هنر چیست؟

امروز میخوایم باهم دیگه بررسی کنیم که هنر چیه؟

هنر دامنه خیلی متنوعی از فعالیت های انسانیه که در ایجاد مصنوعات بصری، شنیداری یا اجرا شده انجام میشه آثار هنری که بیانگر مهارت، تخیل یا فنی نویسنده است و به دلیل زیبایی یا قدرت احساسی اونا مورد قدردانی قرار می‌گیرند.

 

هنر چیست؟

 

قدیمی ترین اشکال مستند هنر هنرهای تجسمی هستند که شامل تصاویر یا اشیا تو زمینه هایی مثل نقاشی مجسمه‌سازی چاپ عکس و سایر رسانه‌های تصویری هستند.

معماری اغلب به عنوان یکی از هنرهای تجسمی گنجونده شده با این حال مثل هنرهای تزئینی شامل ایجاد اشیایی که ملاحظه های علمی استفاده از این رو ضروری می دانند به گونه ای که معمولاً مثل یک نقاشی هنرهای تجسمی باشه، دیگه نیست.

 

هنر چیست؟

 

هنر ممکنه از نظر تقلید یعنی نشان دهنده یک واقعیت از نظر بیان و ارتباط احساسات یا سایر خصوصیات باشه. البته تعریف هنر تو طول زمان خیلی عوض شده اما توصیف کلی ایده مهارت خیالی یا فنی ناشی از اختیار و آفرینش بشره.

 

هنر چیست؟

 

 وقتی نوبت به شناسایی بصری یک اثر هنری میرسه هیچ یک از ارزش های ویژگی های زیبایی شناختی وجود نداره یک نقاشی باروک لزوما با قطعه اجرای معاصر شباهت زیادی نداره اما هر دو هنر محسوب میشن.

 

هنر چیست؟

 

به جز اینکه ماهیت هنر غیر قابل تعریفه همیشه اون راهنماهایی که ما میبریم هنر رو باهاش بررسی می‌کردیم و خاصن و تعداد زیادی دارن.

 

هنر چیست؟

 

 مثلاً: یکی از اونا فرمالیسمه.

 فرمالیسم چیه؟

 مفهومی توی تئوری هنر که توی اون ارزش هنری یک اثر هنری صرفاً توسط شکل یا نحوه ساخت اون تعیین میشه فرمالیسم میاد عنصر متوسط و ترکیبی که در مقابل هرگونه ارجاع واقع گرایی زمینه یا محتوای آثار قرار داره رو به صورت کاملاً بصری ارزیابی میکنه.

 

هنر چیست؟

 

حالا باهم بررسی کنیم که کلا این هنر چه جوری مورد بررسی قرار میگیره؟؟؟

هنر از طریق تعامل اصل ها و عنصر های هنری مورد بررسی قرار می گیرد.

حالا اصول هنر شامل چه چیزایی میشه؟

شامل حرکت، وحدت، هماهنگی، تنوع، تعادل کنتراست تناسب و الگو هستش.

 عناصر شامل چه چیزایی میشه؟

شامل بافت، فرم، فضا، شکل، رنگ، مقدار و خط هستش.

 

هنر چیست؟

 

اصلا این فعل و انفعالات مختلف بین عنصر ها و اصل های هنر به هنرمند چه کمکی میکنه؟

کمک میکنه تا آثار هنری دلپذیرتری رو ایجاد کنن و در عین حال چارچوبی را به ببیننده ها میده تا ایده های زیبایی شناختی رو بتونند تحلیل کنن و راجبه اونا بحث کنن.

شاید این سوال هم برات پیش بیاد که اصلاً هنر چه کاری انجام میده؟

یک هدف اساسی ذاتی که توی اکثر رشته‌های هنری وجود داره چیه؟!

 اینه که هدف اصلیش اون جلب توجه و ارتباط با  احساسات انسانه.

 

هنر چیست؟

 

با این حال این اصطلاح به طرز باور نکردنی بزرگه و به زیر مجموعه های زیادی تقسیم میشه که منجر به اهداف سودمندانه، تزیینی، درمانی، ارتباطی و فکری میشه تو گسترده ترین شکل هنر رو میتونیم کاوش در وضعیت انسان یا محصول از تجربه بشر بدونیم.

 

هنر چیست؟

 

آره شاید تعجب کنی وقتی که میگم از نظر درمانی عمل میکنه!!!!

اما این یک واقعیته!!!

در حالی که تعاریف و شیوه ها متفاوته هنر درمانی به طور کلی به عنوان شکلی از درمان شناخته میشه که از رسانه های هنری به عنوان روش اصلی ارتباطات خودشون استفاده می کنن این یک رشته نسبتاً جوونه که اولین بار توی قرن بیستم معرفی شده.

 

هنر چیست؟

 

اگه بخوام از نظر تاریخی بهت بگم هنرهای زیبا برای جلب نظر انسان بودند.

 اگرچه که در حال حاضر هیچ مرز واقعی وجود نداره. به طور معمول جنبه‌های هنری زیبا و از نظر فکری زیباشناختی طول عصرها واکنش نشان دادند.

 

هنر چیست؟

 

و با معرفی هنر مفهومی و نظریه ی پست مدرن تقریبا میشه گفت که هر چیزی رو هنر نامیدن.

به طور کلی هنرهای زیبا نمایانگر کاوش وضعیت انسان و تلاش برای درک عمیق تر از زندگیه.

 

هنر چیست؟

 

با این تعریف ها به کی میگیم هنرمند؟!

هنرمند شخصی که تو طیف گسترده ای از فعالیت ها که مربوط به خلق هنره، درگیر باشه.

 

هنر چیست؟

 

در حال حاضر اصطلاح هنرمند به هر کسی گفته میشه که به یک فعالیت هنری بپردازه با این حال به سوالات اینکه هنر چیه چه کسی هنرمنده به راحتی جواب داده نمیشه!

 

هنر چیست؟

 

و از اونجایی که کلمه ها به تنهایی کافی نیستند ما باید وسایل دیگر را برای حمل هدف خودمون پیدا کنیم اما محتوای که ما توی رسانه های منتخب خودمون القا می کنیم در اصل هنر نیستند، هنر را باید در چگونگی استفاده از رسانه و نحوه بیان محتوا جستجو کنیم.

و در واقع آنچه را که ما بهش ارزش میدیم و مایل میشیم که با دوستای خودمون به اشتراک بزاریم رو بهش اهمیت و معنا میدیم هنر و تعریف موضوع زیبایی بیانگر ماهیت انسانی ما و تعداد تلاش های خلاقانه ماست.

 

هنر چیست؟

 

و در آخر این موضوع را بگم که به دلیل فردیت و تاریخ و سنت های متنوعی که داریم همیشه بحث های اینجوری مون بی‌نتیجه می‌مونه.

 

هنر چیست؟

 

 اگه عاقل باشیم با روی باز و گاه با لبخندم نگاه می کنیم و گوش میدیم و همیشه تنوع تصورات و دستاوردهای انسانی را جشن می گیریم.

ممنونم که تا اینجا با من همراه بودین.

 موفق و موید باشید.