نکاتی برای ژست عکس گرفتن

نکاتی برای ژست عکس گرفتن

بسیاری از افراد به‌اشتباه فکر می‌کنن کار مدل‌های حرفه‌ای به مهارت خاصی نیاز نداره. اونها به‌طور ذاتی زیبا هستن و فقط کافیه به دوربین نگاه کنن و خودبه‌خود عکسشون زیبا از آب درمیاد. اما همین افراد هنگامی که میخوان عکس بگیرن، تازه متوجه میشن که موفقیت در این کار به مهارت‌های خاصی نیاز داره و حتی زیباترین مدل‌ها نیز باید برای خوش عکس بودن با ژست گرفتن در مقابل دوربین آشنا باشن.

در این مطلب به ۱۲ مورد از نکاتی که سبب می‌شود عکس‌های زیبایی داشته باشیم اشاره میکنیم. البته به یک‌باره نمیشه همه‌ی این نکات رو فرا گرفت، باید اونها رو تمرین کنیم.

۱. چانه‌تان را به سمت جلو نگه دارید

یکی از نکات بسیار مهم در عکس گرفتن، اینه که گردن‌مون باید دیده شه. سرمون رو زیاد به یک‌طرف کج نکنیم. این کار سبب میشه نگاه‌مون سنگین و تحمل‌ناپذیر شه.

راه‌حل: سر و چانه‌مون رو کمی جلو و به سمت دوربین نگه‌ داریم. در این حالت گردنمون باریک‌تر به‌نظر میرسه و نوعی ظرافت و تناسب اندام در کل تصویر دیده میشه.

نکاتی برای ژست عکس گرفتن

نکاتی برای ژست عکس گرفتن

۲. دست‌به‌سینه نایستید

کج کردن سر به یک طرف و دست‌به‌سینه ایستادن درحالی‌که شانه‌ها کمی بالا قرار گرفتن، تصویرتان رو کاملا غیرطبیعی نشون میده. در این حالت خطوط بدن در هم محو میشن.

راه‌حل: هنگامی که روبه‌روی دوربین قرار می‌گیریم، بدن‌تون رو تا حدی به یک طرف زاویه بدیم. دست هامون رو پایین بیاریم و اونها رو کمی از خودمون دور نگه‌داریم. به‌این‌ترتیب، گردن‌مون بلندتر دیده میشه و خطوط بدن واضح‌تر به‌نظر میرسه.

نکاتی برای ژست عکس گرفتن

۳. به طرز قرار گرفتن بدن‌تان دقت کنید

حتی یک قوز کوچک در پشت‌مون می‌تونه سبب شه گردن‌مون کوتاه‌تر به‌نظر برسه و دور کمرمون رو پهن‌تر نشون بده.

راه‌حل: استخوان‌های شانه رو به هم نزدیک‌تر کنیم و پشت‌مون رو صاف نگه‌داریم. اگه روی صندلی نشسته‌ایم، به پشتی اون تکیه ندیم. سعی کنیم طوری بنشینیم که سه‌چهارم بدن‌مون به سمت دوربین باشه. این کار سبب میشه ساختار و خطوط دورتادور بدن واضح نشان داده بشه.

نکاتی برای ژست عکس گرفتن

۴. زاویه‌ی نشستن‌تان را تغییر دهید

هنگامی که کاملا روبه‌روی دوربین نشستیم، شکل بدن‌مون بزرگ‌تر از حد عادی به‌نظر میرسه. انتخاب زاویه‌ی اشتباه در عکس میتونه دست‌ها و پاهامون رو کوتاه‌تر از آنچه هستن نشون بده.

راه‌حل: برای رفع این مشکل، کافیه کمی زاویه‌ی نشستنمون رو از دوربین منحرف کنیم. برای اینکه پاهامون باهم ادغام نشه و لاغر و دراز به‌نظر نرسیم، یکی از پاها رو کمی بالاتر از دیگری قرار بدیم.

نکاتی برای ژست عکس گرفتن

نکاتی برای ژست عکس گرفتن

۵. تنه‌تان را به سمت دوربین بچرخانید

اگه تنه‌مون روبیش‌ ازحد از روبه‌روی دوربین منحرف کنیم، شونه مون  گرد و باریک و کمرمون پهن به‌نظر میرسه. از سوی دیگه، اگه کاملا بالاتنه رو به سمت دوربین بچرخانیم، جثه‌مون بزرگ‌تر نشان داده میشه.

راه‌حل: بهترین گزینه اینه که سه‌چهارم بدن‌مون رو به دوربین باشه (نمای سه‌رخ). در این حالت کمرمون لاغرتر و سینه‌مون بزرگ‌تر نشون داده میشه.

نکاتی برای ژست عکس گرفتن

۶. دست‌هایتان را به شکل مناسب قرار دهید

اگه در حالتی که کاملا روبه‌روی دوربین نشسته‌ایم، دست‌به‌سینه و به‌صورت شل و وارفته بنشینیم، شکل بدقواره‌ای پیدا میکنیم و کاملا غیرطبیعی به‌نظر میرسیم.

راه‌حل: یکی از بهترین گزینه‌ها برای حالت نشسته، شکل ساعت‌شنیه. یک پا رو روی دیگری قرار بدیم، هر دو آرنج رو روی زانوی پای فوقانی بذاریم. یکی از دست‌ها رو به شکل عمودی و دیگری رو به شکل افقی قرار بدیم. این کار سبب میشه خطوط بصری ظریفی ایجاد شه که هم صورت و هم شکل بدن مون رو برجسته‌تر و زیباتر نشون میده.

نکاتی برای ژست عکس گرفتن

۷. خطوط بصری ایجاد کنید

به‌ندرت ممکنه کسی در حالت صاف و مستقیم ایستاده با دست‌های آویخته در دو طرف بدن، خوش‌عکس به‌نظر بیاد. حتی ممکنه برخی از قسمت‌های لباس کاملا در هم محو شه. از اونجا که در این حالت خطوط بیرونی بدن‌مون تشخیص داده نمیشه، تصویری یک‌پارچه خواهیم داشت که جثه‌مون رو درشت‌تر و پهن‌تر نشون میده.

راه‌حل: دست‌هامون رو از بدن‌مون دور نگه‌داریم. سعی کنیم طوری اونها رو قرار بدیم که با ایجاد خطوط مستقیم و زاویه‌دار، شکل اصلی بدن‌مون تشخیص داده شه.

نکاتی برای ژست عکس گرفتن

۸. خطوط صاف و منحنی بدن‌تان را باهم ترکیب کنید

هیچ‌چیز جذاب‌تر از ترکیب خطوط منحنی و صاف نیست. سعی کنیم به شکل سه‌رخ در برابر دوربین بایستیم. یک فضای خالی در اطراف کمر ایجاد کنیم و یک دست‌مون رو روی ران بذاریم. با این‌کار خطوط منحنی در قسمت بالاتنه ایجاد میشه. اگه دست‌هامون رو به‌صورت درست قرار بدیم، تصویر زیبایی از ساختار کلی بدن‌مون داریم.

نکاتی برای ژست عکس گرفتن

۹. لباس‌های گشاد نپوشید

لباس‌های شل و گشاد هنگام عکس گرفتن ممکنه ما رو درشت‌تر و چاق‌تر از چیزی که هستیم نشون بده. علاوه‌براون، ساختار و شکل بدن‌مون بدقواره به نظر میرسه.

راه‌حل: اگه اصرار داریم از این نوع لباس‌ها استفاده کنیم، بهترین راه‌حل اینه که دستامون رو طوری قرار بدیم که گشادی لباس‌مون رو به عقب بزنه. مچ دستان‌مون رو به نمایش بذاریم و یکی از دست‌ها رو کمی بالاتر از دیگری در دوطرف کمرمون قرار بدیم. به‌طورکلی بهتره هنگام عکس گرفتن از این لباس‌ها استفاده نکنیم.

نکاتی برای ژست عکس گرفتن

۱۰. آرنج‌تان را به‌سمت دوربین قرار ندهید

هنگامی که یک بازومون رو در حالی روی سر یا گردن‌مون قرار دادیم که آرنج‌مون مستقیم به‌سمت دوربینه، دست‌تون کوتاه و غیرطبیعی به نظر می‌رسه.

راه‌حل: اگه می‌خواییم دست‌هامون در عکس نشون داده شه، باید طوری اونها رو قرار بدیم که بهترین تصویر رو از ما ارائه کننه. برای این کار آرنج‌مون رو کمی به‌سمت پهلو ببریم تا خطوط بصری بدن‌مون قابل تشخیص باشنه. (به تصویر دقت کنید.)

نکاتی برای ژست عکس گرفتن

۱۱. لمس کردن صورت به شیوه‌ی مدل‌های حرفه‌ای

اگه کف‌دست‌مون رو کاملا روی صورت قرار بدیم، علاوه‌بر اینکه صورت‌مون کوچک‌تر جلوه می‌کنه، سبب میشه ویژگی‌های دیگرمون به چشم نیاد.

راه‌حل: کف دست‌مون رو روی صورت‌مون مماس نکنیم. دست‌مون باید به نحوی قرار بگیره که به ترسیم خطوط چهره و برجسته‌سازی اونها کمک کنه. یاد بگیریم چطور با دستامون به نقاط معینی از چهره (و کل بدن) اشاره کنیم که بدون لمس کردن زیبایی اون رو نمایش بده. نکته مهم دیگه اینه که هنگام عکس گرفتن هرگز دست‌مون رو روی سر یا صورت قرار ندیم.نکاتی برای ژست عکس گرفتن

 

۱۲. صورت‌تان را برجسته‌تر نشان دهید

بسیاری افراد هنگام عکس‌گرفتن، دست‌شون رو به شکل مشت درمیبارن و چانه شون رو روی اون تکیه میدن. این کار کاملا اشتباهه و سبب میشه عکس‌مون غیرطبیعی به‌نظر بیاد.

راه‌حل: یک ایده‌ی بهتر اینه که انگشتامون رو طوری زیر صورت قرار بدیم که خطوط صورت تیز و برجسته نشون داده شه. برای اینکه حالت طبیعی به دست‌مون بده، ابتدا یک و سپس دو انگشت‌مون رو جمع کنیم، سپس اونها رو آزاد کنیم و به همان حالت نگه‌داریم.

نکاتی برای ژست عکس گرفتن

 

گروه هنری خواجویی