چه کنیم فونت ها با بیننده حرف بزنند؟!

چه کنیم فونت ها با بیننده حرف بزنند؟!

چه کنیم فونت ها با بیننده حرف بزنند؟!

چه کنیم فونت ها با بیننده حرف بزنند؟!

احتمالا تا حالا  پیش اومده که به دلیل یه تایپوگرافی غیراستاندارد،از یه وب سایت زده شده باشین.این اتفاق ممکنه در نتیجه استفاده از یه فونت دست نویس ناخوانا،فاصله کم حروف و متراکم شدن متن،کوچک بودن بیش از اندازه متن و… بوده باشه.در هر صورت،این اتفاق شما رو وادار به ترک سایت کرده و اونا شانس ارتباط و تعامل با شما رو به راحتی از دست دادن.به نوعی میشه گفت که تموم تلاش اونا برای داشتن یه وب سایت و ارتباط با کاربران تنها به دلیل یک یا چند اشکال کوچک دتوی متن به هدر رفته.

توی تایپوگرافی تنها زیبایی نیست که مهمه.در کنار زیبایی،خوانایی از اهمیت بالایی برخورداره. اگه میخواین یه تایپوگرافی اصولی داشته باشین باید هر دو هدفو در نظر داشته باشین.دقت داشته باشین که تایپوگرافی توی طراحی شما میتونه طرح رو دو چندان زیبا جلوه بده و یا تموم زیبایی های اونو از بین ببره.بیایین یه مثال بزنیم.تایپوگرافی مثل ترفندهای شعبده بازیه! شعبده باز تمومی پیچ و خم های کار خود رو میدونه اما بیننده فقط نگاه میکنه و تحت تاثیر زیبایی و جذابیت کار قرار میگیره.

نکات مهم در تایپوگرافی

فرقی نمیکنه که شما به عنوان یه طراح تا چه حد با تجربه باشین.هر چقدر هم حرفه ای باشین،بازم نمیتونین تموم اصول تایپوگرافی رو توی ذهن خود در دسترس داشته باشین.در ادامه 8 مورد از نکات مهم توی تایپوگرافی برای شما آماده کردیم که با مطالعه اونا میتونین ذهن خودتونو یبار دیگه  پیرامون اصول تایپوگرافی شارژ کنین.

سلسله مراتب را رعایت کنید

اگه میخواین یه طرح زیبا و دلنشین برای کاربران ایجاد کنین،باید عناصر مختلف توی اون به خوبی سازماندهی بشن.ساختن سلسله مراتب بصری توی ایجاد یه ساختار مناسب توی تایپوگرافی بسیار تاثیرگذاره.رعایت سلسله مراتب موضوعیه که اجتناب از اون تقریبا غیرممکنه چرا که توازن طرح رو به هم میزنه و کاربرا رو موقع خودندن متون دچار سردرگمی میکنه.

ممکنه  بپرسین سلسله مراتب توی تایپوگرافی به چه معناست؟ سلسله مراتب توی تایپوگرافی تنها یه قسمت از اصل سلسله مراتب توی عناصر بصریه.این موضوع سال های زیادیه که توی روزنامه ها و نشریات بسیار پرکاربرده. رعایت اون در واقع به معنای استفاده از صحیح از اندازه،عرض،خانواده و رنگ فونت ها توی قسمت های مختلف تایپ مانند عناوین،متن اصلی،زیرنویس ها و… هست.نتیجه این کار زیباتر و خواناتر شدن متون توی طرح شما میشه. همچنین می تواند به هدایت کاربران و تمرکز آنها بر روی قسمت های مهم موثر باشد.

موضوع و مخاطب رو فراموش نکنین

باور کنین یا نه،باید بگیم که هیچ فونت بدی وجود نداره.تنها استفاده بد از اوناست که باعث ایجاد چنین تفکری میشه.

اولین تصور کاربران از یه طرح،از عملکرد بصری فونت ها ایجاد میشه.بنابراین نحوه انتخاب فونت توسط شما،اینکه مخاطبان چه تصوری از طرح شما داشته باشن رو مستقیما تحت تاثیر قرار میده.فونت ها همچون صدا هستن و میتونن مثل یه شخص صحبت کنن.بیایین مثال بزنیم،به نظر شما استفاده از فونت “Times New Roman” بر روی یه کارت دعوت عروسی و یا استفاده از فونت “Chiller” بر روی یه کارت ویزیت شرکتی مناسبه؟ بدون شک نه!

اطمینان حاصل کنین که فونتی که انتخاب میکنین با اطلاعات داده شده و نیازهای مشتری مطابقت داره.فونت ها انواع مختلفی دارن.جدی،شرکتی،فان و طنز و…پس مهمه که با برند مشتری و موضوع اون آشنای باشین تا بتونین بهترین فونت رو برای تایپوگرافی خود انتخاب کنین.

مثل یه دانشمند بسازین،مثل یه هنرمند تجدیدنظر کنین

مطالعات نشون میده که برخی استانداردها میتونن تاثیر مهمی توی خوانایی و سازگاری متون داشته باشن و خواننده هارو به خواندن بیشتر متن ترغیب کنن.برای مثال اگه تایپوگرافی طوری تنظیم بشه که توی هر خط 65 تا 75 کاراکتر (حرف) قرار بگیره،جهش از یه خط به خط دیگه برای مخاطبا آسونتره.بدین شکل میشه کاری کرد که کاربرا دیرتر از خوندن متون شما خسته بشن.

ولی در نظر داشته باشین که به عنوان یه هنرمند قرار نیست روحیه هنری خودتونو زیر خاک استانداردها دفن کنین.روحیه تخیل و ایده پردازی یکی از مهم ترین ویژگی های طراحاست و شکستن قوانین و استاندارد ها بسیاری از مواقع به ایجاد طرح های متفاوت و خلاقانه منجر شده.در هر صورت باید تلاش کنین تا بتونین یه تعادل بین استاندارد ها و ایده های ذهنی ایجاد کنین.

اجازه بدین متن نفس بکشه

نه فقط متون کل عناصر طراحی برای نفس کشیدن به هوا نیاز دارن! منظور این جمله اینه که شما باید بلوک های بزرگ متن رو با فضای خالی مناسب از همدیگه جدا کنین.

سطح خوانایی متن شما به فضای خالی بین حروف،کلمات و خطوط بستگی داره.از اونجا که خوانایی کلمات نزدیک به هم سخته،وجود فضای خالی کافی میتونه به کابوس ناخوانایی متون پایان بده.از طرفی در نظر داشته باشین که استفاده بیش از حد از اون میتونه وحدت متن رو خراب کنه.بنابراین وقتی که میخواین فضای خالی بین کلمات،سطرها و پاراگراف ها رو تنظیم کنین باید هوشمندانه عمل کنین تا بتونین خوانایی متون برای مخاطبا رو راحت تر و انتقال سطر به سطر آسون تری برای اونا ایجاد کنین.

چه کنیم فونت ها با بیننده حرف بزنند؟!

|گروه هنری خواجویی| 

از طرح های دیگه الهام بگیرین

قبل از اینکه عمیقا وارد مبحث تایپوگرافی بشین،سعی کنین طرح ها و آثار مرتبط با موضوع خود رو توسط هنرمندان و طراحان مطرح ایجاد شده رو پیدا کنین و از اونا توی کار خودتون الهام بگیرین.برای مثال اگه میخواین یه لوگو تایپ حرفه ای برای یه شرکت طراحی کنین میتونین نمونه های مشابه زیادی رو توی سایت هایی نظیر Behance ببینین.

حتما به این موضوع دقت کنین که چگونه برخی اصول برای برخی طرح ها کارسازه اما برای طرح های دیگه نه.به عبارتی ساده تر ممکنه که برای یه طرح کاربردی بوده روی طرح شما پاسخگو نباشه.از خبرنامه ها گرفته تا پوسترهای هنری و حتی طرح های موجود بر قفسه سوپرمارکت ها همیشه چیزهایی وجود داره که میتونین از اونا یاد بگیرین.

کمتر،بیشتره (Less is More)!

باز هم شعار مینیمالیست ها! نیاز به یادآوری مجدد نیست که توی دوره ی فعلی،طراحی مینمال بیش از هر سبک دیگه ای طرفدار داره و به اصطلاح ترند روزه. این موضوع توی تایپوگرافی هم وجود داره.یکی از مهمترین ملزومات برای ایجاد یه برند موفق،حفظ قوام اون برای زمان های طولانیه.استفاده از انواع فونت های متنوع با سبک های مختلف مثل آب خوردنه!ولی سعی کنین فقط از یه فونت اصلی توی وزن ها و استایل های مختلف استفاده کنین و همه چیزو ساده نگه دارین تا هم از آشفتگی طرح جلوگیری بشه و هم از گیج شدن کاربران جلوگیری کنین.

برای کسب و کارهایی که میخوان توی دریای وسیع برندها همچنان باقی بمونن و فعالیت کنن،تایپوگرافی با حفظ اصالت میتونه تاثیرات شگفت انگیزی به همراه داشته باشه.

تضاد (کنتراست) پادشاهه!

اگه میخواین قسمتی از متن خود رو هایلایت کنین و اونو برجسته جلوه بدین،کنتراست بهترین دوست شماست.وجود کنتراست توی قسمت های مختلف متن به شما کمک میکنه که ظاهر معنی دار بهش بدین و اونو برای مخاطبان قابل توجه کنین.همچنین میتونین برای تاکید روی قسمتی از متن هم از اون بهره ببرین.

البته تنها کنتراست نیست که توی این زمینه میتونه به شما کمک کنه.تغییرات دیگه مثل تغییر اندازه،سبک،رنگ و… هم میتونه قسمتی از متنو هایلایت کنه و اونو برای مخاطبان چشمگیر تر کنه.همچنین کمک میکنه ایده های خود رو توی مسیر سازمان یافته تری اجرا کنین.

با وجود همه ی اینا،وقتی نوبت به انتخاب رنگ مناسب توی جهت ایجاد تضاد میرسه،باید بیش از حد مراقب باشین.شما باید از یه تم رنگی خاص پیروی کنین تا برند شما توی ذهن افراد ماندگار بشه.همچنین باید مطمئن بشین که رنگ متضادی که انتخاب کردین تاثیر منفی توی خوانایی متن ایجاد نمیکنه.برای مثال باید رنگ پس زمینه رو در نظر داشته باشین و رنگی که انتخاب میکنین در تضاد کافی با اون قرار داشته باشه.

به تایپوگرافی برای نسخه موبایل توجه ویژه داشته باشین

طراحا عادت دارن برای دستیابی به نتیجه ی مطلوب،چندین طرح مختلفو مورد آزمایش قرار بدن.با این حال،تایپوگرافی برای موبایل یه چالش جدید ایجاد میکنه.یعنی باید برای UI و UX وب سایت طرحی ایجاد کنن که با تلفن های هوشمند هم سازگاری کامل داشته باشه.

صفحات موبایل کوچک هستن (به نسبت لپ تاپ و مانیتور) و این موضوع،برای تایپوگرافی محدودیت ایجاد میکنه.بنابراین کوچک سازی در کنار حفظ موقعیت (فاصله ها) و خوانایی متن به یه کار دشوار تبدیل میشه.

در نتیجه تموم عناصری که توی طراحی در نظر میگیرین،در عین زیبایی باید کاربردی و سازگار باشن.تنظیم فاصله و عرض کنار اندازه عناصر و ترازبندی اونا توی موبایل اهمیت بسیار بالایی داره.باید در نظر داشته باشین اونجا که صفحات موبایل به صورت لمسی هستن و برخی عناصر و متون ممکنه به صورت لینک باشن فاصله ها و اندازه ها طوری باشه که موقع لمس اونا عملکرد مورد نظر به آسونی اجرا بشه.در غیر این صورت میتونه تجربه ای ناامیدکننده برای کاربران رقم بزنه.در پایان،همیشه این نکته رو در نظر داشته باشین که طراحا باید برای کاربران ارزش قائل بشن.

منبع: سایت UXPin

|گروه هنری خواجویی|