده آل، پیش نره.

در این مواقع هست که عکاسی در فرمت RAW میتونه کمبود یا مازاد نور صحنه رو به‌‌‌راحتی جبران کنه. دلیل این موضوع نیز همان حجم بیشتر اطلاعات فرمت RAW نسبت به سایر فایل‌‌‌هاست. رفع مشکل سایه‌‌‌های سنگین و یا روشنایی‌‌‌های شدید عکس، در عکاسی RAW خیلی اسونه

۴- تسهیل استفاده از امکانات وایت بالانس ( White Balance ) :

زمانی که عکاسی JPEG انجام بدیم، تنظیمات وایت بالانس روی فایل نهایی اعمال و ذخیره میشه و تغییر اون پیچیده و محدود می‌‌‌گرده. هنگام عکاسی در فرمت RAW نیز تنظیمات وایت بالانس ضبط میشه؛ اما گستردگی لایه‌‌‌های اطلاعاتی فرمت RAW ، تغییر ساختار وایت بالانس رو بسیار راحت‌‌‌تر می‌کنه.

قطعاً یکی از اصلی‌‌‌ترین پایه‌‌‌های یک عکس خوب، رنگ‌‌‌های حقیقی و وایت بالانس دقیقه و عکاسی در فرمت RAW هر دوی این‌‌‌ها رو به ما ارائه میده ضمناً عکاسی در فرمت RAW تغییر این دو المان رو نیز بسیار اسون تر کرده .

۱۰ دلیل برتری عکاسی در فرمت RAW

۵- برخورداری از جزئیات بیشتر در عکاسی RAW :

زمانی که در فرمت RAW عکاسی کنیم، هنگام ویرایش فایل RAW در نرم‌‌‌افزار لایت روم ( Lightroom ) به ابزارهای شارپ کردن تصویر و همین‌‌‌طور الگوریتم‌‌‌های کاهش نویز اون، دسترسی کاملی داریم. این سطح از دسترسی و ابزارهای ویرایش، بسیار فراتر از تنظیمات هر دوربینی در بازار هست.

۶- لذت بردن از یک ویرایش تصویر کم ریسک :

در هنگام ویرایش تصویری با فرمت RAW ، ما در واقع هیچ تاثیری بر روی اطلاعات اورجینال فایل نمی‌‌‌گذاریم. در واقع ما مشغول چیدمان ساختار نمایشی فایل RAW در فرمی هستیم که قابل ذخیره و نمایش در فرمت‌‌‌های دیگر همچونTIFF  و JPEG هست.

این یعنی تحت هیچ اشتباه و حادثه‌‌‌ای، هیچ‌‌‌گاه فایل اورجینال ما آسیب نمی‌‌‌بینه. یکی از مزیت‌‌‌های اصلی عکاسی در فرمت RAW در همین هنگام خود رو نشون میده تا ما در هر لحظه بتونیم فایل ذخیره شده رو به حالت اورجینال خود برگردونیم.

یک حقیقت عجیب اما قابل آزمایش در رابطه با فایل JPEG این هست که هر بار که این فایل رو باز می‌‌‌کنیم، تغییراتی انجام میدیم و بعد اون رو دوباره در فرمت JPEG ذخیره می‌‌‌کنیم، میزانی از کیفیت اون رو می‌‌‌کاهیم. به این اتفاق در اصطلاح ( Lossy ) میگن. پس حداقل اگر در فرمت JPEG هم عکاسی می‌‌‌کنیم، قبل از هر ویرایش یک کپی از فایل اصلی خودمون میگیریم و بعد نسخه‌‌‌ی جدید رو ویرایش و ذخیره میکنیم.

۱۰ دلیل برتری عکاسی در فرمت RAW

۱۰ دلیل برتری عکاسی در فرمت RAW

۷- کیفیت بهتر چاپ با عکاسی در فرمت RAW :

به‌‌‌علت دامنه‌‌‌ی گسترده‌‌‌ی تُن‌‌‌های نوری و همین‌‌‌طور گستردگی بیشتر رنگ‌‌‌های موجود در اطلاعات فایل، پرینت عکس‌‌‌های RAW بالاترین میزان کیفیت و صحت رنگی رو دارن.

۸- امکان انتخاب ( Color Space ) در خروجی تصویر :

ابتدا با اصطلاح کالِر اسپِیس  ( Color Space ) کمی آشناشیم. این اصطلاح در واقع فرمت رنگبندی ماست. چیزی که بیشتر اون رو با نوع RGB و CMYK می‌‌‌شناسیم. در یک فایل RAW چندین دسته‌‌‌بندی رنگی مختلف تنها درگروه RGB وجود داره. تمامی این موارد یعنی عکاسی در فرمت RAW به ما این اجازه رو میده که به‌‌‌راحتی و با توجه به نوع انتشار عکس ( فضای دیجیتال همچون وب سایت‌‌‌ها و شبکه‌‌‌های اجتماعی یا پرینت عکس ) گروه رنگی خود رو تعیین کنه. البته بدون اون که کوچک‌ترین تغییری در کیفیت اون ایجاد کنیم و یا فایل اورجینال رو ویرایش کنیم.

زمانی که در فرمت RAW عکاسی کنیم و بخواییم تصویرمون رو در اینترنت منتشر کنیم، تنها کافیه مود عمومی RGB رو انتخاب کرده تا رنگ‌‌‌های عکس ما دارای حداکثر تطابق با مرورگرهای مختلف اینترنتی باشه.

اگه پیش‌‌‌نمایش پروژه عکاسی مشتریتون رو می خواییم ارسال کنیم، بهترین خروجی ( Abode RGB-1998 Color Space ) است.

اگه هم گسترده‌‌‌ترین رِنج رنگ‌‌‌های ممکن رو می خوایین ، خروجی ( ProPhoto RGB ) بهترین گزینه هست. همان‌‌‌طور که پیشتر گفتیم، Color Space های متعددی وجود دارن  که هر کدام برای یکی از سبک‌‌‌های عکاسی و شرایط انتشار تصویر، کاربرد داره؛ پس عکاسی در فرمت RAW ما رو قادر می‌‌‌سازه که از یک عکس در هر فضایی که میخوایین، بهترین خروجی رو داشته باشین.

۹- قرارگیری بهتر در چرخه‌‌‌ی مدیریت فایل‌‌‌های تصویر :

نرم‌‌‌افزارهایی همچون لایت روم ( Lightroom ) و آپرچر ( Aperture ) با سیستم مدیریت تصاویر، به عکاسان کمک کرده‌‌‌ تا بتونن صدها و هزاران عکس خود رو به‌‌‌راحتی دسته بندی و سازمان‌‌‌دهی کنن. این نرم‌‌‌افزارها به‌‌‌راحتی می تونن تصاویر RAW  ما رو مدیریت و دسته بندی کرده و در عین حال در یک زمان بتونن چندین عکس RAW رو پردازش کنن. قابلیتی که در نرم‌‌‌افزار فتوشاپ وجود نداره.

۱۰ دلیل برتری عکاسی در فرمت RAW

۱۰ دلیل برتری عکاسی در فرمت RAW

۱۰- عکاسی در فرمت RAW تنها انتخاب عکاسان حرفه‌‌‌ای :

عکاسی در فرمت RAW تقریبا تنها فرمتیه که مورد تایید آژانس‌‌‌های عکاسی و موسسات تبلیغاتیه. ما می‌‌‌بایست در صورتی که عکاسی رو به‌‌‌صورت جدی دنبال میکنیم، کار با این فرمت رو بیاموزیم و بتونیم به‌‌‌وسیله‌‌‌ی اون، کیفیت خروجی عکاسی خودمون رو ارتقا بدیم.

گروه هنری خواجویی