لنز تله فوتو چیست؟

لنز تله فوتو چیست؟

لنز تله فوتو چیست؟

هرچند دوربین‌ها نقش اساسی توی دنیای عکاسی بازی میکنن،اما لنزها نیز تأثیر زیادی توی کیفیت و نحوه‌ی ثبت تصاویر دارن؛از این‌رو در ادامه نگاهی به لنزهای تله فوتو داریم.

لنزهای تله فوتو رو باید از جمله‌ی کاربردی‌ترین لنز‌هایی خوند که توی دنیای عکاسی مورد استفاده قرار میگیرن؛ولی اونا چه تفاوتی با سایر لنز‌ها دارن و چجوری میشه از این لنزها برای ثبت بهترین تصاویر استفاده کرد؟
لنز تله فوتو چیست؟
لنز تله‌فوتو نوعی از لنز هست که از اون برای بزرگنمایی اشیاء و افرادی استفاده میشه که در دوردست قرار دارن.درواقع عکاس با استفاده از لنز تله فوتو هنگام عکاسی میتونه به بزرگنمایی منظره‌ای که توی فاصله‌ی دور قرار داره، بپردازه.برای اینکه یه لنز تله فوتو بتونه بزرگنمایی خوبی داشته باشه،باید فاصله‌ی کانونی اون بیشتر از لنزهای معمولی باشه.درواقع لنز معمولی به نمونه‌ای اطلاق میشه که تقریبا فاصله‌ی کانونی نزدیکی به فاصله‌ی کانونی چشم انسان دارن.یه لنز نرمال دارای فاصله‌ی کانونی ۴۰ تا ۵۸ میلی‌متری توی یه دوربین فول‌فریم هست،از این‌رو به لنزی که فاصله‌ی کانونی اون بیش از ۶۰ میلی‌متر باشه،یه لنز تله فوتو اطلاق میشه.هر اندازه که فاصله‌ی کانونی یه لنز بیشتر باشه،بزرگنمایی نیز به همون اندازه بیشتر میشه.

|گروه هنری خواجویی|

لنزهای تله فوتوی معمول دارای فاصله‌ی کانونی از ۷۰ تا ۲۰۰ میلی‌متر هستن.لنزهایی که فاصله‌ی کانونی اونا بیشتر از ۳۰۰ میلی‌متر باشه به‌عنوان لنز‌های سوپر تله‌فوتو شناخته میشن.توی دوربین‌هایی که حسگر اونا فول‌فریم نیست و کوچک‌تر (دوربین‌های مجهز به حسگر کراپ) هست،لنز‌هایی با فاصله‌ی کانونی بیش از ۴۰ میلی‌متر به‌عنوان لنز‌های تله‌فوتو شناخته میشن؛هرچند بزرگنمایی تا فاصله‌ی کانونی ۵۰ میلی‌متر خیلی جزئیه.

برای اینکه این موضوع رو بهتر درک کنیم،باید در عمل کارکرد لنز تله فوتو روی دوربین‌ها رو با ثبت تصاویر مورد بررسی قرار بدیم.تصویر زیر با استفاده از یه لنز ۵۰ میلی‌متری ثبت شده که یه فاصله‌ی کانونی معمولیه.این عکس بیشتر شبیه به تصویریه که با چشم هم میتونیم تجربه کنیم.سایر تصاویر با استفاده از یه دوربین مجهز به حسگر کراپ و توی یه فاصله‌ی مشخص از سوژه ثبت شدن.

لنز تله فوتو چیست؟

تصویر زیر با استفاده از یه لنز ۴۵ میلی‌متری روی دوربین مجهز به لنز کراپ ثبت شده.در صورتی که بخوایم تصویر مشابهی با استفاده از یه دوربین فول‌فریم ثبت کنیم،باید از یه لنز ۷۲ میلی‌متری استفاده کنیم.

لنز تله فوتو چیست؟

تصویر پایین با استفاده از یه لنز ۸۵ میلی‌متری روی دوربین مجهز به حسگر کراپ ثبت شده.تصویر مشابه روی دوربین فول‌فریم با استفاده از یه لنز ۱۳۶ میلی‌متری به دست میاد.همونطور که میبینین،توی این تصویر تقریبا تمام کادر با خودرو پوشیده شده.

لنز تله فوتو چیست؟

تصویر زیر با استفاده از یه لنز ۱۳۵ میلی‌متر ثبت شده که معادل استفاده از یه لنز ۲۱۶ میلی‌متری روی دوربین فول‌فریم هست.توی تصویر زیر شاهد این موضوع هستیم که حتی بخشی از خودرو توی کادر جا نشده.با استفاده از لنزی با این فاصله‌ی کانونی،ثبت تصویر کامل از بدنه‌ی خودرو توی این فاصله،غیر ممکنه.

لنز تله فوتو چیست؟

تأثیر لنز تله‌فوتو روی تصاویر چگونه هست؟
بزرگ‌ترین کاربری لنز تله‌فوتو اینه که همچون یه تلسکوپ،سوژه‌هایی رو که در فاصله‌ی دور قرار دارن ازطریق بزرگنمایی نزدیک‌تر میکنه.برای مثال میشه به سوژه‌هایی نظیر بازیکنان فوتبال توی یه زمین چمن،پرندگانی که روی یه درخت نشستن یا سایر موارد مشابه اشاره کرد که ثبت تصاویر اونا با استفاده از لنز‌هایی با فاصله‌ی کانونی معمول،نتیجه‌ی چندان دلچسبی نداره.

لنز تله فوتو چیست؟

در صورتی که به روی دیگه سکه در زمان استفاده از لنز‌های تله‌فوتو توجه کنیم،باید به این نکته اشاره کرد که این لنزها میدون دید محدودتری دارن.برای اینکه بهترین خروجی ممکن رو  موقع زمان استفاده از یه لنز تله‌فوتو به دست بیاریم،باید فاصله‌ی مناسبی از سوژه داشته باشیم.برای مثال موقع استفاده از یه لنز تله‌فوتوی ۷۰ میلی‌متری،باید بیش از ۴ متر از سوژه‌ای که ابعاد اون نزدیک به ابعاد یه انسان بالغ هست،فاصله داشت.در صورت استفاده از لنز‌هایی با فاصله‌ی کانونی بیشتر،فاصله‌ی دوربین از سوژه نیز به‌صورت تصاعدی افزایش پیدا میکنه.
با استفاده از لنز تله‌فوتو میشه عمق بسیار کمتری از میدون دید رو پوشش داد و از همین‌ رو هست که عکاسان حرفه‌ای از لنزهای تله‌فوتو برای ثبت تصاویر پرتره استفاده میکنن.با استفاده از لنزهای تله فوتو،ثبت تصاویری که عمق میدون دید اونا بیشتر هست نیز بسیار سخت محسوب میشه.حتی با وجود تنظیم دیافراگم f/11 یا f/16 نیز جا دادن تموم میدون دید توی کادر خیلی سخته.

لنزهای تله فوتو سوژه‌های موجود رو فشرده‌تر از حالت معمول نمایش میدن.برای مثال سوژه‌های که توی حالت معمول توی فاصله‌ی خیلی دورتری قرار دارن،با استفاده از لنز تله‌فوتو توی تصویر نزدیک‌تر نمایش داده میشن.البته نمیشه این موضوع رو به‌عنوان یه ویژگی مثبت یا منفی در نظر گرفت؛درواقع باید هنگام استفاده از لنزهای تله‌فوتو از این موضوع آگاه بود.
موافقان و مخالفان لنزهای تله‌فوتو
با استفاده از لنزهای تله‌فوتو میشه بدون تغییر موقعیت مکانی به‌صورت فیزیکی،نمایی نزدیک از سوژه‌ی مورد نظر ثبت کرد.بطور حتم ممکن نیست که یه عکاس در جریان برگزاری مسابقه‌ی فوتبال وارد زمین بازی بشه و از نزدیک به ثبت لحظات جذاب بپردازه؛حال اونکه لنز تله فوتو این امکان رو بدون تغییر جای اونچنانی برای عکاس فراهم میکنه.
لنز تله‌فوتو همونطور که توی بخش قبل اشاره کردیم،گزینه‌ی بسیار مناسبی برای ثبت تصاویر پرتره هست.لنزهایی با فاصله‌ی کانونی ۷۰ تا ۱۰۵ میلی‌متری برای ثبت تصاویر تله‌فوتو از محبوبیت بالایی برخوردار هستن.
هرچند لنز‌های تله‌فوتو مزایای زیادی دارن؛اما میشه چند نکته رو به‌عنوان ایرادات این دسته لنزها مشخص کرد.لنزهای تله‌فوتو به‌واسطه‌ی قابلیت‌هایی که دارن،بسیار سنگین و بزرگ هستن.همچنین با استفاده از لنزهای تله‌فوتو باید فاصله‌ی فیزیکی خود رو از سوژه حفظ کرد که این موضوع گاهی اوقات موقع عکاسی به چالشی تبدیل میشه.برای مثال زمانی‌که عکاسی توی فضای بازی انجام میشه،از نظر حفظ فاصله‌ی فیزیکی با سوژه نمیشه مشکلی رو متصور شد ولی وقتی که عکاسی توی فضای بسته باشه،این موضوع چالش‌برانگیز میشه.
برای ثبت بهترین تصویر با استفاده از لنزهای تله‌فوتو باید سرعت شاتر رو نیز بالا برد تا تصاویر شارپ‌تری به دست آورد.حتی زمانی‌که دوربین مجهز به لنز تله‌فوتو روی پایه قرار داره،با سرعت شاتری کمتر از ۱/۲۰۰ ثانیه هم ریسک ایجاد لرزش و عدم ثبت تصویر شارپ افزایش پیدا میکنه.باتوجه‌به افزایش سرعت شاتر،نور بیشتری برای ثبت تصویر نیازه؛از این‌رو استفاده از لنزها توی محیط‌های کم‌نور و شب‌هنگام تقریبا غیرممکنه.

منبع:زومیت

|گروه هنری خواجویی|