کاربرد چتر در عکاسی

کاربرد چتر در عکاسی

توی این مقاله میخوایم به بررسی چتر توی عکاسی بپردازیم و ببینیم چه کاربردی داره پس با من همراه باشید.

چتر عکاسی یکی از تجیهزات نورپردازی توی عکاسیه که مثل رفلکتور عمل میکنه.

یکی از کاربردهای چتر توی عکاسی تابوندن نور نرم به سوژه و پخش کردن نور مستقیم فلشه.ساختار چتر عکاسی مثل ساختار سافت باکسه و برای اینکه نور انعکاس بهتری داشته باشه از رنگ روشن سفید یا نقره ای توی قسمتای داخلی اون و از رنگ مشکی برای قسمتای بیرونی اون استفاده میشه.

این وسیله پر کاربرد یا رفلکتور هستن یا دیفیوژر که در هر دو صورت نور رو یجوری پخش میکنن که توی مرکز نور بیشتر باشه و اطراف اون نور کمتر.

چتر عکاسی برای روشن کردن قسمتای سایه توی صحنه عکاسی کاربرد داره و انعکاس نور توی تصویر کمتر از تابش مستقیم فلشه.از چتر بیشتر برای عکاسی پرتره و عکاسی صنعتی استفاده میشه.مهمترین علت استفاده از چتر برای نور نرم ارزون بودنش نسبت به بقیه تجهیزات مشابهه.

چتر parabolic که اندازه ای بزرگتر و گردتر نسبت به چترهای سنتی داره.با حذف سایه های مزاحم،چتر رو با فاصله بیشتری از سوژه قرار بدید و از نوری ملایم توی صحنه عکاسی بهره ببرید.

نور داخل چتر تابیده میشه و انعکاس اون به سوژه میرسه.این چترها برای عکس های گروهی خیلی خوبن.

چتر دیفیوژر که لایه بیرونی و داخلی  اون هر دو سفیدن.نور از اون رد شده و به سوژه میرسه.توی این روش میشه چتر رو به سوژه نزدیک تر کرد و در نتیجه نوری کمتری هدر میره.این مدل برای عکس های تک نفره مناسبن.

چترهای انعکاسی جوری طراحی شدن که نور فلش داخل او‌نا تابونده میشه و سطح داخلی چتر نور رو منعکس میکنه. این مدل چترها علاوه بر بزرگ‌تر کردن منبع نور و تولید نور ملایم،امکان محدود کردن و کنترل اونو هم میدن.

|گروه هنری خواجویی|

چترهای رفلکتور رنگای مختلفی دارن:

کاربرد چتر در عکاسی

چتر های سفید: از چترهای سفید برای روشن‌تر کردن سایه‌ها استفاده میشه.نور خیلی نرمی به وجود میاره و رنگ نور رو تغییر نمیده.

کاربرد چتر در عکاسی

چترهای نقره ای:از چترهای نقره‌ای برای افزایش نور بدون تأثیر روی رنگ استفاده میشه.این چترها کمترین اتلاف نور رو دارن ولی نوری که تولید میکنن به نرمی چترهای سفید نیست.

کاربرد چتر در عکاسی

چترهای طلایی:از این نوع چترها برای گرم کردن نور روی سوژه استفاده میکنیم.این نوع چترها برای عکاسی پرتره توی محیط باز از محبوبیت زیادی برخوردارن.

امیدوارم که این مقاله برای شما مفید بوده باشه.

|گروه هنری خواجویی|