کمپین تبلیغاتی چیست؟

|گروه هنری خواجویی|

کمپین تبلیغاتی چیست؟

کمپین تبلیغاتی چیست؟کمپین تبلیغاتی از جمله‌ی واژه‌هاییه که این روزا زیاد به کار برده میشه.
معمولاً مهم‌ترین صفتی که در توصیف کمپین های تبلیغاتی مورد استفاده قرار میگیره،حجم ریالی کمپینه.بارها میشنویم که فلان شرکت،یک کمپین تبلیغاتی ده میلیاردی اجرا کرده.یا شرکت دیگری،با وجود علاقه به اجرای کمپین‌های تبلیغاتی،بودجه‌ی کافی برای اجرای اونا در اختیار نداره.معمولاً در میانه بحث‌های مربوط به بودجه و تقسیم‌بندی اون،فلسفه اصلی «کمپین» به فراموشی سپرده میشه.

لغت کمپین در اصل به معنای یک عملیات نظامی یا سیاسیه در یک ناحیه محدود بر روی گروه هدف از پیش تعیین شده با هدف و نتیجه از پیش تعیین شده.زمانی که از کمپین تبلیغاتی نام میبریم تقریباً معنای مشابهی مد نظر هست.

در اکثر مواقع معیارهای دقیق برای ارزیابی اثربخشی کمپین‌های تبلیغاتی وجود نداره یا کمتر به کار گرفته میشه.

شرکت‌ها و سازمان‌هایی که به صورت دائمی برنامه‌های تبلیغاتی گسترده اجرا میکنن معمولاً به تدریج به اثربخشی نسبی رسانه ها و تکنیک‌ها و ابزارهای مختلف پی میبرن.

اما شرکت‌ها و سازمان‌هایی که تجربه قبلی ندارن یا به سازمان‌های طراح کمپین تبلیغاتی به صورت مطلق اعتماد میکنن عموماً در معرض یک خطر جدی هستن.

اکثر شرکت‌هایی که در ایران در حوزه‌ی طراحی کمپین‌های تبلیغاتی فعالیت میکنن،در حوزه‌ی تهیه و اجاره و عرضه رسانه هم فعالیتی چشمگیر دارن.

برخی شرکت‌ها به صورت گسترده بیلبوردهای مختلف در سطح شهرها رو در اختیار دارن.

برخی دیگر از ارتباط نزدیک با صدا و سیما برخوردارن.

برخی دیگر،دسترسی بسیار خوب به داده‌های کاربران آنلاین(مانند ایمیل)دارن.

برخی دیگر شماره تماس بسیاری از مردم رو به شیوه های مختلف تهیه کردن.

گروه دیگری با رسانه‌های مکتوب نظیر مجله ها و روزنامه ها رابطه دارن.

حاصل این ارتباط و دسترسی به منابع،این میشه که یک شرکت به شدت تاکید میکنه که استفاده از بیلبوردها مخصوصا اونایی که تحت اجاره خودش هستن،اثربخش ترین قسمت کمپین تبلیغاتی هست و شرکت دیگری فضای فیزیکی رو به طور کامل رد و فعالیت انحصاری در فضای مجازی رو توصیه میکنه.

یکی معتقده شبکه های داخلی بیننده ندارن و شبکه های ماهواره ای گزینه خوبی هستن،دیگری اصرار داره که حرکت به سوی شبکه های ماهواره‌ای به دلیل محدودیت‌های قانونی در ایران،یک خودکشی استراتژیک هست.

کافیه که شرکت طراح کمپین تبلیغاتی،رسانه‌های مختلف رو در اختیار داشته باشه تا سبدی از خدمات رو ارائه کنه و در این حالت کار بسیار دشوارتر میشه.

حالا نمیتوان حدس زد که سبد رسانه‌های پیشنهادی،بر اساس هدف‌ها و نیاز مشتری محاسبه و تعیین شده یا بر اساس ظرفیت‌های خالی آژانس تبلیغاتی.

ناآگاهی اکثر صنایع و کسب و کارها،خصوصاً کسب و کارهای کوچک و متوسط (SME = Small & Medium Enterprises) باعث شده که قسمت عمده‌ای از سود ناشی از کسب و کارها،در رقابت های رسانه‌ای غیر حرفه‌ای،هزینه بشه.

کمپین تبلیغاتی چیست؟

کسب و کارهای متعددی رو میتوان یافت که فعالیتشون،بیشتر از اونکه خودشون رو ثروتمند کرده یا مشتریاشون رو  راضی‌تر کرده باشه،شبکه‌ها و رسانه‌ها رو ثروتمند کرده.

برای درک بهتر کمپین تبلیغاتی،باید به خاطر داشته باشیم که خود مفهوم تبلیغات پایه‌های مشخصی دارده که در قالب‌های مختلف مورد بحث قرار گرفته.شاید یکی از مدل‌های ساده که تصویر خوبی از تبلیغات ارائه میده،مدل ۵M باشه.به این پنج واژه توجه کنین:

Mission(ماموریت)

Money(پول و بودجه)

Message(پیام)

Media(رسانه مورد استفاده)

Measurement(ارزیابی اثربخشی تبلیغات)

البته اختلاف نظر از جایی آغاز میشه که بحث تقدم و تاخر این ۵ عامل مطرح بشه.آژانس های تبلیغاتی معمولاً بحث رو از M مربوط به Money شروع می‌کنن!در حالی که برای مشتری،M مربوط به Mission و ماموریت مهم‌تره از سایر Mها.در مورد هر یک از این M ها،بحث‌های مختلفی وجود داره که پس از شناختن بهتر اونا،میتونیم گفتگوی بهتری با آژانس های تبلیغاتی و طراحان کمپین های تبلیغاتی داشته باشیم.در حال حاضر شاید تعریف ساده‌ای از کمپین تبلیغاتی که به مفاهیم فوق هم اشاره داشته باشه اینه که:

کمپین تبلیغاتی مجموعه‌ای از فعالیت‌های تبلیغاتی چندجانبه هست که قبل از هر چیز،پیام هدف کمپین مشخص شده،مخاطب تعیین شده و با برنامه‌ریزی دقیق،تلاش کنه پیام مناسب در دوره زمانی مناسب با بودجه مناسب برای مخاطب مناسب ارسال شده و تعداد بیشتری از مخاطبان رو برای نزدیک تر کردن ارتباط با مالک کمپین، ترغیب کنه.کمپین تبلیغاتی بدون تعریف معیار عددی مشخص برای سنجش کارایی،بی معنیه.

آشنایی بیشتر مشتریان با مفاهیم ساده و اولیه در طراحی کمپین تبلیغاتی در بلندمدت به نفع کمپین نویس ها و آژانس ها هم هست.فضای صنعتی و خدماتی و اقتصادی کشور(با صرف نظر از شرکتهایی که پول و درآمد رو تقریباً رایگان یا با رانت کسب میکنن)مملو از شرکتهاییه که به دلیل تجربه‌ی بد قبلی یا عدم شناخت کافی از صنعت تبلیغات،جرات وارد شدن به این فضا رو ندارن.

کمپین تبلیغاتی چیست؟

|گروه هنری خواجویی|