انواع لوگو

انواع لوگو

امروز میخوام تو رو با انواع لوگوها آشنات کنم

ما انواع لوگوها رو هر روز روی لباس، ماشین، تلفن و خیلی چیزای دیگه میبینیم اما طراحی لوگو پیچیده تر از چیزی هست که فکرشو میکنیم، مخصوصا وقتی که دنبال یک طراحی خاص و در عین حال کاربردی و با مفهوم باشیم.

انواع لوگو

لوگوها نشون دهنده چی هستن

یه لوگوی خوب نشون دهنده‌ی کمپانی شما هستش و باعث میشه تا برند شما یه رابطه دائمی میون مشتری و شما ایجاد کنه و قبل از این که مشتری وارد شرکت شما بشه یا سایت شما رو ببینه این لوگوی شماست که معرفیتون میکنه و به نوعی با شخص مقابل صحبت میکنه.

انواع لوگو

ویژگی ‌یه لوگوی خوب

اگه طراح گرافیک هستید یا دنبال سفارش طراحی لوگو هستید، باید ویژگی‌ های انواع لوگو و یه لوگوی خوب رو بدونید یا اصول مربوط به طراحی اونو تو نظر خودتون داشته باشید. بهترین لوگوها این چهار ویژگی رو دارن:

سادگی:
بیشتر لوگوها یا به رنگ سیاه و سفید هستن یا از یه رنگ تشکیل شدن و تو اندازه های مختلفی طراحی میشن. سادگی تو طراحی لوگو به این دلیل اهمیت داره که اگه لازم باشه روی کلاه، روی اتوبوس، وب سایت، روزنامه یا تلویزیون قرار بگیره هیچ مشکلی ایجاد نکنه.

انواع لوگو

زیبایی شناسی:
لوگوها بیشتر به صورت تایپوگرافی یا سمبل هستن که خیلی هم برای برای مردم جذاب هستش.

انواع لوگو

ارتباط بین ایده، اصل و توصیف شرکت:
شرکتا از لوگو برای شناخت برند خودشون استفاده میکنن. به عنوان مثال تا حالا توجه کردید که پیکان نارنجی تو آرم آمازون A تا Z رو نشون میده؟ منظور از این علامت فروش هر چیزی که ضروری هستش.
یه مؤلفه اصلی تو لوگو، استفاده از رنگاست که میتونه احساسات مختلفی رو به وجود بیاره و شخصیت برندتونو به مصرف کننده‌ها نشون میده.

انواع لوگو

خاطره انگیز:
لوگوهایی که به راحتی به خاطر سپرده میشن تأثیر خیلی قوی توی ذهن مخاطب ایجاد میکنن، ارزشمند هستن که کمک خیلی زیادی میکنه تا برند و یا شرکت شما تو اذهان مردم سریع تر نفوذ کنه.

انواع لوگو

حالا بریم سراغ انواع لوگو

لوگو تصویری

این لوگوها بصورت سمبلیک طراحی میشن و بیننده تصویری رو از نماد اون کسب و کار میبینه. لوگوهای تصویری معمولا برای شرکتا، سازمانا و ارگان ها استفاده میشن. این تصویرا وظیفه انتقال واضح یا انتزاعی این کسب و کارها رو دارن در واقع نمادها یا به موضوع فعالیت شرکت اشاره میکنن و یا مفاهیم خاصی رو به همراه دارن.

انواع لوگو

مزیت لوگوهای تصویری این که به راحتی چشم بیننده با هر ملیت و زبونی رو متوجه خودشون میکنن و اگه لوگو اصولی و حرفه ای طراحی شده باشه به راحتی وارد ذهن بیننده میشه .
لازم به ذکر تو این نوع لوگو در صورتی که لازم باشه اسم برند به صورت فونت آماده کنار تصویر درج میشه.

انواع لوگو

لوگو نوشتاری یا لوگو تایپ

در حالی که لوگوهای تصویری برای برندهای بزرگ و جهانی مناسبن، لوگوتایپ مزیت‌هایی برای شرکتای کوچیک و متوسط داره. این مدل روی اسم شرکت تاکید داره تا کاری کنه که بیشتر شناخته بشه. بهتراز این مدل زمانی استفاده بشه که اسم تک کلمه ای و به یاد موندنی باشه. با استفاده از فونت مناسب، شما میتونید لوگویی بسازید که حس پیچیدگی و حرفه ای بودن رو منتقل کنید.

انواع لوگو

شرکتای بزرگی هم از لوگو تایپ استفاده کردن و لوگوی خودشونو بر اساس اسم شرکت طراحی کردن. از میون معروف‌ترین اونا میتونیم به دیزنی، پینترست و فداکس اشاره کنیم.

بعضی از این لوگوها از یه رنگ استفاده کردن درحالیکه شرکتای دیگه با استفاده از دو رنگ، جلوه های بصری بیشتری به لوگوشون دادن. تغییر رنگ میتونه باعث ایجاد واکنش احساسی بشه و همینطور یه راهی هست برای شرکتا تا علاوه بر ایجاد ارتباط میون لوگو و برند، به لوگو حالتی متفاوت بدن.

انواع لوگو

لوگو انتزاعی

لوگوی انتزاعی یه شکل هندسی هست که نشون دهنده نام تجاری اون شرکت. اگر بخوایم به نمونه‌های مشهور اشاره کنیم میتونیم از پپسی و آدیداس اسم ببریم
لوگوی پلی استیشن یه نمونه خیلی  چشمگیر و عالی هستش چون برند شرکت رو تو یه تصویر واحد به صورت منحصر به فرد ارائه میده.

انواع لوگو

فایده اصلی لوگو انتزاعی این که نشون دهنده‌ی فعالیتی که شرکت به صورت نمادین انجام میده یعنی به نوعی با رنگ و فرم خاص خودش مفهوم و احساسات برند رو القا میکنه.
خوبی استفاده از این نوع لوگو این که از همون ابتدا مارک تجاری خودش رو از سایر برند ها متمایز میکنه مثلا برای شناختن اسم نایک ، نیازی به دیدن کلمه اون ندارید حتی اگر با مارک ناآشنا باشید. اینجاست که لوگوهای انتزاعی تاثیر خودشون رو نشون میدن.

انواع لوگو

لوگو ترکیبی

این لوگو ترکیبی از لوگو تصویری و نوشتاری هست تو لوگو ترکیبی تصویری به عنوان نماد برند و نوشتار به صورت اختصاصی برای نام برند طراحی میشه. تو لوگو ترکیبی باید سعی بشه طراحی لوگو طوری باشه که هارمونی نوشتار و تصویر با هم هماهنگ باشه. به عنوان مثال تصویری که در قالب دایره یا خطوط منحنی طراحی شده اگه لبه های حروف نوشتار اونم گرد و منحنی باشه لوگو زیباتر جلوه میکنه.

انواع لوگو

مطمئن بشید که تصویری برای لوگوی ترکیبی خودتون انتخاب کنید که بتونید پیام مورد نظر خودتونو به مخاطب برسونید. در مورد آدیداس، لوگو میتونه اسم کمپانی رو با یه شکل ویژه به اشتراک بذاره. بعضی از شرکتا براساس سرویس دهی، با استفاده از تصویر افراد تو لوگو اهمیت کارکنان شرکت تو ارتباط با مشتریا تاکید میکنن.

انواع لوگو

خب دوستای عزیزم امیدوارم براتون مفید بوده باشه. ممنونم که همراه من بودید موفق باشید.