نقاشی مینیاتور چیست؟

نقاشی مینیاتور چیست؟

امروز میخوام تو رو با نقاشی مینیاتور آشنا کنم.

نقاشی مینیاتور چیست؟

همه‌ی ما تو زندگی توی یه زمینه‌ای از هنر فعالیت میکنیم. میتونه اون هنر موسیقی باشه یا یه هنر گرافیکی. اما از بین همه‌ی هنرا صد در صد ما هنر نقاشی کشیدن رو امتحان کردیم حتی اگه خیلی ساده و مبتدیانه باشه. نقاشی کشیدن یه هنر خیلی بزرگیه که شاید همه اونو تجربه کردن ولی واقعا سخت میشه یه نقاش حرفه‌ای که مطرح شده باشه رو دید.

نقاشی مینیاتور چیست؟

نقاشی فقط یه سبک نیست و توش چندین سبک مختلف میشه پیدا کرد. یکی از این سبکای خیلی جذاب، نقاشی مینیاتور. مینیاتور که یه سبک خیلی جذاب و پر از ظرافت هستش و اونو یکی از نمادای شناخت ایران میدونن، چیزیه که باعث میشه آدم وقتی اونو نگاه میکنه از دنیای واقعی جدا بشه و محو اون زیبایی بشه.

نقاشی مینیاتور چیست؟

نقاشی مینیاتور چیه؟

نقاشی مینیاتور یکی از سبکای نقاشیه که توش از طبیعت الهام گرفته شده و ظرافت خیلی بالایی تو نقاشی اون وجود داره. به نقاشی مینیاتور، نگارگری هم میگن و به اون کسی که این نقاشی رو کشیده مینیاتوریست یا نگارگر میگن.

نقاشی مینیاتور چیست؟

یکی از دلایلی که نقاشی مینیاتور به وجود اومد این بود که وقتی یه نفر یه نقاشی میکشید و توش از عناصر غیر طبیعی استفاده میکرد در واقع به خلقت و آفرینش توهین میکرد. البته نباید عین واقعیت رو هم میکشیدن پس باید اون چیزی که توی واقعیت بود با اون چیزی که تو ذهنشون بود رو ترکیب میکردن. اینطوری یه نقاشی با جزئیات و ظرافت اغراق آمیز درست میشد.

نقاشی مینیاتور چیست؟

قدمت مینیاتور تو ایران

اگه بخوام تاریخچه نقاشی مینیاتوری رو بگم، میشه گفت که این سبک نقاشی از قبل از ظهور اسلام هم تو ایران بود. از این نقاشی تو دوران اسلامی برای نشون دادن عرفان و تفکرات اسلامی استفاده میکردن. تو دوران عباسیه به اوج خودش رسید اما به خاطر حمله‌ی مغول‌ها به ایران بخش خیلی عظیمی از این هنر از بین رفت. البته تو دوران ایلخانیان این وضعیت بهتر شد.

نقاشی مینیاتور چیست؟

واژه مینیاتور یعنی چی؟

مینیاتور از کلمه فرانسوی «مینی موم ناتورال» درواقع گرفته شده و معنی اون هم طبیعت کوچک و ظریف هستش.

نقاشی مینیاتور چیست؟

روش های مختلف نقاشی مینیاتور

نقاشی مینیاتور با این همه زیبایی و جذابیتی که داره تنوع هم داره. اگرم بخوام این سبکا رو به صورت کلی تقسیم بندی کنم، به سه دسته‌ی نقاشی مینیاتور رنگی، نقاشی مینیاتور سیاه و سفید و نقاشی مینیاتور سفید قلم تقسیم میشن.

نقاشی مینیاتور چیست؟

نقاشی مینیاتور رنگی، نقاشی بود که توی اون تو بعضی از قسمتاش از رنگ استفاده میکردن. البته تنها رنگی که همیشه از اون تو رنگامیزی استفاده میکردن رنگ طلایی بود. برای رنگامیزی هم از هر رنگی استفاده نمیکردن.

نقاشی مینیاتور چیست؟

برای رنگامیزی قسمتای ظریف و حساس نقاشی معمولا از رنگای روحی استفاده میشد. رنگ روحی به رنگی میگن که شفاف باشه و بتونه تو آدم یه حس ماورایی ایجاد کنه. از نمونه‌های رنگ روحی میشه به آبرنگ، آب مرکب و اکولین اشاره کرد.

نقاشی مینیاتور چیست؟

برای رنگامیزی قسمتایی هم که با احساسات لطیف و انسانی تضاد داشت از رنگای جسمی استفاده میکردن. رنگ جسمی یه رنگ نسبتآ غلیظ و مات هستش که به صورت یه لایه یکنواخت روی کل کار رو میپوشونه و بعد از رنگ کردن دیگه هیچ اثری از طرح قبلی نمیمونه. از نمونه‌های رنگ جسمی هم میشه به گواش و رنگ روغن اشاره کرد.

نقاشی مینیاتور چیست؟

یه مدل رنگامیزی دیگه‌ای هم بود که توش هم از رنگای روحی استفاده میشد و هم از رنگای جسمی که میگفتن رنگ جسمی روحی. این رنگ خواص و ویژگی هر دوتا رنگ رو داره. تنها رنگی که هر دوتا خواص رنگی رو داره رنگ اکریلیک.

نقاشی مینیاتور چیست؟

نقاشی مینیاتور سیاه و سفید تقریبا از همون اول بود و هنوز هم وجود داره. این سبک نقاشی از یه صفحه سفید با یه طرح که با قلم مو کشیده میشد و رنگش هم سیاه بود تشکیل شده. بعضی وقتا هم به جای رنگ سیاه از رنگ قهوه‌ای یا آبی هم استفاده میشد.

نقاشی مینیاتور چیست؟

طرحهای مینیاتوری هم که با قلم مو و رنگ سفید، روی یه کاغذ سیاه طراحی میشدن طراحی سفید قلم بودن. اول از این روش برای تزئین جلدای روغنی و مشکی استفاده میکردن. بعضی وقتا هم به جای رنگ سفید از رنگای روشن دیگه یا طلایی استفاده میشد.

نقاشی مینیاتور چیست؟

موضوع نقاشی مینیاتور

نقاشی مینیاتور موضوع های مختلفی داره. معمولاً شکار و شکارچی، پرنده ها، اژدها، سیمرغ، فرشته و دیو، استاد و شاگرد که تو حالتای مختلف نشسته یا وایستاده و اتفاقات مهم  تاریخی از موضوع های این نقاشی هستش.

نقاشی مینیاتور چیست؟

خب دوست عزیزم امیدوارم این مقاله برات مفید بوده باشه. ممنونم که تا اینجا همراه من بودی. موفق باشی.