وکتور چیست؟

وکتور چیست؟

اگه با فرمت‌های مختلف تصاویر آشنایی دارین، حتما با واژه‌هایی مثل پیکسل (بیت مپ) و وکتور (بردار) روبرو شدید. فرمت وکتور از رایج‌ ترین فرمت های تصویری برداری محسوب میشه که طراحای گرافیک ازش استفاده میکنن. تو نگاه اول، تصاویر با فرمت های وکتور و پیکسل تفاوتی با هم ندارن. اینجاست که من بهتون میگم فرق این دوتا با هم چیه و هر کدوم کجاها استفاده میشن. هردوتاشونم کوچکترین اجزا تشکیل دهنده یه تصویر به شمار میان.

وکتور چیست؟

وکتور

به احتمال زیاد بیشتر شماها اسم وکتور رو تو کلاسای ریاضی باید شنیده باشین. تو گرافیک وکتوری یا برداری، تصویر ما یه مجموعه از مشخصات هندسی هستش. این مشخصات هندسی شامل نقاط، خطوط، منحنی ها، دایره ها و چند ضلعی هاست. در واقع تصویر تو گرافیک وکتوری از خطوط و منحنی هایی به اسم بردار تشکیل شده که تو اون اطلاعات راجع به رنگ و سایز تصویر به صورت ریاضی تعریف میشه.
اجزای تصاویر وکتوری رو میشه بدون از دست دادن کیفیت خیلی راحت جا به جا کرد و تغییر اندازه داد. شما میتونید اونا رو بزرگ و کوچیک کنید و تو هر سایزی بدون از دست دادن جزئیات و وضوح تصویر، اونا رو چاپ کنید.
وکتور تو طراحی لوگو خیلی مورد استفاده قرار میگیره.

وکتور چیست؟

پیکسل

اسم پیکسل ترکیبی از دو واژه انگلیسی  picture و element هست. پیکسل به چیدمانی از نقاط مربعی شکل گفته میشه که یه تصویر رو تشکیل میده. هر کدوم از این نقاط دارای یه رنگ خاص هستن و با قرار گرفتن تعداد زیادی از اونا کنار هم یه تصویر با کیفیت بالا به دست میاد.
این نقاط خیلی کوچیک هستن و تنها با بزرگ نمایی تصویر، قادر به دیدن پیکسل ها میشید. البته اینو در نظر داشته باشید که تو حالت بزرگ ‌نمایی تنها ابعاد ظاهری تصویر تغییر میکنه ولی رزولوشن (قدرت تفکیک پذیری تصویر) ثابت باقی میمونه. رزولوشن رو با dpi  نشون میدن.
وقتی یه تصویر رو دو برابر بزرگ میکنیم، پیکسل‌ها هم به اندازه دو برابر بزرگ میشن. توی این حالت تعداد نقاط تو هر اینچ نصف میشه. هرچی تصویر رو بزرگتر کنید، پیکسل‌ها هم بیشتر به چشم میان، تصویر جزئیات خودشو از دست میده و لبه‌هاش دندونه دار میشن.
اینجا بزرگترین ضعف تصویرهای پیکسلی دیده میشه. تو تصویرهای پیکسلی نمیتونیم بدون کم شدن کیفیت تصویر، اندازه تصویر رو بزرگ تر کنیم. از طرف دیگه هرچی فایل ما بزرگتر و کیفیت اون بهتر باشه، حجم فایلمونم بالاتر میره. این موضوع ما رو تو ارسال ایمیل با مشکل بزرگی روبرو میکنه. البته تصویرهای پیکسلی برتری‌های زیادی هم دارن.
شما میتونید با جزئیات خیلی زیادی تصویر خودتونو به نمایش بدید، که البته این موضوع به بالا بودن رزولوشن تصویر شما هم بستگی داره. وقتی که با تصویرهای بیت‌مپ کار میکنید شما قادرید روی هر پیکسل جداگانه کار کنید و گستره رنگ زیادی ایجاد کنید.
تو زمینه کار با تصویرهای پیکسلی، فرمت‌های زیادی وجود دارن که قابل ویرایش تو اکثر نرم افزارهای گرافیکی رایج هستن.

وکتور چیست؟

نقطه تلاقی وکتور با طراحی

نکته قابل توجه اینه که هم طراحا و هم تصویرسازا، هردو با وکتور کار میکنن اما تفاوت این دو خیلی مهمه. طراحا در خصوص ترکیب‌بندی (کمپوزیسیون) وقتی دارن یه وب‌سایت، تبلیغ و موارد دیگه رو درست میکنن از وکتور استفاده میکنن که ویژگی‌هایی مثل متن، گرافیک و المان‌های ساختاری دیگه رو شامل میشه. توی این ترکیب‌بندی‌ها، طراحا از وکتورهای درست شده توسط تصویرسازا کمک میگیرن یا این ‌که وکتوری رو خودشون برای طراحی، درست میکنن.
تصویرسازا، بیشتر به بخش هنری کار تمرکز دارن و ممکنه تصاویر مجزایی خلق کنن که هرکدوم یه طراحی کلی رو شامل نشن. در واقع، تصویرسازا ممکنه وکتورهای مجزایی تولید کنن که هر کدوم رو بشه به تنهایی به یه اثر هنری اضافه کرد.

وکتور چیست؟

وکتور تو گرافیک

تو دنیای طراحی گرافیک، وکتورها بخش زیادی از صنعت چاپ و طراحی رو به خودشون اختصاص میدن. به طور مثال، همیشه لوگوها باید یه فرمت به صورت وکتور داشته باشن چون خطوط و منحنی‌هایی که تو لوگوها وجود داره، باید موقع چاپ تو اندازه‌های مختلف، شکل مناسب خودشونو حفظ کنن. به همین دلیل که میتونید لوگوی خودتونو روی تابلوهای تبلیغاتی بزرگ قرار بدید یا اینکه اونو روی خودکار کوچیکی چاپ کنید.
علاوه بر این،آیکون ها هم بهتر فرمت وکتور داشته باشن. وکتورها میتونن باعث سادگی و سرعت تو انجام پروژه‌های طراحی بشن. با استفاده از وکتورها، طراحا تو زمانشون صرفه‌جویی میکنن که این، صرفه‌جویی تو هزینه رو هم به دنبال داره و در عین حال، نتایجی با کیفیت بالا براتون به همراه داره.
اگه نرم‌افزار مربوط به وکتورها رو در اختیار نداشته باشید، استفاده ازشون امکان‌پذیر نیست. فایل‌های حاوی وکتور معمولا با پسوندهای «eps» یا «ai» نگهداری میشن. برای همین، وقتی که به همچین فایل‌هایی دسترسی داشتید، حتی بعد از تموم شدن پروژه، اونارو حذف نکنید چون برای طراحی به این فایل‌ها نیاز پیدا میکنید.

وکتور چیست؟

حجم کمتر

این نکته رو یادتون باشه، زمانی ‌که به طراحی مشغولید، به فضای زیادی هم نیاز دارید و بنابراین، برای هر گیگابایت از حافظه‌ای که اشغال میکنید باید هزینه‌ای مجزا در نظر بگیرید. از خوبی های فایل‌های وکتور، حجم کم اوناس چون این فایل‌ها با روابط ریاضی ایجاد میشن و نیازی به اشغال فضای زیاد ندارن. این درحالیه که فایل‌های رستر، بخاطر وجود پیکسل‌های زیاد و اطلاعات موجود تو هر پیکسل، به فضای خیلی زیادی نیاز دارن.

وکتور چیست؟

خب دوستای عزیزم امیدوارم براتون مفید بوده باشه. ممنونم که همراه من بودید موفق باشید