آموزش ۱۰ نکته برای عکاسی از مناظر انتزاعی

آموزش 10 نکته عکاسی از مناظر انتزاعی

آموزش ۱۰ نکته برای عکاسی از مناظر انتزاعی

من به عنوان یه عکاس،طرفدار پر و پا قرص چشم اندازهای وسیع و عکاسی با لنزهای واید هستم. اما گاهی اوقات چیزهای کوچکتر میتونن به همون اندازه چشمگیر و تاثیرگذار باشن.نکات آموزش عکاسی انتزاعی امروز به شما کمک میکنن یاد بگیرین،با نگاه کردن از نزدیک،فرصت های عکاسی مناظر انتزاعی رو در همجا پیدا کنین.و وقتی اونا رو دیدین،نتونین جلوی خود رو بگیرین که از اونا عکس نگیرین.این کار بسیار اعتیاد آوره!

به پایین نگاه کنین

ما معمولا رو به جلو نگاه میکنیم و تصویر بزرگتر رو میبینیم،اما زیبایی اغلب در زیر پاهای ماست. گاهی تا روی زمین پایین بیایین و رو به پایین نگاه کنین.انواع چیزهای جالب رو پیدا میکنین.به بافت روی سنگ ها،خطوط،گیاهان کوچیک،الگوها و کنتراست (تضاد) فکر کنین.بسیاری از اَشکال انتزاعی جالب رو میشه روی زمین پیدا کرد.

آموزش 10 نکته برای عکاسی از مناظر انتزاعی

|گروه هنری خواجویی|

الگوی ساده ترک های گِل

پوشش گیاهی پاییزی روی زمین

شما به یه لنز ماکرو نیازی ندارین

عکس های منظره انتزاعی میتونن با هر نوع لنزی گرفته بشن.من معمولا با یه لنز ۷۰-۲۴ (فوکوس نزدیک،یه پیش نیازه) یا گاهی اوقات با یه لنز بلندتر برای ثبت الگوها در فاصله دور عکاسی میکنم.

 

 

موج های شن سیاه ناشی از جزر و مد در ایسلند

 

به خطوط نگاه کنین

هنگام نگاه کردن به سوژه ها،خطوط رو پیدا کنین و سعی کنین اونارو در کادر خود متعادل کنین. خطوطی که از یه گوشه وارد کادر میشن،اغلب خوب عمل میکنن.خطوط در حال جریان،مثل عکس زیر،نیز حس خوبی به یه تصویر میدن.

 

ترکیبی از دو رنگ مجزا یا تُن های تیره و روشن اغلب در تصاویر انتزاعی خوب جواب میدن.

پرسپکتیو و مقیاس رو گمراه کننده کنین

این مورد نیز مربوط به دیدن چیزهای کوچکتر در تصویر «بزرگتر» هست.هنگام گرفتن تصاویر انتزاعی، مهمه که محیط اطراف رو نشون ندین.به این ترتیب بیننده هیچ ایده ای در مورد مقیاس و پرسپکتیو نداره.

به عنوان مثال،هنگامی که شما از بافت ماسه به شیوه ای درست عکس بگیرین،میتونه مانند تصویر یه بیابون از بالا به نظر برسه.جالبه که بیننده رو فریب بدین و کاری کنین که در مورد عکس شما فکر کنه.

اشیاء تنها رو در فضای منفی پیدا کنین

نشون دادن مقدار زیادی فضای خالی در کادر با یه سوژه کوچک،عکس انتزاعی خوبی میسازه.

به ساحل بروین!

ساحل اغلب مقدار زیادی بافت شن و ماسه داره.به خصوص زمانی که جزر و مد کم باشه،در همه جا میتونین الگوهایی رو در شن و ماسه پیدا کنین.اونا گاهی اوقات مانند تصاویر هوایی به نظر میرسن و بیننده رو در مورد زاویه عکاسی کاملا به اشتباه میندازن.

آب

آب به خودی خود شگفت انگیز هست.به ریزش آب از یه آبشار یا فقط یه شیر آب در خونه فکر کنین! آب در حال ریزش با قدرت های مختلف،الگوهای زیبایی ایجاد میکنه.هنگام عکاسی از آب در حال ریزش،از یه سرعت شاتر بسیار سریع (۱/۱۰۰۰ ثانیه یا سریع تر) استفاده کنین و فقط عکس بگیرین.میبینین که تعداد زیادی عکس های جالب به دست میارین!

اما نه فقط آب در حال ریزش. موج های دریا نیز بسته به اینکه چطور رفتار میکنن و نور چطور میتابه، میتونن عکس های جالبی ایجاد کنن.و همینطور آب یخ زده – آب یخ زده ترک ها و بافت یخی جالبی ایجاد میکنن.

نور شدید در طول روز اغلب برای عکاسی منظره خیلی خوب نیست،اما برای عکس های انتزاعی میتونه عالی باشه.با بازی با اَشکال و خطوط در سایه های شدید، گاهی اوقات میتونین تصاویر انتزاعی جالبی ایجاد کنین.

از نزدیک نگاه کنین

مناظر انتزاعی همه جا هستن،فقط باید یاد بگیرین که اونارو ببینین:بافت ها در سنگ ها،خطوط در گیاهان،ابرها و غیره.نکته مهم اینه که از نزدیک نگاه کنین.به هر چیزی که در زندگی روزمره خود میبینین از فاصله نزدیک تر نگاه کنین تا از اون همه چیزهای جالبی که میبینین،شگفت زده بشین.

ولی مراقب باشین،این کار بسیار اعتیادآوره!

منبع:سایت لنزک

|گروه هنری خواجویی|